středa
1. února 2023
svátek slaví Hynek

Archiv textů

01.02.2023
Celá ČR
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Hana Soukupová

ČR: Přinášíme nový redakční žánr – PODCAST MÍSTNÍ KULTURY – dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Naším historicky prvním hostem je současný ministr kultury ČR Martin Baxa (1975). Následující rozhovor, k němuž vás zve rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová, nabízí celou řadu témat – od těch radostných, jako jsou umělecké zážitky a návštěvy kulturních institucí, až po problémy spojené s financováním kultury v době energetické krize. Ministerstvo sice hospodaří s nejvyšším rozpočtem v historii, ale kýženého 1% státního rozpočtu se stále nedaří dosáhnout.

01.02.2023
Moravskoslezský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Zuzana Kalinová/ika

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Fanoušci alternativní muziky se mohou opět těšit na festival Kořeny, který se chystá na sobotu 4. února 2023, tradičně v prostorách malého sálu a čajovny Magnolia v přízemí frenštátského Domu kultury. Na XII. ročníku vystoupí DJ Forest, Šimanský & Niesner, Kazachstán, Pavel Fajt, Elektrïck Mann. Předprodej vstupenek v TIC města a on-line přes www.kulturafrenstat.cz. Vstupné 200 Kč v předprodeji / 250 Kč na místě.

01.02.2023
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Tiskový odbor MK

ČR: Na základě hodnocení dotační komise Odboru mezinárodních vztahů a EU Ministerstva kultury, které se uskutečnilo počátkem ledna 2023, získalo podporu 135 projektů v celkové výši 107 649 667 Kč.

Dotační titul Mobilita vznikl na podporu projektů konaných v zahraničí a na mezinárodní spolupráci. Podporuje aktivity zasíťování, ať už formou odborných konferencí, stáží či workshopů a profesních akcí orientovaných na stimulaci mezinárodní spolupráce, profesního růstu a rozvoje.

„Mezinárodní spolupráce v oboru přináší nenahraditelnou zkušenost, která tvorbu posouvá dál. Důležitou přidanou hodnotou pak je prezentace české kultury v zahraničí a navázání kontaktů pro spolupráci do budoucna,“ podotýká ministr kultury Martin Baxa.

01.02.2023
Pardubický kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Simona Valachová

POLIČKA: Máte doma pěkné ptáčky, kteří jsou jak z divokých vajec, dělají samé ptákoviny nebo datlují do mobilů? Mluví, jak jim zobák narostl, nadávají jako špačci a z pokojíčku si dělají holubník? Nebo naopak vzorňásky, co sedí vyrovnaní jak vlaštovky na drátě, místo štěbetání a cvrlikání papouškují vyjmenovaná slova anebo naopak jsou jako zmoklé slepice! Ať tak či onak, vyleťte s nimi z rodného hnízda do muzea, protože na výstavě ptáků lelkovat rozhodně nebudou …Také máte v oblibě ptačí přirovnání? Ptačí říše je zkrátka obdivuhodná do posledního zrnka. Přesvědčíte se o tom na přírodovědné výstavě PTÁCI – POSLOVÉ JARA, která se v Městském muzeu a galerii Polička koná od 5. února do 23. dubna 2023.

01.02.2023
Celá ČR, Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
NIPOS

PRAHA-ČR: Přijměte prosím pozvání na náš pravidelný seminář na téma autorského práva v praxi kultury, který se uskuteční 9. března 2023, 10–14 hod.

Obsahem online semináře budou zejména:

  • základy autorského práva,
  • zatím poslední novela autorského zákona z roku 2022

Lektorka: JUDr. Adéla Faladová, vedoucí samostatného oddělení autorského práva Ministerstva kultury

kurzovné: 400 Kč
uzavření registrace přihlášek: 17. února 2023
kontakt: ladrova@nipos.cz

Naším záměrem je, abyste se dozvěděli co nejvíce pro vás užitečných informací, a proto bude část semináře věnována vašim dotazům a podnětům.

Dotazy, prosíme, zasílejte předem na adresu:  ladrova@nipos.cz

Seminář je určen pro pracovníky příspěvkových organizací zřizovaných státem a ÚSC v oblasti kultury, pracovníky obecních, městských a krajských úřadů.

Další pokyny k platbě naleznete na tomto odkazu.

Pokud budete mít zájem o účast na semináři, vyplňte, prosím, níže uvedený formulář:

Přihláška na online seminář

31.01.2023
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Karolína Blinková

ČR: Celou řadu nových dokumentárních seriálů, pokračování oblíbených cyklů i solitérů připravila do vysílání Česká televize. Vysokou úrovní zpracování navazují na dlouholetou tradici a výjimečné postavení ČT v tomto žánru. Jejich tvůrci se zaměřili na sociální a společenskou problematiku, na portréty významných osobností, na historická a válečná témata. Prostor dostanou také divácky oblíbené cestopisy.


 

31.01.2023
Zlínský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Petra Zelinková

ZLÍNSKÝ KRAJ: Do celostátní soutěže o titul Historické město roku 2022 je za Zlínský kraj nominováno město Valašské Meziříčí. Do Zlínského kraje tento titul putoval již dvakrát, poprvé v roce 1998 zvítězilo město Kroměříž, podruhé v roce 2012 titul získalo město Uherské Hradiště. Ve Zlínském kraji se letošního ročníku zúčastnila dvě města – Uherské Hradiště a Valašské Meziříčí. Celostátní vítěz soutěže a držitel titulu Historické město roku 2022 bude vyhlášen Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska v dubnu 2023.

31.01.2023
Liberecký kraj
Co se děje
Vzdělávání
Jaroslav Slabý

JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ: Společnost přátel historie města Jablonného v Podještědí Vás co nejsrdečněji zve na přednášku PhDr. Renaty Mauserové "Stopy loupežníků v Máchově kraji". Přednáška se koná v pondělí 13. 2. 2023 od 17 h v zasedací síni MěÚ v Jablonném v Podještědí.

31.01.2023
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Johana Mravcová

ČR: Jiří Kylián, jeden z nejvýznamnějších choreografů své generace, je od letošního roku patronem Pražského komorního baletu. Rodák z Prahy strávil většinu svého života (od roku 1975) v Nizozemsku, celých čtyřiadvacet let (1975-1999) byl uměleckým ředitelem Nederlands Dans Theater. Pavel Šmok téměř před padesáti lety založil nezávislý taneční soubor Pražský komorní balet – a zůstal mu věrný až do své smrti. Kruh se uzavřel: Jiří Kylián vždy vyzdvihuje nejen originalitu a uměleckou kvalitu Šmokova díla, ale i jeho statečný boj s totalitní mocí. Jeho patronát symbolicky propojil to, co totalitní režim rozdělil – taneční divadlo, které lehce překračuje hranice, nezná jazykovou bariéru, umění pro každou lidskou bytost kdekoliv na světě, umění budoucnosti.

30.01.2023
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Alžběta Trusinová

ČR: Nejnovější série projektu 100ks je věnovaná ženám, mystice a mytologii. Představují se v ní díla čtyř současných výtvarnic pracujících s nadpřirozenými motivy, pomocí kterých ztvárňují svou ženskou zkušenost. Série s názvem Čarodějky, vědmy, rusalky a divoženky vznikla pod kurátorským dohledem Kariny Kottové.