čtvrtek
2. ledna 2025
svátek slaví Karina

Články a komentáře

Články a komentáře

Arktický rozhovor se Zdeňkem Lyčkou

ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.

Autor článku: 
Martina Fialková

Už si ani nevzpomínám, kdy jsme se potkali poprvé. Může to být dvacet let, nejspíš v době, kdy jsem měla v začátcích své práce pro Český dialog, časopis pro Čechy žijící v zahraničí, časté kontakty s Českými centry a tím také s krajany. Ty jsi jedno z nich, to ve Stockholmu, v devadesátých letech zakládal a později jsi nějakou dobu byl i generálním ředitelem všech Českých center. Krajané a česká kultura v zahraničí byli tehdy naše společné téma, ale u tebe šlo vždy hlavně o ten sever. Jak a proč vlastně? 

Po roce 1989 byli potřeba noví lidé do diplomacie, a tím, že jsem vystudoval dánštinu, jsem byl asi předurčený k tomu, abych se severem hlouběji zabýval. Za komunistů jsem netušil, že mě jednou bude znalost dánštiny živit, ale v roce 1991 jsem skončil na československém velvyslanectví v Dánsku, a tam jsem postupně (a většinou i souběžně) dělal do roku 1996 úplně všechno: kulturáka, tiskaře, konzula, chargé d‘affaires…

Z Dánska jsem se vrátil do Prahy a pak jsem byl vyslán založit České centrum ve Švédsku. Ve Stockholmu jsem byl také pět let a první měsíc jsem tam strávil společně s velvyslancem Petrem Kolářem. Na dalekém severu jsem každý rok jezdil Vasův běh na lyžích, ale taky závody na bruslích s těmi dlouhými noži. Severské zkušenosti se pomalu nabalovaly jedna na druhou. 

 

Vraťme se ale ještě o kousek před rok 1989. Jak jsi vlastně přišel ke studiu dánštiny, ze které dnes i překládáš? Byl to tvůj zájem už tehdy?  

Dánské královně jsem sice při prvním setkání řekl, že jsem dánštinu studoval proto, že se mi Dánsko a dánština hrozně líbí, ale důvody byly mnohem prozaičtější. Na Karlově univerzitě se v roce 1982 nabízela angličtina, o kterou jsem měl zájem, v kombinaci s dánštinou jako pro mě nejpřijatelnějším oborem. Za studií se mi jedinkrát, těsně před listopadem 1989, podařilo do Dánska vyjet jako tlumočník s divadlem, ale předtím celé studium nic. A to člověku zvládnout jazyk moc nepomůže. Najednou se všechno otočilo, po sametové revoluci jsem v té zemi začal žít, a ačkoli jsem za komunistů sedm let neměl pas, najednou jsem na velvyslanectví razítkoval cizí pasy a zapisoval do nich děti. A hrozně mě bavilo celoroční koupání v moři, které v Dánsku většinou nezamrzá. Pak přišel ten pětiletý odskok do Švédska a s přestávkou doma znovu Dánsko, už v roli velvyslance. 

 

Jací jsou Seveřanié Nějak jsi je přece poznal všechny. 

Všichni Seveřané jsou výborní na spolupráci. Jsou spolehliví, féroví, nezklamou a funguje to. Ale co se týká systému, tak určitě se mi víc líbí dánský systém než švédský, z toho, co jsem poznal zblízka. Dánsko je menší a lidi mají k sobě blíž. Ve Švédsku je všechno až moc digitalizované, problémy se řeší na velkou dálku, a ta vzdálenost ve velké zemi lidi ještě víc izoluje. Lidi často nemají možnost (a někdy ani potřebu) spolu přímo komunikovat. V Dánsku se sice všechno  taky digitalizuje, ale lidi přesto nemají problém, aby se sešli, dali si kafe a problém vyřešili osobně, když je třeba. Velký rozdíl je však v počasí.  V Dánsku to několik měsíců vypadá pořád stejně, prší a je tma. Jeden dánský spisovatel napsal báseň v tom smyslu, že dánský rok má 15 měsíců, a to od ledna do října, a pak přijdou listopad, listopad, listopad, listopad… Kdežto ve Švédsku může být zima nádherná, zamrznou jezera, napadne sníh, bruslí se a lyžuje. 

Když člověk přijede na sever jako turista, je nadšený, všechno se mu líbí, ale nic o něm neví. Když tam žije pět let a musí si zvyknout na zvláštní severskou mentalitu, tak se vrátí zpátky a je trošku rozčarovaný. Ale když je tam dalších pět let, přece jen začne nacházet všelijaká pozitiva a dovede si představit, že by tam mohl žít. Mluvím konkrétně o Dánsku.

Ty jsi tam kromě té spousty diplomatické práce uskutečnil i svoji životní expedici. Přešel jsi na lyžích grónský ledovec. Jak tě to vůbec napadlo? 

To se vyvíjelo postupně. Poprvé jsem byl v Grónsku v roce 1995, a k té cestě mi pomohl mezinárodní novinářský průkaz z mého dřívějšího působení doma v Česku, kdy jsem psal do Respektu a dalších novin. Dánové mi ho kupodivu nechali, i když jsem už měl status diplomata. Napsal jsem o Grónsku pár článků a začal jsem se pro zajímavost učit grónsky – žádnou gramatiku, jen to, co slyším. Seznámil jsem se s inuitskými mýty a pověstmi, a z těch jsem byl nadšený. Když jsem se vrátil do Česka, přeložil jsem jejich výbor a našel pro ně ilustrátora, Martina Velíška. Mám velkou radost, že se knížka Grónské mýty a pověsti – hodně i díky Martinovým skvělým ilustracím – u nás stala docela hitem. Ale to jsme odbočili. 

Podruhé jsem se do Grónska vrátil v roli velvyslance v Dánsku a v roce 2008 jsem tam zorganizoval Dny české kultury. Tehdy jsem se i poprvé projel na grónském kajaku, a to jsem už pomalu směřoval k tomu, že přejdu ledovec. Kdy jindy než teď. Utvořili jsme se třemi Dány malou dánsko-českou expedici, vzal jsem si dlouhou dovolenou a ledovec jsme přešli za měsíc od západu na východ. Lední medvědy jsme naštěstí nepotkali, ale museli jsme být na setkání s nimi připraveni. Trochu jsme omrzli a já jsem tam málem přišel o život. Při vaření jsem se nadýchal kysličníku uhelnatého z vařiče, ale kamarádi mě naštěstí včas propleskli. Takže dnes jsem o tuto událost zkušenější polárník. A Grónsko mám stále rád. 

 

Grónské mýty a pověsti jsou na náš vkus neuvěřitelně drsné a kruté, že nezbývá, než si z toho dělat i trochu legraci, aby se daly číst. Čtenáře to nutí, aby se nad grónskou povahou zamyslel. Jací jsou Gróňané? Musí na ně mít vliv určitá ponurost toho kraje, jeho odlehlost, drsný život. Ale jsou taky laskaví, přívětiví a srdeční? Jak se to dá poznat? 

Já si myslím, že Gróňané jsou daleko otevřenější než Dánové, jsou srdečnější a přímočařejší, spontánnější. Své emoce dávají najevo. Nejlepší příklad jejich spontánnosti jsem možná viděl v kině. Natočili si svůj první horor, ale herecky to nebylo nic moc. Když člověk ten film vidí v Česku, tak se mu blahosklonně směje. Ale v Grónsku, když jsem seděl s „domácími“ v kině, tak oni u toho filmu pištěli, ječeli, zakrývali si oči a chytali se za ruce – zkrátka reagovali úplně spontánně. 

Dánové často mají ten severský zvyk – přesto, že se jim říká Italové Severu – že některé emoce nedávají najevo, i když je to pořád lepší než třeba ve Švédsku. Ale Gróňané mají jinou mentalitu, jsou živelnější. Však taky Dánové, kteří odjedou do Grónska a už tam zůstanou, a těch je tak 1/5 nebo 1/6 tamního obyvatelstva, právě tohle oceňují a zakládají tam rodiny, žijí v grónském systému a jsou tam doma. Ale na druhou stranu mnoho Gróňanů zase odchází do Dánska a jinam do světa.

 

Jaký vztah mají Gróňané k Dánsku, s nímž tvoří jeden stát? Podle filmu, který jsem letos viděla v Evaldu a ke kterému jsi udělal vysvětlující úvod, to není tak jednoduché… 

Není. Je tam část obyvatel, která nemá Dány ráda z principu. Dánové na druhou stranu vybudovali v Grónsku zdravotní systém a umožnili mnoha Gróňanům (i vysokoškolské) vzdělání. V Grónsku se platí dánskou korunou, Gróňané by se taky sami neubránili. Grónská vláda spolu donedávna komunikovala i v dánštině, ale už více než 10 let všichni ministři oficiálně mluví pouze grónsky. Grónsko se emancipuje. Mnoho mladých lidí, kteří vystudují v Dánsku, tam i zůstane, ale stále více se jich vrací a snaží se pro svou zemi něco udělat. V Grónsku sílí tendence k osamostatnění, což bude řešit i nová grónská ústava, na jejíž přípravě se už několik let intenzivně pracuje. Grónsko se stává objektem zájmu různých velmocí – nejen kvůli své strategické poloze, ale taky kvůli ohromným zásobám nerostných surovin ukrytým pod ledem. Ten však pozvolna odtává.

 

Napadá mne, že sever celkově bude právě kvůli globálnímu oteplování stále přitažlivější. Nejen z hlediska turistiky, že se tam lidé vyhnou největším vlnám veder, ale z podobných důvodů i pro život. Navíc je dosud velice řídce osídlený oproti střední a jižní Evropě. Takže severní Evropa je možná zemí budoucnosti? A asi bychom se o sever měli víc zajímat a víc se s ním přátelit, protože to bude důležité pro všechny…

Jistě, lidi půjdou tam, kde budou moct lépe existovat. Určitě se bude pracovat na tom, aby mohlo víc lidí žít v Arktidě a vůbec na severu. Ale nejen to. Třeba jeden konkrétní příklad, který jsme taky prezentovali na našem Arktickém festivalu. Naši vědci mají velice zajímavý projekt, který rozvíjejí na české arktické vědecké základně na Špicberkách/Svalbardu. Bioprospekce čili pěstování řas a dalších rostlin za polárním kruhem. V letním období tam svítí slunce mnohem déle než u nás, a když se řasám vytvoří správné podmínky, porostou mnohem rychleji. Řasy se tak mohou stát důležitým článkem lidského či zvířecího potravního řetězce. S tímhle projektem jsou čeští vědci velice úspěšní.

 

Čím dál víc se v tomto rozhovoru přibližujeme k Arktickému festivalu, docela jedinečnému projektu, který jsi spoluzaložil. Jak to bylo a proč? 

Byli jsme na to dva. Frontman kapely Už jsme doma Míra Wanek až obsesivně toužil po tom, aby jeho kapela mohla hrát na Špicberkách. Na konci roku 2017 sehnal sponzora, který mi zaplatil letenku do Longyearbyenu, kde jsme spolu s Mírou oživili jeho kontakty a domluvili na následující rok (2018) koncerty, výstavu ilustrátora Martina Velíška coby nehrajícího člena kapely Už jsme doma, divadelní představení pro děti a několik dalších kulturních akcí. Seznámil jsem Míru s vědci na české vědecké arktické stanici v Longyearbyenu a ty vědce se nám podařilo do projektu vtáhnout i formou přednášek. První počin tedy byla akce v roce 2018. Vytvořili jsme menší festival české vědy a kultury a pojmenovali ho Doma na Špicberkách. Když jsme se vrátili do Česka, byl o něj velký zájem médií včetně České televize. Řekli jsme si, že by bylo škoda tuhle myšlenku opustit. Další ročníky už jsme pak měli rozdělené tak, že Míra připravoval kulturní část festivalu a já vědeckou, a taky ekonomické zajištění, žádosti o granty a podobně.  

 

Jak se festival daří financovat a kde všude už se konal? Každý rok ho asi nemůžete dělat na Špicberkách…

Na následující tři ročníky se nám podařilo sehnat finanční příspěvek Norských fondů, což bylo báječné. Ale ještě k těm Špicberkům… Já používám výraz Svalbard, který sice není v češtině kodifikovaný, ale je zřejmě správnější. Špicberky, to je výraz přeložený z holandštiny do němčiny, který se z němčiny přes ruštinu dostal k nám. A přitom Špicberk je jenom název hlavního ostrova, podle kterého bylo pojmenováno celé souostroví. Norský název Svalbard znamená Studené pobřeží a pochází ze staroseverských ság. Tento název se používá i v angličtině a já si myslím, že bychom měli zavést minimálně dubletu Svalbard a Špicberky. 

 

A je to vlastně Norsko… 

No – není. Existuje takzvaná Špicberská smlouva, která mimo jiné definuje Svalbard  jako území pod správou Norska. Mluví se tam norsky, platí se norskou korunou, ale Norsko to není. Ale to by bylo na dlouhé vysvětlování.

 

Zajímavé téma, kterým se taky zabýváš, jsou české stopy v Arktidě. Myslím historické, kromě těch současných, do kterých jasně patří naše zmíněná arktická stanice i tvůj festival a jiné aktivity. 

České stopy v Arktidě samozřejmě jsou. Třeba Moravští bratři, misionáři z řad německy mluvících moravských (a později i českých) protestantských exulantů, se objevili v Grónsku už v roce 1733 a následně i v Kanadě a na Aljašce, ale taky v Laponsku a u sibiřských Samojedů. Z moderní historie není příliš známý osud téměř dvou tisíců Čechů, kteří byli během druhé světové války nuceně nasazeni v severním Norsku a říkali si "Noráci". Mnoho dalších zajímavostí se dozvíte z jedné docela velké knihy, která se bude jmenovat lakonicky Arktida. Měla by vyjít v roce 2025 nebo 2026 v nakladatelství Academia a bude to poměrně velký počin. Já jsem hlavním redaktorem této knihy, sám do ní přispívám několika texty a spolupracuji s dalšími 65 spoluautory. Anotace knihy je na webu: https://arktickyfestival.cz/publikace-arktida/ 

 

Ale zpět k Arktickému festivalu…

V roce 2019 se konal v Česku. Tehdy požádala o grant Norských fondů Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a  jejím partnerem byla Univerzita v Longyearbyenu. Rok 2020 už byl covidový, takže když norští partneři nemohli přijet do Česka, udělali jsme první část festivalu pouze pro české účastníky a online a naši norští partneři přijeli do Česka následující rok. AF 2020-21 byl kvůli covidu naším dosud nejdelším festivalem. V roce 2022 se festival konal v Akureyri a v Reykjavíku na Islandu, opět s příspěvkem Norských fondů. AF 2023 byl mnohem chudší ročník, udělali jsme jen prezentaci nového překladu grónských pohádek a pověstí (opět s ilustracemi Martina Velíška) v Unijazzu. V kině Atlas se s finančním příspěvkem severských ambasád v Praze uskutečnil Den arktického filmu. A letos, v září 2024, se Arktický festival konal v norském Tromsø, opět bez příspěvku Norských fondů . V roce 2024 Norské fondy bohužel nevyhlásily výzvu na podporu bilaterální spolupráce, takže finančně vypomohly Ministerstvo zahraničních věcí, ale také FAMU. Vědci si platili cestovní a pobytové náklady ze svých grantů a kapela Už jsme doma si sehnala sponzora. Snažíme se zachovávat původní ideu, že Arktický festival má vždy mít vědeckou a kulturní část.  

 

Jaký má tedy festival mít smysl, komu je vlastně určen a čím myslíš, že je unikátní? 

Unikátní asi nějakým způsobem je. Už proto, že se mi ozvali z Národní knihovny, že chtějí archivovat webovou stránku festivalu https://arktickyfestival.cz. Moc mě potěšilo, že jim to připadá důležité. 

Hlavní smysl festivalu je navazování a prohlubování kontaktů mezi českými vědci a umělci z jednotlivých severských zemí. Přitom vědecké přednášky na festivalu nejsou jen ryze odborné (ty jsou pro špičkové české a „arktické“ vědce), mnohé jsou určeny i pro laickou veřejnost. Příkladem je třeba téma Proč vyhynuli staří Seveřané v Grónsku, což zatím nikdo stoprocentně neobjasnil.  Široká veřejnost přichází taky na výstavy, promítání, akce pro děti nebo uvádění nových knih s tematikou Severu a další akce. Hlavní idea je propojování vědy a kultury, a tím je, myslím, festival výjimečný.  

 

Já tam ale vidím tvoje velké zaujetí. Jako „otec“ festivalu mu dáváš do značné míry až osobní tvář. 

Pro mě je hodně podstatné, že se na festivalu setkávají dvě trochu okrajové skupiny protagonistů. Špičkoví vědci, ponoření do své práce, kteří nemají často na popularizaci svého oboru čas – a ani punk není úplně mainstream. A když tyhle dvě skupiny, které by se normálně nepotkaly, propojíme, vznikne něco zajímavého. Třeba fanoušci skupiny Už jsme doma, takzvaní „followers“, kteří jezdí za svou oblíbenou skupinou téměř kamkoli, přijedou i na Svalbard. V roce 2018 jich tam dorazilo asi třicet. A pak tam sedí na přednášce v české vědecké stanici a poslouchají, jak se Arktida otepluje a jak v ní mizí živočišné druhy, roztávají ledovce a podobně. 

Nebo když v kulturním domě v Longyearbyenu tancujou na koncertu punk-rockové kapely Už jsme doma v „kotli“ slovutní vědci, kteří se tam uvolní. Nebo když v roce 2019 přišla na představení divadla Buchty a loutky do divadla Archa spousta lidí, kteří se nějak zabývají severem, i s dětmi. 

 

Takové prolínání sociálních bublin, zdá se... 

Festivalu se samozřejmě účastní i severští vědci, partneři českých vědců z Jihočeské univerzity, která spravuje naši arktickou základnu na Svalbardu. Jsou to většinou Norové, ale také vědkyně z Dánska, která přednášela o Vikinzích, festivalů se zúčastnili i švédští nebo islandští vědci. A nemusí to být jen věda, která se řeší na naší arktické stanici. Měli jsme například téma prachových bouří v Arktidě, důležitých pro leteckou dopravu.  

Další zásadní součástí AF je vždy filmový festival. Už na Islandu a letos i v Norsku se podařilo připravit kolekci filmů, které natočili studenti FAMU ze severských zemí. Rozhodující je přitom původ studenta, ne téma filmu. Například islandský autor si vybere nějaké zvláštní téma, které natočí s českými herci. Stejnou sérii jsme promítli i na AF 2023 v Praze. 

 

Sama jsem v rámci spolupráce Arktického festivalu se Skandinávským domem nedávno viděla tady v Praze dokument Šťastná země, natočený v Grónsku, kam se nejspíš nikdy nedostanu. Zobrazil mi tamní atmosféru, tempo života, vnitřní pnutí, kterým se Gróňané vymezují vůči zbytku světa, až mám pocit, že už trochu Grónsko znám. A ještě dříve jsem byla na jiném filmu, součásti AF 2019. To byl pro mne naprosto fantastický zážitek, který mnou opravdu pohnul. Tehdy jsi získal restaurovaný film o expedici britského polárníka Roberta Falcona Scotta k jižnímu pólu v roce 1912, natočený jedním z účastníků výpravy. 

To jsme měli na festivalu „okénko do Antarktidy“. Britský filmový institut film restauroval ke 100. výročí této tragické polární výpravy. Byl jsem moc rád, že ho britská ambasáda v Praze zajistila a umožnila nám ho promítnout. Scottova velká výprava vyrazila k jižnímu pólu s poníky, motorovými saněmi, ale ani jedno ani druhé se příliš neosvědčilo. Roald Amundsen, který zároveň se svou výpravou jižní pól dobýval z jiné strany, ho dosáhl asi o tři týdny dříve. Když tam za velmi krutých podmínek dorazila i pětice ze Scottovy výpravy a zjistila, že už na pólu před nimi někdo byl, byla nejen totálně vyčerpána, ale psychicky velmi deprimována. Opustily je poslední síly, ve sněhové bouři nenašli na zpáteční cestě skladiště se zásobami a celá skupina zahynula. Film se ale zachoval a stal se jedinečným dokladem o průběhu Scottovy výpravy. 

 

Tady u nás Arktický festival docela táhne. Možná proto, že jsme od toho severu hodně daleko, je pro nás atraktivní a moc o něm nevíme. Ale jaký je o něj zájem tam?

V místech, kde jsme finančně neměli problém, což byl příklad Islandu, to lidi berou víceméně normálně a trochu s rezervou. Přijdou, ale neděje se to s obrovským nadšením, protože ani organizátoři nemusí být nijak moc pro věc zapálení, když jsou finance. Je velký rozdíl, když je na druhé straně někdo, kdo musí peníze sehnat a udělat maximum pro propagaci a všechno kolem. A to se stalo právě loni v Norsku, kdy jsme neměli žádný grant. Zlanařili jsme všechny Čechy, kteří na severu Norska (v Tromsø a okolí) žijí, a ti nám neuvěřitelně pomohli. Bylo to pak velice spontánní a skvělé, všichni přišli, a s nimi i na ně navázaní Norové. Ale je jasné, že jsme nemohli čekat, že se tam někdo bude českou kulturou prvoplánově zabývat. 

 

Ale to je přece to samé, jako když ty nebo někdo další se tady zabýváte grónskou kulturou. Nebo sámskou. 

Já to tak úplně stejně nevidím. U nás se všechno dá zabalit do velkého balíku s názvem „Sever“, a ten táhne. Kdežto v severním Norsku, když českou kulturu zabalíš do balíčku „střední Evropa“, tak to netáhne (směje se). To pro ně není nic exotického. 

V Norsku se nám stala jedna zajímavá věc. Zahájili jsme výstavu Luboše Drtiny Sámské mýty a pověsti (pozor, neplést s těmi grónskými, které ilustroval Martin Velíšek). Výstava je velice sofistikovaná. Autor – a já před ním hluboce smekám – si nastudoval sámské tradiční bubínky s kresbami a vytvořil svébytné ilustrace na půdorysu sámského bubínku s postavičkami, které vysvětlují děj. 

Narazili jsme ale na nepochopení některých místních Sámů, že je to zneužití jejich kulturního odkazu. Namítal jsem, že je to přece pozitivní a že je to normální způsob uměleckého vyjádření. Nakonec se to otočilo v náš prospěch, a postavil se za nás i jeden sámský literát. Oni totiž původní obyvatelé vůči norskému státu nemají v současné době úplně vyhlazený vztah, a my jsme se nechtěně dostali mezi dva mlýnské kameny. Spíš jsem si myslel, že v Městské knihovně v Tromsø budou pohoršeni některými obrázky Martina Velíška z té druhé výstavy, ale tam to dopadlo výborně. 

 

Jakou plánuješ festivalu budoucnost, kam dál?

Už mě několikrát oslovili kolegové z různých severských institucí, třeba z Estonska nebo Polska, ozvali se i z univerzity v Helsinkách, takže tam všude by se dalo spolupracovat. Příští festival bude asi zase v Česku, ale je taky možné, že pokud se objeví partneři, kteří získají finanční prostředky, tak to uděláme u nich.

 

Můžeme tu už ale vyvěsit pozvánku na 29. ledna do Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí, kde máš zajímavou akci. 

Bude tam od 19 hodin pořad České stopy v Arktidě o objevení země Františka Josefa – a to ke 150. výročí ukončení rakousko-uherské polární výpravy, kterou vedl teplický rodák Julius von Payer. Už předtím 5. ledna vyjde v časopise Vesmír na toto téma můj článek. Na programu bude i debata, já budu mluvit o Payerovi a pozval jsem Josefa Stemberka, našeho odborníka na neživou přírodu, a Josefa Elstera, ten pohovoří o živé přírodě v Arktidě, o bioprospekci a české vědecké stanici na Svalbardu. Účast přislíbil i Zdeněk Žižka, který se zúčastnil plavby na plachetnici Bagatela k pobřeží země Františka Josefa v roce 2019.

Srdečně zvu všechny čtenáře – pozvánka je na mém webu: https://zdeneklycka.cz/ceske-stopy-v-arktide/

 

Tak zdar a úspěch všem tvým arktickým aktivitám i v roce 2025! A díky za skvělý rozhovor.

 

 

Podcast Místní kultury / s Milenou Lenderovou

ČR: Milena Lenderová vstoupila do povědomí zájemců o historii v roce 1999, kdy poprvé vyšla její zásadní kniha K hříchu i k modlitbě s podtitulem Žena v minulém století. Pěkně vypravená publikace prozrazovala jak autorčinu odbornou fundovanost, tak i její mimořádnou schopnost sdělit výsledky svého bádání čtenářům srozumitelným a poutavým způsobem. Po právu tehdy vzbudila pozornost odborníků i laiků. Od té doby se řada jejích knih bohatě rozrostla. Milena Lenderová zároveň přednášela na vysokých školách a v letech 2001-2007 byla děkankou Fakulty humanitních studií Univerzity Pardubice. A jak sama říká, mezi studenty našla i spolupracovníky pro některé své publikace. "To máte radost, když je kolem vás pět nebo šest lidí, kteří jsou na stejné vlně, které zajímají stejné věci a kladou si stejné otázky jako vy. Já totiž nejsem úplně solitér a dokážu psát v partě, dokonce mě to baví." Rozhovor s přední českou historičkou Milenou Lenderovou si můžete poslechnout v našem novém podcastu.

Autor článku: 
Hana Soukupová

 

 

Poslouchejte nás také na:
Google Podcasts Logo Anchor.fm Logo Spotify Logo Apple Podcasts Logo Amazon Music Logo RSS Logo

Listen on Google Podcasts

Cestou na Seznam: Betlémská cesta v Třešti

ČR: Fakt, že jsou do seznamů UNESCO zapisovány architektonické památky, je všeobecně známý. Již méně se ví, že sem patří také tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. Podmínkou pro zápis do mezinárodního Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO je předchozí uvedení na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, který nyní čítá 33 položek. Téměř před deseti lety v r. 2015 přibyla do tzv. národního seznamu „Betlémská cesta v Třešti“. Co tomuto výjimečnému ocenění předcházelo, jak se připravuje taková nominace a co z ní pro nositele tradice následně vyplývá? Naší průvodkyní po Cestě na Seznam bude za nominační tým Mgr. Eva Kolajová, vedoucí Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury, Muzeum Vysočiny Třebíč, společně s Ing. Pavlem Brychtou, předsedou Spolku přátel betlémů v Třešti.

Autor článku: 
Irena Koušková

Město Třešť patří vedle Jihlavy a Třebíče k významným střediskům betlemářství nejen na Vysočině, ale i v celé České republice. Již více než dvě století se zde udržuje stále živá tradice – vyřezávání betlémů, jejich stavění, ale také jejich specifické zpřístupnění široké veřejnosti v autentickém prostředí – v betlemářských rodinách, tzv. Betlémská cesta v Třešti.

Třešťské betlémy jsou komponovány jako diorama, v němž se krajina vytvářená z pařezů, mechů a jiných přírodnin stupňovitě zvedá a přechází v krajinu malovanou, tzv. „lončoft“. Od roku 2005 se prohlídky betlémů v třešťských domácnostech oficiálně organizují v období od 26. 12. do 2. 2. pod názvem Betlémská cesta. V životě betlemářů představuje Betlémská cesta vyvrcholení jejich celoroční přípravy a práce, kdy se mohou se svým dílem prezentovat nejen mezi ostatními členy spolku, ale i široké veřejnosti. Zájem projevují místní obyvatelé, ale i nahodilí návštěvníci, často zájezdy turistů z celé republiky i ze zahraničí. Od roku 2008 se konají v termínu od konce listopadu do začátku února výstavy třešťských betlémů v Praze v Jindřišské věži. (Zdroj: Národní ústav lidové kultury)

 

Betlémářskou tradici v regionu sledujete v celé šíři a kontinuálně. V čem je s ohledem na český i mezinárodní kontext tato třešťská unikátní? Jak vlastně vznikla? Kdo jsou nositelé statku? 

Betlémská cesta v Třešti je ojedinělá zejména v tom, že nositelé statku, tj. betlémáři a jejich rodiny umožňují během Vánoc prohlídku vlastních betlémů v autentickém prostředí svých domovů. Název Betlémská cesta se pro tuto tradici ustálil poměrně nedávno, tj. kolem roku 2000. Zvyklost chození po betlémech sahá v Třešti ale mnohem dále, minimálně do dob Rakouska-Uherska. Podobně jako v Třebíči, kde se praktikovala ještě na přelomu 19. a 20. století a postupně zanikla před 1. světovou válkou. V Třešti tradici znovu nastartoval Spolek přátel betlémů v Třešti, který vznikl v roce 1997. Podobné obchůzky se v minulosti konaly i v dalších betlemářských oblastech – na Příbramsku či Ústeckoorlicku.

 

Jak probíhala příprava nominace statku? Co stálo u zrodu této myšlenky? Kdo ji inicioval? Jak časově náročný je to proces? Proč jste se rozhodli se o to pokusit? S jakými obtížemi jste se museli popasovat? Co bylo na přípravě podkladů nejtěžší nebo nejzdlouhavější?

Nominaci Betlémské cesty navrhla v roce 2014 tehdejší etnografka z Muzea Vysočiny Jihlava PhDr. Dana Nováková, která nominaci na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina také zpracovala. Naše pracoviště pak tuto nominaci posouvalo ještě o stupeň výše na Seznam tradiční lidové kultury České republiky o rok později, tj. v roce 2015. Ze strany nositelů jsme se setkali s velkou ochotou, vycházeli nám opravdu vstříc. Komunikovali jsme zejména s předsedou betlémářského spolku Ing. Pavlem Brychtou a Ing. Evou Požárovou, tehdejší místostarostkou Třeště. Zápis na krajský i národní seznam vnímají jako prestižní záležitost.

 

Uvažujete o možné nadnárodní nominaci betlémské cesty na seznam UNESCO?

Ne, neuvažujeme. Odvíjí se to vždy od nositelů statku, kteří vyjádří svůj případný zájem. Takový záměr se pak ve spolupráci s krajským pracovištěm formuluje jako podklad pro jednání Národní rady pro tradiční lidovou kulturu při Ministerstvu kultury ČR. Ta pak rozhodne o případné přípravě nominace na světovou úroveň. Betlémáři v Třešti už i tak mají Vánoce za velmi náročné období, kdy jsou vázáni k tomu, být v období od 26. prosince do 2. února následujícího roku k dispozici případným zájemcům o prohlídku jejich betlému. UNESCO by udělalo tradici velkou reklamu a zcela určitě by se to promítlo do množství návštěvníků, což by ani nebylo žádoucí.

 

Místní řezbářské a betlémářské rodiny vpouštějí bezplatně turisty do svých domácností a prezentují sousedským způsobem svou práci. Obdivuhodná je ochota rodin tuto tradici stále dodržovat. Jak jsou betlémy velké a kde je mají Třešťané vystaveny? Dá se bez protežování říci, jaký z rodinných betlémů je nejvzácnější a proč?

Velikost je rozdílná a odvíjí se od prostorových možností dané rodiny. Třešťský betlém lze postavit v různých prostorách domu také podle fantazie majitele. Tradičně se stavěl nad postele, na skříně, nad kredenc, v chodbě, v dílně, v garáži atd. Nelze některý z nich vybrat a označit za nejvzácnější. Pro každou rodinu je nejhodnotnější ten jejich, protože ve většině případů navazují jeho stavěním na tradici několika generací svých předků.

 

Pod názvem Betlémská cesta se oficiálně prohlídky betlémů v domácnostech organizují v Třešti teprve od roku 2005 a v roce 2015 byly zapsány na tzv. národní seznam. Máte za sebou další periodickou redokumentaci. Jak se tradice za deset let od zápisu vyvíjí? Pomohl jejímu rozvoji? Daří se počet zúčastněných domácností udržet nebo dokonce zvyšovat? Jaký je zájem turistů? Klesá, stoupá?

Naše pracoviště provádělo redokumentaci v letech 2019, 2022 a 2024. Můžeme tedy doložit, že tradice stále trvá, počet zapojených rodin každoročně kolísá. V současnosti je jich kolem deseti, což je o něco méně než před těmi dvaceti lety. Na nezájem turistů si třešťští rozhodně nemůžou stěžovat. Nestojí ani o větší propagaci, která by tomu mohla i uškodit. Praví zájemci o betlémy si cestu do Třeště najdou i bez toho. Většině návštěvníků stačí i návštěva expozice betlémů v Schumpeterově domě.

 

Jak tradice přežívala v covidovém období?

Zcela určitě do podoby Betlémské cesty zasáhla epidemie koronaviru. Betlémy se v rodinách stavěly, některé bylo možné i navštívit. Nezveřejňoval se ale žádný plánek trasy, nešířily se informace o jednotlivých rodinách. Byla vytvořena virtuální Betlémská cesta na facebooku spolku.

 

Co existenci statku ohrožuje nejvíce? Byla jedním z důvodů nominace obava o udržení tradice? Co je nejdůležitější v péči o její zachování?

Tak jako u jiných statků je rizikem určitě generační záležitost a obava o to, aby tradici převzala mladší generace. Populace postupně stárne, odchod do důchodu se také posouvá a to má negativní vliv i na betlémářskou tradici. Chybí pak brigádníci na přestavbu betléma ve společné expozici a na služby u betlémů. Jesličky jsou pak přístupné v omezený časový úsek, kdy není jejich majitel v práci a může svůj volný čas věnovat případným zájemcům. S tím souvisí problém otevírací doby. Někdy se prostě stane, že se návštěvník bohužel v uvedený čas na betlém nedostane. Obava o udržení tradice je oprávněná, třešťský betlém se špatně staví, je to pracná a časově náročná činnost, což pro mladší generaci není zrovna přitažlivé. Navíc s tím má nositel tradice spojené finanční náklady, ale akce přitom negeneruje žádné zisky. Jedná se zkrátka o srdeční záležitost, která bohužel odchází s některými lidmi.

 

Dá se tomuto mezigeneračnímu přenosu tradice nějak pomoci? Je v dnešní době betlémářské řemeslo a obcházení domácností s betlémy stále živým prvkem v kultuře místních obyvatel, nebo jen pouhou připomínkou dávného zvyku, který jaksi ze setrvačnosti přežívá? A co to dokládá?

Zájem mladé generace se mimo jiné snaží podnítit předseda Spolku přátel betlémů v Třešti Ing. Pavel Brychta, který přes třicet let vede řezbářský kroužek. Pozornost k řezbářskému řemeslu také upíná každoroční konání akce Dřevořezání. To se poprvé konalo v roce 2002. Jedná se o pravidelné letní setkání (5. a 6. července) řezbářů z celé republiky, i ze zahraničí. Během něho účastníci vytvoří vždy několik nových figur do společného betlému v Schumpeterově domě, který v současnosti čítá asi 1500 figurek. Návštěvníkům se tak nabízí jedinečná možnost obdivovat um řezbářů a případně se také zapojit.

 

Jak by měl „betlémský“ turista postupovat, když uvidí krásný třešťský betlém např. v pražské Jindřišské věži, a rozhodne se přijet do Třeště? V jakém termínu bude možné betlémskou cestu letos projít a kde začít? Jaké jsou novinky letošní sezony?

Betlémská cesta v Třešti je každoročně přístupná od 26. prosince do 2. února následujícího roku. Nejpozději týden před Vánoci vydá Spolek přátel betlémů v Třešti aktuální plánek se zapojenými domácnostmi. Ten bývá také zveřejněn na stránkách města a tištěný si můžete vyzvednout na TIC. Stálá expozice spolku v Schumpeterově domě je otevřena od 7. prosince 2024 denně až do Hromnic (2. února 2025).

 

https://www.muzeumtr.cz/

http://betlemy-trest.cz/

https://www.trestskebetlemy.cz/betlemska-cesta/

 

Věděli jste, že stavění betlémů je v českých zemích vánoční zvyk starší než strojení stromečku? Tak na boží rodinu také pod tím svým nezapomeňte... Krásný sváteční čas přeje redakce Místní kultury

Umění sebepropagace VIII. – Humpolecká 8smička

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Také redakce Místní kultury sleduje nové trendy v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukazuje se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme otevřeli anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Natálie Brzoňové, PR manažerky 8smičky – zóny pro umění.

Autor článku: 
ika

Anketa Místní kultury – 8smička

8smička – zóna pro umění nabízí v budově bývalé textilky v centru Humpolce, napůl cesty mezi Prahou a Brnem, výstavy moderního a současného umění, kurzy umění, programy pro školy, doprovodné programy pro celou rodinu a širokou veřejnost, filmové projekce, autorský designový herní modul pro rodiny s dětmi a mnoho dalšího. Provoz 8smičky byl zahájen 18. dubna 2018 velkou výstavou připravenou na počest budově samotné a bývalému poslání této továrny na sukno. Součástí 8smičky je Café 8smička a umělecky zaměřené knihkupectví. (Zdroj: 8smicka.com)

 

V jakém kraji ČR působíte?

Zóna pro umění 8smička se nachází v Humpolci, což je téměř uprostřed republiky. Navíc jsme také přímo na D1, takže při cestě z/do Prahy nabízíme ideální zastávku. Z obojího samozřejmě nesmírně těžíme, protože jsme skvělé místo na chvilku odpočinku při delší cestě. Dáte si kávu, podíváte se na kvalitní výstavu, pobrouzdáte se Bookshopem a jedete dál. Nebo také ne a strávíte v 8smičce celý den, což díky šíři a množství našich aktivit opravdu není nijak těžké.

 

Kolik lidí má propagaci vaší organizace, instituce, akce na starosti? Kolik členů má „marketingový tým“? Jak si dělí práci?

Myslím, že sousloví marketingový tým se u nás nedá ani použít. Většinu propagace a marketingu mám na starosti já. Některé věci konzultuji s paní ředitelkou, o jiných se zase bavíme v širším kolektivu na společných poradách. Je asi důležité říct, že jsme poměrně malý tým, proto zůstává většina pozic tzv. kumulovaných – což znamená, že nemám na starosti pouze marketing, ale moje náplň práce je mnohem širší. Do našeho „marketingového týmu“ patří i grafické duo Štěpán Malovec a Martin Odehnal, ti stojí za vizuální podobou 8smičky, která je pro nás nesmírně důležitá. K této části týmu náleží i naše interní grafička Jana Fišarová Strejčková.  

 

V jakém finančním rozmezí se pohybuje výše rozpočtu na marketing na daný rok: 1) 50 000–250 000 Kč, 2) 250 000–500 000, 3) 500 000 –1 mil. 4) 1 mil. a více?

Rozhodně jsme úplně na začátku škály, pohybujeme se tedy v rozmezí od 50 000 do 250 000 Kč. Část této částky spolknou dlouhodobé mediální spolupráce – například s Artmapou, s časopisem Art Antiques či Radiem 1. Dále pak také investujeme do reklamy na sociálních sítích – zde jde o úplně minimální částku, naprosto zásadní je pro nás organický dosah. Nejčastěji jde o boostování vernisáží či jiných větších akcí. Několik set korun měsíčně také směřuje na reklamu na soupis výtvarného díla Josefa Čapka, který vydáváme. Jinak do reklamy investujeme poměrně zřídka a spíše nárazově, pokud se objeví nějaká zajímavá nabídka.

 

Jaké jsou pro vás nejužitečnější nástroje sebepropagace? Bez přímého využití internetu? S přímým využitím internetu?

Od začátku jsme hodně stavěli na word of mouth. Pro nás je naprosto zásadní prožitek člověka, který do 8smičky zavítá. Chceme, aby jeho návštěvnická zkušenost byla co nejvíce pozitivní – nebo se o to alespoň snažíme. Projevuje se to často v detailech nepodstatných na první pohled, na nichž nám ale hodně záleží. A věříme, že spokojení návštěvníci, kteří se opakovaně vracejí, jsou ta nejlepší reklama, protože o 8smičce povědí svým známým a přátelům.

Samozřejmě chápeme, že jenom to nestačí, proto jsou pro nás hlavním nástrojem sociální sítě. Jak jsem již zmiňovala výše, zásadní pro nás není placená reklama na nich, ale kvalitní content. Máme svůj tone of voice, chceme se trochu odlišovat od ostatních galerií v tom, jak mluvíme s našimi fanoušky. A důležitá je pro nás samozřejmě i vizuální podoba – proto máme naši dvorní fotografku Evu Bystrianskou, s níž už jsme na stejné vlně, takže přesně ví, co za fotky chceme. Většinou vše podle mého seznamu nafotí přímo během vernisáže a z toho pak čerpáme další čtyři měsíce.

Další cestou je pak pro nás newsletter, který posíláme jednou za měsíc a najdete v něm přehled toho, co se v 8smičce zajímavého událo, co je u nás nového a co se chystá. Díky tomu, že jsme na malém městě, tak využíváme i výlepní plochy – máme dokonce i jednu vlastní v místním Coopu. O našich akcích se obyvatelé Humpolce mohou dozvědět i z Radničních listů. Přespolní třeba na různých kulturních přehledech, kam naše akce dáváme také. O přehledném webu asi nemá smysl se úplně zmiňovat, to už je v dnešní době samozřejmostí.

 

Co je brandem vaší organizace? Kým chcete být? Čeho chcete dosáhnout? Jaké jsou vaše hodnoty? Kdo by měli být vaši fanoušci? Jak chcete, aby vás vnímali? Kdo je vaše konkurence a jak se můžete odlišit?

Na začátku jsme říkali, že chceme být MoMA (pozn. red.: The Museum of Modern Art, Muzeum moderního umění v New Yorku) na Vysočině. To se myslím nezměnilo. Pro nás to znamená držet určitou kvalitu ve všech směrech – od kvalitních výstav přes doprovodné programy až po další umělecké projekty. A navíc všechno mimo centrum velkého města. V současné chvíli je na české galerijní scéně už více institucí s podobným záměrem, ale v roce 2018 jsme byli opravdu první a troufám si říci, že jsme tak trochu nastavili laťku pro další instituce, které vznikly po nás. Říkám to i proto, že některé z nich k nám během plánování jely pro rady a inspiraci. A to si myslím, že je kromě spokojených návštěvníků určité potvrzení toho, že to, co a jak děláme, děláme dobře.

Zároveň určitě nejde opomenout, že vstupné do 8smičky činí symbolických 8 Kč. Chceme totiž, aby umění bylo otevřené opravdu všem a neexistoval tam žádný limitující prvek. To je i důvod, proč veškeré vzdělávací programy nabízíme zcela zdarma. Naším cílem je, abychom umělecky vychovali celou jednu generaci, pro kterou pak budou návštěvy výstav a galerií znamenat příjemně strávené odpoledne. A povedou k tomu zase svoje děti. A ty zase svoje. Toho myslím chceme dosáhnout.

Spektrum našich fanoušků je široké – od dětí, co pravidelně chodí v sobotu tvořit na výtvarné dílny přes nadšence do umění, kteří nevynechají žádnou výstavu, až po výletníky mířící někam dál. Všech si vážíme stejně a toužíme po tom, aby nás vnímali jako místo, kde je jim dobře a jsou obklopeni uměním.

Nemyslím si, že ve světě uměleckých galerií se dá mluvit o konkurenci. Respektive já osobně to tak nevnímám. Věřím, že cílem pro všechny je dělat dobré výstavy. Těch prostě není nikdy dost!

 

Good Practictices: Představte jeden váš projekt, který byl mimořádně úspěšný svou návštěvností, prodejností, sledovaností. Proč byl úspěšnější než jiné?

Náš nejúspěšnější projekt byla zcela jistě nedávná výstava Kdybych já byl krásný jako Dionysos: Setkání s Janem Zrzavým. Do Humpolce přitáhla opravdu mnoho lidí. Zájem o tohoto národního umělce je pořád ze strany široké veřejnosti nesmírně velký. To se projevilo třeba i větší pozorností novinářů, takže mediální zásah byl díky televizním reportážím skutečně značný, a informace o výstavě se tak dostaly k lidem, kteří nás ještě neznali.

 

Vyplatila se vám investice do kampaně? Testujete si úspěšnost svých komunikačních strategií? Jak testujete, jaké nástroje k tomu využíváte, jaké ukazatele vás zajímají, podle čeho určujete úspěšnost/neúspěšnost? Monitorujete konkurenci, jak? Pokud jste v minulosti ukončili nějaké propagační aktivity, z jakého důvodu?

Myslím, že ve firmách a organizacích, které potřebují být v zelených číslech, je měření kampaní a monitoring dosahů v podstatně nutnost. Pro nás to tak úplně není. Samozřejmě jednou za pár dní se podívám na statistiky na sociálních sítích, ale vzhledem k tomu, že je spravuji již dlouho, tak už dokážu velmi dobře odhadnout, co a jak nám funguje. Jak jsem již zmiňovala – pro nás je na prvním místě kvalitní content – tím je myšleno, že se snažíme informovat o všem, co děláme a že je toho opravdu hodně. Zároveň na sociálních sítích neustále organicky rosteme, což vnímáme také jako ukazatel toho, že naše fanoušky náš obsah baví. Konkurenci monitoruji v tom smyslu, že se dívám na jejich obsah, kampaně atp., nejen kvůli inspiraci, ale také s nimi za 8smičku interaguji.

 

Sbíráte kontakty na své cílové skupiny? Jak a kde?

Poměrně rozsáhlou databázi jsme vytvořili ještě před otevřením 8smičky. Byla pro nás velmi důležitá, takže jsme si opravdu dali záležet a v podstatě z ní čerpáme dodnes. Sbíráme kontakty jak na osoby z galerijní a umělecké scény, tak na naše návštěvníky. Stále totiž rozesíláme tištěné pozvánky na výstavy, ale samozřejmě všechny důležité informace šíříme i prostřednictvím emailové rozesílky. Aktuálně databáze čítá několik tisíc kontaktů, ale co je důležité – velká většina lidí naše emaily opravdu otevírá. Někdy dokonce posílají na náš newsletter slova chvály, a to mě samozřejmě nesmírně těší.

 

Jak intenzivně využíváte sociální sítě? Jaký typ obsahu tvoříte? Kterou ze sítí vaše cílová skupina preferuje? Kde jsou fanoušci nejvíce aktivní?

Myslím, že z předchozích odpovědí je zřejmé, že sociální sítě jsou pro nás zásadní a jde o náš hlavní komunikační kanál. Je to logické, jsou na nich všichni a v podstatě nic nestojí – v porovnání s ostatními marketingovými aktivitami. Příspěvky tvořím každý den dle komunikačního plánu a jejich formát je různý – od klasických postů přes carousely až po reelsy. Naší nejsilnější sítí je určitě Instagram, i když Facebook nám také stále funguje velmi dobře. Nově jsme i na Threads. Profily máme i na X a TikToku, ale nejsme tam aktivní. 

 

Využíváte nástrojů umělé inteligence při svých MKT a PR aktivitách?

Zatím jsme AI v rámci PR vůbec nepoužili. Neříkám kategoricky ne, jen se prostě nenaskytla příležitost, kdy by mi to přišlo vhodné a potřebné. Jednou jsem spíše ze zvědavosti zkoušela pomocí AI napsat tiskovou zprávu, ale nebyla jsem s tím úplně spokojená. Nepřišla mi špatná, ale měla jsem pocit, že jí něco chybí, takže jsem ji nakonec napsala tradičně sama. Možná se tedy v budoucnu uchýlím k nějakému častějšímu použití, ale nyní necítím potřebu.

 

Máte uzavřená mediální partnerství? Co z toho pro vás plyne? Jaká plnění nabízíte a co od partnerů očekáváte?

Ano, dlouhodobě máme uzavřené mediální partnerství s Artmapou. Díky tomu se objevujeme v jejich pravidelném newsletteru, na frontpage, v řádkové i bannerové inzerci v tištěné mapě v Praze i v Brně... Dlouhodobě spolupracujeme i s Rádiem 1, kde běží krátký spot zvoucí na aktuální výstavu. A také s Art Antiques, kde jsou naše výstavy uvedené v přehledu. Od příštího roku máme v plánu navázat mediální partnerství s Artalkem. 

 

Připravujete pro své příznivce nějaké speciální akce nad rámec běžné činnosti, díky kterým si upevňujete vzájemné vztahy – například soutěže, setkání s herci, akce pro děti? Je o tyto aktivity ze strany vašich cílových skupin zájem? A ten roste, klesá, drží se na stejných číslech? Máte nějaké domácí, případně zahraniční vzory?

Upřímně si myslím, že naše vernisáže jsou speciální. Vypravujeme autobusy, které vás do Humpolce dovezou z Prahy nebo z Brna. Užijete si pár hodin ve společnosti umění, dobrého jídla a skvělých lidí. A pak hurá zase zpátky. Myslím, že v uměleckém světě už jsou docela pojem. A za 400 návštěvníků by se nemusela stydět ani Národní galerie Praha. Domnívám se, že nejsou speciální pouze pro návštěvníky, ale i pro tým 8smičky. Vernisáže jsou styčným bodem, ale myslím, že naše programová sekce je nastavená právě tak, abychom ten kontakt s návštěvníky v určité formě měli neustále. A pokud něco nefunguje, řešíme proč. Proto jsme třeba snížili četnost rodinných výtvarných dílen, které začaly být po čtyřech letech méně navštěvované. 

 

Myslíte si, že se vám povedlo něco, co by mohlo být inspirací i pro další píáristy? Nemusí to být celá komunikační strategie, někdy stačí drobnost, nápad, vychytávka…, které vedly ke zvýšení prodeje, sledovanosti, návštěvnosti…

Osobně si cením toho, že jsme od začátku zvolili přátelský a neformální tón, kterým k našim fanouškům promlouváme – a to nejen na sítích, ale třeba i v newsletteru. Takový přístup nebyl u institucí předtím úplně běžný. Pro nás se jednalo a stále jedná o symbol toho, že chceme být otevření opravdu všem. A toho se držíme. Jinak taková drobnost – každý rok přejeme na sítích hezké prožití vánočních svátků s fotkou celého 8smičkového týmu a jde o náš nejpopulárnější post za celý rok.

https://8smicka.com/

 

 

Podcast Místní kultury / s Alexandrou Zvonařovou

JINDŘICHŮV HRADEC: Celých 60 let pracoval punčochářský mistr Tomáš Krýza v malém domku v Jindřichově Hradci na betlému, který byl už ve své době unikátem. Dnes je zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako největší lidový mechanický betlém na světě. Obyvatelé Jindřichova Hradce si svého betléma váží a jeho návštěva ve zdejším muzeu tu už tradičně patří k vánočním svátkům. V našem podcastu vypravuje etnografka muzea Jindřichohradecka Alexandra  Zvonařová o historii betlémů obecně, o materiálech, které se používaly na jejich výrobu, a také o organizacích sdružujících přátele betlémů u nás i v zahraničí. Hlavním tématem podcastu jsou ale samozřejmě hradecké jesličky a jejich autor. "Mistr Krýza vyráběl přes den  punčochy a po večerech a o svátcích pracoval na svém betlému. Vyřezal skoro 1400 figurek, přičemž 150 z nich se pohybuje. Takovou práci si asi nikdo nedokážeme představit, protože jí v podstatě věnoval celý  život. O Vánocích pak hotové části svého díla předváděl sousedům. Dokonce prý sám osobně točil klikou, aby betlém rozpohyboval. Dnes už ho pohání elektromotor, ale některé trochu kuriozní Krýzovy součástky v tom mechanismu zůstaly,  třeba kus kolovrátku, špulky od nití nebo váleček na nudle," říká Alexandra Zvonařová, která je hostem prosincového podcastu Místní kultury.

Autor článku: 
Hana Soukupová

 

 

Poslouchejte nás také na:
Google Podcasts Logo Anchor.fm Logo Spotify Logo Apple Podcasts Logo Amazon Music Logo RSS Logo

Listen on Google Podcasts

Umění sebepropagace VII. – Mandava Jazz

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, NIPOS, připravilo pokračování semináře věnovaného novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře letos otevřeli anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Rostislava Křivánka a Martina Musílka za hudební festival Mandava Jazz.

od 27.09.2024 do 30.11.2024
Autor článku: 
ika

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, NIPOS, pořádalo letos v listopadu seminář „Marketing, fundraising a management kulturních zařízení II“. Jeho lektorkami opět byly doc. Ing. MgA. Lucie Pešl Šilerová, Ph.D., vedoucí Katedry hudební produkce Hudební fakulty JAMU, a doc. PhDr. Ingeborg Radok Žádná, rektorka Akademie múzických umění v Praze.

 

Anketa Místní kultury – Mandava Jazz

Mandava Jazz je tradiční podzimní hudební festival probíhající na obou březích řeky Mandavy, na pomezí Česka a Saska, respektive Horní Lužice. Představuje muzikanty z celého světa, a dělá to v tradičních i netradičních koncertních prostorách. Letos se koná v termínu 27. 9.–30. 11. (Zdroj: https://www.facebook.com/mandaujazzmandavajazz)

 

V jakém kraji ČR působíte?

V Ústeckém kraji.

 

Kolik lidí má propagaci vaší organizace, instituce, akce na starosti? Kolik členů má „marketingový tým“? Jak si dělí práci?

Tým se skládá ze čtyř členů, dva v Česku, dva v Sasku. Na každé straně hranice je jeden ředitel, dramaturg a producent v jedné osobě. Na české i německé straně pracuje ještě člen týmu, který má na starosti propagaci, PR, tvorbu textů, komunikaci s médii, správu webu a sociálních sítí.

 

V jakém finančním rozmezí se pohybuje výše rozpočtu na marketing na daný rok

1) 50 000250 000 Kč, 2) 250 000500 000, 3) 500 000 1 mil. 4) 1 mil. a více?

Patříme do kategorie 50–250 tisíc Kč.

 

Jaké jsou pro vás nejužitečnější nástroje sebepropagace? Bez přímého využití internetu? S přímým využitím internetu?

Bez využití internetu je to programová brožura, plakát s programem celého festivalu, plakáty na jednotlivé koncerty, stejně jako strategicky umístěný billboard a citylight. Jako doplňkové prostředky využíváme image samolepky a festivalové bowflagy. Podstatnou součástí sebepropagace je i pivo, které některý z lokálních pivovarů uvaří pro ten který ročník jako speciál (na vybraných akcích se točí, jinde je k dostání v lahvích s festivalovou vinětou). Velmi dobře fungují i články, které píšeme do Děčínského Deníku (mediální partner festivalu) i dalších místních médií, stejně jako rozhlasový spot na ČR Jazz a upoutávky či rozhovory na ČR Vltava.

S přímým využitím internetu je nejefektivnější webová stránka ve dvou jazykových mutacích – CZ/D – a Facebookový profil.

 

Co je brandem vaší organizace? Kým chcete být? Čeho chcete dosáhnout? Jaké jsou vaše hodnoty? Kdo by měli být vaši fanoušci? Jak chcete, aby vás vnímali? Kdo je vaše konkurence a jak se můžete odlišit?

Mandava Jazz je přeshraniční hudební festival odehrávající se na obou březích řeky Mandavy.

Chceme být, a jsme, největším hudebním festivalem v regionu. V každém ročníku odehrajeme kolem 25 koncertů na zhruba 12–15 místech českého i saského břehu Mandavy (a blízkého okolí). Koncertující umělci přijíždějí pravidelně z více než deseti zemí světa.

Chceme vnést kvalitní, bez nadsázky světovou – ale ruku v ruce s tím i místní, regionální – hudbu do míst, kde by mnozí podobnou akci ani neočekávali. Pronikáme do malých obcí, koncerty se odehrávají v kinech, kulturních domech, divadlech, kavárnách, restauracích, pivovarech, klubech, ale třeba i muzeích, kostelech, industriálních prostorách, klubech a jeden dokonce pravidelně i v jedoucím vlaku.

Naší nejvyšší hodnotou je kvalita dosažitelná každému a kdekoli, jinak řečeno kultivace regionu, podpora identity a specifik dané oblasti spolu s myšlenkou přeshraniční spolupráce a propojování lidí bez ohledu na jazyk, kterým hovoří.

Našimi fanoušky by měli být lidé, kteří ke svému životu potřebují hudbu, a to především hudbu živou a žijící, které zajímá kontakt s hudebníky a hudebními styly z celého světa. Na věku a národnosti nám nezáleží – a naše zkušenosti to potvrzují, publikum se rekrutuje z celého věkového spektra, z obyvatel obou příhraničí, ale i z řad turistů. Posledních několik ročníků zaznamenáváme fanoušky přijíždějící na vybraný koncert i ze vzdálených míst jen kvůli hudebnímu zážitku.

Chceme být vnímáni jako pestrá škála hudby bez stylových filtrů. Chceme, aby lidé brali značku Mandava Jazz jako záruku kvality a pozoruhodnosti. V dlouhodobém horizontu usilujeme o to, aby posluchačům stačila skutečnost, že koncert pořádá Mandava Jazz a šli na něj, aniž vědí, co je čeká. Na některých místech jsme toho dosáhli už dnes.

Konkurenci de facto nemáme – míněno v celkovém rozsahu festivalu. Region je ale kulturními akcemi velmi naplněn, takže vnímáme konkurenci jednotlivým koncertům (festival probíhá po dobu více než dvou měsíců). Vzhledem k tomu, že potenciální klientela je velmi široká, s rozdílnými preferencemi a vkusem, se to ale na návštěvnosti koncertů podepisuje minimálně.

 

Good Practictices: Představte jeden váš projekt, který byl mimořádně úspěšný svou návštěvností, prodejností, sledovaností. Proč byl úspěšnější než jiné?

Obecně řečeno – nepřekvapivě – čím známější jméno, tím větší zájem. Můžeme to prezentovat třeba na speciálním koncertu Dana Bárty, na kterém pouze s kytaristou představil sám sebe v jiných polohách, než na jaké jsou jeho fanoušci zvyklí a připravil komorní, skoro až privátní koncert s velmi vstřícnou atmosférou. Už dlouho před datem koncertu bylo vyprodáno. Může za to jednak osobnost protagonisty, ale také výjimečnost projektu. Podobně úspěšných realizací bychom, naštěstí, dokázali jmenovat řadu.

 

Byl nějaký projekt naopak překvapivě a nečekaně úspěšný a čím si to vysvětlujete?

To se obvykle stane při každém ročníku a někdy je velmi těžké vysledovat důvod. Na letošním festivalu se třeba nepředvídaně vyprodal koncert anglického bluesového kytaristy a zpěváka Mika Rosse. Úspěch jsme čekali, ale ne takový, v sále nebylo k hnutí. Diváci přijeli z obou stran hranic, ze Saska pak překvapivě v hojném počtu. Příčiny opět těžko odhadnout, ale nejspíše nebyly pouze ve jménu protagonisty nebo v žánru, jímž se zabývá. Nakonec jsme došli k závěru, že se vyplatila sázka na nově rekonstruovaný kulturní dům v Rybništi. Tak velká akce tu zatím neproběhla a zdá se, že tu byl po něčem takovém hlad. K tomu přispěla i výrazná podpora obce, která ten koncert vzala za svůj.

Někdy je překvapení ukryté i v jiných aspektech – třeba při letošním koncertu Kafka Bandu v Zittau. O tom, že bude vyprodáno, jsme ani na chvíli nepochybovali, ale že se tu sejdou němečtí a čeští diváci zhruba v poměru 1:1, to bylo překvapivé. Tady to nejspíše způsobila kombinace dobré komunikace s faktem, že Kafka Band v regionu na české straně zatím nekoncertoval, a v neposlední řadě i skutečnost, že koncert byl dokonale bilingvní.

 

Vyplatila se vám investice do kampaně? Testujete si úspěšnost svých komunikačních strategií? Jak testujete, jaké nástroje k tomu využíváte, jaké ukazatele vás zajímají, podle čeho určujete úspěšnost/neúspěšnost? Monitorujete konkurenci, jak? Pokud jste v minulosti ukončili nějaké propagační aktivity, z jakého důvodu?

Investice do kampaní se vyplácí. Úspěšnost strategií netestujeme, vnímáme jejich výsledky z náhodných i vyvolaných reakcí. Rozhoduje zájem o koncert, ukazatelem nám je ale i atmosféra a následné ohlasy. Nejsme výrobní podnik – pro nás je úspěchem i koncert, který nebyl vyprodaný, ale měl dobrou atmosféru a mluvilo se o něm ještě řadu dní. Konkurenci monitorujeme částečně z důvodů dramaturgických, především ale kvůli porovnání stylu a strategie komunikace.

 

Sbíráte kontakty na své cílové skupiny? Jak a kde?

Kontakty nesbíráme cíleně a nemáme na jejich shromažďování žádný speciální nástroj. Nejcennějšími jsou pro nás reakce na sociálních sítích, protože nekomunikujeme one to one, ale spíše v rovině nadlinky a PR.

 

Jak intenzivně využíváte sociální sítě? Jaký typ obsahu tvoříte? Kterou ze sítí vaše cílová skupina preferuje? Kde jsou fanoušci nejvíce aktivní?

Sociální sítě jsou jednou z nejefektivnějších forem komunikace. V našem případě je zcela dominantní Facebook, efektivitu Instagramu teprve testujeme.

 

Máte uzavřená mediální partnerství? Co z toho pro vás plyne? Jaká plnění nabízíte a co od partnerů očekáváte?

Mediální partneři jsou pro nás důležití. Plnění vychází z požadavků toho kterého partnera, jsme schopni nabídnout širokou škálu. Standardně jde o umístění log a souvisejících informací na našich propagačních materiálech fyzických i virtuálních, dále možnost umístit bannery nebo bowflagy do sálu, projekce spotů nebo reklam před koncerty, ale také přímá spolupráce – například vytváření článků, recenzí a reportáží inhouse.

 

Připravujete pro své příznivce nějaké speciální akce nad rámec běžné činnosti, díky kterým si upevňujete vzájemné vztahy například soutěže, setkání s herci, akce pro děti? Je o tyto aktivity ze strany vašich cílových skupin zájem? A ten roste, klesá, drží se na stejných číslech? Máte nějaké domácí, případně zahraniční vzory?

Vzhledem k charakteru festivalu – trvání, počet koncertů – speciální akce zařazujeme přímo do dramaturgie. Znamená to, že součástí festivalu bývají například koncerty zaměřené na děti, které jsou do značné míry imerzivní, ale také tradiční jamm session, kde si mohou amatérští muzikanti přijít zahrát s profíky. Setkání s muzikanty a možnost s nimi mluvit je vzhledem k neformálnímu charakteru mnoha koncertních míst zcela běžná a hojně využívaná.

 

Myslíte si, že se vám povedlo něco, co by mohlo být inspirací i pro další píáristy? Nemusí to být celá komunikační strategie, někdy stačí drobnost, nápad, vychytávka…, které vedly ke zvýšení prodeje, sledovanosti, návštěvnosti…

Velmi dobře fungují videopozvánky, které muzikanti často nahrají ve svém prostředí, ve své zemi. Podstatné jsou dobré fotografie z koncertu a také dobře napsaný článek umístěný do média, jež přesahuje hranice regionu. Nejdůležitější je ale cosi, co by se dalo nazvat „komunikační trpělivost“. Dlouhodobá vize PR. Vědomí, že prestiž festivalu se vždycky vyplatí a že investovat do ní prostředky, energii i kreativitu je správné a z dlouhodobého hlediska výhodné. Promotion by neměla končit u jedné akce, měla by předjímat další akce a další ročníky festivalu, vize musí být dlouholetá.

Osvědčili se nám i ambasadoři festivalu. Třeba letos jsou ambasadory Dan Bárta a Uschi Brüning. Skutečnost, že hvězdy takového formátu berou festival pod svou ochranu a šíří jeho dobrou pověst, zvyšuje prestiž a vyčleňuje festival z řady dalších projektů.

www.mandavajazz.cz

Kulturní prostor AULA – odvážná vize Jiráskova gymnázia se stává skutečností

NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.

Autor článku: 
Irena Koušková

Jiráskovo gymnázium v Náchodě je Fakultní školou Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Píše se o něm v souvislosti s úspěchy studentů v robotice a sportu. Kulturně vzdělaná veřejnost si vybaví Prima sezonu a Josefa Škvoreckého, někdo třeba i Egona Hostovského a Miloše Formana jako slavné studenty. Ostatně i současní abiturienti dělají ústavu dobré jméno. Náchod je ale také městem divadelních ochotníků a divadlu se daří i u vás na gymnáziu, o čemž svědčí i historie auly. Jak byste školu představil vy sám? Jak vedete mladé lidi od konzumenství k tvorbě?

Předem musím upozornit, že budu v představování Jiráskova gymnázia ze zásady neobjektivní. Mám totiž Jiráskovo gymnázium vážně hodně rád a spojil jsem s ním dnes již více než polovinu svého života. A teď můžeme: Především vidím Jiráskovo gymnázium jako prostor svobodný v tom slova smyslu, že nabízí prostor k seberealizaci studentů i pedagogů. A myslím, že je to dáno z velké části tím, že téměř každý učitel téhle školy není jen pedagogem. Najdete mezi námi nadšené cestovatele, výtvarnice, muzikanty od klasiky po heavy metal, someliéry, maratonské běžkyně, překladatele, stepařky, básníky, burzovní hráče, trenéry, astronomy, vášnivé čtenářky, zahradnice, skautky a mnohé všelijak jinak podivné figurky. A jsme ochotni to se studenty sdílet, svoje divnosti před nimi netajíme. Ať se naši studenti chtějí věnovat čemukoli, najdou mezi námi někoho, kdo jim může pomoct, kdo je nasměruje nebo si s nimi o jejich zájmu alespoň povídá. Rozhodnou-li se pak něco realizovat – humanitární sbírku, kulturní akci, sportovní turnaj, specializovaný seminář – škola se snaží pomoci, jak jen to jde. Teď právě mě moc baví to, jak po letech resuscitovali školní parlament nebo jak pracuje školní redakce provozující blog, youtube kanál i podcast. Mám prostě pocit, že chcete-li růst, chcete-li si studentský život užít, hlína tu pro to je.

 

Co bylo hlavním impulsem k tomu, abyste se do projektu Kulturní prostor AULA pustili? Kdo ho zastřešuje a finančně podporuje? Inspirovali jste se někde podobným konceptem? Zapojujete do pořadatelských činností také studenty? Jak se k projektu stavělo vedení školy? Měli jste bezbřehou podporu? Co vás stálo nejvíce úsilí?

Spouštěčů je hned několik. Tím bezprostředním byla práce na rekonstrukci auly, bývalé školní kaple, kde ministroval Josef Škvorecký, pak tělocvičny a dnes snad již probuzeného kulturního prostoru. Už při promýšlení rekonstrukce a přípravě projektu jsme se snažili soustředit na to, aby byl sál slušně technicky vybavený, aby byl připravený na divadlo, muziku, přednášku i filmovou projekci, aby byl variabilní i při tom, jak je v některých ohledech limitovaný. Myslím, že se to Atelieru Tsunami a technikovi Michalu Kopsovi dost povedlo.

Druhým impulsem, ne tak bezprostředním, bylo již docela dlouhodobé spění k tomu. Jiráskovo gymnázium a jeho sdružení rodičů již 15 let zastřešuje dva celoměsíční festivaly – červnový divadelní Deset Deka Festival a listopadové Náchodské Dny poezie, za nimiž oběma stojí organizačně gymnaziální divadelní soubor DREJG. Takže jsme měli nějaké zkušenosti z 30 docela velkých akcí, které propojily různé prostory a instituce v celém Náchodě – knihovnu, galerii, hospodu, knihkupectví a samozřejmě Jiráskovo gymnázium. Odtud možná to troufnutí si k něčemu většímu. Aula je na školní i maloměstské poměry tak skvělý prostor, že jsme ho prostě nemohli nechat zet prázdnotou.

Tím třetím knoflíkem k nastartování Auly byla participace Jiráskova gymnázia na společném projektu Galerie výtvarného umění v Náchodě a Regionálního muzea Náchodska Náchod 3.0, který se dost interaktivními metodami pokoušel poznat představy Náchoďanů o tom, kam se má město ubírat, na čem má pracovat, co by mohlo fungovat líp, co naopak stojí za zachování a opečovávání. A z toho jednoznačně vyplynuly docela děsivé, ale při znalosti současného Náchoda i docela pochopitelné věci. Totiž že ne mnoho studentů si představuje svůj budoucí život v Náchodě, že vidí málo důvodů k návratu, že tady vlastně nemají moc co dělat, kam zajít, kde se potkávat. To je rozhodně impuls pro Aulu.

Pokud jde o financování, zatím statečně grantujeme, kde se dá (hodně pomohl Královéhradecký kraj a Státní fond kultury), ale díky sbírce na DONIO.cz jsme získali první předplatitele i lokální sponzory, počítáme rovněž s tím, že některé akce vydělají i na víc než jen samy na sebe. Uvědomujeme si, zvlášť při financování z grantů, že nedokážeme být ziskoví, ale taková může být kultura jen stěží. Ona má nést benefity spíš sekundárně, ale o to trvaleji a s dlouhodobým výhledem vlivu na prostředí, kde vzniká a děje se.

Pokud jde o inspiraci, nevíme o tom, že by na některé škole podobný prostor fungoval. Neuzurpujeme si nálepku výlučnosti a vlastně by nás zajímalo, jestli to někde také zkoušejí a jak to dělají, jak jim záměr funguje. Takže pokud Místní kulturu sleduje někdo, kdo o nějakém obdobném projektu ví, těšíme se na kontakt a výměnu know-how. Zatím se to učíme dost za pochodu a trávíme nad vším spoustu času, abychom zamýšlené uhlídali v rozměrech, které jsme si nastavili.

S účastí studentů rozhodně počítáme. Divadelníci z DREJGu už s tím jistou zkušenost mají. Plánujeme ale i intenzivnější zapojení gymnazistů a rádi bychom, aby z některých byli technici, grantoví a PR manažeři, tiskové mluvčí, dramaturgyně, biletáři, webmasterky, šatnáři … aby nakoukli pod pokličku a mohli se něco praktického naučit. Ve vizi školy je i studentský klub, který bychom postupně s Aulou chtěli propojit a vytvořit z gymnázia ještě živější a ještě otevřenější organismus, který probudí náchodský veřejný život. Škola tak, jak si ji představujeme, nekončí se zvoněním, není jen ve třídách, neuzavírá se před vnějším světem.

Vedení gymnázia bylo Aule nejen nakloněno, vlastně se na vzniku tohoto projektu přímo podílelo. Vize je společná, nejsme parta rebelantských pedagogů anarchisticky vzdorující školnímu establishmentu. Naopak. Vlastně se společně snažíme, aby celá škola vzala Aulu za svou. Je-li v tom nějaký vzdor vůči něčemu, tak snad proti blbé náladě, izolovanosti v bublinách sociálních sítí a na náš vkus poměrně chudé nabídce kultury pro tu generaci, která znamená budoucnost každého města, tedy i jeho škol. Takže to možná děláme i trochu zištně, abychom měli i dál koho učit a nepřišli o práci. (smajlík)

Nejvíc úsilí nás na začátku stálo sbírání prostředků z všemožných zdrojů. Teď už vyčerpávají spíš věci praktické, domlouvání na termínech a technických podmínkách, ladění smluv, koordinace s dalším děním v regionu, propagace… Ale počítáme se studenty, takže je to jen rozjezd, a věděli jsme, do čeho jdeme. V pohodě by to člověka na celý úvazek zaměstnalo. (smajlík)

 

V programu AULY od října do prosince jsem napočítala dvanáct akcí, které bude nový kulturní prostor hostit. Zaujmou přednášky výrazných osobností, besedy, koncerty, poslechové pořady, divadelní představení a promítání dokumentů. Hned v říjnu jste začali zostra a intelektuálně. Prvním vystupujícím byl literární historik Martin C. Putna, hned za ním šéfredaktor Respektu Erik Tabery, dále třeba Tereza Matějčková, přední česká filozofka… Jaké byly první ohlasy? Podařilo se aulu „rozžít“?

Zatím z toho můžeme mít dobrý pocit, byť hned zahajovací akci – koncert skupiny Květy – jsme museli pro nemoc frontmana zrušit. Na další pořady už ale lidé dorazili v počtech překonávajících očekávání. Dovolím si odcitovat jednu z divaček, která nám na odchodu řekla: „Děkujeme, že nám emancipujete venkov.“ Tohle je vlastně jeden z našich cílů. Dát vědět, že i maloměsto na samém okraji hranice může být místem, kde je kam jít a co dělat, kde to neumřelo u sdílených seriálových platforem.

 

Předpokládám, že programová dramaturgie počítá stále především se studenty jako hlavními diváky a posluchači. Vznikl prostor u nich a pro ně. Máte recept na to, jak zaujmout věkovou skupinu teenagerů?

Dramaturgicky zatím zkoušíme, testujeme, osaháváme hranice. Pochopitelně je naším primárním návštěvníkem student, víme ale, že to Aule bude chvíli trvat, než studentskou generaci opět vytáhneme ven. Proto chceme co nejdřív do dramaturgického týmu intenzivněji zapojit právě studenty, byť už i program této průkopnické sezóny se rodil i z jejich nápadů a přání. Z prvních akcí ale máme dojem, že návštěvnická skladba ukazuje spíš na širší hlad po neblbé kultuře, po něčem náročnějším, neprvoplánovém. Recept na teenage diváka tedy zatím nemáme. Chutná to dost napříč generacemi. Dramaturgickou „radu“ totiž zatím tvoří hlavně dva boomeři (Štěpánové Nosek a Macura) a jeden odkvétající skorotřicátník (Lukáš Havlíček). Ale cíl „student“ je jasný, stejně jako cíl „snad se vracející absolvent“.

 

Jak vlastně vaše aula vypadá a co nabízí? Jak náročné bylo přizpůsobit ji širšímu provozu?

Čistě technicky vzato je to prostor pro téměř dvě stovky diváků s hledištní elevací, poměrně malým jevištěm, které ale umíme zvětšit takřka na divadelní standard. Nabízí možnost slušného zvučení i scénického svícení i filmové projekce. S pomocí skvělého technika Michala Kopse, který zná všechny lokální scény a umí nazvučit zimní stadion i šnečí ulitu, vytvořil Atelier Tsunami velmi čistý prostor s respektem k původnímu řešení i potřebám moderních technologií. Od začátku jsme věděli, že když už náročná rekonstrukce proběhne, musí být jejím výsledkem multifunkční prostor odpovídající 21. století, že to musí být komplexní a únosné pro výuku i kulturu.

 

Letošní rok je spjatý se stým výročím narození slavného místního rodáka, spisovatele, překladatele a exilového nakladatele Josefa Škvoreckého. Odrazí se to také nějak na programu AULY, případně výstupech školních divadel? Je s trochou nadsázky možno říct, že je Danny Smiřický stále ve škole?

Jiráskovo gymnázium si svého nejslavnějšího absolventa připomíná dost kontinuálně. A věděli jsme, vzhledem k tomu, že někteří naši učitelé jsou dost intenzivně zapojení do městského připomínání Josefa Škvoreckého i 770 let města, že to Náchod neošidí. Přišlo nám trochu jako rozmělňování pozornosti organizovat ještě nějaké vlastní akce, zvlášť když jedním z podstatných elementů vzpomínkového večera na Josefa Škvoreckého, který se odehrál přesně v den jeho nedožitých stých narozenin, byl už zmíněný gymnaziální soubor DREJG. A právě při přípravách téhle akce jsme přičichli ke Škvoreckého poezii, což není úplně známá kapitola jeho tvorby. Je docela možné, že u mladičkého básníka Josefa Škvoreckého ještě chvíli vydržíme a něco se z toho urodí. Sám se nechám překvapit, jestli to bude naše letošní cesta k divadelnímu tvaru…

A pokud jde o Dannyho… každý den ve škole nějakého potkám, jejich tváře se sice mění, někdy je jich víc, někdy méně, ale jsou, stejně jako jejich lásky, jazzy (i když zní jinak), sóla na saxofon, májové kouzelnice, smutná podzimní blues, konce (nějakých) věků…

 

Když jste v roce 2022 kandidoval v komunálních volbách do městského zastupitelstva, tak jste napsal: „Tohle město má obrovský potenciál. Může být kulturním, společenským i vědeckým centrem regionu, což mu sekundárně přinese i nemalé peníze. Musí ale využívat potenciál lidí, které vychovává. Musí je umět uchvátit, pohltit, zaujmout. Musí jim dát možnost prožít nezapomenutelné. Musí jim dát důvod vrátit se. Tím mohou být pracovní příležitosti, ale i zážitky. Takový Náchod bych rád viděl. Takový Náchod by lákal k návratu.“ Věříte, že může být nová AULA tím odrazovým můstkem k dosažení uvedených cílů?

Kdybych tomu nevěřil, asi by to nešlo. Zřejmě také proto, že nadešla dobrá doba a zároveň nejvyšší čas. Sešlo se to: kolegyně a kolegové odhodlaní věci měnit a zkoušet, studenti, kteří si po covidu chtějí užít světa, posouvá se vnímání školy, která má naplňovat mnohem víc funkcí než jen v lavicích vzdělávat, maloměsta bojují s odlivem mozků, univerzitní města pohltí to, co maloměsta vychovala. Generace studentů a absolventů gymnázia je přesně ta, pro kterou je rozhodně už potřeba něco dělat, která musí mít důvod k návratu. Na to jen pracovní místa a krásná okolní příroda nestačí. Vyrostl jsem v Náchodě na přelomu věků Nesvobody a Demokracie, kde ale fungoval filmový klub organizovaný naším dějepisářem Mirkem Jindrou a v něm promítali Kieslowského, Kurosawu a Formana, v Náchodském Beránku hrál třeba Těatr Děrevo nebo Léblovo Zábradlí, rodil se festival Náchodská Prima sezóna, Geisslers Hofcomoedianten a DRED. Já jsem ty důvody k návratu měl. Kulturní prostor Aula by mohl být spoustou malých i velkých důvodů k návratu pro generaci počátku 21. století.

www.gymnachod.cz

Exil je hlas, když domov oněmí / rozhovor s Alexandrem Tomským

ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?

Autor článku: 
Lenka Jaklová

„Exil je za určitých okolností duše toho, co je doma jen tělem.

Exil je hlas, když domov oněmí.

Exil je prodloužená ruka schopná pohybu, když domov ochromí. …

Exil, minulý, současný i budoucí, je součást naší existence. "

Arnošt Lustig

 

Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? A jak jste jej vnímal ve vašem osobním případě?

Rozdíl mezi dobrovolným a nedobrovolným pobytem v cizině je naprosto zásadní. Exulant je politický vyhnanec, odchází z domova z obavy před perzekucí, někdy v obavě o svůj život nebo kvůli nesnesitelným politickým poměrům, emigrant je přesídlenec, odchází za lepší ekonomickou příležitostí a svou vlast obětuje. Zvláštní případ je Amerika, která od svého vzniku přijala zhruba 100 milionů emigrantů. Zpočátku, v sedmnáctém a osmnáctém století, přicházeli převážně pronásledovaní protestantští kolonizátoři s rodinami a ti měli možnost vzít si svůj domov tak říkajíc s sebou, a ještě si ho po svém vylepšit. České království po porážce na Bílé hoře ztratilo naprostou většinu své elity, ale snad i třetinu všech obyvatel (500 000), byla to největší exilová vlna v celé Evropě. Ve dvacátém století měli Češi (Slováků jsem potkal málo) čtyři nesrovnatelně menší vlny exulantů (1938, 1948, 1968 a 1978). Nejpočetnější následovala po sovětské invazi v letech 1968/69 (zhruba 150 000), ale vzhledem k tomu, že se od roku 1950 prakticky nedalo emigrovat, byla značně smíšená. Mnozí v osmašedesátém roce využili příležitost, protože správně předpokládali, že brzy budou hranice opět uzavřené. Netuším, kolik nás – opravdových politických exulantů – mohlo být, nepatrná menšina, snad jen několik tisíc.

 

Čeho jste se odchodem z vlasti musel vzdát?

Mě vyhnala matka na Západ proti mé vůli. Je to zvláštní pocit být odříznut od domova, krajiny, kultury a společenství. V cizině chybí živná půda a život se stává povrchní, bez hlubšího vztahu k cizí zemi je normální jen zdánlivě, je takovým neviditelným mírným duševním postižením, ztrátou perfektní orientace a v úsilí o přijetí do cizí společnosti vyžaduje každodenní herecký výkon. Míra ztráty domova závisí na intenzitě vztahu, jaký si kdo vytvořil ke své zemi. Já prožil v Čechách pubertu a od nějakých čtrnácti do svých dvaceti let jsem se účastnil postupného kulturního a politického probouzení národa a rok od roku také větší svobody. Byla to formativní léta – první lásky a mládí plné vášnivých kulturních a politických diskusí, poezie malých scén i popkultury a úžasného rozmachu literatury a filmu. Tehdy jsem si své vlastenectví, tu stydlivou ctnost, o níž se nemá mluvit, ani neuvědomoval. Probouzelo se, teprve když nastoupil krach a národ utrpěl porážku.

Exulant trpí útlakem svého národa a bezmocí, nemůže-li se zúčastnit odboje. A proto jsem založil exilové nakladatelství a věnoval se „sovětologii”, jak se říkávalo té podivné pseudo-akademické odbornosti. Rusové mi nejvíce pomohli pochopit podstatu totalitárního režimu (Bulgakov, Mandelštamová, Ginzburgová, Zinovjev, Solženicyn, Bukovskij, Vladimov, Šafarevič, Jerofejev) a Rusové také na rozdíl od Čechů neztráceli naději. Exil jsem díky nim snášel celkem dobře a od počátku osmdesátých let už jsem spolu s nimi očekával rozpad impéria (Andrej Amalrik, Přežije SSSR rok 1984).

 

Bylo těžké navázat kontakt s jinými exulanty?

Vlastně to šlo snadno a rychle. Lidí, kteří byli aktivní a něco dělali, nebylo mnoho, všichni o sobě dobře věděli. Samozřejmě existovaly různé spolky, emigranti se scházeli, chodili na pivo, ale ty nemám na mysli. Já byl ve styku hlavně s Pavlem Tigridem a Vilémem Prečanem, ale neměl jsem problém získat telefonní číslo na kohokoli jiného, navzájem jsme si vyměňovali své publikace. E-mail sice tenkrát ještě neexistoval, měli jsme ale fax a mohli si posílat texty, komunikace nevázla, navzdory tomu ale každý pracoval sám.

Když se objevil Vilém Prečan a stal se v Scheinfeldu archivářem českého samizdatu, začala spolupráce skvěle fungovat. Rozesílal seznamy samizdatu, stačilo zaškrtnout a fotokopie byla na cestě, ani nevím, jestli mu náš ústav za zásilky platil. Pracoval v zámečku Karla Schwarzenberga, který to všechno možná hradil. Občas mi sám napsal, že získal strojopis knihy, která by se hodila do profilu mého nakladatelství. Byl nesmírně pracovitý, důkladný a ohromně ochotný, žádné rozdíly mezi pravicí a levicí nedělal.

Z aktivních exulantů jsem byl nejmladší, a ještě k tomu politicky napravo, což levice nemohla pochopit. Po letech mi František Janouch, zakladatel Nadace Charty 77 ve Švédsku, řekl: „Vy jste emocionálním založením vlastně levičák! Myslel tím aktivista. Domníval se, že pouze levice může být aktivistická, konzervativci jenom brzdí, jak to trefně vyjádřil Bulat Okudžava v písničce o cestujících na eskalátoru v moskevském metru: „My napravo stojíme, ti nalevo kráčí kupředu.“

 

Jaké panovaly vztahy mezi exulanty, zejména mezi příslušníky různých exilových vln z let 1948 a 1968?

Ve Svědectví, v katolických Studiích (nebo Proměnách, časopisu Společnosti pro vědu a umění (Washington) najdeme příspěvky autorů všech tří exilových vln, tedy i té z let 1938/39, a záleželo na šéfredaktorovi, co je pro něj přijatelné. Tam ale publikovali literáti, akademici a bývalí politici, kteří si přece jen dokázali něco vysvětlit a leccos tolerovat, jinak si ale běžní osmašedesátníci s těmi únorovými, co zažili první republiku, ale nikoli socialismus, rozumět nemohli. Těch dvaadvacet tak radikálně odlišných let zkušeností mezi nimi vykopalo mentální příkop. V románu Inženýr lidských duší si z toho vzájemného neporozumění Josef Škvorecký dělá legraci.

 

Co pro vás znamenalo prohlášení Charty 77?

Charta byla – a pro mne dokonce osobně – velmi důležitá, poněvadž jsem díky ní dostal zaměstnání v Keston College. V Československu bylo sice chartistů málo, zpočátku jen několik stovek statečných, ale zuřivá reakce režimu (Anticharta) jim udělala ohromnou reklamu a do poloviny osmdesátých let navzdory šikanování dosáhla bezmála tisícovky podpisů. Zdálo by se, že je to zanedbatelný počet, ale v zápase s totalitním režimem Charta sehrála významnou roli v přípravě disidentů na politickou reprezentaci. Když to prasklo, měli komunisté s kým vyjednávat, což bylo velice důležité, jinak to mohlo dopadnout jako v Rumunsku, kde klika vedoucích komunistů nechala popravit svého vůdce, založila „stranu národní obrody”, vyhrávala volby a rozebrala si veškerý monopolní majetek státu. Málokdo ovšem ví, jakou úžasnou podporu získala Charta 77 na Západě a jakou roli sehrála v antikomunistické kampani. Zejména v levicových kruzích a vládách, tehdy převážně sociálně-demokratických, které s katolickými Poláky sympatizovaly velice neradi. A přece jedině v Polsku měla opozice celospolečenský význam, ale nikoli na začátku v roce 1976, kdy vznikl občanský Výbor na obranu dělníků (KOR) – teprve zvolení papeže Poláka způsobilo revoluci. My, kteří jsme v ústavu sledovali vztahy církve a státu, jsme nepochybovali, že jde o historický průlom. Probuzené Polsko ideologicky znavená sovětská moc už nezlomí. A když se v polovině osmdesátých let v Rusku objevil nový generální tajemník Michail Gorbačov, první z bolševických vůdců, který se narodil po ruské občanské válce (1920–1922), a vyhlásil reformu socialismu, bylo zřejmé, že se konec sovětského impéria blíží. Totalitarismus nelze reformovat větší svobodou, jak poznal na vlastní kůži Nikita Chruščov.

 

Pozoroval jste v Keston College dění ve střední Evropě alespoň zpovzdálí?

No jistě, měl jsem k dispozici agenturní zprávy, ale také  samizdat a informace z „podzemí”, které dokreslovaly náladu společnosti, zejména v Polsku, kde byly běžné podzemní tiskárny. Tamní vláda, zápasem s vlastním katolickým národem naprosto vyčerpaná, ztratila mládež a postrádala propagandisty. Vraždu populárního kněze Jerzyho Popieluszky (1984), který během stanného práva sloužil mezi dělníky mše za vlast, spáchala tajná policie spíš ze zoufalství, protože nedokázala národ umlčet. Mohutná vlna národního rozhořčení přinutila režim, aby své horlivé zaměstnance odsoudil za vraždu. Církev v Polsku vystupovala čím dál otevřeněji, v samizdatu kolovala papežova nekompromisní a ostrá prohlášení.

Když Jan Pavel II. během své návštěvy Polska v červnu 1979 vyzval Poláky ke statečnosti, způsobil revoluci: „Nebojte se, stůjte na svém, církev se dívá s nadějí do budoucna.“  To bylo něco! Milion lidí manifestovalo svou svobodu v zemi třicet let ovládané komunistickou vládou! Pamatuji si kreslený vtip v deníku The Times – vzadu za obrovským davem stojí dva chlápci v baloňáku a jeden nařizuje: „A zapište všechna jejich jména!“  Zanedlouho se režimové odbory dělníků změnily na antikomunistické nezávislé hnutí Solidarita. Stejný princip jako u nás v šedesátých letech, totalitní stát svázal celou společnost do oficiálních organizací, pro ženy, děti, sportovce, motoristy aj., říkalo se jim převodové páky (státní moci), ale rebelující společnost je mohla naplnit nezávislým obsahem.

 

V Československu ovšem v té době režim přitvrdil, proslulý estébácký projekt Asanace se datuje právě do této převratné doby.

Kvas v sousední zemi sehrál roli i v české optice. Křesťanskou opozici v Čechách jsme vnímali jako největší opoziční sílu. Mohutné polské hnutí za svobodu vyvolalo u mne i Václava Bendy poněkud přehnané naděje, že se i česká církev vzchopí k odporu, přestože se od stařičkého primase nedalo moc očekávat. Dobře si pamatuju Bendovy triumfalistické vize. A když se konalo velké shromáždění na Velehradě, kde lidé vypískali komunistického ministra kultury (1985), zdálo se, že i u nás praskl totalitní krunýř.

Málokdo ví, jaký vliv měla křesťanská víra na amerického prezidenta a britskou premiérku. Reaganův otec byl irského katolického původu a matka, velice zbožná protestantka, aktivní členka skupiny věřících. Thatcherová pocházela z praktikující metodistické rodiny. V sekularizované společnosti politici své náboženské přesvědčení většinou tají, jinak by se dostali pod palbu agresivních ateistů, a tak ani jeden z nich svou víru nevystavoval. Jednou se ale Thatcherová nechala slyšet že „konzervativec nemůže být proti křesťanství”

 

Proč myslíte, že se nakonec ukázalo, že náboženská vlna v Československu nebyla tak silná a vlivná, jak jste se zpočátku domnívali?

Podcenili jsme kontinuitu dějin, v euforii z rozpadu impéria jsme ztratili historickou paměť. Vybavuji si, jak jsem po návratu domů, někdy počátkem devadesátých let, zahlédl chlapíka na kole, jak křičí na lidi přicházející na nedělní mši do kostela: „No, ještě včera jste poklonkovali před komančema, a teď se hrbíte před flanďáky.“ Připomeňme si, že české národní obrození se politicky orientovalo na protestantství a osvícenství, Palackého dějiny a Masarykovo bismarckovské heslo „Pryč od Říma”. Zapomněli jsme na české protiřímské zaujetí a antiklerikalismus, renesanci katolicismu jsme přecenili. Mýlil se i statečný Benda, který se stal regulérním přispěvatelem a vlastně pátým členem redakce časopisu Rozmluvy. Než ho znovu zavřeli, dalo se s ním otevřeně mluvit po telefonu.

 

K redakčním spolupracovníkům patřily takové osobnosti jako Josef Jedlička, Ivan Diviš, Rio Preisner a Jiří Gruša…

Pro mne nejdůležitějším členem redakce byl Jiří Gruša, s nímž jsem později intenzivně spolupracoval. Ten byl totiž ochoten – na rozdíl od všech ostatních – nejen psát, ale taky udělat kus redakční a organizační práce. Dokázal třeba stodvacetistránkový mnohomluvný esej Radima Palouše zkrátit na brilantní čtyřicetistránkový text, v podstatě ho přepsal a zhutnil. 

 

Jak často jste se scházeli?

Zřídka, přece jen jsme žili v různých koutech světa. Ale měli jsme možnost setkávat se na tří až čtyřdenní konferenci, kterou každý rok ve Frankenu v severním Bavorsku pořádala organizace opata Anastáze Opaska Opus bonum ve spolupráci s Pavlem Tigridem. Šlo o neformální sjezd spisovatelů, novinářů, nakladatelů, prostě všech, kdo pracovali v exilu na české věci. Přijížděli nám zahrát písničkáři z undergroundu – Vlastimil Třešňák, Jaroslav Hutka, Dáša Vokatá a nechyběl ani Karel Kryl. Během jednoho sympozia, věnovaného česko-polským vztahům, jsem se skoro zhroutil. Musel jsem překládat z češtiny do polštiny a obráceně, a to bylo velmi namáhavé. Společenství na konferenci ve Frankenu se tak trochu podobalo Chartě 77, scházela se tam velmi různorodá společnost – redaktoři Svobodné Evropy se ve dveřích potkávali s antikomunisty, jako byl Rio Preisner, nebo také s bývalým tajemníkem Ústředního výboru KSČ Zdeňkem Mlynářem, což bylo někdy zábavné pozorovat. Přes veškeré názorové spory nás spojoval odpor vůči režimu. Dokonce všichni ti ateisté a komunisté šli kvůli Opaskovi na mši. 

 

Musel mít zřejmě velké charisma…

Opat Jan Anastáz Opasek byl velice milý a zábavný člověk, mluvil slangem lágrů, přezdívali mu opat chuligán. Představte si, že strávil ve vězení jedenáct let! Psal také docela roztomilé básničky. On byl duchovním svorníkem celé té různorodé sešlosti. Čišela z něho vlídnost a otevřenost ke každému, říkalo se o něm, že přivedl mnoho lidí do církve. Politicky byl samozřejmě konzervativní, odmítl vyhnání Němců a svým německým spolubratrům pomáhal s přesídlením do benediktinského kláštera v Rohru. Tak jako má matka rozlišoval komunistickou ideologii, bývalé komunisty považoval za pomýlené a radoval se z jejich prozření. Nikdy nikoho nemustroval, nenapomínal, snad s jedinou výjimkou, právě když jsme s Preisnerem procházeli kolem, řekl nám: „Pánové, musíme se naučit odpouštět, odpouštět je třeba.“ Reprezentoval křesťanství v jeho laskavé poloze – měl opravdu široké srdce. Každý v jeho přítomnosti pookřál. Vzácný člověk.

Posledního setkání ve Frankenu roku 1989 se zúčastnila také básnířka a disidentka Iva Kotrlá z Moravy, ta vytrvale posílala do Rozmluv své velice trefné literárně kritické glosy, a dokonce se tam objevil i zástupce oficiální kultury, tajemník Slovenského svazu spisovatelů, pozdější slovenský velvyslanec v Praze, Ladislav Ballek. To bylo něco nevídaného, předzvěst radikální změny. Domů jsem se vracel s pocitem, že brzy budu balit kufry. 

 

Co se skrývá za vaším povzdechem málokdo z dnešní mladé generace může pochopit, co znamená exil?

Smutek, ale mladým lidem se nelze divit. V Evropě došlo k radikálnímu oslabení národního státu a národní kultury. Mládež nevyrůstá v duchu slavných tradic předků, dějepis pro ni ztrácí význam, podléhá indoktrinaci multikulturalismu a liberalismu, který povýšil osobní autonomii a svobodu jedince; vytrhl jej z historické vazby společenství. Většina lidí, žije pouze každodenností. Nic je neváže k minulým generacím, nepracují pro blaho národa, své děti nevychovávají k lásce vlasti, myslí na sebe a na kariéru, a přestože se jim v cizím prostředí někdy zasteskne po domově, necítí se vyhoštěni. Možná po delší době, kdy vzhledem k profesi a odrůstajícím dětem ztratí možnost návratu, pociťují v cizině lítost, nebo nostalgii, zejména pokud se jim nedaří po materiální stránce. Pro Karla Čapka ještě každé setkání s našincem v cizině bylo radostným překvapením. Tohle my už neznáme. Ztrácíme také literaturu, která vyzdvihuje specifické národní rysy, onen mýtický „český charakter” a osud, nestaráme se o kulturní ráz domova a krajiny. Proto škola tak marně usiluje vést děti ke čtení, v atomizované hedonistické společnosti kult literatury nevznikne. Viděli jsme to před časem na konfliktu o název nymburského gymnázia. Někteří rodiče se bouřili. Proč má nést jméno po Bohumilu Hrabalovi, o kterém nikdy neslyšeli? Brali to zřejmě jako nepřípustnou výtku své neznalosti. V liberální společnosti bez národní soudržnosti nemá přece nikdo právo něco někomu vnucovat. Ignorance získala hodnotu.

Podcast Místní kultury / se Zuzanou Satori, autorkou knihy Zažila jsem nebe a peklo

ČR: Vyšla kniha, která je hodně potřebná, ale nečte se snadno. Jmenuje se Zažila jsem nebe a peklo a najdete v ní celkem 14 příběhů žen, které se staly oběťmi psychického násilí v partnerském vztahu. " Kdo to nezažil na vlastní kůži, těžko pochopí, jak devastující účinek může psychické násilí mít," myslí si autorka knihy Zuzana Satori. Přesto se tomuto často skrytému druhu domácího násilí stále ještě nevěnuje dost pozornosti, velmi těžko se dokazuje a nezřídka se i bagatelizuje. "Česká republika je unikátní v tom, jak jsme vůči psychickému násilí tolerantní," říká Zuzana Satori. "Ponižování, sprostá slova, nadávky, to všechno se děje v rodinách docela často, nemluvě o technikách, jimiž mohou manipulátoři dostat ženy do vážných depresivních  stavů." Z podcastu se dozvíte, jak se manipulativní partner ke své oběti chová, jakými technikami se ji snaží ovládnout a zdeptat a jak manipulativní chování rozpoznat, dokud je čas. 

Autor článku: 
Hana Soukupová

 

 

Poslouchejte nás také na:
Google Podcasts Logo Anchor.fm Logo Spotify Logo Apple Podcasts Logo Amazon Music Logo RSS Logo

Listen on Google Podcasts

Stopy v písku / Vladimír Preclík, Alois Preclík

ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.

Autor článku: 
Lenka Jaklová

V minulosti jste přijal několik funerálních zakázek. Není to příliš morbidní téma?

Proč morbidní? Hrob je stejně tak sochařská záležitost jako třeba portrét. To, že ho dnes dělají převážně kameníci – a na kšeft, je jiná věc. Běžně vznikají sériové pomníky bez nápisu, jeden jako druhý. Když člověk umře, stačí jen doplnit údaje. To je nedůstojné, přímo zrůdné. Pomník by měl být výrazem doby, výpovědí o zemřelém i jeho rodině, dlouhodobou vzpomínkou na konkrétního člověka.

 

Byť smutnou vzpomínkou?

Všichni přece víme, že život musí skončit. Někdo dokonce říká, že smrt je pokračováním života, ale s tím já se ztotožnit nemohu. Pokud dostanu nabídku, abych udělal pomník, beru to jako poctu, zvlášť když jde o tak velké mužské, jako byli Voskovec a Werich. Jsem rád, že jsem mohl odhalit jejich památník na Olšanech.

 

Jak k tomu došlo?

Vlastně mě o to požádal Jan Werich. Chodíval ke mně do ateliéru na Žižkově sedět modelem. Jednou jsme v rozhovoru zabrousili na hřbitovy a on rezolutně povídá: „To není můj šálek čaje. Já ani ´George´ je nemáme rádi. Hřbitov je nám strašně vzdálený, hřbitova se bojíme.“ Už jsem chtěl změnit  téma, když najednou povídá: „Víte, pane Preclík, ale od vás bych si hrob udělat nechal!“ Oba jsme se zasmáli a tím to pro nás skončilo. Po letech jsem si Werichovu větu vybavil a sám pro sebe stanovil přetěžký úkol, jak bych asi vyjádřil svůj obdiv a úctu k tak výjimečným osobnostem. Udělal jsem několik návrhů a jeden z nich přijala Nadace Život Umělce. Vypsala veřejnou sbírku a zadala výrobu hrobu V+W Družstvu kámen v Ostroměři přesně podle mého návrhu.  

 

Myslíte, že by byl Jan Werich spokojený?

Jedno jsem věděl jistě: klasický pomník nepřichází v úvahu. Werich by se zlobil. Je to tedy spíš architektura. Dva velké žulové bloky, které se dotýkají v horní části a vycházejí z písmen V+W. Ze vzniklého trojúhelníku vybíhá zlacená křivka. Charakterizuje lidskou i tvůrčí nerozlučnost dvou českých klaunů. Plastická písmena obou jmen Voskovec a Werich mají tvar úsměvu. Myslím, že je to jediný náhrobek v Evropě, který se usmívá.    

 

Rozloučil jste se náhrobkem či pomníkem s někým, koho jste osobně znal?

Vůbec první funerální plastikou byl hrob mého otce v Jaroměři z bílého mramoru. Vztyčil jsem kamenný rám, který obvykle spočívá na zemi, a v něm vysekal stuhu. Tak jsem vyjádřil myšlenku, že po odchodu blízkého člověka zůstane prázdno. Později jsem na ni navázal pomníkem malíři Bohumíru Matalovi v Lomnici u Tišňova. Mašli nahrazuje jméno Matal, ztvárněné velkými, takřka půlmetrovými písmeny, která se dotýkají. Z písmene T uprostřed jména jsem udělal kříž. Jde o komponovaný hrob z bílého mramoru, zasazený do hřbitovního svahu.

Pro mne jsou funerální plastiky sochařskou výzvou. Důkazem, že existují i jiná řešení než banální hroby, jejichž hlavním motivem jsou záhlavní desky se jménem zemřelého. Zepředu leštěné, zezadu odfláknuté.  

Hřbitovy jsou vlastně vizitkou města i země. Ještě v devatenáctém století bývaly krásné, naši předci jim věnovali velkou pozornost. Když někdo umřel, stal se skoro posvátným. Kdežto dnes? Šup s nebožtíkem do díry. A aby se poznalo, kdo tam leží, tak se mu za hlavu vrazí uniformní deska… Trápí mě, že hřbitovy v Čechách svou tradiční atmosféru a monumentalitu kousek po kousku ztrácejí.

Ve světě je to jinak. Například slavný hřbitov Père Lachaise v Paříži – to  je dodnes procházka kulturní historií. Pánové Balzac a Zola jsou tu pěkně pohromadě. A jejich pomníky? Úžasné svědectví a odraz doby. Mně – na rozdíl od Jana Wericha – hřbitovy nevadí. Tak jako jiní jezdí v zahraničí do galerií, moje první cesta vede na hřbitov.      

 

Je sochař v pokušení navrhnout si vlastní náhrobek? Třeba proto, aby ho někdo jiný nepokazil?

To se ví, že jo. Stává se, že si sochař postaví hrob a vyseká na něm své jméno. Zbývá jen doplnit letopočet úmrtí, až přijde čas. Nedávno jsem dokončil návrh na rodinný hrob v Jaroměři, odkud pocházejí moji prarodiče a rodiče. Snad tam bude místo i pro mě. Aspoň mám jistotu, že mě nerozpráší po silnici.

 

Netušila jsem, že volba místa k „poslednímu odpočinku“ může být hotovým rébusem.

Pro mě ano. Před několika lety jsem dostal neobyčejně zajímavou nabídku, zda si nechci nalézt místo na vyšehradském hřbitově v Praze. Jak čas plynul, dospěl jsem k názoru, že mi ani tak nezáleží na tom, jestli budu mezi slavnými na Vyšehradě, ale záleží mi na tom, abych byl mezi svými, v rodném kraji. V nejhorším případě budu mít hroby dva. Napíšu na ně: Vladimír Preclík, díl první a druhý.

 

V knize „Trojhlas“ vzpomínáte, že jste na pohřbu svého tatínka neplakal, zatímco na pohřbu E. F. Buriana ano. Není to zvláštní?

Může to tak působit. Ale já jsem dlouho nemohl uvěřit, že táta nežije. On byl ohromně veselej, vtipnej mužskej a mně připadalo, že je to jeden z jeho fórů. Navíc jsem v té době patřil k těm, kteří vůbec nepláčou.

 

Proč? Pro chlapa se to neslušelo?

Ne, že by se to neslušelo… Stává se, že když člověk zdolá těžkou chorobu, odnaučí se plakat. Nemoc vás zocelí, ale zanechá i tuhý krunýř, takže si odvyknete dávat najevo emoce.

Při loučení s E. F. Burianem jsem byl v docela jiné životní situaci. Jednak to bylo o pár let dřív a pak – na jeho pohřeb mě pustili rovnou ze sanatoria. Zpráva o Burianově smrti mě rozlítostnila, přišla nečekaně jako blesk. Vždyť Burian byl člověk plný dynamiky, energie z něho přímo sršela. Ač malého vzrůstu, budil respekt. Stačilo jen, aby se podíval nebo promluvil. Vděčím mu za inspiraci, nebýt jeho sotva bych se pustil do portrétů České avantgardy. On sám byl první velkou osobností, s níž jsem měl možnost mluvit o umělecké práci z očí do očí. Také zahajoval mou první výstavu.

Bojím se říct, že pro mě tehdy znamenal víc než můj otec, ale asi jsem to tak cítil. Jeho ztrátu jsem nesl těžce – jako velikou nespravedlnost.         

         

Měl jste o svého otce někdy strach?

Za války. Nebylo snad dne, abychom se o něho nebáli. Žili jsme poblíž Sudet a jaroměřské nádraží bylo důležitým železničním uzlem. Otec pracoval jako strojvůdce, řídil nákladní – ostře sledované vlaky –, jak píše Hrabal, které převážely vojenskou výzbroj a munici. Kvůli nim střežili Němci dlouhý železniční most mezi Josefem a Jaroměří, protože hrozilo nebezpečí podminování. Jednou se táta vrátil s rozstřílenou mašinou. Spojenečtí letci-hloubkaři obvykle nalétávali nízko nad vlakovou soupravu a signalizovali, aby zastavila. Jakmile posádka vyskákala z vozu, rozstříleli kotle parní lokomotivy a znemožnili další transport. Když splnili úkol, odlétli.   

 

Jak si otce vybavujete nejčastěji?

Vidím ho, jak sedí u stolu, usíná únavou a vyrábí hlavičky těch svých kašpárků. Vedle něho maminka šije loutkám šatičky. Moji rodiče byli nesmírně pracovití, nikam nejezdili, nerekreovali se, pořád jen práce a práce. Dnes bychom řekli, že byli workholici. To mám po nich. Po tátovi jsem snad zdědil i důslednost a šikovné ruce. 

 

Proč kluk, kterému šlo tak snadno učení, nepokračoval ve studiu na gymnáziu? Nemrzelo vás to později?

Nejvíc byli překvapeni moji učitelé a otci domlouvali: „Pane Preclík, váš hoch se dobře učí, měl by studovat, budete z něho mít radost.“ Táta vyslechl dobrou radu, ale neřídil se jí. Tvrdil, že řemeslo má zlaté dno. My s bratrem jsme později sice říkali, že má i posraný víko, ale jen potichu, tenkrát se otcům odporovat nesmělo. Otec byl nezpochybnitelná autorita, s ním se nediskutovalo. Ne že bychom se ho s bratrem báli, ale nedovedli jsme mu říct – a on nám také ne – něco laskavého. Nevzpomínám si, že by mně třeba pochválil: „Tak to mám radost, to se ti povedlo!“ anebo „To je fajn,“ a vzal by mě kolem ramen nebo pohladil. Něco takového bylo nemyslitelné. A přitom jsme necítili žádnou újmu. Nevím, jestli bych se choval jinak, kdybych měl syna. Možná taky ne. Rodinný příklad člověka hodně ovlivní.

A jestli mě mrzelo, že jsem nešel na gymnázium jako třeba spolužák Miroslav Ivanov? Upřímně řečeno, moc jsem o tom nepřemýšlel. Doma jsem pořád čuchal piliny a měl jsem děsnou radost, když táta něco vyráběl. Byl sice neškolený, ale velice schopný lidový talent. Uměl z hrudy sádry vykouzlit hlavičku Chaplina nebo třeba Grety Garbo. Stačilo, aby několikrát zašel do biografu a už škrabal jako divý. Škrabal – ne modeloval. To slovo jsme doma nepoužívali.

Až teprve v Hořicích jsem pochopil, že ve mně zůstala touha po vzdělání. Hltal jsem každé slovo svých kantorů – češtináře dr. Bohumila Brejníka nebo Jaroslava Nováka, byl jsem lačný poznání a měl jsem co dohánět. Nejvíc mě zajímaly humanitní předměty: literatura, dějiny umění, dějiny vůbec, zeměpis. V Hořicích jsem se utvrdil v tom, že chci dělat sochařství, a naivně jsem si myslel, že táta povolí, když bude vidět výsledky.

 

Proč vám tolik bránil, abyste se stal sochařem?

Táta byl mužem práce, fyzicky zdatný a nesmírně praktický člověk, který umění k životu nepotřeboval. Živit se uměním, to byl pro něho skoro hřích. Hlavně ale měl asi strach, aby jeho syn nedřel bídu. Jednou jsem přijel domů a on mě překvapil poznámkou: „V inzerátech píšou, že hledají účetního, prodavače, tam zase soustružníka, ale že by někdo chtěl sochaře, to jsem si ještě nepřečet´.“

Nezapomeňte, že mluvím o době po druhé světové válce. To byl úplně jiný svět. Když se tenkrát na malém městě řeklo „umělec“, bylo to podezřelé. Něco jako komediant. Herci nebyli respektováni tak jako dnes, natož malíři nebo nedej bože sochaři. Kdo dovedl něco víc než okolí, budil nedůvěru. Ne že by dnes neexistovala. Talent může být požehnáním, i prokletím. Odtrhne vás od sousedů, izoluje od většiny, a být sám je výhoda i Kainovo znamení. Buď kejklíř nebo hadrník, buď polobůh nebo šarlatán. Buď náš pan umělec či obejda. Nic mezi tím. Buď – anebo.    

         

Neříkejte, že otec neměl radost, když jste byl vybrán do Montrealu mezi padesátku sochařů celého světa? To byl přece ohromný úspěch!

Možná že radost měl, ale najevo ji nedal. V létě roku 1966 jsem začal dělat dvě třímetrové dřevěné sochy, abych mohl vybrat tu lepší a poslat ji do Kanady. Protože v žižkovském ateliéru bylo málo místa, požádal jsem tátu, jestli můžu pracovat v Josefově. Souhlasil. Na zahradě jsem zbudoval provizorní přístřešek a začal sekat dvě sochy naráz na téma Staré provensálské město. Musel jsem si počínat zručně a pořádně se ohánět palicí. Táta mě pozoroval, ale mou práci nekomentoval. Jen jednou, když jsem vyřezával obrazce, řekl: „Ten třetí odleva máš menší.“ To bylo všechno. Samozřejmě, že jsem toužil po tátově uznání, ale on nikdy neřekl: „Hele, kluku, to se ti povedlo.“ A přitom by to dokázal říct tak, že bych se neurazil, ani nezpychl. 

Jednu sochu jsem dělal z javoru a druhou z babyky. K té babyce jsem přišel náhodou. Moje účast mezi hvězdami sochařského nebe se díky médiím brzy roznesla po Československu a mnozí lidé mi začali nabízet tu to, tu ono. A mezi nimi jeden zahradník: „Nechcete babyku?“ Namítl jsem, že babyku znám jako keř. Ale on řekl: „To není keř. To je kmen, který má v průměru čtyřicet centimetrů. Přijďte se na něj podívat!“

V literatuře jsem si nalistoval, že babyka je odrůda javoru a její tvrdost je někde mezi javorem a dubem. A taky že má jednu nepříjemnou vlastnost – při zpracování páchne, protože je v ní hodně třísla. Což jsem pak poznal na vlastní kůži, když jsem do kmene vpaloval rozpáleným železem strukturu.   

Ta socha z babyky nakonec poněkud komplikovaně putovala do Montrealu. Byla mořená, napuštěná vším, co tehdy bylo k sehnání. A moc toho nebylo. Z Jaroměře odjela po silnici do Hamburku a odtud lodí. Musela si pospíšit, protože v podmínkách organizátorů stálo půvabné upozornění, že zásilka musí být nejpozději do 21. října v ústí řeky sv. Vavřince. Druhý den prý řeka zamrzá a další transport je možný jen psím spřežením. Pomyslel jsem si, že jde o žert. Teprve když jsem byl hostem v Kanadě,  pochopil jsem, že řeka sv. Vavřince skutečně už dvě stě let vždy 22. října zamrzá. Naštěstí jsme termín stihli a moje socha pak byla skoro tři čtvrtě roku vystavena v Montrealu.

V Kanadě jsem zůstal dva měsíce a udělal si dobré jméno, protože jsem obstál mezi sochařskými hvězdami.

 

Jak se to poznalo?

Podle kritik v katalozích, kde mě brali jako rovnocenného autora. Jenže abych se jim vyrovnal i v budoucnu, musel bych vystavovat  v zahraničí, což bylo velice složité, ve Francii takřka nemožné. Jednou se mi podařilo otevřít expozici v Bochumu díky spolupráci tamější galerie a Národní galerie v Praze.

Kdybych měl možnost svobodného pohybu po Evropě, mohla ze mne montrealská výstava udělat světoznámého sochaře. Místo toho jsem se vrátil domů, kde mě mnozí záviděli, přestali mi odpovídat na pozdrav a málem mě lynčovali za to, že mi život dopřál tuhle šanci. Dlouhá léta to byla spíš má nevýhoda než naopak.

 

Ovlivnila vás montrealská zkušenost umělecky?

Dala mi odvahu. Zjistil jsem, že česká sochařina je srovnatelná s ostatním světem. Ale že bych se nějak nafoukl, to rozhodně ne, spíš jsem si začal uvědomovat větší odpovědnost. Protože jsem žil v této zemi, stále jsem musel někomu něco dokazovat.

 

Vraťme se ještě k tátovi – vzal vás někdy na milost? Když ne jako kumštýře, tak aspoň jako chlapa?

Vzpomínám si na zvláštní okamžik spříznění. Už jsem byl hotový sochař, jezdil jsem z Prahy domů jen občas, tak jednou za tři měsíce. Což je doba dost dlouhá na to, aby mužskýmu narostli vousy. Když mě táta uviděl, celý se rozzářil: „Ty máš vousy!? Nech si je!“

Neskrýval radost, možná proto, že sám nosil knírek. Bylo to vůbec poprvé, co jsme se objali jako chlapi. Měl široká ramena, takže to byla docela fuška. Vzpomínám si, že ten den jsem měl šťastnou, povznesenou náladu. 

Celá léta mě deprimovalo, že vlastně nevím, co si táta o mé práci myslí. Zatímco matka dávala najevo, že ji těší mé úspěchy a že se o mně mluví, táta nikdy. Ale abych nekřivdil, teď si vybavují, že jsem se jednou přece jen dočkal zadostiučinění. Jeli jsme s rodiči o Dušičkách na hřbitov do Hořic a já si všiml, že z protějšího auta vystupuje profesor Wagner. „Hele, tati, tamhle je náš pan profesor!“ 

Táta vzhlédl a k mému naprostému zděšení mu šel vstříc rychlým krokem. Jen jsem vydechl: „Mami, proboha, co chce táta udělat?“

A v tom jsem zaslechl, jak na něho přátelsky volá. Pak si oba srdečně potřásli pravicí a chvíli spolu hovořili. Táta se odporoučel a vracel se k nám. Celý zkoprnělý jsem se zeptal: „Cos tam dělal?“

„Přece jsem musel poděkovat za to, že tě vyškolil,“ odpověděl.

„No a co ti řekl?“

„Že seš dobrej!“

A dost. Dali jsme kytičku na hrob a víc už se o tom nemluvilo. Až později jsem se dozvěděl, že se táta s Wagnerem znali už jako kluci z jaroměřské ulice.

 

Dokážete po letech vidět v otcově rezervovanosti i určitou výhodu?

Dnes už ano. Tím, že mi bránil stát se sochařem, mi vlastně nejvíc prospěl. Mladí přece nerespektují zákazy otců. A že mi neuhrabával a neleštil cestičku? Člověku dodá sebevědomí, že to, čeho dosáhl, získal bez pomoci rodiny. Sám voják v poli. Samota bývá sice trpká, ale nutná. Jen tak mohu myšlenku domýšlet a cizelovat. Ale když mi do toho bude hodně lidí kecat… Proto někteří umělci do ateliéru zásadně nikoho nepouštějí.    

 

Stojíte ještě vůbec o chválu?

Není snadné slýchat slova chvály a uznání, je to skoro tak těžké jako poslouchat odsudky a pochybnosti. Ty samozřejmě vězí v mysli déle než radost. Mají ostřejší drápky, zatímco chvála mívá jemné tlapky. Po těch se mysl rozplývá, ale po ostrých drápech zbydou často jizvy.

Zdálo by se, že podobná slova nesluší chlapáckým sochařům, co se ohánějí kladivy a palicí. Nenechte se mýlit. Sochaři jsou citliví a snadno zranitelní lidé. Snad právě proto, že jejich práce vyžaduje tolik fyzické námahy, mívají pocit, že do ní dávají i víc, než je u jiných uměleckých disciplín zapotřebí.

 

Kdybyste si dnes mohl s tátou promluvit, na co byste se ho zeptal? Zůstalo mezi vámi něco nedořečeného?

Nejspíš bych se zeptal: „Hele, táto, proč jsi mně tak stěžoval můj vstup do výtvarného světa?“

A on by asi řekl: „Protože jsem měl strach, z čeho se budeš živit.“

„A ty si myslíš, že se nelze uměním uživit? Vždyť je tolik malířů, tolik sochařů!“

A on by namítl:„No jo, ale kde máš jistotu, že bys mezi ně patřil zrovna ty?“

Já bych řekl: „Nebál bych se mezi ně pustit, vždyť mám talent po tobě.“

A táta by určitě měl poslední slovo: „A to je právě to, z čeho bych měl strach!“

 

A kdyby vám otec položil otázku: Co se vám v životě podařilo?

Chlap má za svůj život zplodit syna, postavit dům a zasadit strom. Já jsem postavil dům, zasadil několik stromů, ale syna jsem nezplodil, ač jsem se o to dlouho a poctivě snažil. Nikdo není dokonalý. Stromy sázím rád a sem tam ještě něco postavím. Bůh mi jistě odpustí, že nejsem stoprocentní.

Možná ale se mi podařily jiné věci. Když jsem si koupil starou stodolu ve Velkých Popovicích u Prahy a přestavěl ji na ateliér, vymyslel jsem speciální horní osvětlení. Nakoupil jsem tisíc skleněných bobrovek a vyskládal jimi části střechy, takže vznikly tři veliké plochy, které mi dávají dokonalé světlo. Světlo tlumené, příznivé pro sochařskou práci a bez nebezpečí zatékání, jak je tomu skoro vždy u vložených světlíků. Dnes už se, myslím, skleněné bobrovky nevyrábějí, takže za pár let střecha mé stodoly bude mít šanci stát se technickou památkou.

Taky se mi podařilo dovést do konce stavbu jedenácti rodinných domků s ateliéry ve formě družstevní výstavby. Málem jsem to zdravotně odskákal. Vést deset let k danému cíli jedenáct umělců i s jejich manželkami je riskantní a takřka nemožné. Kdo nikdy „nevelel“ skupině umělců, neporozumí.

Podařilo se mi ve zdraví přežít i poslancování v České Národní Radě a profesuru na Vysokém učení technickém v Brně a dostal jsem za tuto činnost několik vzácných metálů. Nosím je jen v neděli.

Ještě se mi podařilo přežít sedmdesátku, ač to před lety vypadalo, že nevydržím do příštích švestek.

A pokud jde o sochy – snad můžu říct, že jsem se nezpronevěřil sobě, ani profesoru Wagnerovi. Vždycky jsem zůstal svůj. Nikdy jsem nedělal, co jsem nechtěl. Ani věci, které minulý režim od umělců očekával.

Snad by měl táta radost.

 

 

Alois Preclík (1899-1968)

Strojvedoucí, tvůrce loutek a hraček. Původně vyučený strojní zámečník, od roku 1929 strojvedoucí v Jaroměři. Otec sochaře Vladimíra Preclíka, manžel Anny, rozené Kuchařové z Jaroměře, s níž se stal zakladatelem rodinné firmy na výrobu loutek. Jejich produkce představuje jeden z posledních výbojů ve výrobě loutek pro rodinná divadla. Firma vznikla v roce 1929, o tři roky později dostala Anna Preclíková oficiální povolení, v roce 1936 získaly jejich loutky ochrannou známku APAS, tj. A. Preclíková a synové. Tvůrci zhotovovali závěsné loutky a usilovali o osobitý výraz tváří, dokonalý bezhlučný pohyb i prodloužení životnosti loutek, zejména hlaviček. Té docílil Alois Preclík, který hlavy sám modeloval, unikátní směsí plavené křídy, dřevěných pilin, klihu a formalinu. Poměrně robustní marionety dosahovaly velikosti 18 a 25 cm. Mnohé z nich byly vybaveny „klapačkami“, tj. pohyblivými čelistmi, technologií typickou jen pro tento druh loutek. K odběratelům patřili hlavně pražští knihkupci. O loutky byl velký zájem i v zahraničí. Putovaly až do USA, Maroka, Izraele, Rhodesie, Holandska, Německa a dalších zemí. Po roce 1950 se A. Preclík zabýval hlavně výrobou dřevěných hraček a suvenýrů. V 90. letech minulého století (až do roku 2008) se pokusil vzkřísit slávu josefovské firmy APAS syn Jiří. (Zdroj: Uhlíř, Jiří, Osobnosti Jaroměře, Liberec 2011)   

 

    

Vladimír Preclík (1929-2008)

Sochař, malíř, spisovatel a pedagog. Narozen v Hradci Králové. Studoval na Vyšší škole sochařsko-kamenické v Hořicích a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, ateliér prof. J. Wagnera. Než vstoupil na umělecké školy, učil se řemeslo řezbářské v Hradci Králové. V roce 1967 byl vybrán mezinárodní porotou mezi největších 50 sochařů světa. Je zastoupen ve všech krajských galeriích v České republice i ve významných muzeích v zahraničí (Centre Pompidou v Paříži, Middelheim v Antverpách aj.). Od roku 1990 působil jako profesor sochařství na VUT v Brně a spoluzakládal tamní Fakultu výtvarných umění, jejímž byl prvním děkanem. Inicioval vznik sochařských sympozií v Hořicích a založil Interlignum (sympozium) pro dřevo v Deštném v Orlických horách a Letní školu pro mladé sochaře na Orlíku. Byl řadu let předsedou S.V.U. Mánes, předsedou Unie výtvarných umělců ČR a poslancem ČNR.  V roce 1998 mu bylo otevřeno muzeum v Bechyni. V roce 2008 daroval výběr ze své tvorby rodnému Hradci Králové (dnes k vidění v Galerii moderního umění v Hradci Králové a v Městském muzeu v Jaroměři).

     

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Články a komentáře