sobota
4. ledna 2025
svátek slaví Diana
Vizuál
© www.divadelni.net



Vzniká nový portál Divadelní net, publicistky navazují na svou práci v Divadelních novinách

ČR: Vážené kolegyně, vážení kolegové z médií, chceme vás informovat o vzniku nového webového portálu věnujícího se divadelní kritice a publicistice divadelní.net (www.divadelni.net). Za divadelním.netem stojí publicistky, kritičky a absolventky Katedry teorie a kritiky DAMU Petra Janák Zachatá, Kateřina Kykalová a Anežka Pondělíčková. Navážou na svou práci v redakci Divadelních novin, kterou po šesti letech po zvolení nové šéfredaktorky Jany Machalické a transformaci v měsíčník ke konci roku 2024 opouštějí. Portál bude spuštěn 1. ledna 2025.
 

01.01.2025
Autor článku: 
Redakce divadelního.netu

Kdo jsme?

Portál bude soustavně reflektovat aktuální dění v profesionálním českém, výběrově i zahraničním divadle. Každý den bude přinášet nové, pečlivě redigované autorské texty převážně kratšího a středního rozsahu od špičkových autorů v oboru. Obsah bude vybírán tak, aby byl vysoce aktuální a bezprostředně se týkal témat, která právě rezonují v divadelní komunitě. Dbát budeme na odbornost textů, zároveň se však budeme snažit o jejich srozumitelnost, jelikož našimi cílovými čtenáři jsou nejen odborníci z divadelního světa, ale také širší veřejnost v čele s milovníky kultury a divadla. 

Náš portál by měl zaplnit mezeru, která v české kulturní publicistice momentálně existuje a chystaná přeměna Divadelních novin v měsíčník ji pravděpodobně ještě prohloubí: chybí zde odborně vedená platforma pro divadelní publicistiku, jež by s důrazem na co největší aktuálnost systematicky a čtenářsky přístupně mapovala dění ve všech oblastech českého divadla – od činohry přes taneční a pohybové divadlo až po hudebně-divadelní a loutkovou scénu, a to nejen formou recenzí, ale také zpráv a komentářů, reportáží a rozhovorů či úvah.

Chceme být otevřenou platformou, v níž nebudou zaznívat pouze hlasy teatrologů a kritiků, ale také divadelních tvůrců. V případě potřeby jsme připraveni poskytnout jim prostor, kde by mohli reagovat na nastalé kauzy a sdílet své myšlenky. Odtud název divadelní.net – síť, která si klade za cíl spojovat divadelníky a jejich diváky. Název zároveň svědčí o návaznosti na značku DN, tedy Divadelní noviny, z jejichž redakce zakladatelky portálu vzešly, a rovněž reflektuje skutečnost, že chceme nadále publikovat pouze online.

Redakce divadelního.netu bude také velmi dbát na férové ohodnocení všech zúčastněných v projektu. Je pro nás velkou prioritou pracovat za férových podmínek a důstojně ohodnotit odvedenou práci, které si vážíme. Palčivě si uvědomujeme, že kvalitní divadelní publicistika bude existovat jen tehdy, bude-li adekvátně finančně ohodnocena. Grantový systém je v tomto bohužel nedostačující. Proto v lednu 2025 spustíme sbírku na platformě Donio, která by nám měla pomoci získat prostředky na fungování, dokud nedostaneme na účet grantové peníze, k čemuž v posledních letech docházelo až v dubnu, či dokonce květnu. Divadlům budeme nabízet několik možností inzerce a mediální spolupráce.

 

Co budeme publikovat?

Portál se bude zabývat všemi hlavními druhy a žánry divadelní tvorby (činohra, hudební divadlo, alternativní divadlo, nový cirkus, tanec a balet, loutkové divadlo apod.). 

Klade si ambici sledovat divadelní dění na celém území České republiky, nejen v Praze, Brně a Ostravě, ale i v dalších městech s pravidelným divadelním životem, včetně vhledu do kulturní politiky, ekonomiky a řízení divadelních institucí.

Dalším z jeho záměrů je prohlubovat historickou paměť divadla formou psané reflexe podstatných divadelních událostí. Publikovat budeme tři až čtyři recenze za týden, reportáže z festivalů, rozhovory k aktuálním divadelním událostem a kauzám i profilové rozhovory s výraznými osobnostmi z divadelní oblasti, glosy a komentáře, ale také delší eseje od nejrenomovanějších autorů z oboru. Informovat budeme též o divadelním dění v zahraničí.

Kromě toho chceme pro reflexi divadelního dění, potažmo i pro divadlo samotné získat mladší generace čtenářů. Za tím účelem budeme extenzivně využívat sociální sítě k propagaci portálu. 

Čtenáři budou mít možnost ohodnotit zhlédnuté inscenace hvězdičkami a porovnat své hodnocení s hodnocením profesionálních publicistů a kritiků.

Rovněž plánujeme vytvořit divadelní podcast, jenž bude erudovaně, ale zároveň zábavnou formou zpracovávat nejvýraznější divadelní události v daném měsíci.

 

Za redakci divadelního.netu

Petra Janák Zachatá, Kateřina Kykalová a Anežka Pondělíčková

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025

ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.

Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.

Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.

Více na: www.svataludmila.cz

Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Středočeský kraj
Co se děje
03.01.2025

TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.12.2024

ČR: Čtyřiatřicátý ročník Adventních koncertů České televize doteď diváci podpořili částkou 23 557 196 korun. Ty si mezi sebe rovným dílem rozdělí čtyři vybrané neziskové organizace. Letošní ročník byl unikátní i tím, že se koncerty poprvé konaly i mimo Prahu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.12.2024