PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
Poskytnutí mobilní jednotky Ukrajině je realizováno v rámci projektu „Zajištění mobilních pracovišť ochrany a digitalizace knihovních fondů“, který vznikl ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR. Jeho cílem je postupné vybudování mobilního pracoviště ochrany knihovních fondů „ARCHA 1“ a mobilního pracoviště digitalizace knihovních fondů „ARCHA 2“ a v součinnosti s dalšími stranami jejich poskytnutí k využití do válkou zmítané Ukrajiny. Mobilní pracoviště záchrany knihovních fondů, které je v současné době budováno, obsahuje přístrojové vybavení pro první pomoc, akutní a okamžité konzervátorské zásahy a ambulantní opravy fondů, obecně písemného dědictví, včetně potřebného spotřebního materiálu a drobných zařízení a přístrojů. Za realizaci projektu je odpovědná NK ČR – státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem kultury České republiky.
„Jsem velmi rád, že vláda na svém dnešním zasedání schválila poskytnutí Archy 1 Ukrajině. Projekt vznikl ve spolupráci mého rezortu s dalšími významnými institucemi a je výsledkem výborné spolupráce veřejného, soukromého a neziskového sektoru. Projekt jednotlivých Arch znamená hluboké propojení mezi českou a ukrajinskou kulturou. Ministerstvo kultury od samého počátku ruské agrese podporuje Ukrajinu a pomáhá prostřednictvím svých příspěvkových organizací zachránit její kulturní dědictví. A právě mobilní pracoviště ochrany knihovních fondů, konzervace a digitalizace knižního bohatství pomohou překonat ztráty, ke kterým na Ukrajině díky ruské agresi dochází ,“ uvedl ministr Baxa.
V první fázi bude zhotovena mobilní jednotka ochrany knihovních fondů, kdy předpokládané finanční prostředky nutné na výrobu této jednotky již byly poskytnuty soukromými subjekty (Libor Winkler, Nadace Karel Komárek Family Foundation či MND, a.s.). Zhotovení a vybavení mobilní jednotky tak nemá žádný vliv na výdajovou stránku státního rozpočtu. Dle darovací smlouvy zajišťuje NK ČR dopravu mobilní jednotky na Ukrajinu. NK ČR prostřednictvím Ministerstva kultury tak navrhuje, vybudovanou a vybavenou mobilní jednotku ochrany knihovních fondů na základě souhlasu vlády bezúplatně převést Národní knihovně Yaroslava Mudrého, a to na základě uzavřené darovací smlouvy, kdy obdarovaný na území Ukrajiny následně zajistí využívání mobilní jednotky pro akutní a okamžité zásahy a ambulantní opravy literárních fondů.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.