čtvrtek
7. července 2022
svátek slaví Bohuslava

Archiv textů

07.07.2022
Kraj Vysočina
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání

HRAD LIPNICE: Na počátku léta se na Hradě Lipnici uskuteční mezinárodní konference, která si klade za cíl rekapitulovat minulost, současnost i budoucnost jedinečného souboru gotických svatyň, které v uplynulých letech nepřehlédnutelně vstoupily do povědomí široké veřejnosti pod pojmem podlipnické kostely. 

07.07.2022
Olomoucký kraj, zahraničí
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Menšiny a cizinci
Klára Mars

OLOMOUC, ZAHRANIČÍ: U příležitosti zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropské unie a oslav 100. výročí založení Svazu Čechů v Chorvatsku odehraje v červenci Moravská filharmonie celkem tři koncerty. Skladby významných českých skladatelů poprvé zazněly 4. července v běžně nepřístupném prostoru nádvoří Hanáckých kasáren v Olomouci. Se stejným programem pak Moravská filharmonie vystoupí před chorvatským publikem – 7. července v koncertním sále Vatroslava Lisinského v Záhřebu a 8. července v kinosále v Daruvaru.

07.07.2022
Moravskoslezský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Zuzana Kalinová/ika

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: 11. ročník pohodového rodinného festivalu HOREČKY FEST proběhne tradičně v Amfiteátru na Horečkách ve Frenštátě pod Rahoštěm. Zábava pro celou rodinu, skvělá muzika, jídlo a pití v přírodním areálu u skokanských můstků.

07.07.2022
Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, zahraničí
Co se děje
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Hudba, Lidová kultura, Senioři, Památky, Menšiny a cizinci
Petra Zeitler

SKANZEN HORNÍ FALCE: Kam na zajímavý výlet? Nedaleko města Nabburgu se nachází  skanzen Horní Falce, který nabízí příjemně strávený čas v přírodě a spoustu zážitků. V tomto muzeu pod širým nebem se přenesete do dob dávno minulých.

06.07.2022
Celá ČR, zahraničí
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Martina Fialková

ČR-SLOVENSKO: Dagmar Takácsová je profesí oční lékařka. Má dvě dospělé děti, raduje se i z vnoučat. Se svým slovenským manželem žije už několik desetiletí v Košicích.  Celou svoji profesní dráhu se však věnovala nejen svému oboru a rodině, ale ještě stíhala a doposud stíhá intenzivně organizovat velkou část českých aktivit na východním Slovensku, kde žije. Je hybnou silou Českého spolku v Košicích, kde s kolegy neúnavně každoročně připravuje největší přehlídku české kultury u našich sousedů, multižánrový festival Dny české kultury na Slovensku, zasahující i do Prešova, Martina, Michalovců, Staré Lubovně a dalších míst. Ale zdaleka nejen to. Dagmařina činnost za roky trvání spolku musela obsáhnout mnohem víc. Všechno, co dělá, ale dělá zásadně s úsměvem a s láskou. Její aktivity byly již také oceněny Českou republikou, a to v roce 2013 cenou Gratias Agit udělovanou Ministerstvem zahraničních věcí, přímo z rukou Karla Schwarzenberga. Považuji si za čest, že se známe, a že jsem do její „české spolkové kuchyně“, ale snad i trochu do jejího českého srdce, mohla nahlédnout.

06.07.2022
Pardubický kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Hudba, Senioři, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Valachová / jal

POLIČKA: Zatímco většina českých památek je vždy v pondělí zavřená, v Poličce udělali výjimku. Návštěvníci města Poličky vítají možnost navštívit Rodnou světničku Bohuslava Martinů i v pondělí, kdy mívá většina památek zavřeno.  V období 1. 7. až 31. 8. 2022 bude světnička na věži poličského kostela přístupná i v pondělí a to v 9, 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin.

06.07.2022
Plzeňský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Petra Maroszová

SVĚTCE U TACHOVA: Zveme vás na koncert 10. července od 15 hodin v národní kulturní památce - v Jízdárně ve Světcích u Tachova. Barokní představení ,,Le Roi Danse" je součástí dvou projektů: letního hudebního festivalu Dveře jízdárny dokořán 2022 a projektu Plzeňského kraje - ,,Západočeské baroko".

06.07.2022
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Kateřina Ostradecká

BROUMOV: V sobotu 9. 7. 2022 v 16:00 bude v Galerii Dům v broumovském klášteře zahájena výstava Kryštofa Kaplana „Hladkáň“. Termín výstavy: 10. 07. – 28. 8. 2022 od 10:00 do 17:00. V pracích Kryštofa Kaplana se často setkáváme s významovou metaforou elementární fyzikální zákonitosti, postupně se v jeho sochařských objektech objevila i fyzikálně-chemická procesualita. V nejnovějších dílech na současné výstavě, jak ostatně naznačuje její název, hrají důležitou úlohu symboly spojené s lidskou postavou. Jejich organická forma je výsledkem charakteristické plasticity vypovídající o živé expresivní síle.

05.07.2022
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
ČTK

PRAHA: Jedenáctý ročník festivalu opět v pěti koncertních večerech nabídne mimořádný hudební zážitek v jedinečném prostředí pražské katedrály. Již 5. července se na úvodním koncertu představí jeden z nejvýznamnějších představitelů francouzské varhanní školy Philippe Lefebvre, titulární varhaník katedrály Notre-Dame v Paříži. Kromě rafinovaně zvoleného repertoáru věhlasných francouzských autorů nabídne posluchačům i fenomenální improvizační umění.

05.07.2022
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Eva Sochorová

ČR: Z otevřené výzvy k účasti na 18. bienále architektury v Benátkách 2023, kterou v květnu vyhlásila Národní galerie Praha, vzešel vítězný návrh s pracovním názvem The Laboratory of No-More Precarious Future (Laboratoř již ne-více-prekarizované budoucnosti). Vybrala ho porota složená ze špičkových odborníků. Projekt poukazuje na palčivé problémy architektonické profese v současnosti, kterým jsou mladí architekti a architektky vystavováni, např. toxické pracovní prostředí přesčasů a „nocovek“, chybějící sociální zajištění tzv. švarcsystému nebo neplacených stáží.