úterý
16. července 2024
svátek slaví Luboš
Kateřinská zahrada
© Foto: Karel ŠusterOrchestr BERG osvěží léto premiérovým open air koncertem v Kateřinské zahradě

PRAHA: Výjimečná letní akce se uskuteční v pondělí 15. července v málo známé Kateřinské zahradě v Praze. Orchestr BERG tu uvede open air koncert se světovou premiérou čtyř nových kompozic vytvořených na společnou objednávku čtyř středoevropských ansámblů specializovaných na současnou hudbu. Pro velký zájem se o den dříve uskuteční otevřená generální zkouška. Vstup na oba večery je volný, ale pouze s rezervací míst. Open air koncertu předchází komentované procházky okolí.

15.07.2024
Autor článku: 
Eva Kesslová

Když vloni v létě čtyři mladí skladatelé navštívili společně s hudebníky Orchestru BERG Kateřinskou zahradu, byli okouzleni jejím nenápadným půvabem. Katarzyna Krzewińska (PL), Máté Balogh (HU), Samuel Hvozdík (SK) a Ian Mikyska (CZ) zvítězili v otevřené výzvě pro skladatele do 35 let, jejímž výsledkem jsou nové kompozice volně inspirované tématy udržitelnosti a soužití člověka s přírodou. V každé zemi vybírala odborná porota na základě přihlášených projektů, s přihlédnutím ke kvalitě jejich dosavadní tvorby. V té české byli skladatelé Slavomír Hořínka, Ondřej Adámek a také Peter Vrábel, umělecký šéf Orchestru BERG.

Součástí Orchestru BERG se na necelý týden stanou dva hudebníci partnerského UMZE Ensemble z Budapešti. Aurél Holló je mimo jiné členem mezinárodně proslulého souboru Amadinda Percussion Group, Péter Szücs je jedním z nejvýznamnějších maďarských klarinetistů, který se věnuje současné hudbě. Dva z hudebníků Orchestru BERG se hned následující den po pražském koncertě vydají do Varšavy, kde se stanou součástí Hashtag Ensemble. V každé zemi se koná setkání s místní uměleckou komunitou – především se skladateli a hudebníky. To pražské bude symbolicky ve vile Amerika, sídle Muzea Antonína Dvořáka, které je za zdí Kateřinské zahrady, přímo u místa koncertu.

Orchestr BERG se zaměřuje na současnou hudbu a podporu českých skladatelů především mladších generací. Hudbu kombinuje s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, své posluchače často zve do netradičních prostor. Ve světové premiéře uvedl již více než dvě stovky nových děl, jeho působení je tak pro vývoj české hudební scény naprosto zásadní. Za dobu své existence si Orchestr BERG vybudoval pověst špičkového tělesa, které se s odvahou a kreativitou pouští do těch nejnáročnějších projektů v oblasti současné hudby. V roce 2021 získal pro Českou republiku po půl století prestižní cenu Prix Italia. www.berg.cz

 

RENEWABLE MUSIC | … letní open air – hudba ve skryté zahradě

pondělí 15. července 2024, 20:00, Kateřinská zahrada

při nepřízni počasí: 20:15, kostel Nejsv. Salvátora u Karlova mostu

18:00 – komentované procházky

(Zapomenutý Albertov, Tajemné Nové Město pražské, O brutalismu a tak)

 

veřejná generální zkouška

neděle 14. července od 19:30 | Kateřinská zahrada – při nepříznivém počasí se nekoná

 

světová premiéra čtyř nových kompozic určených nejen do plenéru:
Máté Balogh (HU) – Thoreau Second Hand. In memoriam Alvin Lucier
Samuel Hvozdík (SK) – Stigma
Katarzyna Krzewińska (PL) – Green&Blue | Dreamin'
Ian Mikyska (CZ) – Forest/Trees

 

Orchestr BERG & hosté: UMZE Ensemble
Peter Vrábel – dirigent
Jan Komárek – light design


PARTNEŘI: Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Svaz polských skladatelů a Hashtag Ensemble (PL), Waves Bratislava a EnsembleSpectrum (SK), UMZE Ensemble (HU)


PODPORA: Evropská unie prostřednictvím programu Kreativní Evropa, Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Praha 1, SoundCzech / Institut umění / Národní plán obnovy, Partnerství OSA, Fond na podporu umenia, BENU - síť lékáren 

MEDIÁLNÍ PODPORA: KlasikaPlus, Classic Praha, Český rozhlas, HISvoice, Harmonie

Skladby vznikly na objednávku projektu “Renewable Music. V4 Composers for Sustainability” financovaného Evropskou unií v rámci programu Creative Europe 2021-2027. Názory vyjádřené jsou názory autora a neodráží nutně oficiální stanovisko Evropské unie či Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Evropská unie ani EACEA za vyjádřené názory nenese odpovědnost.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Známe výsledky letošního ročníku Ceny Hereditas obligat, kterou Královéhradecký kraj udílí za obnovu a záchranu architektonického dědictví na svém území. Odborná porota letos z 12 nominací vybrala opravu zámeckého areálu Karlova Koruna či bývalého vodojemu, restaurování historicky cenných náhrobků a cenu za popularizaci památkové péče získal Jiří Němeček.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.07.2024

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024