pondělí
18. listopadu 2024
svátek slaví Romana

Instituce a kulturní zařízení

Akademie IDU otevřela výzvu k účasti na manažerském programu 2023

ČR: Akademie IDU je vzdělávací program na zvyšování dovedností (strategické plánování, marketing, leadership, fundraising, projektové řízení, kreativní myšlení) nezbytných pro efektivní řízení kulturních organizací. 


 

Autor článku: 
Anna Poláková

Další ročník programu pro kulturní manažery je zaměřen na strategické myšlení, plánování a leadership.  Kurz je určen vedoucím pracovníkům (ředitelkám/ředitelům) kulturních organizací, kteří chtějí pracovat na definování a dosahování cílů svých organizací. Předpokladem účasti je, aby se organizace nacházela ve stavu vhodném pro plánování dalšího rozvoje. 

Přikládám výzvu, která obsahuje podrobnější informace, termíny i odkaz na přihlášku. 

Cena programu Akademie IDU: 18 500 Kč (včetně DPH), jedná se o dotovanou cenu 

 

Přihlášení do: 15. února 2023 

 

Výsledky budou vyhlášeny do konce února 2023 

 

Více informací o projektu naleznete na webových stránkách Akademie IDU

Mezinárodní konference Active Ageing jako výzva pro kulturu v ČR (II.)

ČR-PRAHA: Zveme vás na mezinárodní konferenci Active Ageing jako výzva pro kulturu v ČR, která se uskuteční ve dnech 5. – 6. října 2022 v Praze. Konferenci pořádá Národní informační a poradenské středisko pro kulturu. Akce se koná pod záštitou Ministerstva kultury. Senioři tvoří v ČR zhruba 20% populace a tento podíl se bude dále zvyšovat. Tato demografická proměna zásadně ovlivní všechny sféry života, kulturu nevyjímaje. Jak by na tuto skutečnost měla reagovat veřejná správa a neziskový sektor? A co každý z nás osobně může v této oblasti udělat? Jak stárnout aktivně a tím předcházet negativním vlivům, které stárnutí provází?

od 05.10.2022 do 06.10.2022
Autor článku: 
Jindřiška Gregoriniová

Cílem konference je představit problematiku aktivního stárnutí z několika zorných úhlů a zdůraznit roli kultury jako významného faktoru v procesu aktivního stárnutí. Konference představí celé spektrum projektů a přístupů, a to jak z ČR, tak inspirace ze zahraničí. Přinese aktuální metodické inspirace a zhodnocení stavu vývoje situace od r. 2016, kdy NIPOS zorganizoval 1. konferenci na toto téma.

Součástí konference bude i představení metodiky na téma Podpora mezigeneračního dialogu a kulturní participace seniorů jako nástrojů přenosu a sdílení kulturních hodnot na lokální a regionální úrovni. Účastníkům konference budou rovněž představeny příklady dobré praxe, které vyzdvihnou přínos veřejné správy, neziskového sektoru a kulturních institucí pro aktivní stárnutí.

Konference je určena představitelům veřejné správy, odborné veřejnosti, zástupcům NNO a všem zájemcům o tuto problematiku.

Účastnický poplatek činí 800 Kč.

Konferenční jazyk: čeština, zahraniční příspěvky simultánně tlumočeny do angličtiny

Registraci, program a další informace naleznete zde.

Kontakt: konference@nipos.cz

 

 

Hithit spouští Antivir, rychlou pomoc pro živnostníky

ČR Česko-slovenská crowdfundingová jednička na trhu Hithit.cz reaguje na koronavirovou situaci mezi českými a slovenskými živnostníky. V pondělí 23. 3. spustila speciální program Hithit Antivir, ve kterém můžou ve velice rychlé době získat peníze od svých minulých, současných i budoucích zákazníků. „Prolomili jsme všechna pravidla a formality, které jsme doteď od projektů vyžadovali. Jsme připraveni pomoct všem, kdo to v souvislosti s COVID-19 potřebují,“ říká Aleš Burger z Hithit.cz. Tyto peníze navíc nemusí nikomu vracet.


 

Autor článku: 
Petr Hanzel

Hithit.cz pružně zareagoval na kritickou situaci mezi českými a slovenskými živnostníky, kteří v důsledku pandemie a vládních opatření museli dočasně zavřít podnikání. Oslovuje podnikatele z turistického ruchu, majitele restaurací, bister, kaváren, ubytování, kadeřnictví, barber shopů, lidi, které živí kultura, sport, provozující wellness a všechny ostatní, kteří byli ovlivněni nouzovým stavem.

Do programu už se zapojují první podnikatelé. „Všem se budeme věnovat přednostně, jejich projekty spustíme do 24 hodin, pomůžeme jim s přípravou, netrváme na tom, aby nám dodali video, širokou paletu odměn, projekt můžou dokončit ve zkrácené době 14 dní a mají možnost si nastavit nižší cílovou částku než 50 tisíc korun,“ vypočítává Aleš Burger rozdíl oproti běžným formalitám na Hithit.cz.

Narozdíl od státních ekonomických návrhů na zmírnění dopadů krize peníze získané na Hithitu živnostníci nebudou muset vracet. Musí ovšem dostát svým závazkům vůči podporovatelům, zákazníkům. Prostředky z Hithitu můžou mít do jednoho měsíce od založení projektu.

Crowdfundingový portál Hithit.cz od spuštění v roce 2012 pomohl na svět tisícům projektů. Tenisky Bohempia vybraly téměř čtyři miliony korun, divadlo Jatka78 skoro dva a půl milionu korun, projekt Bezobalu přes milion korun, botoponožky Skinners získaly také přes milion korun. Na Hithitu není neúspěšná kategorie, zalistování je zadarmo a tvůrci riskují pouze úspěch.

„Protože si nesmírně vážíme nasazení zdravotníků, za každých sto korun pro živnostníky pošleme dvě koruny společnosti pro boj s plicní rakovinou Oxyprotect, která nakupuje lékařům přístroje a vybavení nezbytné pro léčbu COVID-19,“ zavazuje se za společníky firmy Aleš Burger.

 

Jak funguje Hithit?

  • Jako předprodej zboží a služeb
  • Komunitní financování - lidé po malých sumách dělají velké věci
  • Všechno, nebo nic - pokud v daném čase nevyberete alespoň 100 %, peníze vrátíme, odkud přišly, a za službu neplatíte

 

Další detaily najdete na www.hithit.cz/antivir

 

Chystáme změnu. Připravte se na PRO-KULTURU

Autor článku: 
ika

Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,

v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.

Změnu názvu doprovodí také nový, svěží design našich webových stránek www.pro-kulturu.cz, které věříme, že budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Obsah, na který jste zvyklí, ovšem zůstává, stále budeme podporovat místní a regionální kulturní dění, tvůrčí osobnosti a neprofesionální kulturní aktivity. Těšíme se, že budete spoluvytvářet Pro-kulturu společně s námi vkládáním svých pozvánek, příspěvků, tipů a samozřejmě také na nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro-kulturu, portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

 

Týden pro Digitální Česko také v pobočkách Městské knihovny v Praze

PRAHA: Snadná a bezpečná digitální komunikace se státem i v knihovnách

Kterou identitu občana si vybrat? Jak pracovat s Portálem občana? K čemu slouží datová schránka? Jaké nástrahy číhají v online světě, a jak se jim bránit? Odpovědi na tyto a další otázky týkající se služeb českého e-governmentu zazní v knihovnách během Týdne pro Digitální Česko (18. - 24. 11. 2024).

od 18.11.2024 do 24.11.2024
Autor článku: 
Lenka Hanzlíková

Hned několik poboček Městské knihovny v Praze se zapojí do 3. ročníku největší vzdělávací akce v oblasti digitálních služeb státu. Přednášky a kurzy nabídnou základní informace o online službách veřejné správy nebo praktické návody, jak se vyhnout bezpečnostním nástrahám, na které mohou uživatelé internetu narazit. Kromě toho jsou připraveny speciální digitální poradny a semináře zaměřené na online komunikaci se státem a bezpečnost ve virtuálním prostoru. 

K online prostředí je dobré mít respekt, ale není třeba se ho obávat. „Nabídnout bezpečné místo, kde si digitální služby státu mohu vyzkoušet, popovídat si o nich a pak se rozhodnout, zda zůstanu u papíru, nebo přejdu do digitálu. To je důvod, proč se knihovny připojují do osvětových aktivit Digitálního Česka,“ vysvětluje Ondřej Hudeček, metodik Městské knihovny v Praze. „Určitě to není naposledy. Téma digitálních služeb státu a samospráv bude v knihovnách dobře viditelné i v příštím roce, kdy se zaměříme i na využití nástrojů e-governmentu (např. eDokladů) ve službách knihovny,“ slibuje Hudeček.

 

Přednášky, semináře a workshopy připravené v rámci programu Týdne pro Digitální Česko proběhnou zdarma. V některých případech je nutná rezervace místa. Více informací o programu na stránce: https://www.mlp.cz/cz/novinky/2915-tyden-pro-digitalni-cesko/

„Knihovny jsou vnímány jako důvěryhodné a bezpečné místo. Rádi bychom toto vnímání přenesli i na digitální služby státu, které nemusí být přijímány vždy kladně, a ukázali, že tyto služby mohou velmi usnadnit život,“ říká Kamila Plisková, národní koordinátorka iniciativy knihovny.digital. „Zejména pro občanky a občany malých obcí může být digitální návštěva úřadu velkou pomocí. A právě knihovny mohou být místem, kde se lidé seznámí s dostupnými službami,“ doplňuje Plisková. Kromě Prahy se k Týdnu pro Digitální Česko připojuje více než dvacítka dalších knihoven po celé České republice.

Knihovny doporučují: vzdělávací portál https://osveta.gov.cz/, kde jsou umístěna vzdělávací videa seznamující veřejnost srozumitelnou formou s používáním Portálu občana, možnostech datové schránky, nebo různých variantách prokazování totožnosti pomocí digitální identity občana.

 

Více o Týdnu pro Digitální Česko na https://budoucnostjedigitalni.gov.cz/

 

 

Svobodu oslavilo na Národní třídě přibližně 93 000 lidí

PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.

Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.

Autor článku: 
Pavla Umlaufová

Dlouhodobě pozorujeme nárůst zájmu o program pro děti. Ten navštěvují rodiny společně se studenty, školáky i těmi nejmladšími členy rodiny. Rodiče chtějí se svými dětmi mluvit o minulosti, a proto je nejvíce baví hodiny interaktivního dějepisu nebo výtvarné workshopy, do kterých se mohou zapojit společně. Diskutovat chtějí ale i dospělí, a proto jsme letos navýšili počet míst pro debaty a podcasty. Aktuální témata zaujala natolik, že jejich kapacita byla beznadějně zaplněna. 35. výročí nás vedlo také k potřebě bilancovat. Proto jsme se letos tematicky zaměřili na Slovensko. Zohlednili jsme jak jeho historický kontext, tak i palčivou aktuální situaci,“ komentuje letošní jedenácté Korzo Národní jeho programová manažerka Ester Valtrová. Její krátkometrážní film Svoboda nás spojuje je nyní dostupný ke zhlédnutí na webu www.korzonarodni.cz/film. Tam také budou zveřejněny k poslechu záznamy živě nahrávaných podcastů a debat jako například Svoboda nás spojuje s hosty tří generací.

Dle prvního hrubého odhadu mobilního operátora T-Mobile zavítalo na Národní třídu do 18 hodin přes 93 000 občanů. „Korzo Národní je pomyslným vyvrcholením našich podzimních aktivit, které jsme tento rok komunikovali v kampani Svoboda nás spojuje. Jsme rádi, že hodnoty spojené se sametovou revolucí a 17. listopadem ve společnosti rezonují i třicet pět let po ní. Čím dál tím větší část společnosti si uvědomuje důležitost dialogu i vlastní společenské angažovanosti,“ říká Veronika Povišerová, ředitelka Korza národní a dodává: „Jsme rádi, že s námi lidé všech generací slaví svobodu po celý den. Dopoledne už tradičně zaujal sametový brunch, na kterém jsme pro organizaci Fandi mámám vybrali přes 47 tisíc korun. Nejvíce navštěvovanou částí programu byla již tradičně Modlitba pro Martu a k ní přidružená premiéra filmu Svoboda nás spojuje. Děkujeme všem, kteří s námi svobodu oslavili.“

Nejen film Svoboda nás spojuje rozzářil Národní třídu. Celý den domy na ní zdobila velkoformátová audiovizuální instalace od kreativního studia 3dsense, vytvořená přímo pro Korzo Národní. Skládala se z obřích písmen, která dohromady tvořila nápis SVOBODA. S tečkou. „Tečka se nám přirozeně hodila i prakticky, zároveň ale skvěle podtrhla význam instalace. Ať už koncept svobody nebo demokracie vnímáte jakkoliv, podstata slova je každému hned jasná. Nápis v takto obřím měřítku najednou funguje jako statement, proti němuž nelze nic namítat. Co je víc než svoboda?“ doplňuje art director studia 3dsense Josef Lepša.  

Oslavy svobody nezůstaly jenom v Praze. Celá republika se připojila k připomínání sametové revoluce. Ať už svými vlastními připomínkovými akcemi nebo pomocí online svíčky. Přes tu poslalo vzkaz přímo na Národní třídu přes pět set lidí.

Sametem to neskončilo. Právě naopak!

Před více jak deseti lety jsme si řekli, že Národní třída by 17. listopadu neměla zůstat prázdná a že připomínat si svobodu, kterou jsme sametovou revolucí získali, bychom měli vlastně každý den. Dneska si toho říkáme víc. Revoluci jsme sice nezažili, ale to neznamená, že nabytou svobodu nemůžeme aktivně oslavovat a chránit.

 

Díky, že můžem je neziskovka plná studentů a mladých lidí, kterým není lhostejný okolní svět. Chceme společnost spojovat, vzdělávat a podněcovat v ní chuť aktivně se na naší budoucnosti podílet. Postupně se z nás stala organizace, která nejen slaví svobodu v centru Prahy, ale stojí za spoustou celoročních projektů, které sahají do všech regionů.

Svoboda a demokracie je totiž radost, ale také zodpovědnost. Nechceme poukazovat pouze na to, co nás ve společnosti trápí, ale vyzdvihnout také to, co nás spojuje.

Díky, že můžem! A díky, že nás v tom podporujete.

Festival svobody

Je otevřené uskupení občanských iniciativ a organizací pořádající akce k výročí 17. listopadu. Spojují nás hodnoty vázané k tomuto výročí a potřeba jejich přítomnosti v dnešní době. Každoročně pořádáme koncerty, průvody, besedy, happeningy a další akce. Usilujeme o posilování vztahů mezi občany. Festival svobody nabízí podporu v tvorbě doprovodného programu (výstavy, licence apod.), pomoc s propagací či grafickými pracemi a v neposlední řadě v případě zájmu i s hledáním a získáváním kontaktů na zajímavé speakery a osobnosti pro danou akci.

Web: https://dikyzemuzem.cz/

Facebook: https://www.facebook.com/dikyzemuzem

Instagram: https://www.instagram.com/dikyzemuzem

Youtube: https://www.youtube.com/@dikyzemuzem3700

TikTok: https://www.tiktok.com/@dikyzemuzem

Twitter: https://x.com/dikyzemuzem

„Ahoj občani!", tak pozdraví Karel Kryl jako MetaHuman na výstavě Muzea Prahy

PRAHA: Legendární písničkář Karel Kryl ožije na výstavě „Ahoj občani!“ od 17. listopadu 2024 v domě U Zlatého prstenu v Praze. Výstavu Muzeum Prahy připravilo ve spolupráci s Národním archivem při příležitosti umělcových důležitých výročí – 80. výročí narození a 30. výročí úmrtí. Návštěvníci se mohou těšit nejen na dodnes nezveřejněné a nevystavené předměty, texty a fotografie, ale také na inovativní technologii MetaHuman, která přivede Krylovu postavu a hlas k životu a umožní autentické setkání s umělcem. Výstava potrvá až do jara příštího roku.

od 17.11.2024 do 14.04.2025
Autor článku: 
Veronika Nová/ika

„Výstava 'Ahoj občani!' je příkladem toho, jak chceme jako moderní městské muzeum vzpomínku na historicky zásadní osobnost propojit s inovativními technologiemi, jako je právě technologie MetaHuman. Díky ní nabízíme návštěvníkům nový způsob interakce s významnou osobností, což posouvá hranice tradičního muzejnictví v České republice,“ říká Ivo Macek, ředitel Muzea Prahy, a dodává: „Zapojením technologií a nových postupů do přípravy našich expozic a výstav se snažíme prolomit klasický muzejní přístup a atraktivně přiblížit historii v kontextu moderní doby.“

 

Technologie v muzejnictví

Technologie MetaHuman od Studia Yord je nástroj na tvorbu hyperrealistických digitálních postav. Díky pokročilému 3D modelování, detailním texturám a realistickému zachycení pohybu a mimiky postav dokáže MetaHuman vytvořit virtuální avatary, které vypadají velmi živě a přirozeně. Tato technologie umožní nyní i Muzeu Prahy vytvořit realistickou digitální postavu. Tím, že jsou takto vytvořené postavy realistické a emotivně působivé, umožní návštěvníkům se lépe vcítit do obsahu výstavy.

 

Dosud nezveřejněný Karel Kryl

„Jsem rád, že Národní archiv měl možnost spolupracovat na přípravě výstavy o tak významné postavě naší nedávné historie, jakou byl Karel Kryl. Expozici jsme koncipovali s velkým respektem k výjimečnému prostoru domu u Zlatého prstenu. Předměty, které naše instituce poskytla, např. kytary, fotografie, zlatou desku či nahrávky písní nebo básní, se tam dobře hodí,“ říká ředitel Národního archivu Milan Vojáček a dodává: „Budu rád, když návštěvník výstavy objeví nečekanou souvislost, zajímavou informaci nebo předmět, který by si s Karlem Krylem nespojil.“

Výstava „Ahoj občani!" nabízí příležitost ponořit se do života a tvorby Karla Kryla. Muzeum Prahy na ní představí více než padesát předmětů spojených s životními mezníky a událostmi, které formovaly Krylovu tvorbu. Do výstavy jsou zapůjčené dosud nepublikované materiály a předměty, hudební nástroje umělce, dokumenty. Rodina umělce darovala Národnímu archivu celou osobní pozůstalost Karla Kryla a poskytla bezplatně licenční práva k jeho dílům.

Výstavou provází časová osa, která zachycuje klíčové momenty Krylova života, návštěvník si projde poznáním, jak umělcův život ovlivnily historické události 20. století – jako například srpnová okupace v roce 1968 nebo období normalizace.

 

Výstava „Ahoj občani!" bude otevřena pro veřejnost od 17. listopadu 2024 vždy od úterý do neděle od 10 do 18 hodin v domě U Zlatého prstenu, ul. Týnská 630/6, 110 00 Staré Město.

 

Více informací na https://www.muzeumprahy.cz/vystavy-a-akce/ahoj-obcani.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krátký film Svoboda nás spojuje představuje trailer

PRAHA, ČR: Sedm životů, sedm pohledů rozdílných generací. Co pro ně znamená svoboda dnes? Na to hledá odpověď krátkometrážní film „Svoboda nás spojuje“ režisérky Ester Valtrové. Tvůrci nyní představují jeho oficiální upoutávku, která diváky zavede za respondenty do různých koutů České republiky. Kombinovaný krátký film vznikl ke stejnojmenné kampani spolku Díky, že můžem k 35. výročí sametové revoluce. Premiéru bude mít 17. listopadu v 17.00 na Národní třídě v rámci oslav Dne boje za svobodu a demokracii.

17.11.2024
17:00
Autor článku: 
Pavla Umlaufová/ika

Svoboda nás spojuje přivádí dohromady sedm lidí z odlišných generací. Někteří z nich prožili revoluci v různých regionech, jiní ji nezažili vůbec. Tento historický okamžik je odrazovým můstkem pro mezigenerační dialog, ve kterém se ukazuje, že bez ohledu na to, odkud pocházejí nebo jak jsou staří, sdílejí stejné hodnoty a touhy. Co pro ně znamená svoboda? A jaké otázky jsou pro ně důležité v současném světě?

Už na jaře 2024 jsme věděli, že k 35. výročí sametové revoluce chceme návštěvníkům nabídnout audiovizuální zážitek na několika místech po celé Národní třídě. Krátký film byla cesta, jak to udělat zase trochu jinak,“ přibližuje nápad režisérka Ester Valtrová, která je zároveň programovou manažerkou Korza Národní. „Film doplňuje stop motion animace, a proto vznikl specifickou cestou. Nejdříve jsme s protagonisty natočili pouze zvukový materiál, na něj navázal konkrétní plán jednotlivých obrazů a až poté jsme natáčeli s kamerou. Celkem jsme natáčeli osm dní a strávili týden animováním ve studiu. Na tyhle kroky pak navázala celá postprodukce. Na filmu pracoval kameraman Vojtěch Lukeš, zvukař Matěj Lindner, střihač Mikuláš Svoboda a animace režírovala Diana Cam Van Nguyen,“ komentuje tvorbu Valtrová.

Při výběru respondentů bylo mým cílem obsáhnout různorodé regiony a různorodé generace. Pokud prožijete revoluci jako dítě, dospělý, nebo ji nezažijete vůbec, formuje to váš pohled na tyto události. A věk samozřejmě ovlivňuje i různost pohledů na různé hodnoty, životní zkušenost je v tomto směru nepřenositelná. Také jsem si přála, aby se jednalo o protagonisty, na které se dá napojit přes jejich přístupnou obyčejnost – i když je každý z nich výjimečný. Ten záběr je od středoškoláka po pár starší sedmdesáti let. Některé z nich jsem znala již dlouhou dobu před natáčením, s jinými nás svedl dohromady právě až film,“ vysvětluje výběr respondentů Valtrová.

Premiéra krátkometrážního snímku proběhne 17. listopadu v 17.00 jako vyvrcholení velkoformátové instalace z produkce kreativního studia 3dsense přímo na fasádách domů Národní třídy. Na ni přímo naváže Modlitba pro Martu, tentokrát v podání herečky Anny Fialové. Paralelně pak ve vysílání ČT24 a na webu iRozhlas i v přímém přenosu na sociálních sítích Díky, že můžem. Film následně bude po celý zbytek dne v pravidelných intervalech promítán na Národní třídě. Po 17. listopadu jej bude možné zhlédnout na webu www.korzonarodni.cz.

Celý den oslav Korzo Národní nabídne řadu aktivit pro všechny věkové kategorie, včetně živě natáčených rozhovorů, podcastů a debat, výstav, hudebních vystoupení, edukativních programů, audiovizuálních instalací a oblíbeného Antonu VB nebo Obýváku Václava Havla. Harmonogram oslav Dne boje za svobodu a demokracii je dostupný na webu Korzo Národní.

Anotace

Svoboda nás spojuje přivádí dohromady sedm lidí z odlišných generací. Někteří z nich prožili revoluci v různých regionech, jiní ji nezažili vůbec. Tento historický okamžik je odrazovým můstkem pro mezigenerační dialog, ve kterém se ukazuje, že bez ohledu na to, odkud pocházejí nebo jak jsou staří, sdílejí stejné hodnoty a touhy. Co pro ně znamená svoboda? A jaké otázky jsou pro ně důležité v současném světě? 

Hlavní tvůrci

Režie: Ester Valtrová

Kamera: Vojtěch Lukeš

Zvuk: Matěj Lindner

Střih: Mikuláš Svoboda

Režie animací: Diana Cam Van Nguyen

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=rbn075aekZA

 

Sametem to neskončilo. Právě naopak!

Před více jak deseti lety jsme si řekli, že Národní třída by 17. listopadu neměla zůstat prázdná a že připomínat si svobodu, kterou jsme sametovou revolucí získali, bychom měli vlastně každý den. Dneska si toho říkáme víc. Revoluci jsme sice nezažili, ale to neznamená, že nabytou svobodu nemůžeme aktivně oslavovat a chránit.

Díky, že můžem je neziskovka plná studentů a mladých lidí, kterým není lhostejný okolní svět. Chceme společnost spojovat, vzdělávat a podněcovat v ní chuť aktivně se na naší budoucnosti podílet. Postupně se z nás stala organizace, která nejen slaví svobodu v centru Prahy, ale stojí za spoustou celoročních projektů, které sahají do všech regionů.

Svoboda a demokracie je totiž radost, ale taky zodpovědnost. Nechceme poukazovat pouze na to, co nás ve společnosti trápí, ale vyzdvihnout také to, co nás spojuje.

Díky, že můžem! A díky, že nás v tom podporujete.

Festival svobody

Je otevřené uskupení občanských iniciativ a organizací pořádající akce k výročí 17. listopadu. Spojují nás hodnoty vázané k tomuto výročí a potřeba jejich přítomnosti v dnešní době. Každoročně pořádáme koncerty, průvody, besedy, happeningy a další akce. Usilujeme o posilování vztahů mezi občany. Festival svobody nabízí podporu v tvorbě doprovodného programu (výstavy, licence apod.), pomoc s propagací či grafickými pracemi a v neposlední řadě v případě zájmu i s hledáním a získáváním kontaktů na zajímavé speakery a osobnosti pro danou akci.

Web: https://dikyzemuzem.cz/

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=rbn075aekZA

Facebook: https://www.facebook.com/dikyzemuzem

Instagram: https://www.instagram.com/dikyzemuzem

Youtube: https://www.youtube.com/@dikyzemuzem3700

TikTok: https://www.tiktok.com/@dikyzemuzem

Twitter: https://x.com/dikyzemuzem

K pětici vyprodaných show StarDance Tour 2025 přidává Česká televize navíc odpolední představení – vstupenky budou v prodeji ve čtvrtek

ČR: Zájemci o první ročník StarDance Tour budou mít už zítra další příležitost zakoupit si vstupenky na jednu ze zastávek v některém z pěti krajských měst. K večerním dvouhodinovým programům v Karlových Varech, Ostravě, Brně, Liberci a Pardubicích přidává ČT mimořádně ještě odpolední představení. Vstupenky budou na stránkách www.stardancetour.cz dostupné ve čtvrtek 14. listopadu od 12:00 hodin. StarDance Tour odstartuje příští podzim, konkrétně 27. září v karlovarském sportovně kulturním a konferenčním centru KV Arena.

14.11.2024
12:00
Autor článku: 
Vendula Krejčová

„Budu upřímný a řeknu, že jsem zájem o historicky první turné StarDance předpokládal. Bez očekávání úspěchu bych k přípravám samozřejmě nemohl vydat souhlas. Ale rychlost, s jakou byla vyprodaná představení v arénách pěti krajských měst, mě naprosto ohromila. Stejně jako mimořádné nasazení realizačního týmu turné, který v rekordním čase dokázal dojednat, že se na všech pěti zastávkách podařilo k večerním přidat ještě odpolední představení. Věřím, že tentokrát se dostane také na ty, kteří v noci ze soboty na neděli nebyli při zahájení předprodeje úspěšní,“ přeje si generální ředitel České televize Jan Souček. A jedním dechem na pravou míru uvádí zatím nejčastěji zmiňované, ale mylné tvrzení spojované se StarDance Tour: „Ti, kteří se domnívají, že náklady na tuto taneční show hradí ČT z peněz koncesionářů, nemají pravdu. Turné si na sebe vydělá, jeho pořádání je plně hrazeno z prodeje vstupenek. K jeho přípravě jsme se rozhodli na základě diváckého zájmu, úspěšný předprodej dokazuje, že to byl dobrý krok. A přidanou hodnotou je pak jedinečná příležitost, kdy budeme moci tak početnému publiku napříč republikou, představit práci televizních profesionálů a zákulisí jednoho z nejoblíbenějších a živě vysílaných pořadů.“   

Česká televize zahájila prodej vstupenek na turné ke konci pátého večera letošního třináctého ročníku StarDance, tedy v sobotu 9. listopadu. „A už v průběhu uplynulé neděle a na začátku tohoto týdne jsme na některých internetových platformách zaregistrovali několik případů předraženého přeprodávání lístků na naše turné. Takové jednání odsuzuji. Děláme maximum proto, aby si oficiální cestou mohlo vstupenky zakoupit co nejvíce zájemců. Společnosti Ticketportal a Ticketmaster, které prostřednictvím svých sítí pro Českou televizi prodej zajišťují, navíc upozorňují, že při odhalení přeprodávání mohou konkrétní vstupenky zneplatnit, a to bez nároku na náhradu škody. Platí tedy stejná pravidla, jako pro prodej na jakoukoliv jinou hudební či taneční halovou show,“ připomíná kreativní producentka Lucie Kapounová.

StarDance Tour začne příští rok koncem září v Karlových Varech. Z jednotlivých zastávek Česká televize nabídne ve vysílání krátké sestřihy a na silvestra pak velký zábavní pořad. Podrobnosti k turné jsou na webu stardancetour.cz. Všech dosavadních dvanáct řad, i večery aktuálního třináctého ročníku, si mohou zájemci přehrát v iVysílání ČT.

Zábavný příběh o ptácích, zvířatech a nejbližších příbuzných poprvé na divadelních prknech! S Jitkou Smutnou a Antonínem Holubem v divadle MANA

PRAHA: Magický svět zvířat a přírody, příběhy zalité sluncem a anglický humor. To je divadelní zpracování knihy Ptáci, zvířata a moji příbuzní od světoznámého přírodovědce a spisovatele Geralda Durrella. Poprvé se představí divákům v české premiéře 19. listopadu ve Vršovickém divadle MANA. V hlavní roli exceluje mladý talentovaný herec Antonín Holub, jehož skvěle doplňuje herečka Jitka Smutná, dále účinkují Dana Sedláková, Kajetán Písařovic, Tereza Blažková, Jakub Kalián a David Depta. Režie se ujal Radovan Lipus. Humorný příběh skrývá ale i předzvěst blížící se světové války. Jak se s tím vším vyrovná rodina, kde je každý naprostý originál?

19.11.2024
Autor článku: 
Jana Bryndová

„Chceme, aby s námi diváci cestovali z Anglie do Řecka a zpět. Chceme zhmotnit nadšení a úžas ze všech různých živočichů, které nás na této cestě budou provázet,“ zve Antonín Holub, nadaný syn vynikajících komediálních herců Radka Holuba a Báry Hrzánové. Laskavé představení podle něj potěší každého diváka, který má otevřené srdce a baví ho inteligentní humor.

Dílo Geralda Durrella se na českém jevišti objevuje vůbec poprvé. „Diváky zveme na slunné pobřeží ostrova Korfu, kde se budou moci koupat v žáru slunce a ucítí vůně Středomoří. Gerald Durrell vypráví s nadhledem, humorem, ale též s vášní a okouzlením. A právě okouzlení životem ve všech jeho podobách je to, čím přitahuje generace jeho čtenářů. Respekt k přírodě a ke všem živým tvorům je důležité téma. Naučíme-li se přírodu milovat, budeme-li okouzleni jejími projevy, nebudeme ji ničit. Tam, kde je láska, je i přirozený respekt a slušnost,“ doplňuje Věra Mašková, která se podílela na dramatizaci knihy.

Britská matka, řecké slunce, mnoho překvapení

Příběh Durrellovy rodiny, která se vydává z deštivé Anglie na slunný řecký ostrov Korfu, je plná komických situací a lásky k přírodě. Jednotliví členové rodiny jsou velmi odlišní – jeden je fascinován zvířaty, druhý miluje zbraně, třetí je intelektuál a další je pubertální dívka se silným názorem. Přesto jsou všichni propojeni velkou láskou, která překonává rozdíly…

„V inscenaci rezonují dvě témata, která se mě dotýkají, a o nichž si myslím, že můžou zasáhnout úplně všechny. Tím prvním je nadšení nebo vášeň pro něco - oheň, který plane v každé postavě a je důležitý pro každého člověka, aby ho hnal životem kupředu. Tím druhým je soudržnost rodiny a mateřská láska,“ říká herec Antonín Holub o příběhu, kdy se ovdovělá paní Durrellová, matka čtyř svérázných potomků, rozhodne radikálně změnit život. Antonín Holub v něm ztvárňuje hned dvě postavy – malého Jerryho a dospělého Geralda, který s odstupem vzpomíná na své dětství na ostrově. Jeho matku, anglickou dámu, která se nezalekne ani hadů či střelby na lustr, hraje Jitka Smutná.

Soucit, slušnost, laskavost

Představení slibuje nevšední zážitek nejen pro milovníky humoru, ale i ty, kteří mají v srdci úctu ke světu kolem nás. „Půvabná literární předloha autora, na níž vyrostly generace čtenářů, Durrell vychovává příkladem a citem. A navíc úžasným humorem. Není to zábava za každou cenu ani utrpení za každou cenu: jeho vyprávění nachází slova, která jsme jaksi zapomněli – cit, soucit, ohleduplnost, laskavost, obětavost, vzájemnost. Místo sobectví nabízí laskavost, místo státem dirigované korektnosti úplně obyčejnou ohleduplnost, přirozený soucit, neokázalou slušnost. A to mě v díle tohoto autora, který mě spolehlivě dokáže rozesmát, už řadu let, inspiruje,“ vyznává Mašková.

www.vrsovickedivadlo.cz

 

Víte, že…

 … Gerald Durrell Britský spisovatel, humorista, zoolog a popularizátor ochrany přírody se narodil 7. ledna 1925 v indickém Džámšedpúru coby čtvrté dítě anglických přistěhovalců? Po brzké smrti otce se rodina vrátila zpátky do Evropy a až do konce 30. let 20. století se usadila na řeckém ostrově Korfu. Durrell už od dětství miloval přírodu a jeho snem bylo vlastnit zoologickou zahradu. Ve svých jednadvaceti letech uskutečnil první sběratelskou expedici do Kamerunu, kde odchytili více než sto savců, ptáků a plazů, které se svým společníkem prodali Londýnské zoologické zahradě. V roce 1949 podnikl další sběratelskou expedici do Afriky a Jižní Ameriky a jelikož zvýšená péče o zvířata vyčerpala všechny jeho finanční možnosti, začal o svých pozoruhodných cestách psát knihy. Už jeho první díla Přetížená archa i Bafutští chrti  zaznamenala mimořádný úspěch. Milovník přírody si tak splnil dětský sen a otevřel si vlastní zoologickou zahradu. K psaní a dalšímu cestování přidal i natáčení rozhlasových a televizních pořadů. Stále také pečoval o zvířata, která po úspěšném rozmnožení v jeho zoo často vracel zpátky do volné přírody. Gerald Durrell zemřel v lednu 1995, pár dnů po svých 70. narozeninách.

 … Gerald Durrell napsal téměř třicet knih, na nichž vyrostlo už několik generací malých i velkých čtenářů? Ty si autor získal zejména zaníceným popisem divoké přírody a humorným líčením nástrah, která na zoology při jejich cestách čekají?

 … scénografem inscenace je zkušený výtvarník Jan Tobola, a tak důležitou součástí scénografie budou zajímavě pojaté projekce? Inscenace se odehrává v období těsně před druhou světovou válkou, tedy jde o historickou záležitost, což klade na výtvarníky, zvláště v našich podmínkách, velké nároky. „Ale jeviště je místem zázraků a očekáváme, že se nějaký ten zázrak přihodí i nyní,“ dodává Mašková

 … Antonín Holub je česko-francouzský herec a muzikant, působící jak na českých, tak na francouzských scénách, žijící převážně „ve svém batohu“ na letišti?

 Narodil se do herecké rodiny a dá se říct, že vyrůstal v divadle, na zkouškách, představeních, natáčeních a zájezdech svých rodičů. V sedmi letech začal chodit do ZUŠ Biskupská na housle a ve dvanácti začal docházet na hodiny basové kytary k Františkovi Rabovi. Začal hrát v několika kapelách jako Sirotčinec, nebo Bára Hrzánová & Condurango, kde působí doteď.

Po úspěšném absolvování Francouzského lycea v Praze, se dostal do Paříže na muzikálovou školu ECM de Paris, kterou v roce 2020 zakončil absolventským představením Godspell, v hlavní roli Ježíše Krista.

Antonín se na profesionální scéně uchytil už během studií, jako Goody v muzikálu Fame ve Folies Bergère, nebo Casino de Paris. Od té doby hrál ve spoustě představení - od velkých muzikálů, po pouliční divadlo, ve velkých sálech v Paříži, různě ve Francii, nebo i v šapitó a na ulici.

Momentálně ho můžete vidět v broadwayské show Hedwig and the Angry Inch, v pařížské La Scale, se kterým dostali ocenění Les Trophées de la Comédie Musicale za nejlepší hudební inscenaci.

V roce 2023 se začal umělecky realizovat i v Čechách. V divadle Kalich nazkoušel pod taktovkou režisérky Lídy Engelové titul Dobře rozehraná partie. Novinka Ptáci, zvířata a moji příbuzní bude Antonínovo druhé představení na české scéně.

 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Instituce a kulturní zařízení