ZAHRANIČÍ-HORNÍ FALCE: Nastal podzim a jako obvykle máme pro návštěvníky připravený pestrý program: První neděli v říjnu 6.10. se bude konat den muzejních zvířat a zaměříme se letos na zvířata, která přímo ve skanzenu chováme. Ovce, kozy, krávy, prasata i drůbež se ve skanzenu pohybují volně na pastvinách. Jedná se především o původní plemena a právě máme čerstvý přírůstek – v září se narodil malý býček plemena Pinzgauer. O historii a přednostech starých plemen se můžete informovat v NJ u našich průvodců k dipozici. Pro děti bude připravené kreativní vyrábění.
V neděli 13.10. proběhne od 13 hod. výlov muzejních rybníků. Horní Falc je známá rybníkářská oblast a chov kaprů je od středověku výnosným odvětvím. Vylovené ryby se budou nejprve počítat a vážit a ty menší přemístíme do rybníků na přezimování. Ve mlýně Rauberweiher si můžete prohlédnout výstavu o historii rybníkářství. Muzejní hostinec nabídne tentokrát rybí speciality. Dílnička pro děti: budou se vyrábět rybky, které si jako suvenýr můžete odnést domů.
V neděli 20.10. pořádáme tradiční Posvícenský trh. Řemeslníci z Bavorska i z Čech přivezou široký sortiment zboží. Keramiku, košíky, výrobky ze dřeva, zboží pletené i šité. Pořídit se zde dá spousta užitečných věcí jako přírodní mýdla, svíčky nebo originální šperky. Je po sklizni a farmáři nabídnou čerstvé dobroty z ovoce a zeleniny. Místní zahradnický spolek zde bude vyrábět podzimní dekorace z přírodních materiálů. Součástí akce je také velká výstava jablek za přítomnosti odborníků - pomologů. Děti se mohou těšit na malý kolotoč a nebudou chybět ani posvícenské sladkosti.
Prohlídku skanzenu lze spojit s příjemnou procházkou podzimní přírodou. Každou neděli peče muzejní pekař kváskový chléb a nabídne i různé druhy pečiva ke kávě. V muzejním hostinci si můžete dopřát posezení a správnou bavorskou svačinu s pivem.
Akce jsou v ceně muzejní vstupenky a parkování je k dispozici zdarma.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.