středa
26. června 2024
svátek slaví Adriana

Cestovní ruch

Vivat Prochaska!, sobota 22. června, Historická budova, Český Těšín

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na akci Vivat Prochaska!, která se uskuteční v sobotu 22. června od 10 do 17 h v Historické budově v Českém Těšíně. Akce je připraveno ke 195. výročí narození Karla II. Albina Prochasky, majitele Prochaskovy tiskárny v Těšíně. V bohatém doprovodném programu si jistě najdou své malí i velcí návštěvníci. Mohou si například vyzkoušet psaní brkem a inkoustem, jak se tiskne z výšky i hloubky, výrobu mramorovaného papíru, zúčastnit se besedy se spisovatelem Tomášem Němečkem nebo výtvarné dílny a spoustu dalšího. Nebude chybět ani čerstvě pražená káva. Podrobnější program zde https://www.muzeumct.cz/aktuality/911-vivat-prochaska-22-6-2024.

Autor článku: 
Lenka Bichlerová

Výstava růží – ARTfestival v jihočeské Blatné

BLATNÁ: Město Blatná poslední červnový víkend zazáří ve zlatých odstínech, kdy v rámci ARTfestivalu oslavíme 100. výročí od konání první Výstavy růží, pořádané v roce 1924 významným českým šlechtitelem Janem Böhmem. Letošní ARTfestival je symbolicky věnován růži s názvem Zlaté Jubileum. Program nabídne rozmanitou paletu akcí, floristické expozice, design market, tvůrčí dílny, koncerty, divadelní představení, inspirativní přednášky a KLUSYMFONII – slavnostní sobotní koncert Tomáše Kluse s Jihočeskou filharmonií.

od 28.06.2024 do 30.06.2024
Autor článku: 
Markéra Fiřtová/ika

Vodní hladina, historické centrum, sklepení i zákoutí farních zahrad se budou třpytit tisíci růžemi ve floristických instalacích. Nábřeží ožije růžovým trhem nabízejícím produkty z růží, včetně šperků, kosmetiky, sirupů, svíček, apod.

Pro rodiny s dětmi jsou připraveny tematické tvůrčí dílny, růžová stezka se skrytým příběhem, pohádková představení o zlatém medu nebo zlaté medaili, relaxační a pikniková místa u vody s možností zapůjčení lodiček. Gurmáni ocení růžové menu a originální letní dezerty či drinky.

Součástí programu jsou také inspirativní přednášky. Design zahrad, zelené pokoje a růžovou kompozici představí Atelier Flera.  

Jubileum oslavíme také v rámci roku české hudby ve spolupráci s festivalem Rosa Bohemica. Kvartet Z mého života zazní k výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany v podání souboru Ad Cordem složeného ze členů České filharmonie.

Zlatou barvou se budou inspirovat i taneční performance a promítne se do svatební floristiky. Za zlatou trofejí se rozeběhnou Bratři v tricku se svou Běžkařskou odyseou a jeviště rozzáří Michal Horák nebo Tomáš Klus, který společně s Jihočeskou filharmonií uzavře slavnostní sobotní večer.

www.plantaz-blatna.cz

Divadelní představení Slunce, seno, Pavlišov oživí broumovské pověsti i historické události

BROUMOVSKO: Pražská divadla A studio Rubín a Chemické divadlo opět spojila síly s broumovskými lokálními spolky a připravila divadelní inscenaci v podobě pouti krajinou. Už v pořadí druhá meditační túra vedoucí do Chaty pod Korunami vtáhne diváky do fenoménů a příběhů spjatých s bezprostředním okolím. Inscenaci Slunce, seno, Pavlišov společně vytvářejí režisér a autor Vojtěch Bárta a dramaturgyně Dagmar Fričová a Lucie Ferenzová. Bájné i reálné postavy ztvární Vojtěch Hrabák, Šimon Krupa, Tereza Hofová, Halka Třešňáková, Zbyšek Humpolec, Jana Kozubková a spolky i jednotlivci z místní komunity. Představení se odehraje 25. a 26. června. Vstupenky jsou již nyní dostupné na www.astudiorubin.cz.

od 25.06.2024 do 26.06.2024
Autor článku: 
Pavla Umlaufová/ika

„Podobně jako v minulém roce, kdy jsme zde odehráli představení Pivo, hlína, Pavlišov, navazujeme na lokální tradici martínkovické túry do hor. Během našeho představení si diváci mohou kromě malinového sirupu vychutnat krásu okolí i sílu legend a příběhů, které se na tomto území děly a dějí dodnes,“ představuje ideu představení dramaturgyně a šéfka A studia Rubín Dagmar Fričová.

Během devíti zastávek na trase Martínkovice – Chata pod korunou se diváci setkají s navrátilými broumovskými vlky, kteří rozdělují společnost, možná narazí na mariánské zjevením v Suchém dole, budou svědky vraždy dvou německých farářů, dozví se, proč a jak se textilie z broumovska dostávají do rukou afrických králů anebo na vlastní kůži zažijí slavnost pořádanou místními spolky.

Oproti minulému roku jsme se více zaměřili na tematizaci současnosti a reflexi témat, které jsou pro region aktuální. I diváci, kteří se s námi na túru vydali v loňském roce, tak zažijí opět něco nového,“ dodává Fričová.

Inscenace spojuje tvůrce z pražského A studia Rubín a Chemického divadla, kteří se zaměřují na osobité multižánrové tvary s aktuálními společensko-politickými tématy. Divadelní pouť režíruje Vojtěch Bárta, dramaturgicky ji zaštitují Dagmar Fričová a Lucie Ferenzová. Historické a mýtické postavy zahrají Vojtěch Hrabák, Šimon Krupa, Tereza Hofová, Halka Třešňáková, Zbyšek Humpolec, Jana Kozubková, pěvecký sbor Clari Cantus, Divadelní soubor Kolár Police nad Metují a další spolky a jednotlivci z místní komunity.

Slunce, seno, Pavlišov se uskuteční dvakrát, a to v úterý 25. a ve středu 26. června. Druhé představení se odehraje v rámci mezinárodního festivalu Regiony Hradec Králové. Divadelní pouť nabídne dva paralelní začátky na dvou různých místech. Do Martínkovic se diváci mohou dopravit buď poutnickými a historickými autobusy nebo vlastní dopravou. Více informací najdou na www.astudiorubin.cz.  Realizováno za finanční podpory Královéhradeckého kraje a Státního fondu kultury ČR.

Informace o A studiu Rubín

Dramaturgie současného A studia Rubín se orientuje především na vytváření autorských inscenací, jejichž autory jsou většinou sami režiséři, nebo dramaturgové. Každoročně také iniciuje dílnu na podporu vzniku nových divadelních textů Autor v domě. Mezi nynější spolupracovníky A studia Rubín patří například Lucie Ferenzová, Barbara Herz, Ondřej Štefaňák, nebo Jana Hauskrechtová. Stálým koprodukčním partnerem je divadelní spolek Kolonie z. s. Komorní prostor A studia Rubín se nachází v historickém centru Prahy ve sklepení domu U Tří korun na Malostranském náměstí. Za svoji více než pětapadesátiletou existenci si tento prostor získal v české divadelní kultuře jméno nezaměnitelné scény.

Partneři a podporovatelé projektu: Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královehradecký kraj, Festival Regiony, Broumov 2028+

Anotace Slunce, seno, Pavlišov (meditační túra II.)

Vojtěch Bárta, Dagmar Fričová, Lucie Ferenzová, Genius loci a kolektiv

Divadelní výlet a pouť krajinou.

Broumovsko. Martínkovice. Chata pod Korunou. Místa nebývalé krásy, ale také silných příběhů. Místa tradičních i netradičních poutí.

A studio Rubín spolu s Chemickým divadlem, režisérem Vojtěchem Bártou a lokálními silami uskuteční jedinečné putování, jehož cílem se opět stane Chata pod Korunou. Při této obnovené pouti ožijí nejen místní pověsti a historické události, ale také vznikne prostor pro zamyšlení nad nezaměnitelností této lokace. Netradičně tradiční, epické k popukání, dramatické i kontemplativní.

Letošní edice události navazuje na pilotní projekt Pivo, hlína, pavlišov, který byl součástí kandidatury týmu Broumov 2028 na Evropské hlavní město kultury.

Autor: Vojtěch Bárta,Dagmar Fričová, Lucie Ferenzová,  Genius loci a kolektiv

Režie: Vojtěch Bárta

Dramaturgie: Dagmar Fričová, Lucie Ferenzová

Konzultace a spolupráce na scénáři: Jan Hamerský

Scénografie: Matěj Sýkora

Asistentky scénografie: Marie Bartoníková, Zora Davidová

Produkce: Johana Kolomazníková, Barbora Kunstovná a Natálie Pelcová

Hrají: Vojtěch Hrabák, Šimon Krupa, Tereza Hof, Halka Třešňáková, Zbyšek Humpolec, Jana Kozubková, pěvecký sbor Clari Cantus, Divadelní soubor Kolár Police nad Metují a další spolky a jednotlivci z místní komunity

Harmonogram akce:

Úterý 25. 6.

  • 18.30 odjezd historického autobusu z Broumova – zastávka „Autobusové nádraží Broumov“
  • 19.00 příjezd na seřadiště poutníků v Martínkovicích – zastávka „Martínkovice, pod lesem“ a ZAČÁTEK POUTI
  • cca 21.00 konec pouti u Chaty pod Korunou
  • 22.00 předpokládaný odjezd poutnického autobusu od Chaty pod Korunou do Broumova


Středa 26. 6.
(hrajeme v rámci mezinárodního festivalu REGIONY Hradec Králové)

  • 17.30 odjezd poutnického autobusu od Muzea východních Čech v Hradci Králové – VSTUPENKY k zakoupení POUZE na webu festivalu
  • 19.00 příjezd na seřadiště poutníků v Martínkovicích – zastávka „Martínkovice, pod lesem“ a ZAČÁTEK POUTI - VSTUPENKY k zakoupení přes náš web nebo goout
  • cca 21.00 konec pouti u Chaty pod Korunou, kde bude přistavený autobus zpět do Hradce Králové
  • 23.00 předpokládaný čas návratu zpět k Muzeu východních Čech v Hradci Králové

Václav Šilha vystavuje v galerii Matějovec38 u Slavonic

ČESKÝ RUDOLEC: Nová galerie, věnovaná výhradně fotografii, otevírá v Matějovci u Slavonic výstavou Václava Šilhy Antarktida. Výstavu zahájí autor 22. června v 19.00 hod. vyprávěním o svých cestách do jižních moří.

22.06.2024
19:00
Autor článku: 
Dalibor Lamka

„Představte si činné sopky vyčnívající z ledových vod poblíž Antarktidy. Skály, dým, led, miliony tučňáků, kosatky, velryby, nekonečný oceán a naprosto nepředvídatelné počasí. Není tu letiště, přístav, nežijí zde téměř žádní lidé. Dostat se sem znamená mnohadenní plavbu na malé jachtě. Vylodit se dá jen občas, a to pouze za pomoci nafukovacího člunu,“ říká fotograf a cestovatel Václav Šilha.

Václav Šilha tuto cestu podstoupil, dobrovolně a několikrát, s cílem zdokumentovat a zažít na vlastní kůži panenskou krásu přírody Antarktidy, Jižní Georgie a Sandwichových ostrovů. Na jachtě Golden Fleece spolu s legendárním kapitánem jižních moří Jérômem Poncetem strávil šest měsíců.

Přednáška Antarktida – k branám ráje zahájí výstavu 22. června 2024 v 19.00 hodin. Výstavu svých fotografií odstartuje Václav Šilha devadesátiminutovou show plnou fotografií, videí a reálných příběhů, a umožní tak účastníkům objevit jeden z posledních nedotčených koutů naší planety.

Václav Šilha (*1963) je renomovaný fotograf přírody a zvířat, pravidelně publikuje v řadě světových prestižních medií. S fotoaparátem v ruce procestoval všech šest kontinentů včetně Antarktidy. V roce 2012 získal v prestižní soutěži Czech Press Photo první cenu v kategorii Příroda a zlatou medaili v kategorii Savci v rámci 16. mezinárodního bienále FIAP (Mez. fotografická federace umění) v Norsku. Je také držitelem druhé ceny Czech Press Photo 2010 a ceny Trigema Czech Press Photo 2014. Je spoluautorem knih „Divoká planeta“, „Afrika v nás“ a „Afrika v nás II“.

Matějovec38 je nový galerijní prostor věnovaný výhradně fotografii v prostorách hotelu a restaurace stejného jména. Nachází se u Slavonic v Jihočeském kraji.  
www.matejovec38.cz

Živé Skoky 2024

SKOKY-ŽLUTICE: Letos již sedmnáctým rokem otevírá své brány poutní kostel Navštívení Panny Marie v areálu bývalé obce Skoky poblíž Žlutic v Karlovarském kraji. Kdysi zde bylo slavné poutní místo, které obohatilo lidový slovník rčením o „panence skákavé“. Pak už jen zmar po odsunu původních obyvatel a po nástupu komunismu. Obec byla zrušena a zlikvidována, zůstal stát jen opuštěný chrám. Novodobým realizátorem oživení objektu je zapsaný spolek Pod střechou a řada dobrovolníků. Na léto je připraven i bohatý koncertní program.

od 22.06.2024 do 31.08.2024
Autor článku: 
Petr Linhart/ika

Každý den v červenci a srpnu je kostel přístupný denně od 9 do 18 hodin. Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem průvodce, a to doslova od sklepa až po půdu. Nezůstává ale jen u zpřístupnění vzácné barokní památky. Byl obnoven i její duchovní život a jako každý rok i letos zde proběhne cyklus benefičních koncertů. Vstupné na koncerty je dobrovolné a slouží přímo k obnově místa.

Z nejbližšího programu Živých Skoků 2024 vybíráme:

V sobotu 22. června19:30 zahájíme koncertní program vystoupením dvou umělkyň z Japonska. Zpěvačka Naomi a klavíristka Naoko nás uvedou nejen do světa japonských písní, ale i muzikálových evergreenů a klasiky v originálním a nezvyklém podání.

Ve čtvrtek 4. července v poledne se z kláštera v Teplé vydají poutníci s milostivým obrazem Panny Marie Pomocnice, do Skoků dorazí v sobotu 6. 7. a před tím projdou celou poutnickou Skokovskou stezku. Tím ji symbolicky otevřou pro novou poutní sezónu.

V sobotu 6. července se ve 20:30 kostel rozezní chvalozpěvy, které mají svůj původ ve francouzské klášterní komunitě v Taizé. Krom duchovního zážitku návštěvníky jistě uchvátí také působivé osvětlení kostela. Večer proto nese název Noc světel a v letošním roce bude mít své čtrnácté pokračování.

Hned další den, v neděli 7. července, bude následovat Pouť ke svátku Navštívení Panny Marie (hlavní pouť ve Skokách), s podtitulem Českoněmecká pouť porozumění. Mši svatou, která začne procesím v 10:00, bude celebrovat opat tepelského kláštera P. Filip Zdeněk Lobkowicz OPraem. Po poutní mši přijde na řadu kolem poledního také posezení s občerstvením. Očekáváme příjezd rodáků a jejich rodin, nabízíme i komentovanou  prohlídku kostela a zaniklé obce.


Během léta nás čekají tyto další kulturní události:

12.7. pátek – MARIE PUTTNEROVÁ a MARTIN NOVÁK

Majitelé letošní folkové žánrové ceny Anděl s repertoárem z oceněného alba Laila tov.
Začátek v 19:30.

19.7. pátek – ALIAKSANDR YASSINSKI
Koncert virtuózního hráče na knoflíkový akordeon bayan.
Zcela nový hudební vesmír, na hospodskou heligonku směle zapomeňte.
Začátek v 19:30.

28.7. neděle – PROCHÁZKY UMĚNÍM S JITKOU HOSPROVOU

Hostující hudební festival se zastaví také ve Skokách. Vystoupí Štěpán Rak (kytara), Maurizio Sciarretta (housle) a Jitka Hosprová (viola), zazní skladby Johanna Sebastiana Bacha a Štěpána Raka.

​Začátek v 18:00

17.8. sobota – OLDŘICH JANOTA & ROMANA JANOTOVÁ
Sami sobě žánrem. Autorský písňový koncert písničkáře, básníka a performera, do jisté míry přímo ve Skokách zrozený.
Začátek v 19:30.

23.8. pátek – PETR LINHART & JOSEF ŠTĚPÁNEK

Landscape folk. Příběhy míst a místa příběhů.

Začátek v 19:30.

31.8. sobota – LISTY Z GASTHAUSU – vernisáž prodejní výstavy.
Závěr grafického plenéru nabídne návštěvníkům díla, která vznikla během předcházejícího týdne přímo ve Skokách v prostoru bývalého Schopfova hostince.
Začátek v 15:00.

31.8. sobota – CERMAQUE

Sólové vystoupení básníka a písničkáře Jakuba Čermáka.
Koncert volně navazuje na předchozí vernisáž.

​Začátek v 17:00

 

Připojujeme také přehled letních poutních bohoslužeb:

28.7. – Anenská pouť, poutní mše svatá ve 14:00
18.8. – Nanebevzetí Panny Marie, poutní mše svatá ve 14:00
15.9. – Pouť k Panně Marii Bolestné, poutní mše svatá ve 14:00

Za podporu aktivit ve Skokách děkujeme Karlovarskému kraji, městu Žlutice, městu Bochov, MAS Kraj živých vod, Nadaci Český hudební fond a Nadaci Život umělce. Díky jejich podpoře se dlouhodobě daří uhradit náklady spojené s letním oživením Skoků.

Před cestou do Skoků je možné navštívit stránky www.skoky.eu, případně facebookový profil www.facebook.com/mariastock.skoky/. Zde najdete všechny novinky a podrobnosti o plánovaných akcích.

Díky nově zavedené lince 305 Pražské intergrované dopravy (Praha – Karlovy Vary) jsou Skoky nyní dostupnější i návštěvníkům bez aut.

Za spolek Pod střechou

Petr Linhart

Zámek Bechyně vystaví avantgardní a současné umění. Jednu ze dvou letošních výstav pořádá ve spolupráci s přední italskou Galerií Continua

BECHYNĚ: Renesanční zámek v Bechyni zpřístupní veřejnosti během letošní sezony dvě výstavy, které různými způsoby zkoumají téma svobody. První s názvem Avantgarda z rodinné sbírky Stava přiblíží ve 133 dílech od 41 umělců avantgardní umění. Druhá výstava s názvem Současné umění a Sochařský park, prezentovaná ve spolupráci s renomovanou italskou Galerií Continua, se zaměří na tvorbu současných umělců. Výstavy návštěvníky provedou zámeckou sýpkou, Sochařským parkem i samotným zámkem a budou otevřené od 7. června do konce září 2024.

od 07.06.2024 do 29.09.2024
Autor článku: 
Nikola Lörinczová

Výstavní koncept umělecké sezony 2024 zkoumá svobodu mnoha způsoby: svobodu umělců tehdy a dnes, stejně jako svobodu sběratele dát jejich umění jiný kontext. Oslavuje rozmanitost a osobní vizi,“ upozorňuje jedna z kurátorek a majitelek zámku Nicole Stava.

Výstava Avantgarda z rodinné sbírky Stava, vytvořená kurátorkami Nicole Stava a Claudií Rajlich, představuje poprvé v jedné expozici exkluzivní výběr děl ze sbírky rodiny Stava. Více než 133 děl a 41 umělců umožňuje ve třech patrech historické sýpky návštěvníkům nahlédnout chronologicky do rozmanitosti avantgardního umění 20. století.

Výstava se dotkne avantgardních směrů v abstraktním umění v Evropě, zvláštní pozornost je věnována různým osobnostem tohoto období, jako jsou Ernst Ludwig Kirchner, Pablo Picasso a další. Poválečný obrat k abstrakci dokládají díla  Maxe Ackermanna či Julese Bissiera. Významné místo zaujímá tvorba Joana Miròa i Sergeho Poliakoffa. Výstava přibližuje také abstrakci v Itálii a švýcarské Asconě v polovině dvacátého století a pohled se přesune dále do Francie k Alexandru Calderovi a Fernandu Légerovi. Od nuly a zbaveni balastu dějin chtěli tvořit tzv. noví realisté jako César, Jean Tinguely a Arman, jehož tvorba taktéž zaujímá významné místo ve sbírce. Výstava končí úvahami o umění, které se stalo více či méně otevřeně výmluvným, mimo jiné v sérii Chocolate Buddha Keitha Haringa.

Druhá výstava Současné umění a Sochařský park pak vzniká ve spolupráci kurátorky Nicole Stava s italskou Galerií Continua. Prezentuje pět umělců, čtyři umělecké instalace a dvě sochy, zabývající se tématy jako absurdita lidské existence, realita versus koncept, rozmazání hranic mezi uměním a životem nebo sociopolitické a kulturní otázky.

Jedním z centrálních děl Sochařského parku se stala instalace nazvaná Pétalos de Piedra. Barevné kameny obklopující fontánu jako okvětní lístky v trávě vytvořil Pascale Marthine Tayou z Kamerunu. Původní připomínka postkoloniálního dědictví působí v jiném prostředí jako symbol míru. „Zámek Bechyně je místem svobody, místem radosti z umění, výměny myšlenek a sdílení poznatků, což rezonuje s Tayouovým pozitivním pohledem na budoucnost,“ upozornila Nicole Stava. Přímo v nejstarších zámeckých prostorách návštěvníci narazí například na labyrint z vlnitého kartonu a zrcadla symbolizující studni od italského mistra Michelangela Pistoletta. Procházení bludištěm přináší nový zážitek a má vést k zamyšlení nad labyrintem života. Svobodu projevu v dnešním umění dokládá tvorba také dalších umělců z Galerie Continua: belgického multidisciplinárního umělce Hanse Opa de Beecka a dvou tvůrců instalací, Američana Nariho Warda a česko-amerického umělce Jiřího Příhody, který se specializuje na architektonické zásahy.

Umělecká sezona na zámku Bechyně se stala novodobou tradicí, která od roku 2021 poskytuje na významné kulturní památce v jižních Čechách příležitost pro profesionální, kritický a tvůrčí dialog. Zámek Bechyně postavený v 16. století v krásné krajině nad soutokem řek Lužnice a Smutná je ideálním místem pro setkání a debaty o kulturním dědictví, jeho významu a moderním vývoji. Spolukurátorka umělecké sezony 2024 Nicole Stava vede rodinnou firmu Panství Bechyně společně se svou sestrou Silvií a se zkušenostmi ze slavného aukčního domu Christie’s spravuje rodinné sbírky starých mistrů, klasického moderního i současného umění a nábytku umístěné v Bechyni a Curychu.

Renomovaná italská Galerie Continua za tři desetiletí své činnosti kromě profesionálního zprostředkování tvorby mezinárodních umělců iniciovala mnoho projektů s partnery v Itálii i v dalších zemích: ve Francii, na Kubě, v Brazílii, ve Spojených arabských emirátech i v čínském Pekingu, kde otevřela jako první zahraniční galerie s mezinárodním programem.

Claudia Rajlich je historička umění specializující se na moderní a současné umění a malbu obecně. Má bohaté zkušenosti jako autorka, kurátorka, manažerka uměleckých sbírek a umělecká poradkyně pro veřejné i soukromé instituce. Claudia studovala dějiny umění a mezinárodní obchodní administrativu na Americké univerzitě v Paříži a následně dějiny umění a archeologii na Sorbonně.

Zámek Bechyně, Zámek 1, 391 65 Bechyně
Web: https://www.art-bechyne.cz
Instagram: https://www.instagram.com/panstvibechyne/ | @panstvibechyne
Virtuální prohlídka: https://www.resort-bechyne.cz/data/virt/index.htm

 

Výstavy:

Avantgarda z rodinné sbírky Stava – kurátorky Nicole Stava a Claudia Rajlich

Současné umění a Sochařský park – kurátorka Nicole Stava ve spolupráci s Galerií Continua

Vernisáž výstav: 7. června 2024, 17 hod.
Zámek a výstavy budou otevřené od 7. června do 29. září 2024

Otevírací doba:
červen, září | čtvrtek – neděle | 10  – 16 hod.
červenec, srpen | úterý – neděle | 9 – 16:30 hod.

 

O ZÁMKU:

  • Zámek v Bechyni patří k těm nejhezčím u nás. Leží nad soutokem řek Lužnice a Smutná ve městě Bechyně, 120 km jižně od Prahy.
  • Původně gotický hrad nechal v roce 1269 vybudovat Přemysl Otakar II. a v 2. polovině 16. století jej přestavěl na honosné renesanční sídlo Petr Vok z Rožmberka.
  • Důvody, proč bechyňský zámek obdivovat, jsou například nádvoří zdobící fresky od malíře Bartoloměje Beránka, Vokův sál, jedna z největších evropských sbírek obrazů dětských portrétů nebo stromový sál s pískovcovým pilířem ve tvaru suchého kmene.
  • Místními dějinami prochází i rod Paarů, který sídlo vlastnil 233 let, nechal zbourat celé předhradí a založil anglický park.
  • Moderní doba stavbě nepřála, než v roce 1992 přišli současní majitelé, sloužila ve vlastnictví státu jako ubytovna Akademii věd.
  • Rodině Stava se podařilo po restituci zámek i jeho budovy zrekonstruovat. Dnes jsou již interiéry opět v zámeckém stylu a to včetně nábytku, obrazů i nástěnných maleb. V parku ve voliérách poletují ptáci. Od roku 2021 zde navíc pořádá Nicole Stava mezinárodní výstavy současného umění, koncerty a další kulturní i společenské akce.
 

 

Léto začíná na zámku v Roztokách u Prahy

ROZTOKY U PRAHY: Od pátku 14. do soboty 15. června 2024 se koná další ročník open air festivalu LÉTO NA ZÁMKU. Užijte si ho v té nejlepší společnosti a pobavte se u skvělého programu pro malé i velké návštěvníky, který vás naladí na pohodovou letní atmosféru. 

od 14.06.2024 do 15.06.2024
Autor článku: 
Iva Vránková

Pátek 14. června od 16 hodin Muzejní noc v zajetí překladu a příběhů

Samotnému festivalu bude předcházet Muzejní noc. Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy se i tentokrát připojuje k populární celorepublikové akci Festival muzejních nocí a to programem, který přinese spoustu neobvyklých zážitků. Spojuje je téma příběhů a jejich vyprávění.

Kromě prohlídek vybraných stálých expozic a aktuálních výstav se můžete těšit na program spojený osobností Jaroslava Zaorálka, jenž patřil v první polovině 20. století mezi nejvýznamnější překladatele u nás. Díky jeho překladům z francouzštiny, němčiny, španělštiny nebo italštiny se mohli čeští čtenáři seznámit se zásadními literárními díly 20. století.

Ve spolupráci s Obcí překladatelů připravilo muzeum výtvarné a překladatelské workshopy pro děti i dospělé, setkání Poznejte svého překladatele s renomovanými osobnostmi překladatelského světa Jiřím Pelánem, Magdalenou Štulcovou, Viktorem Janišem, Annou Tkáčovou a Václavem Jamkem nebo komentovanou prohlídku výstavy V zajetí překladu. Jaroslav Zaorálek a jeho nakladatelé s kurátorkou Lucií Váchovou a literárním historikem Lukášem Prokopem (Muzeum literatury).

Dále představíme velkou novinku tohoto roku. Prostřednictvím mobilní aplikace a augmentované reality se přenesete zpátky do doby, kdy byla založena původní tvrz, na jejímž místě následně vyrostl roztocký zámek. Na speciální storytellingové prohlídce se pak seznámíte s původními majiteli zámku a zažijete jeho tajuplnou podvečerní atmosféru. Vstupné je zdarma, vzhledem k omezené kapacitě míst doporučujeme rezervovat si to své na webu muzea.


Pátek 14. a sobota 15. června festival Léto na zámku

Festival Léto na zámku zahájí koncert legendární skáčkové kapely Sto zvířat. Kromě známých hitů představí i nové album Noční ptáci, které kapela vydala bez frontmana Honzy Kaliny, který v srpnu minulého roku náhle zemřel. Připojili se k nim noví i staronoví členové a hraje jim to společně naprosto skvěle. Nenechte si ujít jejich energické vystoupení plné veselých melodií a trefných textů. Koncert se koná za podpory Středočeského kraje v rámci Středočeského kulturního léta.

V sobotu nás čeká Den otevřených dveří s ARCHEVITOU. Společně s Evropskými fondy jsme připravili program pro celou rodinu. Přijďte si prohlédnout jedinečnou multimediální archeologickou expozici, která vás vtáhne zpátky do minulosti, a zažijte na vlastní kůži, jaké to bylo v pravěku. Jak moc těžké bylo tehdy namlít mouku nebo vyrazit minci? S našimi archeology si to vyzkoušíte. Zapojit se můžete i do dalších tvořivých aktivit, vyrobte si vlastní odznáčky a zúčastněte se soutěže o hodnotné ceny. Nezapomeňte si udělat fotku nebo video v jednom z našich fotokoutků!

Odpoledne se zejména malí návštěvníci mohou těšit na pohádkový kabaret z fotbalového prostředí. Velkou fotbalovou pohádku uvede Divadlo Minor. To vše zcela zdarma. Vzhledem k omezené kapacitě míst však doporučujeme udělat si rezervaci na webu muzea.

Celý festival pak zakončí v sobotu večer Divadelní společnost Háta, která uvede brilantní francouzskou situační komedii Svatba bez obřadu. Komediální zmatek plný omylů a nevinných léček, lehkosti a nonšalantní elegance ve vtipných dialozích a v bláznivých originálně vypointovaných situacích vás zaručeně pobaví.  

Program

14. 6. od 16 hod. | Muzejní noc | setkání Poznejte svého překladatele s renomovanými osobnostmi překladatelského světa, výtvarný a překladatelský workshop, komentovaná prohlídka výstavy V zajetí překladu. Jaroslav Zaorálek a jeho nakladatelé, speciální storytellingová prohlídka zámku s augmentovanou realitou, volný vstup do vybraných expozic a výstav | zdarma
14. 6. od 20.30 hod. | Sto zvířat | koncert legendární skáčkové kapely  
15. 6. od 10 hod. | Den otevřených dveří v multimediální archeologické expozici ARCHEVITA s doprovodným programem pro celou rodinu | zdarma
15. 6. od 15 hod. | Velká fotbalová pohádka | pohádkový kabaret Divadla Minor | zdarma
15. 6. od 20:00 hod. | Svatba bez obřadu | francouzskou komedii uvede Divadelní společnost Háta


Více informací a rezervace míst na www.muzeum-roztoky.cz. Těšíme se na vás!

Za poklady Broumovska. Mezinárodní hudební festival zve v létě na krásu klasické hudby, poprvé nabízí i prohlídky barokních kostelů

BROUMOV: Letní koncerty českých i zahraničních interpretů v jedinečné atmosféře broumovských barokních kostelů v chráněné krajinné oblasti. To vše nabízí od 15. června do 31. srpna už 19. ročník mezinárodního hudebního festivalu Za poklady Broumovska. I tento rok souběžně s akcí probíhají mezinárodní Letní hornové kurzy, v jejichž rámci se 31. července uskuteční premiéra kompozice Halali v podání zhruba 80 lesních rohů: autorkou originálního díla je respektovaná současná česká skladatelka Sylvie Bodorová, jejíž tvorbu festival letos také představí. Program láká i na koncert s hudbou amerického kultovního filmu The Blues Brothers, na vystoupení klavíristů Ivo Kahánka a Miroslava Sekery, recitál Malý princ s Janem Cinou a mnoho dalších lahůdek. Poprvé publiku nabídne i komentované prohlídky běžně nepřístupných kostelů patřících k perlám české barokní architektury. Více na www.zapoklady.cz

od 15.06.2024 do 31.08.2024
Autor článku: 
Magdalena Bičíková, Jana Bryndová

„V letošním Roce české hudby chceme ukázat domácí hudbu v kontextu historie i současnosti. Česká hudba je významným vývozním artiklem a zároveň o ni mají velký zájem mnozí zahraniční umělci,“ říká umělecká ředitelka festivalu Tereza Kramplová. Doporučené vstupné na koncerty je 150 korun. Stejně jako v předchozích letech pořadatelé věnují převážnou část výtěžku na pomoc kostelům, v nichž se koncerty konají.

Rozjezd v rytmu big bandu

O energický rozjezd festivalu se 15. června postará koncert The Blues Brothers, který naplní sál Dřevník hudbou ze stejnojmenného amerického filmu. „Vynikající zpěváci ze Spojených Států, kteří vystupovali například před Barackem Obamou a jeho ženou Michelle, u nás už loni vytvořili báječnou atmosféru a publikum naprosto nadchli. Kostel v Božanově doslova praskal ve švech,“ popisuje ředitelka festivalu Tereza Kramplová. „Soubor jsme proto pozvali i letos, vystoupí ale s trochu jiným programem. Hudbu ze snímku The Blues Brothers a sólové zpěváky tentokrát doplní big band The Loop Jazz Orchestra, takže slibujeme parádní zábavu. Většina míst je k stání - chceme totiž, aby koncert měl uvolněnou taneční atmosféru,“ popisuje Kramplová.

Česká hudba, nejlepší vývozní artikl 

Do kostela pozve posluchače festival poprvé 29. června. V broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha vystoupí Filharmonie Hradec Králové. Pod taktovkou polského dirigenta Jana Miłosze Zarzyckého tu zahraje díla Josefa Suka, W. A. Mozarta, Sylvie Bodorové a Antonína Dvořáka.

Program nabízí rozmanité hudební zážitky v podání dalších zahraničních interpretů, kteří do svého programu také zařadili díla českých skladatelů. K těm patří například polské dechové kvinteto Cracow Golden Quintet, nebo klavírista Matthias Kirschnereit. Hudební zážitek slibují také finští umělci: flétnistka Päivi Väisänen a klavírista Jari Tyni. Ti sestavili koncert výlučně z děl ženských skladatelek.

Na koncertech se představí také renomovaní domácí soubory a umělci: Filharmonie Hradec Králové, Czech Accordion Trio, klavíristé Ivo Kahánek, Miroslav Sekera a Marek Kozák, sopranistka Simona Houda Šaturová nebo Jihočeská komorní filharmonie pod vedením Vojtěcha Spurného se sólohornistkou Zuzanou Rzounkovou. Netradiční show slibuje i koncert lektorů Letních hornových kurzů, na němž své umění předvede mimo jiné italský hornista Luca Benucci či Portugalec Ricardo Matosinhos.

Světové premiéry poprvé na festivalu

„Festival již několik let podporuje domácí soudobou tvorbu. Spolupracujeme s významnými českými skladateli, jako jsou Tomáš Ille, Kryštof Marek či Jan Kučera. Ti všichni vytvořili během posledních let na objednávku festivalu inspirativní premiéry – díla úzce spjatá s Broumovskem, jeho geniem loci, krajinou, architekturou a kulturním dědictvím. Letos k nám zavítá významná česká skladatelka Sylvie Bodorová. Ta patří mezi nejhranější a nejvyhledávanější současné české autory v zahraničí. Spolupracuje s vynikajícími světovými sólisty, její díla se uvádějí po celém světě,“ říká Tereza Kramplová. „Průřez tvorbou Sylvie Bodorové se promítne do celého programu festivalu. Kromě orchestrálních děl tu zazní i komorní tvorba. Jedinečná bude premiéra jejího díla Halali v podání 80 lesních rohů,“ dodává ředitelka Kramplová.

Letní hornové kurzy pro každého – největší v Evropě

Největší evropská akce svého druhu Letní hornové kurzy se letos v Broumově koná podesáté a nabídne posluchačům atraktivní skupinové koncerty. „Kurzy pro až stovku účastníků z celého světa zajišťují špičkoví čeští i zahraniční lektoři. Letos začínají 28. července a trvají do 3. srpna. Kromě koncertů nabízejí i přednášky, workshopy, výstavy lesních rohů několika výrobců, ale i lekce jógy,“ dodává Kramplová a pokračuje: „Zakladatelkou kurzů je sólová hornistka FOK Zuzana Rzounková. Ta letos přizvala skvělé kolegy ze zahraničí – Itala Lucu Benucciho, profesora na italské Fiesole Music School Foundation a uměleckého ředitele Italian Brass Week, a portugalského hornistu Ricarda Matosinhose. Ten působí na Academia de Música de Costa Cabral v Portu.“

Kouzelný příběh Malého prince

V doprovodném programu se představí i magický, divadelně-hudební recitál Malý princ. „Herec Jan Cina obklopený zvukem smyčcového kvarteta a piana přizve posluchače do světa hudby Kryštofa Marka. Improvizačně propojí hudbu s mluveným slovem, a to nejen z nejznámějšího pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho,“ říká Kramplová. „Nově chystáme také prohlídky vybraných kostelů. V některých kostelech program doplníme zhruba půlhodinovým výkladem, na který bude navazovat samotný koncert,“ doplňuje ředitelka festivalu.

Pomoc s opravou barokních skvostů

Festival je i příležitostí k objevování krás broumovských památek. Podle Terezy Kramplové se díky němu daří v poslední době postupně přispívat na opravu kostelů. Počet míst pro pořádání koncertů se tak každoročně zvyšuje „Z kdysi regionální akce se stal festival Za poklady Broumovska uznávanou hudební akcí s mezinárodním obsazením a celorepublikovým dopadem. Oslovuje uznávané české hudební skladatele, na objednávku vznikají premiéry s tématikou Broumovska, podporujeme mladou generaci a spolupracujeme s prestižními mezinárodními soutěžemi. Pootevíráme také brány broumovského hudebního archivu a znovu oživujeme staletou tradici místní hudebnosti. V neposlední řadě poukazujeme na mnohdy neutěšený stav nyní již národní kulturní památky – skupiny broumovských barokních kostelů, která je nádherná a ve světovém kontextu unikátní. Za dobu svého působení jsme uspořádali kolem 220 koncertů s více než 1200 účinkujícími. Přišlo na ně přes 50 000 posluchačů. V příštích letech se zaměříme na méně navštěvovaná nebo běžně nepřístupná místa v regionu. A to i s přesahem za hranice do Polska,“ uzavírá Tereza Kramplová.

Festival se v roce 2024 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pr rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích.

Letošní ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka.

Více na www.zapoklady.cz

Kdo je kdo?

Ředitelka festivalu Za poklady Broumovska Tereza Kramplová (44) se klasické hudbě věnuje celý život. Vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Osm let působila jako manažerka Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Nyní je uměleckou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska, a manažerkou Letních hornových kurzů, největší akce svého druhu v Evropě, kdy Broumovem zní desítky lesních rohů v podání hudebníků z celého světa. Právě tento nástroj má u nás podle Kramplové velkou tradici. Hudební vzdělání považuje za jednu z nejdůležitějších věcí, kterou mohou rodiče dát svým dětem. Rozvíjí podle ní kreativitu, myšlení, paměť i motoriku. „Navíc trávíte čas smysluplně: buď sami v případě klavíru, nebo ve společnosti příjemných lidí v případě komorní nebo orchestrální hry“, říká Kramplová. Ke klavíru má sama osobně hodně blízko. Mimo jiné proto, že její dědeček Milan Klíma vyráběl piana značky Klima. Celkem jich bylo přes tisícovku. Jeho pianiny je vybavená například konzervatoř v Reykjavíku. „Samozřejmě mám doma klavír naší rodinné značky a hrdě se vždy k rodinné tradici hlásím,“ dodává Kramplová.

Za poklady Broumovska: 15. 6. - 31. 8. 2024

Klášter Broumov a broumovská skupina barokních kostelů. Broumov, klášterní kostel sv. Vojtěcha/Božanov, kostel sv. Máří Magdalény/Šonov, kostel sv. Markéty/Vižňov, kostel sv. Anny /Martínkovice, kostel sv. Jiří a Martina/Otovice, kostel sv. Barbory/Police nad Metují, kostel Nanebevzetí Panny Marie/Bezděkov, kostel sv. Prokopa/Vižňov, kostel sv. Anny/ Vernéřovice, kostel sv. Michaela/ Ruprechtice, kostel sv. Jakuba většího a další místa regionu (open air klášterní Zahrada)

Podcast Místní kultury / s Pavlou Smetanovou, ostrovankou z Čech a z Korfu

ČR-ZAHRANIČÍ: Na prahu letní turistické sezóny se řecké téma přímo nabízí, ale rozhovor s průvodkyní turistů, spisovatelkou a blogerkou Pavlou Smetanovou rozhodně není jen pozvánkou na ostrov Korfu, kde už čtvrt století žije se svou česko-řeckou rodinou. V čem se olivový ostrov liší od jiných končin Řecka, co ji tam těší, co naopak zlobí a proč se neraduje ze současného enormního přílivu turistů na Korfu? A vzpomínají Korfané na bratry Durrelly, kteří  jejich ostrov proslavili ve svých knihách? O tom všem bude nový podcast Místní kultury. A také o rozhovorech s Češkami a Čechy  z převážně exotických zemí,  které Pavla Smetanová oslovila, aby se vyptala na jejich zkušenosti se životem v cizině. "V mnoha případech byli velmi vstřícní a rozhodli se, že se se mnou podělí o svůj příběh, který jsem pak dala do knížky nazvané Celej svět je rodná hrouda. Společně jsme totiž zjistili, že je to všude na světě skoro stejné a všechno záleží na tom, jakými lidmi se obklopuješ a s kým žiješ. Ať jsi někde v tropech nebo na Sibiři, jde o to, jaké si buduješ vztahy s těmi nejbližšími lidmi," říká Pavla Smetanová v našem novém podcastu.

Autor článku: 
Hana Soukupová

 

Poslouchejte nás také na:
Google Podcasts Logo Anchor.fm Logo Spotify Logo Apple Podcasts Logo Amazon Music Logo RSS Logo

Listen on Google Podcasts

Pražská muzejní noc se vrací po pěti letech, Muzeum Prahy poprvé zpřístupní zrekonstruovanou budovu na Florenci

PRAHA: Po pětileté pauze se vrací Pražská muzejní noc, tentokrát se organizace zhostilo Muzeum Prahy, které poprvé zpřístupní svou nově zrekonstruovanou hlavní budovu na Florenci. Dále mohou návštěvníci zavítat kupříkladu do Muzea Karla Zemana, Národního zemědělského muzea či galerie Kunsthalle. Program bude probíhat 15. června mezi 19. a 24. hodinou večerní.

15.06.2024
19:00 - 00:00
Autor článku: 
Vojta Novotný

Pražská muzejní noc je akce určená široké veřejnosti, při které muzea a galerie zdarma či za symbolické vstupné otevírají své brány. Ačkoli se koná ve večerních hodinách, je vhodná i pro děti. Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost prozkoumat kulturní bohatství naší metropole s neopakovatelnou noční atmosférou. Během nejúspěšnějších ročníků se noci účastnilo až 50 institucí, kterými za jeden večer prošlo přes 200 000 návštěvníků.

Poslední ročník se však konal v roce 2019, další ročníky byly kvůli pandemii Covidu-19 zrušeny. Na tradici Pražské muzejní noci naváže Muzeum Prahy, které se zhostilo organizace letošního ročníku. A také má co nabídnout – při této příležitosti totiž poprvé veřejnosti zpřístupní svou nově zrekonstruovanou hlavní budovu na Florenci.

„Mrzelo nás, že po pandemii se již tento festival v Praze neobjevil, ačkoliv se těšil obrovské oblibě široké veřejnosti. K organizaci akce takového formátu přistupujeme s velkým respektem, avšak hlavní motivací je pro nás enormní zájem lidí, kteří si o znovuzavedení této velmi úspěšné akce opakovaně žádali," říká ředitel Muzea Prahy Ivo Macek.

Program bude probíhat 15. června mezi 19. a 24. hodinou večerní. Kromě Muzea města Prahy se zúčastní i přes 30 dalších muzeí a galerií, kupříkladu Městská knihovna, Národní zemědělské muzeum, Meet Factory, Muzeum Davida Černého, Kunsthalle, Galerie AMU, Atrium Žižkova, Platforma 15, Galerie Chodovská tvrz, Galerie Kurzor nebo Muzeum Karla Zemana.

Více informací najdete na webu http://prazskamuzejninoc.cz

 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Cestovní ruch