úterý
19. října 2021
svátek slaví Michaela

Archiv textů

19.10.2021
Jihočeský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Josef Dušek

BECHYNĚ: Ve dnech 21.–24. října 2021 se bude konat 31. ročník Nahlížení – svébytné akce na pomezí divadelní přehlídky a tvůrčí dílny. Po završení 30 let a po následné vynucené koronavirové pauze se do Bechyně v jižních Čechách vrací Nahlížení – celostátní dílna středoškolské dramatiky a mladého divadla – aby vykročilo do nového desetiletí své existence.

19.10.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Silvie Marková

PRAHA: Galerie Villa Pellé připravuje na podzim retrospektivní výstavu Radek Pilař 90, která představí známá i neznámá díla výtvarníka, ilustrátora a průkopníka multimediální tvorby Radka Pilaře. Dílo tvůrce postaviček, provázejících dětství několika generací, tedy Večerníčka, Rumcajse, Manky a Cipíska, ovládne svojí pestrostí a mnohovrstevnatostí renomovanou bubenečskou galerii od 20. října 2021 až do 20. února 2022. Expozice ukáže i dosud neznámá díla z autorovy volné tvorby, která nebyla nikdy vystavena.

19.10.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Johana Mravcová

PRAHA: Komponované představení s názvem Zabiják život uvádí Pražský komorní balet jako první premiéru sezóny 2021/22. Večer se skládá ze dvou částí – satirická taneční komedie „Když nevíte coby, kupte si dva hroby“ je z pera Marka Svobodníka, choreografii „Epitaf“ vytvořil Petr Zuska. Autoři tvořili na hudbu českých skladatelů Josefa Suka a Antonína Dvořáka. Představení soubor poprvé odtančí 14. listopadu 2021 v pražském Divadle na Vinohradech. Druhá premiéra je pak naplánována na 23. ledna 2022 v Městském divadle v Mostě.

19.10.2021
Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
Knihy, literatura, média, Ostatní
Teodor Hybler/jal

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

19.10.2021
Celá ČR, Pardubický kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Zavoralová/jal

POLIČKA: 26. října 2021 proběhne v Poličce promítání filmu vycházejícího ze stejnojmenné knihy skladatelovy manželky Můj život s Bohuslavem Martinů. Slavnostní poličská premiéra filmu se uskuteční za účasti tvůrců a herců. Film je poctou skladateli ke 130. výročí jeho narození.

18.10.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Hudba, Soutěže a festivaly
Anna Mašátová

PRAHA: Věčná naděje, festival s unikátním posláním zaměřující se na prezentaci hudebních skladatelů tvořících v hrůzných podmínkách koncentračních táborů, odhaluje podzimní program čtvrtého ročníku. Během října a listopadu zvou organizátoři na koncerty, přednášku a literární čtení ve výjimečných prostorách.

18.10.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
OLDstars

PRAHA: Studentská umělecká skupina OLDstars pořádá letos již 10. ročník studentského divadla. Prestižní adresu Divadla v Celetné naplní premiérami uplynulé sezony ve dnech 22.-24. října 2021. Pokračuje i v další své tradici - přizve své hosty z Litoměřic i z Divadelního ateliéru Ulita! Pro diváky bude připraveno také jednoaktovkové překvapení přímo u baru divadla.

18.10.2021
Zlínský kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Pavel Princ

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Uherské Hradiště se v posledních týdnech stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce. Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci a v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Anonymní autor, který v některých svých dílech parafrázuje světoznámého streetartového umělce Banksyho, si vysloužil přezdívku “Slovácký Banksy”. Kde se vzal a proč si vybral ke svému uměleckému projevu právě Uherské Hradiště? A kdo mu ve virtuálním prostoru vdechl život? Po jeho stopách se můžete vydat, pokud si nainstalujete do svých chytrých telefonů aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“. Najdete je na Google play i App Store.

18.10.2021
Zlínský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Anna Stránská

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Areál věznice v Uherském Hradišti, jehož součástí bude i památník-muzeum, se po rekonstrukci otevře nejdříve v roce 2028. Do té doby zůstane věznice veřejnosti nepřístupná. I proto vzniká mobilní aplikace, imersivní expozice Za zdí, využívající zejména rozšířenou realitu.

15.10.2021
zahraničí
Co se děje
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Handicap
Eva Toulová

ZAHRANIČÍ: Před čtyřmi lety putoval vozíčkář s roztroušenou sklerózou Honza Dušek spolu se svým týmem 640 km Španělskem do Santiaga de Compostely. Nyní se mu tým v čele s organizátorem Petrem Hirschem rozhodl splnit další sen - dopřát expedici na Ukrajinu s názvem ČERNOBYL NA KOLEČKÁCH.