čtvrtek
13. května 2021
svátek slaví Servác

Archiv textů

13.05.2021
Hl. m. Praha, zahraničí
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Vzdělávání
Eva Sochorová

PRAHA: Česká centra (ČC) a Národní galerie Praha (NGP) uvádějí společný projekt Křížem krážem Národní galerií Praha, který prostřednictvím cyklu 11 videí představí vybraná díla ze sbírek NGP. Spolupráci iniciovala Česká centra, která hledala obsahově i vizuálně silný on-line projekt z oblasti výtvarného umění spojený s českými reáliemi. Jako partner byla oslovena právě NGP, která připravila reprezentativní výběr děl napříč jednotlivými sbírkami, jenž ukazuje bohatost a rozmanitost umělecké tvorby českých autorů a také významná díla s vazbou na místní kulturní prostředí. Jednotlivými díly provádí Veronika Wolf, historička umění. 

13.05.2021
Olomoucký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Miloš Adámek

OLOMOUC: Zahajovacím koncertem letošního ročníku festivalu Dvořákova Olomouc, jehož pořadatelem je Moravská filharmonie Olomouc, bude ve čtvrtek 13. května koncert nazvaný Dvořák jedinečný. Zahraje soubor Musica Florea, který bude řídit Marek Štryncl. Slovem bude koncert provázet renomovaný moderátor Jiří Vejvoda a bude možné jej sledovat online od 19:00 na Facebooku, webu, YouTube kanále MFO, nebo na stránkách www.dvorakovaolomouc.cz

13.05.2021
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Ilna Machová

HRADEC KRÁLOVÉ: Letošní ročník festivalu Jeden svět se odehrává především v online rovině. Výjimkou není ani čtvrteční projekce filmu Rok plný dramat. Ten budou pořadatelé festivalu streamovat od 20 hodin – a to stylově – z Podkroví Klicperova divadla a s diskuzí s režisérem Michalem Hábou, který tu právě hostuje. Téma diskuze tedy bude jasné – jaký vliv má kultura, zvláště divadlo na život člověka…

13.05.2021
Zlínský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Jan Holý

ZLÍN: Porota složená z odborníků z Česka i zahraničí zhodnotila více než 380 přihlášek a vybrala vítěze 12. ročníku mezinárodní soutěže Best in Design. Kdo ovládl jednotlivé kategorie i hlavní cenu, prozradil 7. května Jan Cina na online vyhlášení vítězů v rámci Zlin Design Weeku.

12.05.2021
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Karolína Blinková

ČR-PRAHA: Redaktor a moderátor Daniel Stach a dramaturgyně a editorka České televize Gabriela Cihlářová získali prestižní Medaili za zásluhy o rozvoj vědy Učené společnosti. Medaili, kterou zpravidla dostávají významní vědci, udělila Učená společnost novinářům vůbec poprvé. Dalšími dvěma novými nositeli se stali vědec Jan Krekule a genetik Milan Macek.

12.05.2021
Středočeský kraj
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Irena Koušková

ŘEVNICE: Česká republika je kulturním státem a má se v tomto ohledu čím pochlubit, jeho velká síla tkví v hojném kulturním a uměleckém dění v menších sídlech a obcích. Často se v Národním informačním a poradenském středisku pro kulturu (NIPOS) setkáváme s dotazy, kolik lidí v České republice se vlastně věnuje ve svém volném čase umění a kultuře, a zda a jak by se tomuto sektoru dalo pomoci. Dnes vám proto představíme Kino Řevnice a spolek, který bio provozuje – Gong, z. s. Od října loňského roku je kino stejně jako všechny ostatní biografy i řada dalších kulturu poskytujících subjektů v Česku uzavřeno. Jak se připravují na znovuotevření, počítají vůbec ztráty a jak snadné nebo obtížné je dnes kino provozovat?

12.05.2021
Zlínský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Robert Rohál

KROMĚŘÍŽ: Expozice Karla Kryla v Kroměříži, od loňska uzavřená kvůli pandemii, se dnes znovu otevírá veřejnosti. Dům Kultury v Kroměříži, jehož součástí je toto "malé muzeum“, připomíná slavného kroměřížského rodáka v přízemí domu Na Starém pivovaře přímo v centru města, a to v Prusinovského ulici.

12.05.2021
Pardubický kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Památky
Břetislav Oliva

CHRUDIM: Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi konečně otevřelo své prostory veřejnosti a i vy nyní můžete zažít dobrodružství v nové výstavě Spejblova ceSTOvka.

12.05.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Nikola Lörinczová/ika

PRAHA: Galerie Tančící dům zahajuje svoji dosud nejkontroverznější výstavu, která příchozí pobouří i vzdělá. PRAHA DEKADENTNÍ balancuje na hranici slušnosti. Výstava zavede návštěvníky do veřejných domů první republiky, ukáže vkusnou nahotu aktů první poloviny 20. století v kontrastu se zakázanou československou pornografií 70. a 80. let. Nechybí ani první erotické pomůcky vyráběné v Československu. Samostatnou kapitolou expozice je život sexuálních menšin u nás od Rakouska-Uherska až po sametovou revoluci. Součástí je i expozice dobového dámského spodního prádla z celého 20. století. Výstava vznikla ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy, Muzeem Policie ČR a městskými částmi Praha 2 a Praha 3, potrvá od 12. května 2021 do 31. března 2022. 

12.05.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Nikola Lörinczová/ika

PRAHA: V obchodním domě Kotva se 11. května otevřela velkolepá výstava o Boženě Němcové. Interaktivní expozice s názvem Svět pohádek Boženy Němcové připomíná oblíbené pohádkové příběhy v literární, audio i filmové verzi. Výstava zároveň přibližuje i život spisovatelky a její další díla včetně Babičky v prvním sešitovém vydání. K vidění je také replika stolu, u něhož významná autorka psala, a téměř padesát kostýmů z filmových pohádek a televizní minisérie Božena. Svět pohádek Boženy Němcové na ploše více než 1000 m² si užijí jak děti, tak dospělí.