VIMPERK: Vyvrcholení letošního X. ročníku festivalu Šumava Litera se blíží a festivalové akce přibývají. Šumava Litera nasbírala za rok 2023 téměř sto publikací ze Šumavy a Bavorského lesa a nyní nezbývá než čekat na výsledky, které budou slavnostně vyhlášeny v sobotu 16. listopadu ve Vimperku. Anebo se také zúčastnit a hlasovat!
Online hlasování Šumavská ozvěna )))
Již pátým rokem můžete knihám dávat své hlasy v online soutěži Šumavská ozvěna ))). Letos se hlasuje až do pátku 15. 11. Podpořte svou oblíbenou knihu či autora svým hlasem! A nebojte sdílet informace o hlasování s přáteli a známými, ať uděláme radost co nejvíce autorům. Podrobnosti jak hlasovat a kde sledovat průběžné výsledky najdete na webu Šumava-Litera.eu.
Knihy nominované na ceny poroty
Kromě čtenářského hlasování nominovaly knihy i poroty jednotlivých kategorií. Více se můžete dočíst na webu Šumavy Litery, nicméně alespoň ve zkratce letošní nominovaní:
Finalisté na mezinárodní cenu Šumava Litera
Rodner Reinhard: Ein (sudeten) deutscher Junge - und was aus ihm geworden ist
Javorský Jaroslav: Most špionů aneb má cesta z pekla ke svobodě
Šuba Pavel: Na sudetských horách se nezpívá
Finalisté na ceny Johanna Steinbrenera, Kategorie Beletrie a poezie
Žák David Jan: Kdo krade sny
Křivanec Václav: Sagittarius
Fibich Ondřej: Vzpomínky na Šumavu V. Pověstný obr Rankl-Sepp aneb Život Josefa Klostermanna
Kategorie Populárně naučné publikace
Faktorová Veronika, Hořejší Michal: Karel Klostermann a zrod Šumavy
Wiendl František, Wiendl Jan: Oplocený čas – Vzpomínky politického vězně
Pecka Josef: Toulání ztracenou Šumavou s profesionálním průvodcem Josefem Peckou
Kategorie Výtvarné publikace
Plachý Jiří: A to jsi Ty, Šumavo
Scheufler Pavel: Šumava za císaře pána
Bufková Ivana: Voda ztracená a vrácená / Water lost and returned
Kategorie Nejlepší německojazyčná publikace o Šumavě a Bavorském lese
Haller Marita, Haller Reinhard, Rimpler Manfred: Auswanderer aus Bayern und Böhmen – Band 2
Keilhofer Franz X.: Ich habe niemals ein Verbrechen begangen – Die Karriere des NSDAP-Kreisleiters Josef Glück – angeklagt wegen Massenmordes in der Ukraine
Heindl Ossi: Max Esterl und die Rachelnippel – Max Esterls elfter Fall
Rozhovory s autory jednotlivých knih si můžete poslechnout na webu v našich podcastech.
Festivalový týden ve Vimperku
Hlavní událostí celého roku bude festivalový týden, i když celý listopad je na akce velmi bohatý. Hned 1.11. jej zahájí vernisáže dvou výstav: „Verborgene Welten / Skryté světy“ bavorského fotografa Lukase Haselbergera v galerii Městské knihovny Vimperk za účasti ředitele národního parku Šumava Pavla Hubeného a „Křesťané a pohané na Šumavě a v Bavorském lese“ spolků Šumava Litera a Heimatverein d‘ Ohetaler.
V dalším programu vystoupí mj. Josef Pecka, Jan Lakosil, Dalibor Vácha, David Jan Žák, Elmar Hartl, Jakob Wünsch, Roman Kozák, Roman Hajník a Barbora Koritenská.
Zajímavé pořady proběhnou jak ve festivalovém týdnu, tak i mimo něj, letos celkem na pěti místech Jihočeského a Plzeňského kraje, s podporou Česko-německého fondu budoucnosti. Podívejte se na naše stránky a vyberte si, kterého autora chcete potkat.
Hlavní festivalový víkend ve Vimperku
Téma letošního ročníku je „Křesťané a pohané na Šumavě a v Bavorském lese“. Hlavním hostem bude ve Vimperku v pátek 15. listopadu archeolog Ondřej Chvojka, odborník na pravěk jižních Čech a dobu bronzovou. A to, jak se fragmenty z výzkumů pravěkých dějin otiskují do beletrie a našich představ, vám přiblíží renomovaní autoři úspěšných románů Jiří Březina (román o mezolitických lovcích z oblasti dnešního Lipna Labuť a lovec) a Jiří Šesták (román o poslední markomanské královně Fritigil Kristus jde na sever).
V sobotu 16. listopadu pak vyvrcholí festival tradičním „Knižním předvánočním trhem literatury Šumavy a Bavorského lesa“ v prostorách hotelu Zlatá hvězda ve Vimperku.
Přijďte si prohlédnout knižní produkci, navštívit doprovodné přednášky a výstavu a hlavně se setkat se spisovateli, knihkupci, nakladateli a příznivci literatury jak z české, tak z německé strany Šumavy.
V polovině listopadu jde navíc o jedinečnou možnost pořídit v Čechách tradiční, ale zároveň speciální vánoční dárky v podobě knih a kalendářů, v mnoha případech s možností věnování od jejich autorů, kteří se již deset let každý listopad sjíždí do Vimperku, na festival Šumava Litera, aby se setkali právě s vámi, svými čtenáři.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.