pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav

Archiv textů

18.04.2024
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Simona Martínková

PRAHA: Výstava představuje tři okruhy inspirací Davida Vávry. První desatero: Reynek. V barevných reminiscencích na Reynkovu báseň: Blázen jsem ve své vsi, znají mě všichni psi... David Vávra abstrahuje postupně bezvýchodný smutek v pohybech plynoucích oblaků – psů. Desatero druhé: Proč mít rád Alvara Aalta? Ke kresbám deseti detailů architektury nadčasového finského architekta Alvara Aalta přidává autor ještě o důvod navíc - ten od jeho ženy Aino. Třetím desaterem nás David Vávra provází 20. stoletím po jeho dekádách ve svých kolážích z ikonických dobových magazínů.

18.04.2024
Středočeský kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Pavel Gejdoš/ika

KONĚPRUSY: Od letošního jara, souběžně s otevřením nového Domu přírody Českého krasu, uvádějí Koněpruské jeskyně u Berouna cyklus pravidelných netradičních kulturních akcí nazvaný V JESKYNI. Jsou dramaturgicky založené na úzkém myšlenkovém i věcném propojení unikátního prostředí paleontologické a geologické přírodní památky Koněpruských jeskyní s filozofickými přednáškami, literárně divadelními představeními, hudebními, filmovými a dalšími pořadů.

18.04.2024
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Lukáš Vaníček /jal

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

18.04.2024
Olomoucký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Kateřina Hiklová

OLOMOUC: Návrat k tradičnímu festivalu artificiální hudby pod staronovým názvem Olomoucké hudební jaro je výsledkem spolupráce Moravské filharmonie Olomouc a Olomouckých barokních slavností. Společný projekt, který staví na festivalové historii sahající až do roku 1958, přinese jak tradiční velké symfonické koncerty s klasicko-romantickým repertoárem, tak novodobé premiéry a poučenou interpretaci tzv. staré hudby, zejména renesance a baroka. Sedm unikátních koncertů se uskuteční v Olomouci od 19. dubna do 10. května.

18.04.2024
Jihočeský kraj, Plzeňský kraj
Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Zuzana Rampichová a Martin Sichinger, Spolek Šumava Litera

Šumava Litera je festival, který už desátým rokem shromažďuje a oceňuje knihy vydané o Šumavě a Bavorském lese. Tradičně se koná ve Vimperku v polovině listopadu.

Z původní víkendové akce se festival pozvolna rozrostl. Nejprve o týden přednášek a výstav konaných ve Vimperku, pak přibyly přednášky v Knihovně města Plzně, židovský festival Šalom ve Čkyni a v posledních letech se už přednášky, výstavy, výlety a další akce konají během celého roku, a to nejen na Šumavě.

18.04.2024
Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
Olga Szymanská

FRÝDEK-MÍSTEK: Autorka představuje široký výběr ze své tvorby – obrazy, kresby, ilustrace, bižuterní šperky, kabelky. Výstava je otevřena
od 8. 4. do 8. 5. 2024 v Centru aktivních seniorů.

17.04.2024
Celá ČR, zahraničí
EDITORIAL
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
Lenka Krejzová

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

17.04.2024
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Tiskový odbor MK

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

17.04.2024
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Michaela Sikorová/ika

ČR: Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou nechat inspirovat, jak se dá kreativita využít ve výuce. Festival umění a kreativity ve vzdělávání (FUK) proběhne od 20. do 28. dubna v Praze a až do 2. června bude mít dalších sedm zastávek v regionech napříč Českem. Organizátorem festivalu je kulturně-vzdělávací platforma uMĚNÍM ve spolupráci s Centrem současného umění DOX, pražskou Kunsthalle, Národní galerií Praha a Společností pro kreativitu ve vzdělávání. Dalšími zapojenými kulturními institucemi v Praze jsou například Atrium Žižkov, GHMP nebo Post Bellum. V regionech se zapojí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Divadlo Kladno, 8smička Humpolec, Moravská galerie Brno, Divadlo Drak a mnoho dalších.

17.04.2024
Ústecký kraj
Co se děje
Knihy, literatura, média, Ostatní
Muzeum města Ústí nad Labem

ÚSTÍ NAD LABEM: Komentovaná prohlídka expozice Naši Němci s důrazem na literární díla zde prezentovaná. Co spojuje díla Oráč a Smrt, Příběh lvice Elzy nebo Zámek? Pořádá Collegium Bohemicum.

Vstupné 100/50 Kč