středa
6. listopadu 2024
svátek slaví Liběna
Titulní strana obálky katalogu
© Zdroj: www.nejlepsiknihydetem.cz



Vychází katalog Nejlepší knihy dětem 2023/2024. Přináší inspiraci dětským čtenářům, rodičům i veřejnosti

ČR: Třinácté vydání katalogu Nejlepší knihy dětem opět přináší výběr nových pozoruhodných knih pro děti a mládež ze současné české knižní produkce. Katalog, který vychází 1. listopadu v tištěné i online podobě, představuje 36 rozmanitých titulů, které vyšly v letech 2023 a 2024. A pomáhá tím rodičům, učitelům, knihovníkům, knihkupcům i samotným mladým čtenářům zorientovat se v bohaté nabídce dětské literatury. Aktuální vydání zohledňuje diverzitu – mezi knihami najdeme například bilingvní romské leporelo Tade jandre / Vařená vejce nebo inspirativní knihy z oblasti poezie, komiksu či naučné literatury. Součástí katalogu jsou také QR kódy umožňující přímý přístup k ukázkám z knih pro podrobnější představu o každém z titulů.

Autor článku: 
Vladana Brouková

Tištěná verze katalogu je k dispozici ve vybraných knihkupectvích, školách a knihovnách. Katalog je dostupný také online na adrese www.nejlepsiknihydetem.cz

Za výběrem knih stojí tým renomovaných odborníků na knihy pro děti a mladé čtenáře, který zajišťuje, že katalog odráží pestrost a kvalitu české literární scény. Autory nejnovějšího výběru jsou PhDr. Jana Čeňková, Ph.D. z FSV UK, jejíž specializací je vedle kulturní publicistiky především historie a kritika literatury a ilustrace pro děti a mládež, Mgr. Pavel Kořínek, Ph.D., který působí v Ústavu pro českou literaturu AV ČR a zaměřuje se na populární kulturu a dějiny a teorii komiksu, a překladatelka, literární redaktorka a publicistka Mgr. Jitka Nešporová, Ph.D.

Páteří katalogu je žánrově pestrá próza od příběhů ze života dětí přes lesní detektivku a cestopis s psím hrdinou až po sci-fi román. Z naučné literatury tu čtenáři naleznou nápadité pojednání o vizuální komunikaci (Toto není jenom kniha) nebo informacemi naditý zpravodaj ze světa hub (Myko). Neodmyslitelnou součástí moderní krajiny literatury pro děti a mládež jsou pochopitelně i básnické knihy – letošní výběr nabízí náctiletým třeba zdařilý hororový debut Tam uvnitř něco je! nebo čtenářsky přitažlivý soubor básní o našem hlavním městě Aha! Takhle voní Praha!

Stále populárnější komiks je zastoupen třemi tituly, v několika dalších doprovázejí drobné komiksové pasáže hlavní vyprávění prózou (např. Dalila a výtah bez dveří), popřípadě se komiks s prózou ústrojně střídají a doplňují (Aliance udatných).

Zahrnuty jsou i knihy nabízející poznání jiných zemí, jako např. Atlas světa. Evropa nebo Katalánsko. Díky knihám jako Královny a poutníci mohou děti zavítat do dávné historie prvního tisíciletí v Evropě, nebo poznávat kultury na našem území po staletí přítomné, ale přesto stále pro řadu lidí trochu tajemné a neznámé, jako v publikaci Mazal tov! V katalogu je rovněž zastoupena romsko-česká obrázková kniha Jekh, duj, trin! Jak jedna malá žabka dohopkala do školy.

Některé z knih byly oceněné v prestižních soutěžích Zlatá stuha, Magnesia Litera nebo Muriel.

Ilustraci na obálce katalogu pro rok 2023/2024 vytvořila Julie Kyryljuk z pražské UMPRUM, která nedávno zaujala například svým autorským pojetím knihy Golem Gustava Meyrinka ilustrované technikou dřevořezu. Získala za ni nominaci ve studentské kategorii soutěže Nejkrásnější česká kniha roku a ocenění CAIMAJ.

Katalog vydává Komise pro dětskou knihu Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN), ve spolupráci s Českou sekcí Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu (IBBY) a Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP).

Projekt je financován s laskavým přispěním Nadace Miroslava Šaška.

Nejlepší knihy dětem

Web: www.nejlepsiknihydetem.cz

Facebook: www.facebook.com/NejlepsiKnihyDetem

Mohlo by vás také zajímat...

ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
05.11.2024

ČR: Vyšla kniha, která je hodně potřebná, ale nečte se snadno. Jmenuje se Zažila jsem nebe a peklo a najdete v ní celkem 14 příběhů žen, které se staly oběťmi psychického násilí v partnerském vztahu. " Kdo to nezažil na vlastní kůži, těžko pochopí, jak devastující účinek může psychické násilí mít," myslí si autorka knihy Zuzana Satori. Přesto se tomuto často skrytému druhu domácího násilí stále ještě nevěnuje dost pozornosti, velmi těžko se dokazuje a nezřídka se i bagatelizuje. "Česká republika je unikátní v tom, jak jsme vůči psychickému násilí tolerantní," říká Zuzana Satori. "Ponižování, sprostá slova, nadávky, to všechno se děje v rodinách docela často, nemluvě o technikách, jimiž mohou manipulátoři dostat ženy do vážných depresivních  stavů." Z podcastu se dozvíte, jak se manipulativní partner ke své oběti chová, jakými technikami se ji snaží ovládnout a zdeptat a jak manipulativní chování rozpoznat, dokud je čas. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Články a komentáře
06.11.2024

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024