pondělí
15. července 2024
svátek slaví Jindřich

Archiv textů

15.07.2024
Jihomoravský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Tereza Teerink Turzíková / HaDivadlo

BRNO: V nejbližších týdnech proběhne uzavřené výběrové řízení na nové umělecké vedení brněnského HaDivadla – scény Centra experimentálního divadla – pro období 2025–2028. Nadcházející Sezona 50: Obzory (2024/25) tak bude posledním rokem působení současného uměleckého šéfa Ivana Buraje. Rozhodnutí o novém vedení divadla by mělo padnout začátkem září 2024.

15.07.2024
Olomoucký kraj
Co se děje
Hudba, Soutěže a festivaly
Markéta Čočková

HRANICE: Hranický festival Letiště zkracuje svůj název na LET, rozšiřuje se v prostoru a zachovává bohatou programovou linku plnou kvalitní hudby, workshopů a divadelních performance. Areál v centru města nabídne živou hudbu na hlavním pódiu a atraktivní doprovodný program pro všechny věkové kategorie a hudební workshopy zaměřené na rodiny s dětmi. Elektronická stage se vrátí k drahotušskému letišti, místu svého vzniku. Divadelní performance se bude odehrávat i v ulicích města a naváže na nový koncept divadelní residence.

15.07.2024
Zlínský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Kateřina Martykánová

ZLÍN: Nadační fond Zikmundova vila spustil v polovině roku 2024 projekt na obnovu zahrady Miroslava Zikmunda. Aktivně se má nyní možnost podílet také veřejnost. Celý výtěžek bude využitý na výsadbu nových stromů, instalaci laviček nebo na opravu plotu.

15.07.2024
Hl. m. Praha
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Terezie Kaslová

PRAHA: Letní výtvarný salon KodlContemporary již posedmé představuje přední osobnosti soudobé umělecké scény. Výstava, kterou lze navštívit do 16. srpna v Galerii KODL, je přehlídkou různorodých, ovšem jedinečných a inovativních přístupů k současnému umění. Svá díla tentokrát představují Martin Janecký, Anna Jožová, Pavlína Kvita, Jakub Matuška aka Masker, Michal Mráz, Bára Prášilová a Monika Žáková.

15.07.2024
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Lukáš Vaníček

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Známe výsledky letošního ročníku Ceny Hereditas obligat, kterou Královéhradecký kraj udílí za obnovu a záchranu architektonického dědictví na svém území. Odborná porota letos z 12 nominací vybrala opravu zámeckého areálu Karlova Koruna či bývalého vodojemu, restaurování historicky cenných náhrobků a cenu za popularizaci památkové péče získal Jiří Němeček.

12.07.2024
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Tiskové oddělení kabinetu ministra MK ČR

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

12.07.2024
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Lucie Kocourková

PRAHA: Hudební ansámbl Musica Florea a Helena Kazárová, přední historička, režisérka a choreografka, připravují pro letošní letní sezónu obnovenou premiéru dvou baletů z poloviny 18. století. Na prkna převozního barokního divadla Florea Theatrum na nádvoří Lichtenštejnského paláce, sídla Hudební a taneční fakulty AMU, se 15. července 2024 vrátí Čarovná girlanda Josepha Starzera a Don Juan aneb Kamenná hostina Christopha Willibalda Glucka. V inscenacích vystoupí tanečníci souborů Hartig Revival a Epochal Dances.

12.07.2024
Hl. m. Praha
Co se děje
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
Silvie Marková/ika

PRAHA: Mezinárodní festival Letní slavnosti staré hudby již čtvrtstoletí neodmyslitelně patří k prázdninové Praze. Od 16. července do 6. srpna opět rozezní historické sály i kostely hudbou dávno minulých staletí. Nabídne poklady z hudebních archivů, netradiční hudební nástroje i strhující hudební kreativitu. Vystoupí mezinárodně respektované ansámbly a sólisté jako například soubory Oltremontano Antwerpen, Talenti Vulcanici, Capella de la Torre či Euskal Barrok Ensemble nebo sopranistky Ana Vieira Leite a Hana Blažíková. Nechybí ani rezidenční orchestr Collegium Marianum v čele s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou, který festival uzavře společně s divadelní společností Buchty a loutky scénickým provedením opery Georga Friedricha Händela Acis and Galatea.

12.07.2024
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Památky
Kateřina Ostradecká

BROUMOV: Díla českých i polských skladatelů představí v sobotu 13. července od 18 hodin v otovickém kostele sv. Barbory polští hudebníci z Cracow Golden Quintet. Dechový kvintet Wojciecha Kilara a zřídka uváděné dílo polsko-amerického skladatele Roberta Muczynského, zkombinují umělci se skladbami domácích autorů. V roce české hudby zazní na Broumovsku Dvořákův Americký kvartet v úpravě pro dechové kvinteto a Foersterův Dechový kvintet. Koncert se koná pod záštitou Velvyslanectví Polska a dobrovolné vstupné podpoří opravy místních kostelů.

12.07.2024
Moravskoslezský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní
Lenka Ježová Bichlerová

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na vernisáž výstavy Štětcem, tužkou i dlátem. Díla regionálních umělců ve sbírkách Muzea Těšínska, která se uskuteční v úterý 16. července v 17:00 v Historické budově v Českém Těšíně. Autorkou výstavy je historička Mgr. Lenka Nováková, Ph.D.