HORNÍ FALCE. Co je vlastně heligonka? Jedná se o diatonickou tahací harmoniku s knoflíkovou klávesnicí. V neděli 25. srpna se ve skanzenu v Neusath bude konat v pořadí druhé otevřené setkání heligonkárů. Pořadatelem je hornofalcký spolek přátel lidové hudby společně se Skanzenem Horní Falce.
Své umění zde předvedou muzikanti ze zdejšího regionu a představí mnohostrannost těchto nástrojů, na kterých lze hrát lidovky zrovna tak jako jiné hudební žánry. Prohlídku skanzenu tentokrát můžete spojit s poslechem i tancem.
Kromě hudební produkce se dozvíte zajímavá fakta o tzv. štýrských harmonikách. Odborníci přitom vysvětlí jak funguje hraní zpaměti a budou referovat o nauce jednotlivých hmatů. Hudební dům Wittl z Parsbergu přiveze několik exemplářů k prohlédnutí a vysvětlí, jaká technika se v těchto nástrojích skrývá. Účast na workshopech je v rámci akce zdarma.
Začátek je v 10 hod. a workshopy v němčině se budou konat od 11-13 hodin. Zhruba od 13 hodin zazní v kulise historických budov pro potěšení návštěvníků hudba. Muzejní hospůdka nabídne následně příjemné posezení ve stínu stromů a pravou bavorskou svačinu.
Prozatím se přihlásilo více než 40 heligonkářů a pokud bude mít někdo další zájem - je srdečně vítán! Pro návštěvníky s vlastním nástrojem je pak vstup zdarma.
Platí se pouze muzejní vstupenka a dostatek parkovacích míst je k dispozici.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.