ZAHRANIČÍ-HORNÍ FALCE: Nastal podzim a jako obvykle máme pro návštěvníky připravený pestrý program: První neděli v říjnu 6.10. se bude konat den muzejních zvířat a zaměříme se letos na zvířata, která přímo ve skanzenu chováme. Ovce, kozy, krávy, prasata i drůbež se ve skanzenu pohybují volně na pastvinách. Jedná se především o původní plemena a právě máme čerstvý přírůstek – v září se narodil malý býček plemena Pinzgauer. O historii a přednostech starých plemen se můžete informovat v NJ u našich průvodců k dipozici. Pro děti bude připravené kreativní vyrábění.
V neděli 13.10. proběhne od 13 hod. výlov muzejních rybníků. Horní Falc je známá rybníkářská oblast a chov kaprů je od středověku výnosným odvětvím. Vylovené ryby se budou nejprve počítat a vážit a ty menší přemístíme do rybníků na přezimování. Ve mlýně Rauberweiher si můžete prohlédnout výstavu o historii rybníkářství. Muzejní hostinec nabídne tentokrát rybí speciality. Dílnička pro děti: budou se vyrábět rybky, které si jako suvenýr můžete odnést domů.
V neděli 20.10. pořádáme tradiční Posvícenský trh. Řemeslníci z Bavorska i z Čech přivezou široký sortiment zboží. Keramiku, košíky, výrobky ze dřeva, zboží pletené i šité. Pořídit se zde dá spousta užitečných věcí jako přírodní mýdla, svíčky nebo originální šperky. Je po sklizni a farmáři nabídnou čerstvé dobroty z ovoce a zeleniny. Místní zahradnický spolek zde bude vyrábět podzimní dekorace z přírodních materiálů. Součástí akce je také velká výstava jablek za přítomnosti odborníků - pomologů. Děti se mohou těšit na malý kolotoč a nebudou chybět ani posvícenské sladkosti.
Prohlídku skanzenu lze spojit s příjemnou procházkou podzimní přírodou. Každou neděli peče muzejní pekař kváskový chléb a nabídne i různé druhy pečiva ke kávě. V muzejním hostinci si můžete dopřát posezení a správnou bavorskou svačinu s pivem.
Akce jsou v ceně muzejní vstupenky a parkování je k dispozici zdarma.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.