úterý
18. ledna 2022
svátek slaví Vladislav

Archiv textů

18.01.2022
Celá ČR, zahraničí
Co se děje
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Marta Jallageas

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

18.01.2022
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Kristýna Řeháčková/ika

PRAHA: První výstavní dějství roku 2022 s názvem Díra ve stázi odstartuje Pragovka Gallery a The White Room vzhledem k aktuálně platným protiepidemickým opatřením hned třemi vernisážemi –⁠ 20., 21. a 22. ledna vždy od 18 hodin. V rámci dílčích kurátorských sekcí se na výstavě představí dva hostující kurátoři –⁠ Niccolò Lucarelli z Itálie a česká kurátorka Tereza Nováková z Artbiomu. Pod kurátorskou supervizí Lucie Nováčkové z Pragovka Gallery vystaví svá díla celkem 24 umělců na 1100 m². Výstava zahájí celoroční projekt se zastřešujícím tématem Napojení, který vznikl v rámci nové kurátorské koncepce galerií na Pragovce. Následovat budou v květnu tematicky vymezená digitální a morfická pole a v září touha po napojení.

18.01.2022
Zlínský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Živý Zlín - Kulturní a kreativní centrum

ZLÍN: Již tradiční street artový happening se uskuteční ve středu 19. ledna na náměstí T. G. Masaryka ve Zlíně. Za spoluúčasti veřejnosti vznikne světelný řetěz ze svíček dlouhý přes sedm set metrů. Smyslem akce je připomenout odkaz Jana Palacha.

18.01.2022
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Kateřina Ostradecká

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

17.01.2022
Hl. m. Praha
Co se děje
Hudba
Martina Fialková

PRAHA: Před 60 lety byl v Čechách znovu nalezen a premiérován téměř dvě století nezvěstný Haydnův violoncellový koncert, velké dílo vídeňského skladatele. Sváteční punc pozdně novoročního koncertu, na kterém toto výročí připomeneme, zajistí i další velká jména na programu: Antonio Vivaldi a Antonín Dvořák.

17.01.2022
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Libor Galia

PRAHA, ČR: Druhá světová válka, prosinec 1942 a čtyři děti na útěku. Hranice odvahy, napínavý film oslovující celou rodinu, se stal vítězem diváckého hlasování na Letní filmové škole Uherské Hradiště 2021, získal Cenu mladého diváka na Evropských filmových cenách 2021 a Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro děti na Zlín Film Festivalu 2020. Předpremiéra filmu proběhne v rámci festivalu Scandi 18. ledna v pražském Edison Filmhubu. Debutový celovečerní film norské režisérky Johanne Helgelandové, který vychází z knihy spisovatelky Maji Lundeové, uvede Asociace českých filmových klubů (AČFK) do kin od 20. ledna 2022 v dabované verzi i v původním znění s titulky.

17.01.2022
Celá ČR, zahraničí
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Karolína Blinková

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

17.01.2022
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Hugo ben Simhon/ika

PRAHA: V roce 2022 se Francouzský institut v Praze připojí k Noci čtení – akci, kdy ve třetím lednovém týdnu různé francouzské instituce ve Francii i mimo ni pořádají čtení, přednášky či workshopy s jediným cílem – přivést lidi ke čtení a připravit program pro všechny, kteří čtení milují. Francouzský prezident Emmanuel Macron dokonce označil podporu čtení za věc celonárodní důležitosti! Mottem letošního ročníku Noci čtení je citát z básně Victora Huga: „Milujme stále, bez ustání!“

17.01.2022
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Alois Neruda

HRADEC KRÁLOVÉ: Středeční večer 19. ledna bude v sále Filharmonie Hradec Králové patřit skladateli a klavíristovi Zdenku Mertovi. Koncert nese název podle jeho kompozice Century Dances s dovětkem Zdenek Merta 70, který napovídá, že jde zároveň o oslavu jubilea tohoto světově nejhranějšího českého autora populární hudby, který zde společně se svou rodinou a hosty vystoupí také jako interpret.

14.01.2022
Královéhradecký kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Kateřina Ostradecká

BROUMOV:  Ve dnech 12. a 26. 2. od 10:00 se v broumovském klášteře uskuteční prohlídky Klášterem od sklepa po půdu. Jde o mimořádné prohlídky prostor, které jsou jinak veřejnosti běžně nepřístupné. Prohlídky startují v 10 hodin a je doporučena rezervace míst.