čtvrtek
21. listopadu 2024
svátek slaví Albert

Jihočeský kraj

Jihočeský kraj

Přednáška České sovy 21. 11., literární odpoledne Eliška Krásnohorská 24. 11. a další termíny prohlídek Městské elektrárny

PÍSEK: Dnes přivítáme v muzejním přednáškovém sále oblíbeného historika a spisovatele Dalibora Váchu, který tentokrát přiveze povídání s názvem České sovy. Čechoslováci v 68. noční stíhací peruti za druhé světové války. Kdo přednášejícího zná, ví, že řeč nebude pouze o hrdinských činech, ale také o každodenním životě našich v Anglii bojujících vojáků. Historik tak prozradí, co vojáci jedli, jak trávili čas mezi jednotlivými misemi, co pro ně bylo důležité a proč byli vlastně ochotni položit i život za svou vlast. Setkání se koná se ve čtvrtek 21. listopadu od 16 hodin v přednáškovém sále muzea.

21.11.2024
16:00
Autor článku: 
Prácheňské muzeum v Písku

Své stálé publikum má v Písku také Stanislava Hošková z Dobříše, která v neděli 24. listopadu opět dorazí do Heydukova památníku na literární odpoledne. Téma jejího vystoupení prozrazuje již název - Eliška Krásnohorská aneb Paní z Krásné Hory. Pořad začíná v 16 hodin v Tyršově ulici.

Pro mimořádný zájem podzimních komentovaných prohlídek Městskou elektrárnou přidává Prácheňské muzeum ještě šest dalších termínů. Provádí opět historici muzea Bohumír Bernášek a Jan Kouba. Sraz je v ulici Podskalí, rezervace nutná alespoň den předem na pokladna@prachenskemuzeum.cz nebo na 382 201 111. Termíny, z nichž můžete vybírat, jsou následující: sobota 23.11. v 10 hodin, úterý 26.11. v 16 hodin, úterý 3.12. v 16 hodin, sobota 7. 12. v 10 hodin, úterý 10.12. v 16 hodin a sobota 14. 12. v 10 hodin.

 

        

Šumava Litera jde do jubilejního finále

VIMPERK: Vyvrcholení letošního X. ročníku festivalu Šumava Litera se blíží a festivalové akce přibývají. Šumava Litera nasbírala za rok 2023 téměř sto publikací ze Šumavy a Bavorského lesa a nyní nezbývá než čekat na výsledky, které budou slavnostně vyhlášeny v sobotu 16. listopadu ve Vimperku. Anebo se také zúčastnit a hlasovat!

od 01.11.2024 do 30.11.2024
Autor článku: 
Zuzana Rampichová

Online hlasování Šumavská ozvěna )))

Již pátým rokem můžete knihám dávat své hlasy v online soutěži Šumavská ozvěna ))). Letos se hlasuje až do pátku 15. 11. Podpořte svou oblíbenou knihu či autora svým hlasem! A nebojte sdílet informace o hlasování s přáteli a známými, ať uděláme radost co nejvíce autorům. Podrobnosti jak hlasovat a kde sledovat průběžné výsledky najdete na webu Šumava-Litera.eu.

 

 

Knihy nominované na ceny poroty

Kromě čtenářského hlasování nominovaly knihy i poroty jednotlivých kategorií. Více se můžete dočíst na webu Šumavy Litery, nicméně alespoň ve zkratce letošní nominovaní:

 

Finalisté na mezinárodní cenu Šumava Litera

Rodner Reinhard: Ein (sudeten) deutscher Junge - und was aus ihm geworden ist

Javorský Jaroslav: Most špionů aneb má cesta z pekla ke svobodě

Šuba Pavel: Na sudetských horách se nezpívá

Finalisté na ceny Johanna Steinbrenera, Kategorie Beletrie a poezie

Žák David Jan: Kdo krade sny

Křivanec Václav: Sagittarius

Fibich Ondřej:  Vzpomínky na Šumavu V. Pověstný obr Rankl-Sepp aneb Život Josefa Klostermanna

 

Kategorie Populárně naučné publikace

Faktorová Veronika, Hořejší Michal: Karel Klostermann a zrod Šumavy

Wiendl FrantišekWiendl Jan: Oplocený čas – Vzpomínky politického vězně

Pecka Josef: Toulání ztracenou Šumavou s profesionálním průvodcem Josefem Peckou

Kategorie Výtvarné publikace

Plachý Jiří: A to jsi Ty, Šumavo

Scheufler Pavel: Šumava za císaře pána

Bufková Ivana: Voda ztracená a vrácená / Water lost and returned

 

Kategorie Nejlepší německojazyčná publikace o Šumavě a Bavorském lese

Haller MaritaHaller ReinhardRimpler Manfred: Auswanderer aus Bayern und Böhmen – Band 2

Keilhofer Franz X.: Ich habe niemals ein Verbrechen begangen – Die Karriere des NSDAP-Kreisleiters Josef Glück – angeklagt wegen Massenmordes in der Ukraine

Heindl Ossi: Max Esterl und die Rachelnippel – Max Esterls elfter Fall

Rozhovory s autory jednotlivých knih si můžete poslechnout na webu v našich podcastech.

 

Festivalový týden ve Vimperku

Hlavní událostí celého roku bude festivalový týden, i když celý listopad je na akce velmi bohatý. Hned 1.11. jej zahájí vernisáže dvou výstav: „Verborgene Welten / Skryté světy“ bavorského fotografa  Lukase Haselbergera v galerii Městské knihovny Vimperk za účasti ředitele národního parku Šumava Pavla Hubeného a „Křesťané a pohané na Šumavě a v Bavorském lese“ spolků Šumava Litera a Heimatverein d‘ Ohetaler.

V dalším programu vystoupí mj. Josef Pecka, Jan Lakosil, Dalibor Vácha, David Jan Žák, Elmar Hartl, Jakob Wünsch, Roman Kozák, Roman Hajník a Barbora Koritenská.

Zajímavé pořady proběhnou jak ve festivalovém týdnu, tak i mimo něj, letos celkem na pěti místech Jihočeského a Plzeňského kraje, s podporou Česko-německého fondu budoucnosti. Podívejte se na naše stránky a vyberte si, kterého autora chcete potkat.

 

Hlavní festivalový víkend ve Vimperku

Téma letošního ročníku je „Křesťané a pohané na Šumavě a v Bavorském lese“. Hlavním hostem bude ve Vimperku v pátek 15. listopadu archeolog Ondřej Chvojka, odborník na pravěk jižních Čech a dobu bronzovou. A to, jak se fragmenty z výzkumů pravěkých dějin otiskují do beletrie a našich představ, vám přiblíží renomovaní autoři úspěšných románů Jiří Březina (román o mezolitických lovcích z oblasti dnešního Lipna Labuť a lovec) a Jiří Šesták (román o poslední markomanské královně Fritigil Kristus jde na sever).

V sobotu 16. listopadu pak vyvrcholí festival tradičním „Knižním předvánočním trhem literatury Šumavy a Bavorského lesa“ v prostorách hotelu Zlatá hvězda ve Vimperku.

Přijďte si prohlédnout knižní produkci, navštívit doprovodné přednášky a výstavu a hlavně se setkat se spisovateli, knihkupci, nakladateli a příznivci literatury jak z české, tak z německé strany Šumavy.

V polovině listopadu jde navíc o jedinečnou možnost pořídit v Čechách tradiční, ale zároveň speciální vánoční dárky v podobě knih a kalendářů, v mnoha případech s možností věnování od jejich autorů, kteří se již deset let každý listopad sjíždí do Vimperku, na festival Šumava Litera, aby se setkali právě s vámi, svými čtenáři.

 

Jedinečná přednáška strakonického muzea

STRAKONICE: Muzeum středního Pootaví Strakonice zve na přednášku, kterou připravilo jako připomenutí 600. výročí smrti Jana Žižky. A jako připomenutí důležitosti této osobnosti. Jelikož Jan Žižka je symbolem národní hrdosti, vojenského umění a nesmíme opomíjet ani jeho význam pro českou národní identitu. V kapitulní síni strakonického hradu bude přednášet Prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc.

15.10.2024
17:00
Autor článku: 
TZ Muzeum středního Pootaví Strakonice/ika

Přednáška se zaměří na Žižkovo bojové působení ve středním Pootaví a v přilehlých oblastech především v průběhu roku 1420 (bitva u Sudoměře, obléhání strakonického hradu v dubnu a květnu 1420). Pozornost však hodlá věnovat i dvojímu dobývání hradu Rabí a problematice zranění, které tu vojevůdce v červnu 1421 utrpěl. V souvislosti s tím se dotkne též závěrů nového výzkumu proslulé čáslavské kalvy, považované za autentický ostatek husitského válečníka.

Vstupné 20 Kč.

www.muzeum-st.cz

Gotická stezka

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Autor článku: 
Josef Korda/ika

Projekt Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ) se zaměřuje na zpřístupnění a propagaci gotického kulturního dědictví a gotického umění široké veřejnosti – odborné i laické. Projekt navazuje na stávající koncept Gotické cesty, který vznikl v Horním Rakousku a snaží se tuto Gotickou cestu jednak oživit a zároveň rozšířit do jižních Čech. Na obou stranách hranice se nachází množství velmi vzácných, ale mnohdy opomíjených nebo doposud nepříliš objevených gotických památek. Projekt usiluje o komplexní rozvoj konceptu Gotické cesty do podoby uceleného turistického produktu ve formě přeshraniční turistické trasy, moderní udržitelné nabídky pro turisty a doprovodné pestré kulturní nabídky tak, jak je to běžné v zahraničí, tedy udržitelná kapitalizace kulturního dědictví ve smyslu zvýšení příjmu z turismu a zlepšení ekonomiky území.

Způsob realizace upřesňuje projektový manažer Regionální rozvojové agentury jižních Čech Luděk Fráně: „Projekt obsahuje velké množství dílčích aktivit. Stěžejním tématem je intenzivní propagace Gotické stezky a gotických památek pomocí různých moderních, digitálních metod, jako jsou např. virtuální prohlídky nebo 3D-modely jednotlivých objektů. Projekt se věnuje i odborným aspektům gotiky, z toho důvodu vznikne elektronická databáze s informacemi a fotobankou k jednotlivým kulturním objektům nebo populárně-naučná publikace. Bude vytvořen etapový průvodce a v terénu bude vyznačena nově vzniklá Gotická stezka“.

Na české straně projekt zahrnuje zpřístupnění gotických kostelů, které se často nacházejí v odlehlých příhraničních oblastech. Kostely budou zabezpečeny, aby se zabránilo vykradení či poškození. Toto zahrnuje instalaci mříží, sítí proti ptákům, opravy vstupních dveří apod. Takto bude opraveno či zabezpečeno celkem 5 gotických kostelů v jižních Čechách. Všechny kostely by pak měly být otevřeny veřejnosti v předem daný čas, a to minimálně v letní sezoně (květen až říjen). Dále pak v pobočce Alšovy jihočeské galerii ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích vznikla stálá expozice gotického umění. Bude probíhat také spolupráce a zápůjčky exponátů s rakouským Kefermarktem. Postupně vzniknou 3D kopie vybraných gotických uměleckých děl (madony, obrazy), které budou umístěny na místech, pro které byly původně vytvořeny. Zároveň vznikne i propojená pestrá kulturní nabídka (koncerty, přednášky, výstavy) a součástí projektu jsou i různé vzdělávací aktivity (pracovní listy, workshopy, exkurze).

Projekt je spolufinancován z rozpočtu Jihočeského kraje. Příprava začala před třemi lety.

 „Zapadá to do konceptu cestovního ruchu Jihočeského kraje, aby nebyl jen místem, kudy turisté projíždí, ale zdrželi se. A jednou z možností je zpřístupnění památek, aby měli motivaci jich víc vidět, strávili více času, a tím podpořili podnikatele v cestovním ruchu,“ upřesňuje náměstek jihočeského hejtmana František Talíř.

Vedoucím partnerem projektu je Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. Ředitel agentury Tomáš Cílek doplňuje: „Jsme velmi rádi za spolupráci se strategickými partnery projektu, tedy s Jihočeskou univerzitou – Filozofickou fakultou a rakouskými institucemi Verband Mühlviertel Alm, Regionalverein Mühlviertler Kernland, OÖ Landes-Kultur GmbH a Diözese Linz. Projekt je realizován v rámci Programu spolupráce Interreg VI-A Rakousko – Česko 2021-2027. Realizace projektu je naplánována od ledna 2024 do června 2027.“

Objekty zpřístupněné za oblast jižních Čech:

Cetviny, bývalý dominikánský klášter a Wortnerův dům v Českých Budějovicích, kostel sv. Víta v Českém Krumlově a Kláštery v Českém Krumlově, Dolní Dvořiště, Frymburk, Horní Planá, Hořice na Šumavě, Chvalšiny, Kájov, Kaplice, Přední Výtoň, Rožmberk nad Vltavou, sv. Tomáš, Svéráz, Vyšší Brod, Loučovice, Zátoň, Zlatá Koruna, Horní Stropnice, Nové Hrady, Žumberk, Trhové Sviny, Kuklov.

www.rera.cz

 

Skanzen Horní Falce zve na podzimní návštěvu

ZAHRANIČÍ-HORNÍ FALCE: Nastal podzim a jako obvykle máme pro návštěvníky připravený pestrý program: První neděli v říjnu 6.10. se bude konat den muzejních zvířat a zaměříme se letos na zvířata, která přímo ve skanzenu chováme. Ovce, kozy, krávy, prasata i drůbež se ve skanzenu pohybují volně na pastvinách. Jedná se především o původní plemena a právě máme čerstvý přírůstek – v září se narodil malý býček plemena Pinzgauer. O historii a přednostech starých plemen se můžete informovat v NJ u našich průvodců k dipozici. Pro děti bude připravené kreativní vyrábění.

od 06.10.2024 do 20.10.2024
11:00 - 17:00
Autor článku: 
Petra Zeitler

V neděli 13.10. proběhne od 13 hod. výlov muzejních rybníků. Horní Falc je známá rybníkářská oblast a chov kaprů je od středověku výnosným odvětvím. Vylovené ryby se budou nejprve počítat a vážit a ty menší přemístíme do rybníků na přezimování. Ve mlýně Rauberweiher si můžete prohlédnout výstavu o historii rybníkářství. Muzejní hostinec nabídne tentokrát rybí speciality. Dílnička pro děti: budou se vyrábět rybky, které si jako suvenýr můžete odnést domů.

V neděli 20.10. pořádáme tradiční Posvícenský trh. Řemeslníci z Bavorska i z Čech přivezou široký sortiment zboží. Keramiku, košíky, výrobky ze dřeva, zboží pletené i šité. Pořídit se zde dá spousta užitečných věcí jako přírodní mýdla, svíčky nebo originální šperky. Je po sklizni a farmáři nabídnou čerstvé dobroty z ovoce a zeleniny. Místní zahradnický spolek zde bude vyrábět podzimní dekorace z přírodních materiálů. Součástí akce je také velká výstava jablek za přítomnosti odborníků - pomologů. Děti se mohou těšit na malý kolotoč a nebudou chybět ani posvícenské sladkosti.

Prohlídku skanzenu lze spojit s příjemnou procházkou podzimní přírodou. Každou neděli peče muzejní pekař kváskový chléb a nabídne i různé druhy pečiva ke kávě. V muzejním hostinci si můžete dopřát posezení a správnou bavorskou svačinu s pivem.

Akce jsou v ceně muzejní vstupenky a parkování je k dispozici zdarma.

www.freilandmuseum-oberpfalz.de

Svatováclavská potulka - poznejte Nadějkovsko jinak

NADĚJKOV: V sobotu 28. září se můžete vydat na Svatováclavskou potulku, vycházku po méně známých a obnovených cestách Nadějkovska. V tento den uvidíte, uslyšíte a potkáte krajinu jinak - skrze instalace, performativní akce, texty a setkání.

28.09.2024
08:00
Autor článku: 
Olga Černá

Začátek i konec 9 km dlouhé „potulky“ je  v bývalém nadějkovském kině (zadní vchod budovy obecního úřadu), kde si poutníci už od 8 hodin mohu vyzvednout mapu cesty s dalšími informacemi. Podrobnosti jsou zveřejněny také na webu spolku Zachovalý kraj.

Trasa potulky je značená bílými kameny, na některých místech obrázkem panáčka. Není bezbariérová, vede po polních a lesních cestách a je vhodná pro pěší. Při dobré fyzické kondici a toleranci k nepohodlí ji můžete projet i na kole nebo s dobrým terénním kočárkem.
Psy, prosím, mějte na vodítku.

Možnosti stravování na trase jsou omezené, organizátoři doporučují vzít s sebou svačinu a něco na společný stůl. Drobné občerstvení bude připraveno v polovině cesty, v osadním domku v Kališti. Hostinec U Jandů v Nadějkově otevře ve 12 hodin, od 15 hodin zde bude hrát country kapela z Kaliště.

Závěr potulky bude patřit setkání s básníkem, hudebníkem a poutníkem Luďkem Čertíkem v nadějkovské Čajovně Na stezce (v kině). Začne v 18 hodin a moderovat jej bude Tomáš Míka, básník, učitel a chodec ze Sedlce-Prčice.

Většina výtvarných objektů, které pro potulku vytvoří téměř dvacet místních i přespolních umělců, zůstanou na místě do 20. října. V tento den celý projekt uzavře divadelní zážitek Při chůzi, který uvede Missing Pages Theatre Aleny Skálové také v Čajovně Na stezce od 15.30 a 16.30.

Akci pořádají spolky Naplaveno, Zachovalý kraj, Okrašlovací spolek pro Nadějkov a okolí a České Budějovice - Evropské hlavní město kultury 2028 za podpory Obce Nadějkov.

 

 

Koncert solidarity: ČEZ fest v Českých Budějovicích mění program. Ewa Farna a Tata Bojs budou hrát na podporu oblastí postiženými povodněmi

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Z důvodu extrémní povodňové situace na území celé České republiky dochází ke změně programu rodinného festivalu ČEZ fest v Českých Budějovicích. Uskuteční se pouze páteční koncerty pod názvem Koncert solidarity.

Festival ČEZ fest, který měl v Českých Budějovicích přinést tři dny plné kultury, hudby a sportu, upravuje svůj program kvůli aktuálním povodním. Zrušeny jsou čtvrteční a sobotní akce, avšak páteční koncerty pod novým názvem Koncert solidarity se uskuteční na Náměstí Přemysla Otakara II. Pátek tedy bude stále patřit hudbě, ale tentokrát s cílem podpořit ty, kteří byli zasaženi povodněmi. Během koncertu Ewy Farne a Tata Bojs budou návštěvníci moci přispět libovolnou částkou na pomoc lidem zasaženým povodněmi. A to jednoduše pomocí QR kódu Charity ČR, který bude k dispozici po celou dobu koncertu. Kromě toho bude na místě stát Oranžové kolo Nadace ČEZ, kde budou moci šlapat kilometry na pomoc zasaženým obcím Plav a Benešov nad Černou.

20.09.2024
Autor článku: 
Nikola Páleníčková

„Vzhledem k aktuální situaci jsme se rozhodli redukovat program festivalu na páteční večer a zaměřit se na podporu těch, kteří to nyní nejvíce potřebují. Věříme, že společně můžeme pomoci,“ říká Robin Fritzen, pořadatel festivalu. Dodává, že festival stále zůstává zdarma. „Doufáme, že i díky tomu se nám povede vybrat co nejvíce finančních prostředků, které budeme moci věnovat těm, kdo je nyní nejvíce potřebují.”

Akce začíná na Náměstí Přemysla Otakara II. v 17 hodin odpoledne vystoupením vítěze regionální soutěže Zapínač. Poté vystoupí od 19 hodin známá česká hudební skupina Tata Bojs a od 21 hodin se publikum může těšit na úspěšnou zpěvačku Ewu Farnou. Další informace o festivalu naleznete na stránkách www.cezfest.cz nebo na Facebooku https://www.facebook.com/cezfest24.

 

Generálním partnerem akce je Skupina ČEZ.

Partnery akce jsou Volkswagen, Decathlon, Emco, Gemerka.

Hlavním mediálním partnerem je Evropa 2. Mediálním partnerem je Deník a Drbna.cz.

Akce vzniká ve spolupráci s Českým florbalem, CZ.BASKETBAL, Česká Baseballová Asociace a Česká Softballová asociace.

 

Blatenský fotofestival 2024: ČAS v objektivu špičkových fotografů

BLATNÁ: Třetí zářijový víkend se uskuteční již 19. ročník Blatenského fotofestivalu, který letos přináší téma ČAS. Festival nabídne výstavy předních představitelů československé fotografické scény a také menší projekty začínajících autorů, jejichž díla vybrala odborná porota. Mezi vystavujícími umělci pro rok 2024 jsou jména jako Peter Župník, Jaroslav Beneš, Jan Pohribný, Rudo Prekop, Miroslav Hlinka, Miroslav Němeček, Lena Gallovičová. Kromě nich se můžete těšit také na díla Liberecké školy foto•grafické a dalších 30 fotografů z tzv. Otevřené scény. Program bude moderovat Honza Flaška a hudebně ho doprovodí písničkář Marek Vojtěch. Výstavy budou rozprostřeny na více než deseti místech v Blatné. Doprovodný program, zahrnující přednášky předních fotografů a Ozvěny Fotojatek, se uskuteční v kinosále Sokolovny.

od 21.09.2024 do 22.09.2024
Autor článku: 
Markéra Fiřtová

V Městském muzeu Blatná bude k vidění tvorba Petera Župníka (*1961), slovenského fotografa patřícího do Slovenské nové vlny. Jeho výstava Pred očami přináší pohled na svět, který máme před sebou, ale často ho přehlížíme. Jaroslav Beneš (*1946) vystaví snímky ze své Série L.D., kde zachycuje atmosféru pařížské čtvrti La Défense.

Na zámku Blatná budou návštěvníci moci zhlédnout výstavu Spi, rituální krajino Jana Pohribného (*1961), jehož specializací je inscenovaná krajinářská fotografie. K vidění bude také projekce Kosmos Rudo Prekopa (1959), který je rovněž významným představitelem Slovenské nové vlny. Vizuální umělkyně Lena Gallovičová (*1985) uvede instalaci Živá voda, svätá voda, která odkazuje na očistné koupele a sílu vody.

V Kulturní kavárně Železářství U Šulců představí Miroslav Němeček (*1964), provozovatel pražské Kreativní školy fotografie, své autorské soubory Doteky věčnosti a Půlnoční madony. Oba cykly výrazně reflektují téma času, které je hlavním motivem letošního festivalu.

Soubor Momenty ticha od Miroslava Hlinky bude vystaven v kapli sv. Michaela Archanděla. Fotografie z kostnic připomenou, že čas, který máme na tomto světě, je omezený.
Neméně zajímavé budou i projekty autorů tzv. Otevřené scény, jejichž fotografie byly vybrány odbornou porotou. Prezentovat se budou také dvě školy: Liberecká škola foto•grafická a SUPŠ Uherské Hradiště.

Obě odpoledne budou věnována přednáškám, na kterých vystoupí mimo jiné vystavující autoři Jan Pohribný a Rudo Prekop. Součástí programu bude také projekt Negativy z popelnice, se kterým vystoupí Martin Wágner a Josef Moucha. Návštěvníci se mohou těšit také na Ozvěny Fotojatek moderátora Honzy Flašky, které nabídnou projekce pečlivě vybraných fotosérií od předních světových i domácích tvůrců, doplněné hudební podmalbou.

Celý program je návštěvníkům přístupný za dobrovolné vstupné.

Podrobné informace najdete na www.fotofestival.cz 

Jary Tauber představuje titulní píseň ke svému novému albu a vyráží na turné

PRAHA: Zpěvák a muzikant Jary Tauber představuje titulní píseň svého druhého alba, které vyjde na konci letošního října. K písni nechybí videoklip a ani nebude chybět turné, které hudebník zahájí pražským koncertem 29. října ve Vinohradském pivovaru.

29.10.2024
Autor článku: 
Robin Suchánek /jal

Kladenský rodák Jary Tauber není v českém hudebním rybníčku žádným nováčkem. Před dvěma lety vydal své debutové album Tolikrát, které mu pokřtila rocková legenda a zároveň jeho profesor Petr Janda, má za sebou desítku videoklipů a několik desítek koncertů. Nyní představuje svou novou píseň Happyendy, jež nebude chybět na stejnojmenném chystaném albu.

Jak Jary Tauber říká, skladba Happyendy se snaží trochu satiricky upozornit na dění v současném světě.

„Samotný song poukazuje s lehkou nadsázkou na věci, které mě do jisté míry v současnosti trápí a chtěl jsem se z toho vypsat. Přemýšlím a říkám si, zda se ubíráme jako společnost správným směrem, ale vždy se snažím věřit v Happyendy, které zbožňuji. Navíc, když má člověk kolem sebe někoho, nebo něco, co mu dodává vnitřní sílu pokračovat,“ rozvíjí Jary význam písně.

Ke skladbě byl zároveň natočen i videoklip v režii Radima Věžníka, kde se objevila i celá Jaryho kapela.

Videoklip: https://www.youtube.com/watch?v=S4W1uvIv4kI

„Klip je vizuálně vlastně lehkou symbiózou současného a retro stylu. V průběhu toho, co s kapelou hrajeme píseň, nás napíchl špión, kterého ztvárnil herec Jan Dvořák. Ten symbolizuje jakýsi systém odposlouchávání, nahrává nás a zapisuje si text písně. Ten se mu zdá z nějakého důvodu obsahově závadný, nehodící se, nebo snad dokonce až protestující, což vyplyne v tom, že nás bude chtít udat,“ vysvětluje Jary myšlenku videoklipu.

Celé album Happyendy spatří světlo světa na konci října letošního roku a Jary Tauber již k němu má připravené klubové turné.

Happyendy tour:

29.10. - Praha – Vinohradský pivovar
02.11. - Olomouc – 15 Minut Music Club
08.11. - Kladno – Auto Da Fé
09.11. - Hodonín – Club Nautilus
15.11. - Mladá Boleslav – Williax Klub Heineken
30.11. - České Budějovice – Rockle Klub
06.12. - Kutná Hora – Česká 1 Music Club

Setkání heligonkářů ve Skanzenu Horní Falce - Bavorsko

HORNÍ FALCE. Co je vlastně heligonka? Jedná se o diatonickou tahací harmoniku s knoflíkovou klávesnicí. V neděli 25. srpna se ve skanzenu v Neusath bude konat v pořadí druhé otevřené setkání heligonkárů. Pořadatelem je hornofalcký spolek přátel lidové hudby společně se Skanzenem Horní Falce.

25.08.2024
10:00 - 17:00
Autor článku: 
Petra Zeitler

Své umění zde předvedou muzikanti ze zdejšího regionu a představí mnohostrannost těchto nástrojů, na kterých lze hrát lidovky zrovna tak jako jiné hudební žánry. Prohlídku skanzenu tentokrát můžete spojit s poslechem i tancem.

Kromě hudební produkce se dozvíte zajímavá fakta o tzv. štýrských harmonikách. Odborníci přitom vysvětlí jak funguje hraní zpaměti a budou referovat o nauce jednotlivých hmatů. Hudební dům Wittl z Parsbergu přiveze několik exemplářů k prohlédnutí a vysvětlí, jaká technika se v těchto nástrojích skrývá. Účast na workshopech je v rámci akce zdarma.

Začátek je v 10 hod. a workshopy v němčině se budou konat od 11-13 hodin. Zhruba od 13 hodin zazní v kulise historických budov pro potěšení návštěvníků hudba. Muzejní hospůdka nabídne následně příjemné posezení ve stínu stromů a pravou bavorskou svačinu.

Prozatím se přihlásilo více než 40 heligonkářů a pokud bude mít někdo další zájem - je srdečně vítán! Pro návštěvníky s vlastním nástrojem je pak vstup zdarma.

Platí se pouze muzejní vstupenka a dostatek parkovacích míst je k dispozici.

www.freilandmuseum-oberpfalz.de

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Jihočeský kraj