ČESKÝ RÁJ: Ambiciózní program, který čítá jedenáct kulturních akcí na deseti různých místech, nabízejí pořadatelé festivalu klasické hudby Hudba z ráje. Jak je jejich zvykem i ambicí, nezůstane ovšem jen u klasiky a nepůjde pouze o hudbu. Festival totiž pořádá sopranistka Karolína Cingrošová spolu se svým otcem, televizním a rozhlasovým moderátorem Václavem Žmolíkem.
„Baví mě nabízet našim divákům nejrůznější zážitky,“ říká k tomu Karolína. „Vedle koncertů v sakrálních prostorech i třeba swing nebo pop či jazz. Stále prostě hledat a produkovat něco nového a pokaždé poněkud jiného.“ „A já se na festivalu rád blýsknu nejen jako moderátor uvádějící koncerty,“ dodává její otec, „ale i jako hostitel osobností, které si zvu i do svých pořadů v médiích, anebo do talk show, které pořádám na různých místech po republice.“ „Navíc máme ambici, aby náš festival byl typu „site specific“, abychom tedy měli programy vytvořené pro zcela určité místo i zcela určitý čas,“ dodává zpěvačka. Posluchači se tedy mají na co těšit, protože takových speciálních programů bude několik.
Hned první festivalový večer se odehraje v sobotu 6. července 2024 v Prachovských skalách, kde v přírodním amfiteátru pod skalní věží Mnich ožije smutný příběh Dvořákovy Rusalky. V titulní roli se představí osobně Karolína Cingrošová, v dalších renomovaní operní sólisté Peter Malý, Michael Kubečka a Alžběta Vomáčková (Tedy podobně jako Karolína mladá krev naší opery), a to za klavírního doprovodu Martina Levického. Totéž koncertně-scénické provedení Rusalky nabídne festival i 13. července 2024 v Markvarticích. V tomto případě opět na nevšedním místě: na zahradě roubenky č.p.29. Půjde tedy opět o open-air.
O den dříve, v pátek 12. července 2024 se festivalový program nastěhuje do kostela svatého Jiljí v Mladějově, kde celá historie Hudby z ráje před lety začala. Karolína Cingrošová zde tentokrát vystoupí s hudební formací, která je milovníkům klasické hudby v regionu dobře známá, s Triem Talia. Tvoří je Veronika Vildmanová, soprán, Jana Vávrová, zobcové flétny a fagot a Monika Chmelařová, klavír. Večer čtyř dam bude jistě zážitek.
20. července 2024 odpoledne se odehraje první z festivalových besed. Hosty Václava Žmolíka budou manželé Eva a Václav Hudečkovi. Populární spisovatelka a dříve herečka a slavný houslový virtuóz usednou na zápraží Šolcova statku v Sobotce.
Pak bude festivalový program pokračovat ve druhé půlce srpna. 23. 8. 2024 ožije festivalem vůbec poprvé kostel Nanebevzetí Panny Marie v obci Vyskeř. Karolína Cingrošová tam bude koncertovat za doprovodu harfistky Zbyňky Šolcové a slovo doplní Václav Žmolík. A název večera láká: Andělské spojení hudby a mluveného slova.
Dalším hostem pro rozhovor bude 24. srpna 2024 populární kapelník, skladatel a kontrabasista Karel Vágner. Proč se po studiích na konzervatoři nevěnoval klasice? I to jistě Václavu Žmolíkovi prozradí v sále mladějovské Formanky. A navíc i zazpívá.
Festivalové gala má tradiční čas i místo. Tentokrát na samém konci prázdnin, v pátek 30. srpna 2024, vystoupí v kostele svatého Jana Křtitele v Újezdu pod Troskami s Karolínou Cingrošovou saxofonista, klarinetista, zpěvák a kapelník Felix Slováček mladší. A druhý den zakončí prázdninové akce festivalu beseda V. Žmolíka s herečkou a jeho kolegyní z Českého rozhlasu Dvojka Terezou Kostkovou. Zajít na ni můžete opět na Šolcův statek.
Bohatší než v jiných letech bude na festivalu podzimní program. Prvním bonbónkem pro diváky bude Slavnostní koncert ke Dni české státnosti a Roku české hudby. Zazní v kostele svatého Ignáce z Loyoly v Jičíně a vystoupí na něm sopranistka Karolína Cingrošová za doprovodu dvou harfitek - Zbyňky Šolcové a Hedviky Jouzové Mousa Bacha. Znít budou díla velikánů české hudby B. Smetany nebo A. Dvořáka a dalších a mluvené slovo obstará Václav Žmolík.
Vyvrcholením letošního programu na Hudbě z ráje 2024 bude koncert v sále Střelnice v Turnově 23. října 2024. Vystoupí na něm jedna z nejpopulárnějších českých zpěvaček, královna popu a muzikálu, která má blízko i ke klasice, Bára Basiková spolu s Karolínou Cingrošovou za doprovodu Ústřední hudby Armády České republiky, šedesátičlenného tělesa, které reprezentuje naši zemi na mnoha koncertech u nás v i zahraničí. Obě umělkyně s ním pravidelně spolupracují.
Letošní festival Hudba z ráje pak zakončí, jak už se v posledních letech stalo zvykem, na Štěpána 26. prosince 2024 Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby v kostele svatého Jakuba Většího v Jičíně.
„Věříme, že si z našeho programu lidé vyberou,“ říká Václav Žmolík a Karolína Cingrošová dodává: „A že budeme mít jako v minulých letech na koncertech plno.“ Ostatně třeba vstupenky na koncert B. Basikové, K. Cingrošové a ÚH AČR jsou už v prodeji, a to on-line na www.kulturaturnov.cz
Generálním partnerem festivalu Hudba z ráje 2024 je už tradičně společnost Sklopísek Střeleč, partnery společnosti SECO, zahradní traktory, ECT, MTS, AutoZitka, J.M.Schlik, Madame Camel, DanteFashion a VOKO reklama. Podpořily jej Nadace Život umělce, Město Jičín a obce Mladějov a Újezd pod Troskami.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.