neděle
4. června 2023
svátek slaví Dalibor

Archiv textů

02.06.2023
Jihomoravský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Veronika Smyslová/ika

BRNO: Festival Meeting Brno oznámil start prodeje vstupenek na slavnostní zahájení festivalu. Letošní ročník festivalu se uskuteční ve dnech 22. června až 2. července a přinese diskuzi s názvem „Patříme k sobě?“, která se koná u příležitosti 30. výročí rozdělení Československa. Diskuze se zúčastní prezident České republiky Petr Pavel a prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová.

02.06.2023
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
ČTK

ČR-PRAHA: Praha bude hostit největší bulharský folklorní festival mimo území Bulharska Ve dnech 2. až 4. června 2023 se v Praze uskuteční 8. ročník největšího bulharského folklorního festivalu mimo Bulharsko „Na megdana na drugata Bulgaria“. Jedná se o putující festival, který představuje bulharské folklorní soubory působící mimo území Bulharska. Festival se uskuteční v Top Hotelu Praha na Chodově. První ročník proběhl v roce 2015 ve francouzském Lyonu a vedle Francie dále hostoval také ve Španělsku, Itálii a Dánsku. Pořadatelem letošního pražského festivalu je soubor bulharských lidových tanců Bulgari Praha při spolku Zaedno.

02.06.2023
Celá ČR
Odborné studie a recenze, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
MIlan Dedera

ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.

02.06.2023
Celá ČR
Co se děje
Hudba
Lukáš Kadeřábek

ČR: Vladimír Mišík sice už pověsil koncertování na hřebík, ale i tak se toho okolo něj a jeho jménem děje stále víc než dost. Kromě Anděly ověnčené nové studiové tvorby se můžeme průběžně těšit také z reedic Mišíkových starších, často dlouho nedostupných alb. Aktuálně v podobě kompilace, která se ne nadarmo honosí přízviskem ikonická! Dvojalbum Špejchar 1969–1991 I–II, jež letos slaví třicet let od prvního vydání, se na pětadvaceti písních ohlíží za první částí Mišíkovy velmi úspěšně kariéry rockového písničkáře a asi netřeba zdůrazňovat, že je vskutku za čím se ohlížet. Nyní navíc s novým masterem z původních pásů a se skvělou variací na originální grafiku z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka na 2LP, 2CD i digitálně. Podívejte se na videoteaser: https://youtu.be/69WxTAC4FFQ

02.06.2023
Celá ČR, Jihomoravský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Vojtěch Kučera

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.

02.06.2023
Plzeňský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní
Signatáři otevřeného dopisu

PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

01.06.2023
Hl. m. Praha
Co se děje
Hudba, Soutěže a festivaly
Martina Fialková

PRAHA: V pátek 2. 6. nás čeká opět oblíbená celonárodní akce s mimořádnou atmosférou, Noc kostelů. A s ní koncert souboru Martinů Strings Prague v kostele sv. Jiljí na Starém Městě. Přijd´te ji prožít s námi do kostela, kterým kráčely dějiny. Jehož výstavba probíhala pod dohledem Arnošta z Pardubic, kde česky už v předhusitské době kázal Jan Milíč z Kroměříže a pravděpodobně zde působil i Jan Nepomucký. A nejen to. Vzdělání - to všeobecné, ale i to hudební, zde s největší pravděpodobností získal také hudební skladatel Josef Mysliveček, který později dobyl všechny slavné italské i mnohé jiné operní scény... A víte, že v tomto kostele se natáčela pro film Amadeus i Mozartova svatba s Konstancí? 

01.06.2023
Plzeňský kraj
Co se děje
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Daniela Vítová

PLZEŇ: 16. ročník Divadelního léta se odehraje od 6. června do 15. července 2023 na scéně v Proluce. Premiérovou inscenací, kterou pro festival nastuduje režisér Zdeněk Bartoš, je komedie Patricka Barlowa „39 stupňů“. V bláznivé variaci na film noir Alfreda Hitchcocka se představí Jan Meduna, Eva Leimbergerová, Jan Holík a Tomsa Legierski. Novinka bude mít premiéru ve čtvrtek 15. června a následovat bude 10 repríz. V červenci pak festival uvede pět představení loňské inscenace „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho“ a chybět nebude ani doprovodný program. Letošní 16. ročník Divadelního léta bude zatím poslední, organizátoři z plzeňského spolku PaNaMo se rozhodli konání festivalu pozastavit.  

01.06.2023
Hl. m. Praha
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Silvie Marková

PRAHA: Tuto sobotu 3. června bude Valdštejnská zahrada patřit hlavně dětem. Zdarma přístupný program v režii celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open nabídne desítky koncertů, divadelních i tanečních představení i výtvarných workshopů v podání více jak 800 nejmladších umělců z celé České republiky. Program ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR je symbolickým vyvrcholením letošního ročníku ZUŠ Open, který probíhá po celé republice od 21. května do 4. května a zapojilo se do něj téměř 450 základních uměleckých škol.

01.06.2023
Hl. m. Praha
Co se děje
Hudba

PRAHA: AKCE CIHLA vstoupí do 24. ročníku zábavným odpolednem, které se koná ve čtvrtek 22. června v Riegrových sadech na pražských Vinohradech. Od 15 hodin je připraven program plný nevšedních zážitků, her, dílen či soutěží pro děti a výtečného občerstvení. Vrcholem odpoledne bude od 18.00 koncert Davida Krause s legendami romské hudební scény – s kapelou Gipsy Brothers.  Vstupenky jsou již teď k zakoupení v předprodeji na goout za 200 Kč.  Výtěžek z akce bude použit na odvlhčení a opravu izolace Chráněného bydlení Na Vyhlídce. Akce se koná pod záštitou starostky Ing. Alexandry Udženija.