pondělí
3. října 2022
svátek slaví Bohumil

Archiv textů

05.10.2022
Kraj Vysočina
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní, Památky
Kristýna Hamáková

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU: Projděte se s významnými českými i světovými umělci staletími hudby v níž se zrcadlí svět, ve kterém žijeme. Stejně jako se ve vodě odráží obraz naší krajiny, odráží se v hudbě naše duše. Máte-li zájem, vydejte se s námi na cestu staletími prostřednictvím čtyř neopakovatelných vystoupení. Každý držitel abonmá dostane na posledním vánočním koncertě jako dárek lahev Cideru z letošní sklizně jablek ze zámeckého jabloňového sadu.

03.10.2022
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Tiskové oddělení MK

PRAHA: Třetím čtením v Poslanecké sněmovně prošel (dne 30. 9. 2022) návrh zákona o vstupu a dovozu některých kulturních statků na celní území Evropské unie a o změně některých souvisejících zákonů. Zákonem o dovozu kulturních statků Česká republika adaptuje svůj právní řád na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/880 ze dne 17. dubna 2019 o vstupu a dovozu kulturních statků, které má ochránit kulturní dědictví v zemích jeho původu. Důvodem přijímání evropské legislativy je snaha nejen zabránit nelegálnímu obchodování s kulturními statky a s tím souvisejícímu drancování archeologických nalezišť, ale případně i získávání peněz k financování terorismu.

03.10.2022
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Stanislav Libenský Award 2022

PRAHA: V barokně-klasicistních prostorách Rožmberského paláce na Pražském hradě byly v úterý 27. září slavnostně předány Ceny Stanislava Libenského. Soutěž, které se také přezdívá „Oskar pro mladé skláře“ už po 13. ocenila talentované sklářské výtvarníky z celého světa. Odborná porota vybírala z 39 finalistů ze 14 zemí. Hlavní cenu si odnesla lotyšská umělkyně Renate Zeimule za minimalistické dílo „Mizení“ z lehaného skla, které uměleckou formou zpracovává téma deprese a duševního zdraví. Všichni výherci společně s finalisty se představují v prostorách Rožmberského paláce v rámci doprovodné výstavy, která probíhá do 22. října.

03.10.2022
Hl. m. Praha
Co se děje
Silvie Marková

PRAHA: Cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance chystá v nové sezoně opět čtveřici mimořádných koncertů v působivém prostředí Anežského kláštera. Již příští pondělí 3. října usedne v Anežském klášteře k mistrovskému koncertnímu křídlu C. Bechstein D 282 fascinující Nikol Bóková, aby posluchače okouzlila barevnými hudebními obrazy napříč žánry. Nositelka ceny Anděl představí vedle vlastní tvorby také svůj výběr ze skladeb Fryderyka Chopina, Franze Liszta, Alexandra Skrjabina nebo Sergeje Rachmaninova. „Zajímají mne vždy harmonie, melodie, barvy, emoce, vášeň, něha, síla, kompoziční mistrovství propojené se schopností citlivě vytvářet nejrůznější myšlenky a pocity. Svůj repertoár vždy vybírám podle jednotlivých skladeb, ne podle jejich autorů,” uvádí k programu večera Nikol Bóková a dodává: „Tento večer je pro mě výjimečný jak pro tu samotnou, nádhernou příležitost stát se hybatelkou rezonance, tak i proto, že je to poprvé, kdy svou vlastní tvorbu uvedu koncertně ve verzi pro sólový klavír.”

03.10.2022
Celá ČR, Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Jakub Pilař

NUČICE: Ochotnický spolek ŽUMPA Vás zve na další ročník výběrové přehlídky Nučický Kahan. Letos se společně sejdeme v Lidovém domě v Nučicích od 6. do 8. října 2022. Během tří dnů plných divadla se na nučickém jevišti vystřídá deset amatérských souborů z celé České republiky. Část programu bude věnována také dětem a pro žáky místních základních škol jsme připravili představení Zahraj ty Ejsíky!

03.10.2022
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Johana Mravcová

PRAHA: Hlavním tématem třetího ročníku konference Culture Get-Together 2022 byla ekonomická a sociální situace lidí, kteří pracují v oblasti živého umění. O hodnotě práce v kultuře se diskutovalo v pondělí a úterý z mnoha úhlů pohledu. Ve vršovickém kulturním centru Vzlet se sešlo na sto třicet účastníků, další stovky zájemců konferenci sledovaly online. Tristní situace s ohodnocováním kulturních profesí se probrala zevrubně – od tabulkových platů přes sociologický pohled z hlediska sebeorganizace až po kredit a význam práce v kultuře pro společnost jako takovou. Velký prostor byl věnován i regionům ČR, které ukázaly neuvěřitelnou životnost a smysluplnost živé kultury pro život v obcích i krajích. Na pódiu konferenčního sálu vystoupilo mnoho řečníků z řad zástupců a zástupkyň scénických umění a jejich asociací a platforem. Velké zastoupení měli i političtí představitelé zejména z regionů a jednoho z panelů se zúčastnil i poslanec Marek Výborný, který působí ve sněmovním výboru pro kulturu. Hlubší dialog kulturní obce se státem ale stále chybí. Účastníci tak diskutovali i o možnosti vzniku tzv. Kulturní komory se zastoupením jednotlivých uměleckých oborů.

30.09.2022
Celá ČR, Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Jana Malíková, tiskový odbor MK

ČR: Vláda ČR schválila návrh státního rozpočtu na rok 2023. Kapitola Ministerstva kultury činí 18,498 miliardy korun. Jde tedy o více než jednadvaceti procentní navýšení oproti schválenému rozpočtu na rok 2022, který činil 15,23 miliard korun. Návrh rozpočtu Ministerstva kultury pro rok 2023 je tak o 3,3 miliardy korun vyšší než v roce 2022.

30.09.2022
Celá ČR
Co se děje
Výtvarné umění
Alžběta Trusinová

ČR: Projekt 100ks nabízí kurátorovaný výběr autorských tisků v muzejní kvalitě od současných umělců a umělkyň v limitovaných řadách po sto kusech. Cílem je podle zakladatele Jakuba Svobody přinést umění na stěny českých domácností. Chcete mít doma české umění? Spolehněte se na odborníky a vyberte si z nabídky na 100ks.cz. Za jejich kvalitu ručí špičkoví kurátoři, kteří je zároveň sdružují do tematických sérií. Projekt 100ks tak představuje aktuální a přehledný výběr toho nejzajímavější od mladých českých výtvarníků a výtvarnic pojatý tak, aby byl dostupný a srozumitelný.

30.09.2022
Královéhradecký kraj
Co se děje
Marta Bergmanová

HRADEC KRÁLOVÉ: Začátkem školního roku nejen školáci usedají do lavic a čelí novým výzvám. S novou nabídkou vzdělávání a akcí přichází i Centrum uměleckých aktivit. Významnou novinkou jsou kurzy podporující Scénické čtení, tvůrčí motivace žáka ke čtenářství, které jsou určeny především pedagogickým pracovníkům, knihovníkům a vychovatelům nebo kurz Jak vytvořit audiovizuální dílo pro studenty a tvůrce od 15 do 26 let. Kurzy jsou podporovány a spolufinancovány Evropskou unií, Národním plánem obnovy a Ministerstvem kultury.

30.09.2022
Moravskoslezský kraj, zahraničí
Co se děje
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
TZ/ika

ČESKÝ TĚŠÍN: Začátek října bude ve městech nad Olší, v Českém Těšíně a Cieszyně tradičně patřit všem podobám divadla. 31. ročník Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic/Bez Granic, který společně pořádají český spolek Člověk na hranici z.s. a Polsko-česko-slovenská Solidarita, se letos uskuteční v termínu 1. do 8. října 2022. Návštěvníci se mohou těšit na šestnáct mimořádných divadelních představení z Čech, Polska a Slovenska. Nejstarší porevoluční divadelní festival tehdejšího Československa (od roku 1990) vedle oceňovaných her nabídne také koncerty, výstavy, workshopy, diskuse či autorská a literární setkání.