Galerie Hrozen se zaměřovala na prezentaci uměleckých děl předních tuzemských a zahraničních grafiků, ilustrátorů, typografů, grafických designérů a karikaturistů od šedesátých let po současnost. Svým zaměřením byla jedinou galerijní expozicí svého druhu v rámci jihočeského regionu.
V jednom z prvních novinových rozhovorů po otevření galerie (1998) Václav uvedl, že vybudováním a otevřením galerie se mu splnil životní sen. Pro jeho naplnění také udělal maximum možného: galerii otevřel ve vlastním zrekonstruovaném původně renesančním domě. Vše, co se galerie týkalo, vycházelo z jeho představ a velkorysých plánů. Připravil prostory, interiér, nezbytné tiskoviny, domlouval výstavy, setkával se s výtvarníky, instaloval expozice. Žádná z aktivit, které byly pro chod galerie nezbytné, pro něj nebyla přítěží. Díky svému uměleckému renomé a kontaktům dokázal na jih Čech přivést řadu špičkových výtvarníků a pravidelně dával prostor i význačným jihočeským autorům. Vedení galerie, navzdory celkové náročnosti a časovému vytížení, často na úkor vlastní tvorby, přinášelo Václavovi radost z výjimečných setkávání s lidmi z uměleckého světa, tak s návštěvníky galerie. V odborných kruzích sklízel program Galerie Hrozen respekt a uznání.
Dům s bývalou galerií v Hroznové ulici 22 je skvostem: bohaté vrcholně renesanční sgrafitové průčelí domu s dochovaným negativem polovalbové konstrukce krovu je jedinečnou architektonickou památkou. Podle historických pramenů v domě v minulosti probíhal čilý rukodělný a řemeslný ruch. Tvůrčí atmosféra, kterou byl dům prodchnutý, našla s Václavem pokračování, v horních patrech v ateliéru pracoval na svých grafikách a ilustracích, zatímco dole v galerii mohly probíhat výstavy a inspirativní setkávání s uměním.
Centrálním výstavním prostorem galerie byl přízemní mázhaus s valenou klenbou. Do ničivých povodní v roce 2002 byl součástí galerie také podzemní prostor, který si udržel původní středověký charakter a sloužil k vystavování keramiky, skla a šperku. Přilehlý dvorek byl využíván pro sezónní výstavy exteriérové plastiky.
Václav Johanus na jih Čech přivedl řadu vynikajících tuzemských a zahraničních umělců, kteří zde prezentovali svoji tvorbu v rámci více než stovky samostatných a tematicky zaměřených výstav. V letech 1998-2024 se v Galerii Hrozen představili mj. tito autoři: Adolf Born, Jiří Kolář, Jiří Šalamoun, Josef Paleček, Pavel Sukdolák, Eva Hašková, Jan Kavan, Eduard Ovčáček, Berenika Ovčáčková, Aleš Lamr, Eva Vlasáková, Jolana Kimlová, Zdeněk Mézl, Jaroslav Sůra, Václav Johanus, Václav Kabát, Zdena Kabátová Táborská, Eva Janíčková, James Janíček, Emílie Tomanová, Oldřich Smutný, Jan Solpera, Jan Rajlich st., František Štorm, Karel Aubrecht, Radomír Postl, Marie Tichá, Gabriel Filcík, Lucie Dvořáková, Jindra Čapek, Stanislav Holý, Miroslav Barták, Vladimír Jiránek, Vladimír Renčín, Jan Hrubý, Petr Juřena, Pavel Matuška, Jiří Slíva, Dušan Pálka, Vlastimil Zábranský, Herbert Kisza, Josef Bruckmüller, Francois Oberfalcer, Dušan Poľakovič, Blanka Votavová, Dagmar Mezricky, Wolfgang Zelmer a další.
Každoročně byl věnován prostor také významným jihočeským autorům: vystavovali zde mj. Karel Valter, Miloslav Nováček, Jiří Müller, František Peterka, Jiří Tichý, Miloslav Cicvárek, Jan Halla. Galerie založila, ve spolupráci s firmou Koh-i-noor Hardtmuth, a.s., v roce 1999 tradici udílení Ceny za nejlepší ilustraci dětské knihy za předchozí rok, spojenou s výstavou oceněného ilustrátora (J. Paleček, M. Tichá, S. Holý, J. Čapek, G. Filcík, L. Dvořáková). Program galerie zahrnoval rovněž výstavy pro děti (mj. ilustrátoři časopisu Sluníčko) a další akce zaměřené na středoškolskou a vysokoškolskou mládež (mj. výstava Vědecké publikace na Jihočeské univerzitě k 15. výročí univerzity, hračky studentů SUPŠ Praha 3 apod.). Návštěvníci mohli sledovat i mimořádné průniky do dalších výtvarných oblastí jako je fotografie – mj. Michal Tůma: výstava k poctě památky Jana Palacha; plastika - Stanislava Kavanová, Vladimír Preclík, Vlastimil Teska; autorské knihy a autorské ruční papíry - Jiří H. Kocman; výstava předních současných šperkařů Eros; benefiční výstava 58 autorů včetně zahraničních: Kolegové z kolegiality, apod. K pravidelně pořádaným akcím patřil vánoční a novoroční prodej grafik, drobných tisků, vánočních přání a novoročenek. K většině výstav a akcí byla připravována autorská pozvánka, katalog a plakát. Vernisáže s hudebním programem bývaly opravdovým svátkem a oslavou umění. Po dvacet let byla nepostradatelnou průvodkyní uměním také galeristka paní Libuše Hašková.
Grafik a ilustrátor Václav Johanus se celý svůj profesní život věnoval výtvarnému umění: volné a užité grafice, knižní a novinové ilustraci, koláži a kreslenému humoru. K jeho typickým vlastnostem patřil nadhled, smysl pro humor, a také ohromná pracovitost a zaujetí pro věc. Jako jihočeský patriot, který se ke svému jihočešství hrdě hlásil, toužil na jih Čech přivést a zprostředkovat umění z dalších oblastí i zeměpisných šířek, a představit autory, kterých si vážil a jejichž tvorbu měl rád. Současně v něm byl respekt k těm, kteří z tohoto koutu země vzešli, a svým umem a schopnostmi jeho hranice výrazně překročili. Měl rád literaturu a vše, co souviselo s písmenky a tiskovinami, a tak mu byli blízcí ilustrátoři, typografové, grafičtí designéři. A protože v polovině 60. let začal vlastní uměleckou dráhu v oblasti kresleného humoru, nemohly v galerii chybět ani práce souputníků a kolegů, s nimiž se v redakcích a na stránkách novin a časopisů potkával více než 45 let. Výtvarné umění bylo jeho profesí i koníčkem, neodmyslitelnou a radostnou součástí každého dne. A stejně tak byl neoddělitelně propojen s Galerií Hrozen.
Dalo by se vzpomínat a připomínat mnohé. Osobnost Václava Johanuse nad všemi jeho aktivitami ční jak maják: dokázal se věnovat vlastní umělecké práci, která ho nesmírně bavila a sklízel za ni mnohá ocenění, a stejnou měrou se dokázal těšit a radovat z práce a výsledků ostatních, přátel, kolegů výtvarníků, ale i všech dalších, kterým v životě o něco jde, jsou ochotni se za svou věc brát a něco pro ni přinášet.
Za společenský přínos v oblasti umění – za vlastní uměleckou tvorbu a vybudování prestižní Galerie Hrozen byl Václav Johanus v roce 2011 vyznamenán Medailí Za zásluhy v oblasti umění primátorem města České Budějovice. V roce 2016 obdržel z rukou hejtmana Jihočeského kraje ocenění Zlatá šupina.