středa
15. ledna 2025
svátek slaví Alice

Co se děje

Co se děje, zprávy

Manažerský program 2025

ČR: Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program Akademie IDU pro kulturní manažery/ky. Kurz je věnovaný osobnímu rozvoji a leadershipu pod vedením lektorky Ireny Swiecicki.

Autor článku: 
Akademie IDU

Komu je kurz určen?

Kurz je pro manažery/ky, ředitele/ky, vedoucí pracovníky/ce kulturních organizací, kteří/které mají chuť rozvíjet své kompetence v řízení.  

Co Vám manažerský program přinese?


SEBEPOZNÁNÍ / Dozvíte se, jaký jste osobnostní typ a jak s ním pracovat.
LEADERSHIP / Zjistíte, jak efektivně vést váš tým v souladu s vaší strategií.
MOTIVACI / Seznámíte se s různými nástroji, jak vést a motivovat vaše kolegy.
SPOLUPRÁCI / Budeme sdílet příklady dobré praxe a spolupráce napříč odvětvími.
ADAPTABILITU / Společně budeme hledat možnosti, jak adaptovat sebe i své kolegy na novou realitu.


4 workshopové bloky od dubna do října 2025
 

Přihlašujte se do 16. února 2025.

Více ZDE

Vítězný nový muzikál uvidí diváci plzeňského divadla v únoru

PLZEŇ: Divadlo Josefa Kajetána Tyla s radostí oznamuje vítěze 4. ročníku muzikálového projektu pro autory nových, původních, dosud neuvedených muzikálů INTRO ’24 mini. Stalo se jím dílo Jana Kaňky a Tomáše Javorského s názvem O děvčátku, kterému něco chybělo. Vítězný titul nastudují členové souboru muzikálu DJKT a za doprovodu orchestru ho představí 21. a 22. února 2025 na Malé scéně.

od 21.02.2025 do 22.02.2025
Autor článku: 
Martina Drbušková

Soutěžní projekt INTRO je unikátní počin plzeňského divadla, který umožňuje tuzemským autorům muzikálových projektů představit svou původní a dosud neznámou tvorbu. Vznikají tak zajímavá a originální muzikálová představení pod taktovkou Divadla J. K. Tyla, která by bez této jedinečné vyhledávací soutěže zůstala skryta široké veřejnosti,“ uvedla Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

Čtvrtý ročník soutěžního projektu INTRO se zaměřil na komorní muzikály pro maximálně pět herců a maximálně pětičlennou kapelu. Odbornou porotu tentokrát zaujalo dílo o poněkud zvláštním nalezeném dítěti a zaměstnancích jistého dětského domova, kteří jsou vystaveni okolnostem, se kterými neumí pracovat. „Původně jsem přesně věděl, o jakém tématu chci psát… ale pak jsem zjistil, že by to nejspíš nefungovalo. Nezbylo mi nic jiného než rychle najít nové téma. A popravdě to byla ta nejtěžší práce. Psaní textů už potom byla radost, takže zanedlouho jsem mohl předat hotové libreto Honzovi, který následně skládal hudbu,“ říká o vzniku muzikálu Tomáš Javorský, učitel biologie z Domažlic, jenž se věnuje divadlu na amatérské úrovni jako herec, režisér, dramaturg i scénárista. Autorem hudby je skladatel, pedagog a trombonista Jan Kaňka. Autoři svým letošním úspěchem opětovně prokázali svůj talent, z jejich tvůrčí dílny totiž pochází i vítězný titul prvního ročníku, muzikál Kouzelné hodinky doktora Kronera. Nový muzikál se divákům představí v nastudování mladého činoherního a muzikálového režiséra Marka Davida, který v poslední době zaujal především svojí inscenací muzikálu Kinky Boots v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Soubor muzikálu DJKT vyhlásil soutěžní projekt INTRO v roce 2020 s cílem podpořit původní českou tvorbu. První dva ročníky byly bez tematického omezení, 3. ročník se soustředil na díla pro děti a teenagery. Všechny přihlášené muzikály vždy posuzuje odborná porota, vítězné tituly jsou představeny za doprovodu orchestru divákům i zástupcům odborné veřejnosti na jedné ze scén Divadla J. K. Tyla. Autorům je po uvedení předána audio i videonahrávka inscenace k další propagaci.

Vstupenky mohou diváci zakoupit od 15. listopadu v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

PLUSKO: (Ne)dělej drama!

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Přemýšlíš o herectví? Láká tě to, ale není pro tebe snadné mluvit před lidmi? Slovácké divadlo v rámci svého projektu Plusko zve na herecký workshop, kde se v krátkosti seznámíš s vybranými hereckými technikami. Budeme zkoumat, jak být na jevišti přítomný, přijmout nedokonalost, vnímat a reagovat na podněty. Vyzkoušíme si techniku práce s emocemi a jak si pomoci při tvorbě jevištní a také dramatické situace. Nechte se sami sebou překvapovat a užijte si s námi pohodové kreativní odpoledne!

16.02.2025
14:00 - 19:00
Autor článku: 
Daniela Evjáková/ika

Lektorka workshopu Daniela Evjáková, režisérka (SK/CZ)

Daniela Evjáková absolvovala činoherní režii (JAMU, Brno), loutkoherectví (VŠMU, Bratislava) a pedagogiku hudebně-dramatického umění (UKF, Nitra). Založila Divadlo oProti, režijně spolupracovala s Divadlem Husa na provázku, HaDivadlem, Městským divadlem Zlín, pedagogicko-režijně pak se Zlínskou vyšší odborní školou hereckou v Zlíně, ZUŠ Jozefa Rosinského v Nitře, ZUŠ Senica a dalšími. Působí také v oblasti lektoringu, produkce, okrajově filmu, scénografie a výzkumu divadelní edukace. V současnosti je novou posilou Slováckého divadla, připravuje workshopy pro mládež v rámci Pluska a vede Ateliér SKRZ.

Max 8 účastníků

Věk - pro dospělé a 16+

Cena 390,-

https://www.slovackedivadlo.cz/plusko

Pět nových pořadů, pět různých pohledů. ČT posiluje své publicistické portfolio

ČR: Od 13. ledna 2025 rozšíří Česká televize své publicistické portfolio o pět nových pořadů. Tři z nich – Fenomén doby, Reportéři+ a Galerie Selfie – doplní současnou nabídku na programu ČT1 v pondělním večerním vysílacím čase spolu s dosavadním pořadem Bilance. Další dva formáty – Události, komentáře týdne a De facto – představí ČT24 o sobotních odpolednech. Cílem je diverzifikovat obsah veřejnoprávní publicistiky, poskytnout divákům hlubší vhled do klíčových témat a zároveň představit inspirativní osobnosti a řešení společenských problémů.

13.01.2025
Autor článku: 
Radek Konečný

„Publicistika má v pondělním večerním vysílacím čase své tradiční místo díky pořadu Reportéři ČT, nyní se tento prostor ještě více otevře. Díky novým formátům získají diváci možnost setkávat se se širším spektrem témat a přístupů,“ říká ředitel programu České televize Milan Fridrich. V pondělním vysílacím čase od 21:50 se na ČT1 budou nově střídavě objevovat tři premiérové formáty Fenomén doby, Reportéři+ a Galerie Selfie doplněné o stávající měsíčník Bilance. Každý z nových pořadů poběží jednou měsíčně, a to vždy v pondělní premiéře a následně ve dvou reprízách.

Fenomén doby se zaměří na závažné celospolečenské problémy, které dosud nemají v rámci tradiční reportážní publicistiky dostatečný prostor. Chce přinést velkou a otevřenou aktuální publicistiku, která zasáhne široké spektrum témat – společenských, politických, kulturních, sportovních i kriminálních s celospolečenským přesahem. Reportážní přístup bude vycházet z perspektivy občanů a přiblíží problematiku z pohledu širší veřejnosti.

Stěžejní pořad aktuální publicistiky Reportéři ČT v lednu oslavil dvacáté výročí. V roce 2024 dokázal oslovit více než 3,8 milionu dospělých diváků. Tento formát nyní rozšíří Reportéři+. Přinesou unikátní pohled do zákulisí novinářské práce a komplexnější pohled na investigativní témata. Pořad nabídne rozpracování vybraných kauz do větší hloubky, poodhalí jejich vývoj, analýzu příčin, dopadů na každodenní život a možnosti řešení. Vzniká tak formát kombinující investigaci, příběh a tzv. solutions journalism.

Galerie Selfie bude pozitivně laděnou publicistikou přinášející inspiraci. Nabídne portréty známých i neznámých osobností z nejrůznějších oborů lidské činnosti, které svým příkladem přinášejí do společnosti pozitivní změny. Pořad představí inspirativní lidi, umělecké počiny, české úspěchy ve vědě nebo osobnosti, které zlepšují prostředí kolem sebe. Část záběrů si přitom respondenti natočí sami, což umožní divákům nahlédnout do jejich světa z bezprostřední blízkosti.

 

Soboty ve znamení analýz, fact-checkingu a vyvracení dezinformací

Na zpravodajské ČT24 se v sobotním programu od 12:30 střídavě objeví dva nové formáty. „Výrazným způsobem rozšiřujeme nabídku původních a, nutno říci, náročných novinářských disciplín – prohlubujeme prvky investigace, zaměřujeme se na solution journalism a na hledání řešení problémů. Reagujeme i na fenomén dnešního mediálního světa, tedy na důsledné ověřování skutečností. Cítíme v tom příležitost i velkou výzvu,“ vysvětluje ředitel zpravodajství a publicistiky ČT Petr Mrzena.

 

Události, komentáře týdne přinesou v šedesátiminutovém unikátním diskusním formátu klíčové události uplynulého týdne analyzované z různých úhlů pohledu a doplněné o komentáře předních osobností veřejného života.


Pořad De facto se pak zaměří na fact-checking a odhalování dezinformací. Mapuje hlavní události v tuzemsku i zahraničí, sleduje veřejnou debatu, sociální sítě, rozebírá fakta a verifikuje výroky, čímž přispívá k orientaci diváků v současném komunikačním prostoru.

 

Konkrétní data premiér jednotlivých pořadů představí Česká televize na začátku roku.

 

Co se dělo za dlouhých zimních večerů

PŘÍBOR: Komponovaný pořad o životě "sprostného" lidu. (repríza) v Centru tradičních technologií Příbor pobočka Muzea Novojičínska.

Jak mohly opravdu vypadat takové tradiční přástky v 18. století? Na to se pokusíme odpovědět v pořadu o životě "sprostného" lidu, který přesto, že v něm zazní písničky i pohádky, není vhodný pro děti!

Pohled na lidovou kulturu z historického hlediska vnímanou jako život "sprostného" lidu velkou měrou ovlivnily konstrukty národních buditelů a prvních národopisných pracovníků, ale pravdou je, že se mnohdy jedná o značně zkreslený až idealizovaný obraz.

29.01.2025
17:00 - 18:30
Autor článku: 
Monika Chromečková/jal

„V našem pořadu se pokusíme nahlédnout do minulosti, jak asi tak mohly reálně vypadat takové venkovské přástky, které byly typické pro zimní období. Pořad není vhodný pro děti zejména proto, že přástky měly mimo jiné i silný sexuální podtext a lidová mluva byla skutečně jadrná a plná sprostých slov“, uvedl Václav Michalička etnolog a vedoucí Centra tradičních technologií Příbor.

 

V pořadu vystoupí: PhDr. Václav Michalička, Ph.D. (etnolog) a Petr Sovják (valašský gajdoš)

Počet míst je omezen, proto si můžete vstupenky zakoupit v předprodeji na pokladně Centra tradičních technologií v Příboře od pondělí 6. 1. 2025

 Vstupné 100,-

Na komponovaný pořad  nelze uplanit slevu na vstupném a volné vstupenky Muzea Novojičínska

https://www.muzeumnj.cz/pribor/akce/co-se-delo-za-dlouhych-zimnich-veceru2

Adresa konání pořadu: CETRAT Příbor Lidická 50, 74258 Příbor

Maloměšťáci režiséra Ivana Buraje se odehrají v HaDivadle naposledy

BRNO: HaDivadlo – scéna Centra experimentálního divadla – naposledy uvede oceňovanou inscenaci Maloměšťáci. Jde o jednu z nejvýznamnějších inscenací končícího uměleckého šéfa a režiséra Ivana Buraje v HaDivadle, který za její režii získal v roce 2019 Cenu Divadelních novin. Derniéra proběhne v neděli 12. ledna 2025.

12.01.2025
Autor článku: 
Tereza Teerink Turzíková

Brněnské HaDivadlo čeká od příští Sezony 51 (2025/26) nové umělecké vedení, které tak vystřídá aktuálního uměleckého šéfa Ivana Buraje, který stál v čele této scény od roku 2015. Druhá polovina Sezony 50: Obzory tak bude patřit nejen připomínání padesátiletého výročí HaDivadla, ale i reflexi Burajova šéfovského a režijního působení v posledních deseti letech. Její součástí bude i slavnostní derniéra divácky úspěšné a kriticky ceněné inscenace Maloměšťáci, která patří k jedné z dosavadních nejvýraznějších režií Ivana Buraje. Uskuteční se v neděli 12. ledna 2025 od 19.30 s autorským úvodem režiséra od 19.00.

Maloměšťáci podle hry Maxima Gorkého měli premiéru v Sezoně 44: Práce v prosinci 2018. Gorkého realistické drama, které bylo hojně uváděno za předchozího režimu, bylo v HaDivadle vykládáno optikou současných krizí. Autorkou detailní historizující scény byla Lenka Jabůrková, dramaturgem inscenace Matěj Nytra. V roli otce rodiny a „buržoazního vykořisťovatele“ Bezsemenova se představil Cyril Drozda se Simonou Pekovou jako jeho ženou Akulinou Ivanovnou. Součástí obsazení jsou přitom současní (Jiří Miroslav Valůšek jako Petr) i bývalí dlouholetí členové souboru HaDivadla (Táňa Malíková jako Taťána, Magdalena Straková jako Polja, Mark Kristián Hochman jako Nil a další).

„Inscenace Maloměšťáci se mohla odehrát v této podobě pouze v HaDivadle. V divadlech s balkonky a ozdobami by naše scénografie působila jako kapitulace na současné divadlo. Ovšem v HaDivadle, v jeho strohé atmosféře blackboxu a s nadhledem hlediště, jakoby do té černoty prostoru přistála vesmírná loď, která přinesla ,jiné divadlo'. Maloměšťáci jsou pohráváním si s žánrem ,historického realismu', je to esej o zmrtvování lidí, prostorů a žánrů, hraní si s ambivalencí nostalgie v časech neexistující vize budoucnosti. Kdesi jsem četl, že malířské zátiší je definováno také jako osamělý nebo mrtvý život. Takhle jsme chtěli představit naše současné maloměšťáctví, které je vůči velkým výzvám současnosti, jako je třeba klimatická krize, naprosto mrtvé. Chtěli jsme zkoumat tuto mrtvolnost. A taky si hrát s představou vykládání Gorkého očima Čechova,“ říká Buraj.

Ivan Buraj za režii inscenace získal Cenu Divadelních novin 2019 v kategorii Činoherní divadlo. Inscenace se dočkala i pozitivních kritických ohlasů, které obzvlášť oceňovaly Burajovu interpretaci ikonického socialisticky-realistického textu. „Burajovi stačí velmi málo slov k tomu, abychom přečetli charakter i aktuální situaci každé z postav. Herci jsou přesní, uvolnění, na sebe napojení. Souhra mladých s bardy brněnských malých scén, Cyrilem Drozdou (Milošem Černouškem) a Simonou Pekovou v rolích Bezsemenovových, působí až neuvěřitelně přirozeně,“ uvádí Marie Reslová ve své recenzi pro Divadelní noviny.

Další plánovanou derniérou této sezony v HaDivadle bude Burajův Humanismus 2022, jehož scénář napsal ve spolupráci s filmařem Bohdanem Karáskem. Poslední představení se uskuteční v pátek 11. dubna 2025 od 19.30 s autorským úvodem od 19.00. Na reperotáru HaDivadla tak z Burajových režií do nadcházející sezony zůstane Strýček Váňa, Jenom konec světa a nejnovější inscenace Noc tribádek. Diváci se kromě představení v HaDivadle mohou těšit na sérii komentovaných projekcí filmových remediací výrazných inscenačních počinů Burajovy éry, které budou ve spolupráci s Galerií TIC uvedeny v Kině CIT na Radnické během jarních měsíců.

Maloměšťáci
Sezona 44: Práce
Premiéra: 13. prosince 2018
Autor: Maxim Gorkij
Režie: Ivan Buraj
Překlad: Bohumil Mathesius
Dramaturgie: Matěj Nytra
Scéna: Lenka Jabůrková
Kostýmy: Kateřina Marai


Kostýmní spolupráce: Kateřina Kumhalová
Obsazení: Táňa Malíková j.h., Magdalena Straková j.h., Jiří Miroslav Valůšek, Cyril Drozda, Simona Peková, Jan Lepšík j.h. / Miroslav Bumbálek j.h., Jiří Svoboda j.h., Mark Kristián Hochmann j.h., Lucie Andělová j.h. / Anna Čonková j.h., Jáchym Sůra / Šimon Obdržálek j.h., Magdalena Kuntová, Kateřina Kumhalová

„Víte, co to je láska? Láska!“

Petr by chtěl dostudovat práva a mít práci. Taťána by chtěla, aby jí Nil naslouchal a také aby ji miloval. Nil chce, aby přišel nový a spravedlivější svět. Polja chce jít do divadla.

Ikonický text ruského realistického dramatu. Útulný interiér z přelomu 19. a 20. století jako symbol zlatého věku rodiny. Slušní lidé a čajový servis. Život s jasnými hranicemi mezi tím, co je venku a co vevnitř. Práce jako ochrana těchto hranic. Konverzace a kostýmy – nuda interiéru. Kolik je hodin?

Otec rodiny – Vasil Vasilijevič Bezsemenov pronajímá byty mladým lidem. Nemá rád dlužníky, dobrodruhy ani židy. Jeho dům – jeho hrad a hlavně jeho pravidla! Teplo rodinného krbu. Ale co když je tento krb počátkem požáru? Generační konflikt?

Peklo domova! Jak se vyhnout frašce do nekonečna opakovaných konfliktů, které už ztratily svůj smysl? Není naše společnost v současnosti obětí jednoho z těchto konfliktů? Můžeme definovat sebe jedině skrze svého nepřítele? Kdo má právo soudit? Jak se nestat pevností a být schopen přijímat cizí? Není konec konců všechno cizí – i my sami? Boj s interiérem sebe sama! Uvidět cizí v sobě! Chvála temnoty.

www.hadivadlo.cz

Výběrové řízení na místo ředitele / ředitelky Divadla Drak

HRADEC KRÁLOVÉ: Správní rada Divadla Drak a Mezinárodního institutu figurálního divadla o.p.s. v Hradci Králové vypisuje výběrové řízení na místo ředitele / ředitelky s uzávěrkou doručení přihlášek 28. února 2025. Výběrové řízení je vyhlášeno podle ustanovení zakládací smlouvy této o.p.s., neboť současnému řediteli, Tomáši Jarkovskému, vyprší jeho šestiletý mandát 31. prosince letošního roku.

Výběrové řízení je otevřené všem zájemcům splňujícím předepsané předpoklady, mezi které mj. patří ukončené vysokoškolské vzdělání, orientace v oboru a kulturní přehled, aktivní znalost minimálně jednoho světového jazyka nebo manažerské a komunikační dovednosti. Součástí přihlášky je rovněž koncepce divadla na období příštích šesti let. Podrobné podmínky výběrového řízení i základní dokumenty týkající se činnosti Divadla Drak a MIFD o.p.s. (výroční zprávy divadla a zakládací smlouva) jsou k dispozici na webových stránkách draktheatre.cz.

Uchazeče / uchazečky, jejichž přihlášky budou odpovídat požadovaným formálním a obsahovými náležitostem, pozve poradní výběrová komise k osobnímu jednání a prezentaci projektů. Na základě hodnocení výběrové komise pak správní rada jmenuje nového ředitele / novou ředitelku Divadla Drak a MIFD o.p.s. s požadovaným termínem nástupu do funkce 1. ledna 2026.

28.02.2025
Autor článku: 
Tiskové oddělení Divadla Drak

PODMÍNKY VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ

Výběrové řízení na pozici ředitele / ředitelky Divadla Drak a Mezinárodního institutu figurálního divadla o.p.s.

Správní rada Divadla Drak a Mezinárodního institutu figurálního divadla o.p.s., se sídlem v Hradci Králové, Hradební 632, 500 03, identifikační číslo: 27504671, zapsaná ve veřejném rejstříku vedeném Krajským soudem v Hradci Králové, oddíl O, vložka 141, vyhlašuje na základě čl. IX. odst. 1 zakládací smlouvy obecně prospěšné společnosti Divadla Drak a Mezinárodního institutu figurálního divadla o.p.s. výběrové řízení na obsazení místa ředitele/ky divadla

Požadované předpoklady:

  • vysokoškolské, minimálně magisterské či jinak odpovídající vzdělání
  • znalost právního řádu České republiky, zvláště právní problematiky v oblasti kultury a veřejné správy, znalost obecných, právních i ekonomických principů, na nichž funguje obecně prospěšná společnost
  • orientace v oboru a všeobecný kulturní přehled
  • aktivní znalost minimálně jednoho světového jazyka
  • minimálně 3 roky manažerské praxe, nejlépe v oblasti divadla případně v dalších oblastech kultury
  • manažerské a komunikační dovednosti
  • bezúhonnost

 

Přihláška do výběrového řízení musí obsahovat:

  • označení výběrového řízení
  • jméno, příjmení, titul, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu, kontaktní adresu, telefon, e-mail, datum a vlastnoruční podpis
  • strukturovaný profesní životopis s údaji o dosavadních zaměstnáních a praxi, odborných znalostech a dovednostech, přehled publikační, přednáškové či pedagogické činnosti, kontakty na alespoň 2 osoby, které mohou poskytnout referenci
  • uchazečem formulovanou definici základního poslání Divadla Drak a MIFD o.p.s.
  • koncepci společnosti na období příštích 6 let v rozsahu min. 5 a max. 10 stran
  • ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání
  • souhlas se zpracováním osobních údajů
  • originál výpisu z rejstříku trestů, ne starší než 3 měsíce

Přihlášku, strukturovaný profesní životopis a koncepční dokumenty požadujeme předložit v písemné podobě v zalepené obálce na níže uvedenou doručovací adresu.

Zároveň požadujeme do obálky vložit paměťové médium, na němž budou uloženy všechny předané dokumenty elektronicky.

 

Nabízíme

Manažerskou smlouvu na období 6 let

Platové podmínky odpovídající významu a složitosti vykonávané práce

Základní podklady pro zájemce o výběrové řízení (tzn. zakládací smlouva, statut, výroční zprávy) jsou k dispozici na webových stránkách Divadla Drak (www.draktheatre) nebo ve veřejném rejstříku na adrese www.justice.cz. Případné dotazy týkající se výběrového řízení je možné adresovat na předsedkyni správní rady Mgr. Janu Burdychovou (jana.burdych@seznam.cz).

 

Upozorňujeme

Předpokládaný nástup 1. ledna 2026.

Výběrové řízení se uskuteční podle pravidel schválených správní radou Divadla Drak a MIFD o.p.s.

Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit výběrové řízení (včetně výsledků) kdykoliv v jeho průběhu, případně si od uchazeče vyžádat některé další dokumenty či prohlášení.

 

Uchazeči/uchazečky zašlou své přihlášky s přílohami doporučeně nebo předají osobně na níže uvedenou doručovací adresu tak, aby byly doručeny nejpozději do 28. února do 12:00. Obálka s přihláškou musí být označena „Výběrové řízení – ředitel / ředitelka Divadla Drak – NEOTVÍRAT“.

 

Doručovací adresa: Divadlo Drak, Hradební 632, 500 03 Hradec Králové

 

Základní pravidla výběrového řízení:

Správní rada Divadla Drak a MIFD o.p.s. jmenuje poradní výběrovou komisi, která od okamžiku jmenování provádí praktickou realizaci výběrového řízení.

Výběrové řízení proběhne takto:

  1. Výběrová komise posoudí přihlášky uchazečů/uchazeček do výběrového řízení z hlediska požadovaných formálních a obsahových náležitostí. Uchazeče/uchazečky, jejichž přihlášky nesplňují náležitosti požadované ve výzvě k podávání přihlášek, komise z výběrového řízení vyřadí.
  2. Uchazeče/uchazečky, jejichž přihlášky splňují náležitosti požadované ve výzvě k podávání přihlášek, pozve výběrová komise k osobnímu jednání a prezentaci záměrů uchazeče ve funkci ředitele společnosti. Výběrová komise poskytne každému z uchazečů/uchazeček pro představení jeho záměrů ve funkci ředitele společnosti stejný časový prostor.
  3. Výběrová komise hodnotí uchazeče/uchazečky podle následujících kritérií:
  4. Věcný obsah a úroveň koncepčních materiálů požadovaných ve výzvě k podávání přihlášek s ohledem na jejich přínos k naplňování poslání společnosti a k jejímu dalšímu rozvoji
  5. Formální stránka prezentace uchazeče/uchazečky

Formální úroveň projevu, vyjadřovací a argumentační schopnosti v rámci obsahové stránky

Soulad prezentovaných záměrů s posláním a rozvojovými cíli Divadla Drak a MIFD o.p.s.

  1. Obsahová stránka prezentace uchazeče/uchazečky

Soulad prezentovaných záměrů s posláním a rozvojovými cíli Divadla Drak a MIFD o.p.s.

Schopnost reagovat na dotazy, připravenost a znalost problematiky.

  1. Výběrová komise vyhodnotí vítězného/vítěznou uchazeče/uchazečku a doporučí Správní radě Divadla Drak a MIFD o.p.s. ho/ji ke schválení na pozici ředitele/ředitelky Divadla DRAK a MIFD o.p.s. Výběrová komise může případně nedoporučit žádného/žádnou uchazeče/uchazečku.
  2. Správní rada Divadla Drak a MIFD o.p.s. na základě čl. IX. odst. 1 zakládací smlouvy o obecně prospěšné společnosti rozhodne o jmenování navrženého/navržené uchazeče/uchazečky ředitelem/ředitelkou Divadla Drak a MIFD o.p.s.

 

Uveřejnění výsledků:

Výsledky výběrového řízení budou každému uchazeči/uchazečce sděleny doporučeným dopisem
a zároveň budou uveřejněny na webových stránkách Divadla Drak a MIFD o.p.s., Statutárního města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dotační programy Ministerstva kultury ČR

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Autor článku: 
Ilona Ampapová

Havarijní program na rok 2025

Havarijní program je v rámci komplexní péče o památkový fond v České republice určen zejména na záchranu a zajištění nejnaléhavějších oprav nemovitých kulturních památek, zejména na odstranění havarijního stavu střech a nosných konstrukcí staveb, na jejich statické a celkové stavební zajištění, restaurátorské práce a na opravy krovů a střech (včetně komínů, římsy a klempířských a zámečnických prvků). Příspěvek u Programu nelze poskytnout na obnovu kulturní památky, která je ve vlastnictví České republiky a se kterou je příslušná hospodařit organizační složka státu nebo státní příspěvková organizace.

Návrhy na zařazení akce obnovy kulturní památky do Programu spolu s Žádostmi o státní dotaci včetně na obnovu památek v Kraji Vysočina přijímá Ministerstvo kultury ČR do 31. ledna 2025 včetně prostřednictvím územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči. Více informací najdete na webu MK ČR Havarijní program | mkcr.cz

Formuláře včetně všech dokladů musí být ÚOP NPÚ zaslány nebo předány nejpozději do 31. ledna 2025
- poštou (rozhoduje poštovní razítko podání zásilky),
- datovými schránkami (ty pak musí být obratem předloženy v tištěné podobě),
- osobně do podatelny ÚOP NPÚ nejpozději dne 31. ledna 2025.

 

Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Program péče o vesnické památkové rezervace a zóny a krajinné památkové zóny je v rámci komplexní péče o památkový fond v České republice určen na podporu obnovy a zachování nemovitých kulturních památek, zejména památek lidové architektury, jakými jsou například zemědělské usedlosti, chalupy, kapličky, boží muka, ale i ve prospěch obnovy a zachování venkovských kostelů, zámečků, tvrzí, technických děl, soch a pomníků, zahrad apod., které se nacházejí na území vesnických památkových rezervací a zón a krajinných památkových zón.

Návrhy na zařazení akce obnovy kulturní památky do Programu spolu s Žádostmi o státní dotaci včetně na obnovu památek v Kraji Vysočina přijímá Ministerstvo kultury ČR do 31. ledna 2025 včetně prostřednictvím územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči. 

Více informací najdete na webu MK ČR - Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny | mkcr.cz.

Formuláře včetně všech dokladů musí být ÚOP NPÚ zaslány nebo předány nejpozději do 31. ledna 2025
- poštou (rozhoduje poštovní razítko podání zásilky),
- datovými schránkami (ty pak musí být obratem předloženy v tištěné podobě),
- osobně do podatelny ÚOP NPÚ nejpozději dne 31. ledna 2025.

Z rezervy Programu péče na rok 2025 je možno získat i dotaci na pořízení Plánu ochrany vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny-žádosti se přijímají od 1. 4. 2025 do 16. 6. 2025. Formuláře žádostí včetně všech povinných příloh musí být Ministerstvu kultury: 
- zaslány poštou, a to od 1. 4. 2025 do 16. 6. 2025 (rozhoduje poštovní razítko podání zásilky) 
na adresu: Ministerstvo kultury, Maltézské náměstí 1, 118 11 Praha 1;
- nebo předány osobně do podatelny Ministerstva kultury, Maltézské náměstí 1, 118 11 Praha 1, v termínu od 1. 4. 2025 do 16. 6. 2025;
- při podání elektronicky do DS Ministerstva kultury v termínu od 1. 4. 2025 do 16. 6. 2025.

 __________________________________________________________________________________

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Telči, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je naplňovat v Kraji Vysočina poslání odborné instituce památkové péče dané zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Telči také zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu, organizuje cyklus přednášek Rodinné stříbro – Památky kolem nás a provádí archeologické průzkumy. Další informace najdete na www.npu.cz/uop-telc.

___________________________________________________________________________________________

Regionální periodikum je teď dostupné pro každého

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Autor článku: 
Silvie Lečíková/ika

Díky spolupráci MJVM, firmy Continental Barum a Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně (KKFB) si mohou všichni zájemci o regionální dějiny přečíst kompletní ročníky 1953–2023 na stránkách Digitální knihovny KKFB v režimu Národní digitální knihovny (NDK). V praxi to znamená, že noviny jsou plně přístupné čtenářům v budově KKFB ve Zlíně a členům kterékoli ze 162 knihoven zařazených v projektu NDK. Noviny zde můžete najít jako:

 

Rudý říjen: závodní časopis zaměstnanců n.p. Rudý říjen Gottwaldov  (1953-1990) https://kramerius.kfbz.cz/periodical/uuid:a4707ca3-6c7f-4308-a032-58a0f9aac668

Barum: noviny Barum Continental s.r.o. Otrokovice (1990-2011)

https://kramerius.kfbz.cz/periodical/uuid:ac94457e-3e21-47c6-935d-aa514423ddf5

Profil: noviny Barum Continental spol. s r.o., Otrokovice (2012-2023

https://kramerius.kfbz.cz/periodical/uuid:7b656642-df21-435a-a9e4-756d3d0798aa

 

Veronika Balajková, knihovnice MJVM říká: „Oproti tištěné verzi poskytne badatelům ta digitální možnost fulltextového vyhledávání, citace a tisk vybraných stran. Zároveň se podařilo toto bez přestávky desítky let vydávané periodikum sjednotit, protože žádný z dosavadních vlastníků tištěných svazků neměl ve svých fondech kompletní řadu.“ Výstupy jsou dostupné jak v digitální knihovně KKFB, tak v Národní digitální knihovně i v Souborném katalogu České republiky (SK ČR).

Tento projekt byl podpořen Ministerstvem kultury ČR z dotačního programu VISK 7, který zaštítilo MJVM jako vlastník největšího množství takto digitalizovaných ročníků. Svazky k digitalizaci poskytla především knihovna MJVM, dále Vědecká knihovna v Olomouci a podnikový archiv firmy Continental Barum. Digitalizace proběhla ve firmě Exon, s.r.o., která z dodaných materiálů vytvořila digitalizační data odpovídající náročným požadavkům Národní digitální knihovny (NDK) a programu VISK7. Pavel Hrubec, ředitel zlínského muzea doplňuje: „Zásluhou skvělé spolupráci všech zúčastněných se podařilo projekt dokončit během sedmi měsíců od zahájení. Díky tomu, že Continental Barum poskytl autorskou licenci,   jsou noviny od tohoto prosince přístupné široké veřejnosti a navazují na předchozí úspěšný digitalizační projekt firemních novin Baťových závodů (pod vedením KKFB).“

Odborná knihovna Muzea jihovýchodní Moravy je vyhledávána laickou i odbornou veřejností především díky ojedinělé sbírce regionální literatury a periodik. V bohatých regionálních knihovních fondech se nachází publikace týkající se historického vývoje regionu, jednotlivých obcí a měst. Součástí tohoto fondu jsou také regionální periodika vydávaná obcemi a městy v oblasti jihovýchodní Moravy, např. Kulturní zpravodaj Gottwaldova, Zpravodaj města Zlína, Lukovský zpravodaj, Hvozdenský zpravodaj, Luhačovický zpravodaj nebo Naše Bojkovsko. Dále knihovna MJVM uchovává periodika významných průmyslových závodů kraje včetně Sdělení zaměstnanců firmy Baťa, Svit, Tep, Rudý říjen, Barum, Gottwaldovský kovák, Gottwaldovská jiskra, Vítězná práce a řada dalších. Většina z těchto periodik je podle SK ČR k nalezení ve velmi úzkém okruhu knihoven, případně výhradně v knihovně  MJVM. Periodikum Rudý říjen (1953­-1990) má podle SK ČR  pouze Vědecká knihovna Olomouci a Knihovna muzea jihovýchodní Moravy.

www.muzeum-zlin.cz

Tříkrálová sbírka slaví 25 let! Michal Horák pro ni složil a nazpíval písničku

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Autor článku: 
Lukáš Kadeřábek/ika

„Hymna je poděkováním všem, kdo svou účastí nebo podporou pomáhají naplňovat poslání Tříkrálové sbírky,“ říká Gabriela Víšová, hlavní koordinátorka Tříkrálové sbírky.  

Michal Horák nebyl vybrán náhodou. Oblíbený písničkář s nepřehlédnutelným smyslem pro humor má k Tříkrálové sbírce osobní vztah – sám se jako koledník této sbírky v minulosti aktivně účastnil. „Je to pro mě čest, protože jsem odmalička jako tříkrálový koledník s kamarády od domu k domu chodil a moji rodiče sbírku dodnes u nás na vesnici pořádají. Mám na tyhle roky moc hezké vzpomínky a hlavně jsem na vlastní oči viděl, jak sbírka pomáhá – písnička se tudíž psala úplně sama,“ říká Michal Horák, který hymnu Tříkrálové sbírky zařadí i do svého koncertního setlistu. Zazní tak mimo jiné i na velkých koncertech 26. 2. v pražském Lucerna Music Baru, 27. 2. v Prvním patře v Brně a 14. 3. v clubu Mood v Hradci Králové.

Režii a scénář doprovodného videoklipu, který se natáčel v prostředí středověkého městečka v barrandovských ateliérech, měl pod palcem Markus Krug. Za kamerou pak stál zkušený Jakub ‚Mahdies‘ Mahdal. Oba, stejně jako Michal Horák a ostatní herci, pracovali na klipu bez nároku na honorář. „Klipem jsme chtěli ukázat, že myšlenka pomoci a solidarity sahá mnohem hlouběji do historie než samotná sbírka,“ dodává Krug.

Ve videoklipu si zahráli přátelé Michala Horáka, zaměstnanci Charity Česká republika, tříkráloví koledníci, ale také zpěvačka JASMIN nebo známý youtuber Janek Rubeš, kterému se v klipu podařilo chytit dalšího „zloděje“. Voiceover k videoklipu namluvil známý herec a dabér Martin Preiss.

Videoklip by nevznikl bez podpory partnerů. Velké poděkování patří společnostem Nestlé Česko s. r. o., Biofilms, Filmka, Lidl Česká republika s. r. o. a Bistro Dvorek Karlín.

Za 24 let existence Tříkrálové sbírky se podařilo vybrat přes 2 miliardy korun, které Charita využila na širokou škálu projektů, od pomoci rodinám v tíživé situaci přes podporu seniorů až po mezinárodní humanitární pomoc.

„Hudba má sílu spojovat a věříme, že kolednická hymna od Michala Horáka dodá jubilejnímu ročníku ještě silnější atmosféru. Společně oslavíme tento milník a ukážeme, jak důležité je pomáhat,“ říká Gabriela Víšová.

Novou hymnu i videoklip najdete zde: https://MichalHorak.lnk.to/TriKralovePR

 

O Tříkrálové sbírce
Tříkrálová sbírka je největší charitativní sbírkovou akcí v České republice, kterou každoročně na začátku ledna organizuje Charita Česká republika. Skupinky tří králů navštěvují domácnosti, zpívají koledy, předávají požehnání a vybírají příspěvky na pomoc lidem v nouzi. Více na www.trikralovasbirka.cz.

O Michalu Horákovi
Michal Horák je talentovaný písničkář a držitel ocenění Objev roku ankety Český slavík 2021. Své písně plné nadhledu, humoru a upřímnosti vydává pod značkou vydavatelství Supraphon. Na svém kontě má dosud tři řadová alba Michalovo cédéčko (2019), Michalbum (2021) a Ideální čas se nezbláznit (2023), z nichž vzešla celá řada řada úspěšných hitů jako Hej teto!, Netušim, Je to tak nebo Není to divný.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Co se děje