BLATNÁ: Třetí zářijový víkend se uskuteční již 19. ročník Blatenského fotofestivalu, který letos přináší téma ČAS. Festival nabídne výstavy předních představitelů československé fotografické scény a také menší projekty začínajících autorů, jejichž díla vybrala odborná porota. Mezi vystavujícími umělci pro rok 2024 jsou jména jako Peter Župník, Jaroslav Beneš, Jan Pohribný, Rudo Prekop, Miroslav Hlinka, Miroslav Němeček, Lena Gallovičová. Kromě nich se můžete těšit také na díla Liberecké školy foto•grafické a dalších 30 fotografů z tzv. Otevřené scény. Program bude moderovat Honza Flaška a hudebně ho doprovodí písničkář Marek Vojtěch. Výstavy budou rozprostřeny na více než deseti místech v Blatné. Doprovodný program, zahrnující přednášky předních fotografů a Ozvěny Fotojatek, se uskuteční v kinosále Sokolovny.
V Městském muzeu Blatná bude k vidění tvorba Petera Župníka (*1961), slovenského fotografa patřícího do Slovenské nové vlny. Jeho výstava Pred očami přináší pohled na svět, který máme před sebou, ale často ho přehlížíme. Jaroslav Beneš (*1946) vystaví snímky ze své Série L.D., kde zachycuje atmosféru pařížské čtvrti La Défense.
Na zámku Blatná budou návštěvníci moci zhlédnout výstavu Spi, rituální krajino Jana Pohribného (*1961), jehož specializací je inscenovaná krajinářská fotografie. K vidění bude také projekce Kosmos Rudo Prekopa (1959), který je rovněž významným představitelem Slovenské nové vlny. Vizuální umělkyně Lena Gallovičová (*1985) uvede instalaci Živá voda, svätá voda, která odkazuje na očistné koupele a sílu vody.
V Kulturní kavárně Železářství U Šulců představí Miroslav Němeček (*1964), provozovatel pražské Kreativní školy fotografie, své autorské soubory Doteky věčnosti a Půlnoční madony. Oba cykly výrazně reflektují téma času, které je hlavním motivem letošního festivalu.
Soubor Momenty ticha od Miroslava Hlinky bude vystaven v kapli sv. Michaela Archanděla. Fotografie z kostnic připomenou, že čas, který máme na tomto světě, je omezený.
Neméně zajímavé budou i projekty autorů tzv. Otevřené scény, jejichž fotografie byly vybrány odbornou porotou. Prezentovat se budou také dvě školy: Liberecká škola foto•grafická a SUPŠ Uherské Hradiště.
Obě odpoledne budou věnována přednáškám, na kterých vystoupí mimo jiné vystavující autoři Jan Pohribný a Rudo Prekop. Součástí programu bude také projekt Negativy z popelnice, se kterým vystoupí Martin Wágner a Josef Moucha. Návštěvníci se mohou těšit také na Ozvěny Fotojatek moderátora Honzy Flašky, které nabídnou projekce pečlivě vybraných fotosérií od předních světových i domácích tvůrců, doplněné hudební podmalbou.
Celý program je návštěvníkům přístupný za dobrovolné vstupné.
Podrobné informace najdete na www.fotofestival.cz
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.