sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav

Co se děje

Co se děje, zprávy

Zahájení výstavy ARTFREUD v Příboře

PŘÍBOR: Město Příbor zahajuje v pátek 26. července v 17 hodin v Galerii Jane McAdam Freud na náměstí Sigmunda Freuda výstavu ARTFREUD 23-24. Letos do soutěže dorazilo přes 50 děl, většinou z blízkého okolí. Nejpočetnější byly práce ze ZUŠ Brušperk a ZUŠ Mariánské Lázně. Nejvzdálenější díla přišla z Olomouce a Pardubic.

od 26.07.2024 do 16.08.2024
17:00
Autor článku: 
Iveta Busková

„Kromě klasických technik jako suchý pastel nebo akryl na papíře nám soutěžící poslali i několik netypických prací, jako jsou koláže a olej na plátně. Letošní soutěži dominují děti, jejichž zastoupení je mnohonásobně vyšší než dospělých, avšak díla dospělých jsou o to kreativnější a hmotnější,“ uvedla Dominika Trčková, správkyně rodného domu Sigmunda Freuda.

Návštěvníci mohou kromě tradičních obrázků vidět i plastické umění, jako jsou sošky z různých materiálů (papírová kašírka, dřevo, drátěná technika).

V komisi pro výběr výherců letos zasedli paní Habermann von Hoch jako místní umělkyně (kovářka), pan Peter Henson (manžel zesnulé Jane McAdam Freud – pravnučky Sigmunda Freuda) jako majitel galerie a nová vedoucí kultury, sportu a cestovního ruchu paní Lenka Filipová. Díla byla posuzována hlavně podle jejich kreativity a uměleckého provedení. Jako každý rok i letos bude pan Henson udělovat speciální cenu dvěma dílům pod jménem umělkyně Jane McAdam Freud, která je i patronkou celé soutěže.

Zahájení akce bude zpestřeno drobným hudebním doprovodem a občerstvením. Následně budou návštěvníci mít možnost navštívit galerii vždy v otevíracích hodinách rodného domu Sigmunda Freuda.

Výstava ARTFREUD 23-24 bude otevřena 26. července 2024 v 17 hodin v Galerii Jane McAdam Freud v Příboře až do 16. srpna, kdy budou předány ceny vítězům.

Velké díky patří všem účastníkům soutěže.

 

buskova@pribor-mesto.cz

 

Koncem července přinese festival Za poklady Broumovska Malého prince i koncert varhanice Daniely Hřebíčkové

BROUMOV: Komorním recitálem Malý princ bude v pátek 26. 7. pokračovat v Broumově festival Za poklady Broumovska. Na vystoupení naváže sobotní koncert varhanice Daniely Hřebíčkové v broumovském kostele sv. Petra a Pavla.

26.07.2024
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Malý princ  Daniela Hřebíčková

Festival Za poklady Broumovska přinese koncem července svým posluchačům magický a nevšední zážitek ve formě komorního recitálu Malý princ. Herec Jan Cina, obklopen zvukem smyčcového kvarteta a piana, se na celý večer promění v Malého prince a zazpívá společně s Kateřinou Bohatovou původní písně hudebního skladatele a textaře Kryštofa Marka. Cina s Bohatovou také improvizačně propojí hudbu mluveným slovem, a to nejen z nejznámějšího pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho. Recitál se uskuteční v pátek 26. 7. od 18 hodin v zahradě broumovského kláštera a je přístupný pro všechny věkové kategorie, doporučený věk je od 5 let. Doporučujeme vlastní deky s sebou – sezení není číslované a sedí se volně na trávě. Kapacita on-line prodeje je již vyprodaná, vstupenky v ceně 290 korun bude možné zakoupit na místě před koncertem.  

V sobotu pak bude festival pokračovat koncertem v kostele sv. Petra a Pavla v Broumově, kde od 18 hodin vystoupí laureátka Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka Brno 2022, koncertní a chrámová varhanice Daniela Hřebíčková, která prověří nedávno rekonstruované varhany díly především světových autorů. Z domácí tvorby a v Roce české hudby zazní díla Petra Ebena a rezidenční skladatelky Sylvie Bodorové. Festival Za poklady Broumovska spolupracuje kromě brněnské soutěže také se soutěží Broumovská klávesa nebo Mezinárodní hudební soutěží Pražské jaro a podporuje tak mladou, nastupující generaci umělců. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na opravu kostelů na Broumovsku.

 

Program koncertu:

Johann Ernst Eberlin: Toccata a fuga g moll

Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio a fuga c moll K 546

Franz Schmidt: Preludium a fuga D dur (Halelujah)

Anton Heiller: Partita "Freu dich sehr, o meine Seele"

Johann Sebastian Bach: chorální předehry: Gott, durch deine Güte BWV 600, Vater unser im Himmelreich BWV 636, In dir ist Freude BWV 615

Petr Eben: Touha smrti (z cyklu Job)

Domenico Zipoli: Canzona d moll

Sylvie Bodorová: Musica per organo

 

Ohlédnutí za koncertem Má vlast: Ivo Kahánek, Miroslav Sekera / 20. 7. 2024

Program sobotního koncertu (20. 7. 2024) v raně gotickém kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují přilákal velké množství posluchačů a kapacita kostela byla zcela zaplněná. Dva výjimeční čeští klavíristé Ivo Kahánek a Miroslav Sekera provedli kompletní cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má Vlast. Dlouhý závěrečný aplaus ve stoje byl důkazem strhujícího výkonu obou špičkových interpretů. Na koncert navázala prohlídka kostela, která je v programu letošního festivalu novinkou. Další prohlídka čeká posluchače v Božanově.

Fotografie Sáry Valáškové najdete v archivu koncertů ZDE.  

19. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

 

Festival se v roce 2024 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou Alukov, Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 19. ročníku festivalu jsou Český rozhlas Hradec Králové, Classic Praha, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, Naše Broumovsko, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník a Místní kultura.

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

Blaf na muzejním dvorku, Špinavé prádlo v Archeoparku a Archeologické léto na hradišti v Chotěbuzi

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na nadcházející akce pořádané Muzeem Těšínska. V pátek 26. července v 18:00 se na muzejním dvorku Historické budovy v Českém Těšíně uskuteční koncert skupiny BLAF – jediné kapely na světě zpívající country ve slezském nářečí.

Hned v sobotu 27. července se v Archeoparku Chotěbuz-Podobora můžete zapojit do akce Špinavé prádlo. Vypereme si špinavé prádlo dobovými pracími prostředky, budeme vyrábět jednoduché kolíčky na prádlo nebo si povíme něco o hygieně starých Slovanů.

V rámci projektu Archeologické léto pořádáme letos již druhou komentovanou prohlídku Archeopaku Chotěbuz-Podobora s archeoložkou Martinou Uhlářovou, a to v neděli 28. července v 10:30 h. Nutná rezervace zde https://www.archeologickeleto.cz/akce/chotebuz-podobora/. Vstup na tuto akci je bezplatný.

od 26.07.2024 do 27.07.2024
Autor článku: 
Lenka Ježová Bichlerová

Mladí hudebníci z Národního dechového orchestru budou v Litomyšli předskokany Shakespeara

LITOMYŠL-PRAHA: : Žáci a studenti základních uměleckých škol ani o letních prázdninách nezahálejí. Již tento pátek 26. července slavnostně zahájí akci Shakespeare v Litomyšli Národní dechový orchestr, který sdružuje mladé sólisty z různých koutů republiky. Koncert se koná ve spolupráci s celostátním festivalem základních uměleckých škol ZUŠ Open pořádaným Nadačním fondem Magdaleny Kožené. Program bude patřit skladbám letošního jubilanta a litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany i premiéře nové skladby Jiřího Kabáta.

od 26.07.2024 do 27.07.2024
Autor článku: 
Silvie Marková

Koncert se uskuteční v Jízdárně Zámeckého návrší od 18:30 hod. Následovat bude autogramiáda knih překladatele a shakespearologa prof. Martina Hilského a inscenace dramatu Hamlet z repertoáru Letních shakespearovských slavností. O den později 27. července od 10.15 hod. vystoupí Národní dechový orchestr se stejným programem v rámci cyklu Promenádních koncertů v Jižních zahradách Pražského hradu.

 

Více informací a vstupenky jsou k dispozici na www.shakespearevlitomysli.cz.

„Velmi si cením prostoru, který dávají pořadatelé prestižních kulturních akcí mladým umělcům. Opakovaně se v Litomyšli i následně v zahradách Pražského hradu můžeme přesvědčit o kvalitě uměleckých produkcí vznikajících na půdě základních uměleckých škol i množství talentovaných a motivovaných mladých lidí, které ZUŠky dokáží maximálně podpořit,“ říká Irena Pohl Houkalová, ředitelka Nadačního fondu Magdaleny Kožené a kreativní ředitelka ZUŠ Open.

V rámci večera zazní například Smetanův „Pochod k slavnosti Shakespearově“, jehož úvodní fanfáry zároveň tvoří znělku festivalu. Dále zazní světová premiéra skladby „Sonet 18", kterou pro tuto příležitost zkomponoval violista, skladatel, dirigent a ředitel pardubické ZUŠ Jiří Kabát. Společně s hráči Národního dechového orchestru ji přednese kreativní ředitelka ZUŠ Open a sopranistka Irena Pohl Houkalová. V jejím podání zazní i árie ze Smetanovy opery Hubička či píseň Bohuslava Martinů v orchestrální úpravě. Posluchači se mohou také těšit na provedení dvou Slovanských tanců Antonína Dvořáka, orchestrální předehru k opeře Hubička či „Skočnou“ z opery Prodaná nevěsta. Koncert povede šéfdirigent Národního dechového orchestru, šéfdirigent a ředitel Hudby Hradní stráže a Policie České republiky Václav Blahunek.

„Národní dechový orchestr je složený z mladých hudebníků – žáků základních uměleckých škol a studentů konzervatoří z celé České republiky. Mladí hráči na dechové nástroje se schází několikrát do roka, aby pod taktovkou profesionálních dirigentů a se špičkovými sólisty nastudovali náročný symfonický program. Právě koncerty v Litomyšli a v Praze jsou pomyslnou třešničkou na dortu za letošním celoročním snažením,“ doplňuje zakladatel a umělecký vedoucí orchestru Michal Chmelař, ředitel ZUŠ Přelouč a trumpetista Komorní filharmonie Pardubice. Orchestr byl založen na jaře 2017. První koncert se uskutečnil v Občanské záložně v Přelouči 7. 5. 2017 pod vedením šéfdirigenta Václava Blahunka. Hlavním posláním NDO je propagace české dechové symfonické hudby v Čechách i v zahraničí. Orchestr je složený z vynikajících hráčů na dechové a bicí nástroje ze všech krajů České republiky. Orchestr získal v dubnu 2019 2. cenu na prestižní soutěži Flicorno d’Oro v Itálii, v červenci 2022 zlatou medaili v 2. divizi na soutěži WMC Kerkrade.

 

O ZUŠ Open

Celostátní festival ZUŠ Open je nerozsáhlejší kulturní událostí v ČR, festivalem oslav, sdílené radosti a respektu k unikátnímu systému základního uměleckého vzdělávání, jehož cílem je rozvoj ZUŠ jako moderního vzdělávacího systému, který propojuje umělecké vzdělávání s praxí s dopadem na širokou oblast rozvoje žáků i pedagogů. Hlavní program festivalu se koná v rámci dvou týdnů ve 350 městech po celé republice, nabízí program pro širokou veřejnost napříč všemi obory a žánry – hudbou, tancem, divadlem i výtvarným uměním. Ve spolupráci se zakladatelkou Nadačního fondu, pěvkyní Magdalenou Koženou a s řadou výkonných umělců a kulturních institucí prezentuje šíři práce a nejlepší příklady praxe základních uměleckých škol. Jeho partnery jsou Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Česká filharmonie, Národní galerie a řada dalších významných institucí. V rámci festivalové řady ZUŠ Open pomáhá podporuje také projekty ve prospěch potřebných a školy ve výchově dětí ke společenské odpovědnosti prostřednictvím umění.

V České republice funguje 507 základních uměleckých škol, ve kterých studuje na 248 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. Posláním Nadačního fondu Magdaleny Kožené je cílená podpora budování pozice ZUŠ jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání.

 

 

Nadační fond Magdaleny Kožené

Mezzosopranistka Magdalena Kožená iniciovala podporu základních uměleckých škol jako světově jedinečného konceptu uměleckého vzdělávání založením nadačního fondu na začátku roku 2016. Členem správní rady fondu a spolupatronem akce je také generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat," říká světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená.

 

ZUŠ OPEN pořádá

Nadační fond Magdaleny Kožené a základní umělecké školy v ČR
Patronka a zakladatelka nadačního fondu: Magdalena Kožená
Spolupatron: David Mareček, generální ředitel České filharmonie
Ve spolupráci: Asociace základních uměleckých škol ČR, Svaz měst a obcí, Charita ČR, Asociace krajů ČR, Patron dětí
Hlavní partner ZUŠ Open: DaDa, a.s.

Za podpory: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Nadace ČEZ, Erste Private Banking, Centrální depozitář cenných papírů, Aveton, Pražské vodovody a kanalizace, GIST, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Olomoucký kraj, Královehradecký kraj, Pardubický kraj, Moravskoslezský kraj, Jihočeský kraj, Liberecký kraj, Plzeňský kraj

Záštitu udělili: ministr školství, mládeže a tělovýchovy Doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D, ministr kultury Mgr. Martin Baxa, Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský, primátor Hlavního města Prahy,
Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc., hejtmanka a hejtmani jednotlivých krajů

Hlavní mediální partneři: Česká televize a Český rozhlas

Mikulovské výtvarné sympozium "dílna" - pozvání na víkendové akce 27. 7. 2024

MIKULOV: V rámci akce Mikulovské výtvarné sympozium “dílna“ si Vás dovolujeme pozvat na víkendové akce: Den otevřených ateliérů – 27. 7. 2024 / 10.00–18.00 / Mikulov, zámek. Nahlédnete do ateliérů umělců a umělkyň, kteří přijali pozvání v rámci 31. ročníku Mikulovského výtvarného sympozia "dílna". Ateliéry najdete na zámku a vstup do ateliérů je po schodišti z horního nádvoří. 

Komentovaná prohlídka v doprovodu kurátorky Lenore Jurkyové od 10:00, 12:00, 14:00, 16:00, 18:00.

Více informací pro Den otevřených ateliérů ZDE


 

27.07.2024
Autor článku: 
Marcela Šimánková

Mezigenerační výtvarná dílna – 27. 7. 2024 / 14.00–17.00 / Mikulov, zámek

pro děti i dospělé (2-99 let), vstupné zdarma

akce se koná pod vedením trojice lektorů Andrey Kaňkovské, Lucie Horňákové Černayové a Šimona Kříže. Ve třech mini-ateliérech se na chvíli stanete umělci a vyzkoušíte tvorbu napříč médii. Fotka, socha i tvůrčí psaní…

Zažijte tvůrčí společný čas se svými nejbližšími – dětmi, babičkou nebo i kamarádkou. Ponoříme se do svých niterných pocitů, zahrneme se péčí a budeme při tom fotit, tvořit koláže, vyprávět příběhy a modelovat. Skrze společnou tvorbu zažijeme pocit sounáležitosti a propojení s okolním světem v našem otevřeném prostoru workshopu nazvaném NA SKOK DOVNITŘ. 

 

Více informaci pro akci Mezigenerační výtvarná dílna ZDE

 

Petrské náměstí bude druhou srpnovou sobotu patřit milovníkům vinylů

PRAHA: Na Petrském náměstí proběhne 10. srpna velká letní burza vinylových desek, kterou pořádá kulturní prostor Studio Paměť za podpory Spolku přátel Petrské čtvrti. Milovníci vinylů se pod stromy platanů potkají již poněkolikáté a opět nebude chybět jak hudba v podání vinylových DJs, tak živá kapela.

10.08.2024
14:00 - 19:00
Autor článku: 
Milan Dedera

O tom, že se vinyly vrací do módy, nemůže být pochyb. Každý rok proběhne několik desítek vinylových burz po celé ČR. Dnes již tradiční burza desek na Petrském náměstí je však zajímavá tím, že se koná pod širým nebem a vedle zavedených prodejců cílí také na běžné sběratele, kteří se chtějí zbavit třeba jen několika desek, nebo je vyměnit s ostatními sběrateli. Prodejci mohou prodávat jak na lavičkách kolem náměstí, tak kdekoliv jinde v prostoru na náměstí.

 „Stejně jako u jiných aktivit našeho kulturního prostoru Studia Paměť chceme navázat na burzy desek, o kterých nám vyprávěli naši rodiče. Přijít může opravdu každý jen s pár deskami, platí se pouze symbolicky pár procent z prodeje, nikoliv fixní poplatek,“ uvádí pořadatel burzy Milan Dedera.

Během burzy budou, jak jinak než z vinylových desek, hrát DJs a občerstvení a zázemí bude zajišťovat Studio Paměť. V rámci kulturního programu vystoupí například místní patriot a legendární reggae DJ Selector Boldrik. Bezprostředně po burze desek proběhne také živé vystoupení mladé blues-folkové kapely Samoty, v jejichž tvorbě najdete odkazy písničkářů jako Karel Kryl či Petr Kalandra.

„Baví nás oživovat Petrské náměstí kulturními akcemi. Kromě burzy zde spolupořádáme také sousedské setkání Zažít město jinak, které se letos odehraje 14. záři. Je to krásný venkovní prostor, s až francouzskou atmosférou“ dodává předseda Spolku pro oživení Paměti Oskar Hulec.

Burza desek na Petrském náměstí proběhne 10. srpna od 14 od 19 hodin. A poté ji hodinovým koncertem uzavře duo Samoty. Pokud máte zájem na burze prodávat, kontaktujte pořadatele na mailové adrese: studio.pamet@gmail.com či přes sociální sítě.

http://www.studiopamet.cz/

Jízdárna ve Světcích u Tachova / Dveře jízdárny dokořán

SVĚTCE U TACHOVA: XXII. ročník letního hudebního festivalu Dveře jízdárny dokořán (DJD) připravuje pro rok 2024 MěKS Tachov. Od května do září ožíjí prostory zrekonstruované Jízdárny ve Světcích krásnou hudbou. V červenci pokračujeme v projektu mimořádným koncertem k 50. výročí Městského kulturního střediska Tachov - v pátek 26. července do národní kulturní památky zavítá symfonický orchestr z Velké Británie - Stoneleight Youth Orchestra, přímo z Londýna. http://Antonína Dvořáka - Slavnostní pochod, op. 54

26.07.2024
Autor článku: 
Petra Maroszová

Pro své turné si připravili program zahrnující skladby Antonína Dvořáka - Slavnostní pochod, op. 54, od Edvarda Elgara - Violoncellový koncert, e moll a od P.I. Čajkovského - Symfonii č. 5, e moll. Dirigování se zhostí sám hudební ředitel Stoneleigh  - Robert Hodge, pravidelný dirigent Národních dětských orchestrů Velké Británie, vyučuje dirigování na Royal College of Music na bakalářské i postgraduální úrovni. Vedle této práce je hudebním ředitelem Symfonického orchestru města Cambridge, Symfonického orchestru města Aylesbury a Symfonického orchestru města Essex. Mezi jeho hostující dirigentská angažmá patří Maltský filharmonický orchestr a Oxford University Orchestra. Studoval na Royal Holloway College, University of London. Sólo na violoncello bude mít Daniel Brandon - v německém Hannoveru. Jako sólista a komorní hráč vystupoval na předních britských pódiích včetně londýnské Cadogan Hall a Queen Elizabeth Hall.

 

Koncert začíná v 17 hod.. Pro diváky je praven svoz z Tachova do Světců v 16,30 hod. z autobusového nádraží a zpět v 18,45 hod.

 

Všechny koncerty projektu DJD r. 2024 se konají pod Záštitou ministra kultury MK ČR Mgr. Martina Baxy a s finanční podporou Dotace z rozpočtu Plzeňského kraje v rámci programu ,,Podpora kultury v PK pro rok 2024“.

Dalšími finančními podporovateli jsou společnosti: SMÚT Tachov, CM Transport Tachov, Merimex, FCC Česká republiky, Formy Tachov a Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech.

Vstupenky na IV. koncert 25.8. (The Cello Boys) a závěrečný koncert 8.9. (Galakoncert Gabriely Beňačkové s Jakubem Pustinou a Severočeským symfonickým orchestrem) jsou stále k dispozici, na www.kulturnitachov.cz, rezervace je možná přes tel.: 374 630 000.

 

 

Oblíbený rodinný festival SKŘÍTKOVÁNÍ láká na ŽONGLOVÁNÍ a KEJKLÍŘE, bude vonět DŘEVEM a na závěr i ČOKOLÁDOU!

POLIČKA: Jako každý rok poslední červencovou sobotu vás zveme na celodenní rodinný festival Skřítkování, který bude letos celý DŘEVĚNÝ! Připraveny jsou zábavné úkoly, tvořivé dílny, pohádka, žonglérský a výtvarný workshop i žonglérská show! Těšit se můžete i na večerní letní kino v muzejní zahradě. 

27.07.2024
Autor článku: 
Tereza Hladká/ika

Dopoledne si protáhnete nohy, aby vám nezdřevěněli, při Dřevěném putování po muzeu. „Připraveny budou hravé úkoly, zábavné poznávání a plno tvoření. Pokud budete mít chuť si hrát, máte možnost v rámci dopoledního programu navštívit i výstavu Příběhy dřevěných hraček s velkou hernou. Dřevěné hračky v sobě ukrývají spoustu příběhů. Příběh stromu, ve kterém rostou, aby mohly být vyřezány, příběhy jejich tvůrců a především příběhy, které s hračkami rozehrávají samy děti a všichni ti, kdo si rádi hrají. Odhalte příběhy, které vás zaujmou, všechny jsou zajímavé a všechny krásně voní po dřevu.“ představuje úvodní program jeho organizátorka Bc. Tereza Hladká.

Odpoledne, od 14.00 se pobavíte u pohádky o princi Nebojsovi, o princi, který se ničeho nebojí a chce získat princeznu Krasavu. V tom mu brání spousta protivenství a pomáhá hodná babička. V roli většiny postav uvidíte obyčejné věci, které můžete vidět každý den, jen trochu přikrášlené a ožívající. V pohádce je také využito kejklířské umění, což ji dodává na zajímavosti.

V 15.00 nás těmi nejlepšími triky okouzlí KOMEDIANTI NA KÁŘE v souboji dvou komediantů! Míčky, kuželky, swingování, točení talířů, benátská tyč, jednokolky a další.

 „Chcete si to také vyzkoušet? Máte možnost! Od 16.00 ukážete na Žonglérském workshopu, co dokážete! Budete mít ty nejlepší učitele, kteří vám poradí, jak na to a jak se tyto netradiční kejklířské aktivity naučit. Ve stejném čase na vás čeká i Výtvarný workshop, kde si můžete vyrobit dřevěnou hračku!“ odkrývá další perličky z programu ředitelka muzea Mgr. Pavla Juklová.

Na závěr ve 21.00 se bude promítat v muzejní zahradě dobrodružná rodinná hudební komedie WONKA. Willy Wonka je výjimečná postava z knihy „Karlík a továrna na čokoládu“, nejkultovnější dětské knihy Roalda Dahla a jedné z nejprodávanějších dětských knih všech dob! Můžete se těšit na podivuhodný příběh o talentovaném Willy Wonkovi, který se s očima dokořán ocitne v centru světa čokolády, nemá nic než pár mincí v kapse a plný klobouk snů. Ten největší sen je otevřít si vlastní čokoládovnu. Během kouzelně lahodného, někdy nebezpečného a život potvrzujícího dobrodružství Willy zjistí, že ačkoli většina lidí, které potká, dá přednost chamtivosti před dobrem, každý mrak má stříbrný okraj ... stačí jen nepřestávat snít.

Akce se koná za každého počasí. Více informací na www.cbmpolicka.cz

Právě vyšla nová publikace PORTA SILESIAE historika Martina Krůla

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Autor článku: 
Lenka Ježová Bichlerová

Předkládaná publikace je dílem dlouhodobého výzkumu unikátních raně novověkých památek, tzv. jablunkovských šancí, rozesetých v horské oblasti Beskyd na pomezí České, Slovenské a Polské republiky. Ochrana hranic Slezska nabyla na významu v 16. století v souvislosti s expanzí osmanské říše do srdce Evropy a budovaná opevnění ji následně bránila téměř tři staletí. Rozsahem dochovaných reliktů se řadí k lépe zachovaným fortifikačním systémům horských přechodů. Tématem práce jsou polní opevnění budovaná na slezsko-uherské hranici od druhé poloviny 16. do počátku 19. století. Cílem práce je postihnout stavebně-historický vývoj jablunkovských šancí v co nejširších souvislostech. Hlavní časové období představuje první období existence systému do první poloviny 18. století, kdy hrozilo nebezpečí vpádů z Uher. Pozornost je zaměřená na jednotlivé stavební aktivity, vzhled opevnění a zařazení do obecného vývoje pevnostního stavitelství. Druhou velkou oblastí zájmu tvoří „lidský faktor“, lidé, kteří opevnění projektovali, stavěli a bránili. S tím souvisí rovněž každodenní život v opevněních, který se dá poznat na základě dochovaných pramenů. I z těchto několika analogií vyplývá unikátnost jablunkovských šancí projevující se svým trváním po téměř tři staletí. Velkou důležitost a význam jablunkovských šancí pro celé Slezsko vyjádřil kronikář 17. století Fridrich Lucae slovy "a člověk rok od roku zjišťoval, jak užitečný je obranný systém Jablunka pro slezskou zemi".

Kniha má 432 stran a obsahuje více než 220 ilustrací zahrnujících mapy, plány, fotografie, skeny archiválií a dobové ilustrace. Již je k zakoupení na našich pobočkách za cenu 490 Kč, pro členy Klubu Muzea Těšínska za polovinu. Publikaci je možno objednat i zde https://www.muzeumct.cz/.../923-porta-silesiae....

 

Galerie kritiků v paláci Adria musí po 23 letech skončit, neuspěla v soutěži

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Autor článku: 
ČTK/jal
Šrámek uvedl, že TCP vypovědělo sdružení smlouvu z roku 2001 v lednu letošního roku a vypsalo soutěž, ve které podaly nabídky dvě společnosti, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků a Art of All. Sdružení nabídlo zhruba 380.000 Kč ročně, vítězná společnost pak přes milion korun ročně. "Soutěž umožňovala hodnotící komisi hodnotit též záměr nabídek a zkušenosti účastníků, v čemž si výtvarní kritici nevedli vůbec špatně, vyšší nabídce druhého účastníka se však ani tak nebyli schopni přiblížit," řekl Šrámek. Dodal, že TCP musí postupovat s péčí řádného hospodáře.

"Nájemní smlouva je momentálně v takzvaném podpisovém kolečku. Stávající nájemce skončí k 31. červenci a následně se prostory budou zhruba dva měsíce upravovat pro nového nájemce tak, aby k 1. říjnu mohl galerii otevřít," řekl Šrámek.

Čiháková Noshiro uvedla, že problémy s placením nájemného vznikly ve Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků proto, že TCP požadovalo zdvojené platby za služby z roku 2022 a odmítlo provést přezkum správnosti. Dodala, že požadovanou dlužnou částku, téměř 100.000 korun, již sdružení uhradilo, aby se mohlo zúčastnit soutěže.

Čiháková Noshiro ČTK řekla, že soutěž podle ní nebyla regulérní, a proto se obrací na radu města a primátora. Za příklad uvedla, že soutěž měla mít nejméně tři účastníky, v této byli pouze dva, nebo že sdružení nedostalo možnost dorovnat vítěznou nabídku, což jim podle Čihákové Noshiro společnost TCP slíbila. Dodala, že by sdružení v případě vystěhování Galerie kritiků hledalo nový prostor.

"Normálně se sluší za dosavadní činnost provozovateli poděkovat, alespoň tou formou, že je Galerii kritiků nabídnut náhradní prostor, zvláště když dosud působila v budově na původní výzvu ve prospěch města, avšak ani to se nestalo," uvedla předsedkyně sdružení.

V galerijních prostorách od října bude provozovat společnost Art of All Original Gallery. Jedná se o on-line galerii, která prodává díla zejména méně známých umělců. "Budeme tam prodávat obrazy a díla, která jsou převážně od našich autorů, které zastupujeme v Original Gallery," řekl Sítník. Dodal, že plánují každé dva týdny vernisáž nového autora, zmínil například Apollona Sobena nebo Joa Pisttona. Ceny děl obou zmíněných se v on-line galerii pohybují do 50.000 korun.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Co se děje