ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
Díky spolupráci MJVM, firmy Continental Barum a Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně (KKFB) si mohou všichni zájemci o regionální dějiny přečíst kompletní ročníky 1953–2023 na stránkách Digitální knihovny KKFB v režimu Národní digitální knihovny (NDK). V praxi to znamená, že noviny jsou plně přístupné čtenářům v budově KKFB ve Zlíně a členům kterékoli ze 162 knihoven zařazených v projektu NDK. Noviny zde můžete najít jako:
Rudý říjen: závodní časopis zaměstnanců n.p. Rudý říjen Gottwaldov (1953-1990) https://kramerius.kfbz.cz/periodical/uuid:a4707ca3-6c7f-4308-a032-58a0f9aac668
Barum: noviny Barum Continental s.r.o. Otrokovice (1990-2011)
https://kramerius.kfbz.cz/periodical/uuid:ac94457e-3e21-47c6-935d-aa514423ddf5
Profil: noviny Barum Continental spol. s r.o., Otrokovice (2012-2023
https://kramerius.kfbz.cz/periodical/uuid:7b656642-df21-435a-a9e4-756d3d0798aa
Veronika Balajková, knihovnice MJVM říká: „Oproti tištěné verzi poskytne badatelům ta digitální možnost fulltextového vyhledávání, citace a tisk vybraných stran. Zároveň se podařilo toto bez přestávky desítky let vydávané periodikum sjednotit, protože žádný z dosavadních vlastníků tištěných svazků neměl ve svých fondech kompletní řadu.“ Výstupy jsou dostupné jak v digitální knihovně KKFB, tak v Národní digitální knihovně i v Souborném katalogu České republiky (SK ČR).
Tento projekt byl podpořen Ministerstvem kultury ČR z dotačního programu VISK 7, který zaštítilo MJVM jako vlastník největšího množství takto digitalizovaných ročníků. Svazky k digitalizaci poskytla především knihovna MJVM, dále Vědecká knihovna v Olomouci a podnikový archiv firmy Continental Barum. Digitalizace proběhla ve firmě Exon, s.r.o., která z dodaných materiálů vytvořila digitalizační data odpovídající náročným požadavkům Národní digitální knihovny (NDK) a programu VISK7. Pavel Hrubec, ředitel zlínského muzea doplňuje: „Zásluhou skvělé spolupráci všech zúčastněných se podařilo projekt dokončit během sedmi měsíců od zahájení. Díky tomu, že Continental Barum poskytl autorskou licenci, jsou noviny od tohoto prosince přístupné široké veřejnosti a navazují na předchozí úspěšný digitalizační projekt firemních novin Baťových závodů (pod vedením KKFB).“
Odborná knihovna Muzea jihovýchodní Moravy je vyhledávána laickou i odbornou veřejností především díky ojedinělé sbírce regionální literatury a periodik. V bohatých regionálních knihovních fondech se nachází publikace týkající se historického vývoje regionu, jednotlivých obcí a měst. Součástí tohoto fondu jsou také regionální periodika vydávaná obcemi a městy v oblasti jihovýchodní Moravy, např. Kulturní zpravodaj Gottwaldova, Zpravodaj města Zlína, Lukovský zpravodaj, Hvozdenský zpravodaj, Luhačovický zpravodaj nebo Naše Bojkovsko. Dále knihovna MJVM uchovává periodika významných průmyslových závodů kraje včetně Sdělení zaměstnanců firmy Baťa, Svit, Tep, Rudý říjen, Barum, Gottwaldovský kovák, Gottwaldovská jiskra, Vítězná práce a řada dalších. Většina z těchto periodik je podle SK ČR k nalezení ve velmi úzkém okruhu knihoven, případně výhradně v knihovně MJVM. Periodikum Rudý říjen (1953-1990) má podle SK ČR pouze Vědecká knihovna v Olomouci a Knihovna muzea jihovýchodní Moravy.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.