středa
8. ledna 2025
svátek slaví Čestmír
Kateřinská zahrada
© Foto: Karel Šuster



Orchestr BERG osvěží léto premiérovým open air koncertem v Kateřinské zahradě

PRAHA: Výjimečná letní akce se uskuteční v pondělí 15. července v málo známé Kateřinské zahradě v Praze. Orchestr BERG tu uvede open air koncert se světovou premiérou čtyř nových kompozic vytvořených na společnou objednávku čtyř středoevropských ansámblů specializovaných na současnou hudbu. Pro velký zájem se o den dříve uskuteční otevřená generální zkouška. Vstup na oba večery je volný, ale pouze s rezervací míst. Open air koncertu předchází komentované procházky okolí.

15.07.2024
Autor článku: 
Eva Kesslová

Když vloni v létě čtyři mladí skladatelé navštívili společně s hudebníky Orchestru BERG Kateřinskou zahradu, byli okouzleni jejím nenápadným půvabem. Katarzyna Krzewińska (PL), Máté Balogh (HU), Samuel Hvozdík (SK) a Ian Mikyska (CZ) zvítězili v otevřené výzvě pro skladatele do 35 let, jejímž výsledkem jsou nové kompozice volně inspirované tématy udržitelnosti a soužití člověka s přírodou. V každé zemi vybírala odborná porota na základě přihlášených projektů, s přihlédnutím ke kvalitě jejich dosavadní tvorby. V té české byli skladatelé Slavomír Hořínka, Ondřej Adámek a také Peter Vrábel, umělecký šéf Orchestru BERG.

Součástí Orchestru BERG se na necelý týden stanou dva hudebníci partnerského UMZE Ensemble z Budapešti. Aurél Holló je mimo jiné členem mezinárodně proslulého souboru Amadinda Percussion Group, Péter Szücs je jedním z nejvýznamnějších maďarských klarinetistů, který se věnuje současné hudbě. Dva z hudebníků Orchestru BERG se hned následující den po pražském koncertě vydají do Varšavy, kde se stanou součástí Hashtag Ensemble. V každé zemi se koná setkání s místní uměleckou komunitou – především se skladateli a hudebníky. To pražské bude symbolicky ve vile Amerika, sídle Muzea Antonína Dvořáka, které je za zdí Kateřinské zahrady, přímo u místa koncertu.

Orchestr BERG se zaměřuje na současnou hudbu a podporu českých skladatelů především mladších generací. Hudbu kombinuje s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, své posluchače často zve do netradičních prostor. Ve světové premiéře uvedl již více než dvě stovky nových děl, jeho působení je tak pro vývoj české hudební scény naprosto zásadní. Za dobu své existence si Orchestr BERG vybudoval pověst špičkového tělesa, které se s odvahou a kreativitou pouští do těch nejnáročnějších projektů v oblasti současné hudby. V roce 2021 získal pro Českou republiku po půl století prestižní cenu Prix Italia. www.berg.cz

 

RENEWABLE MUSIC | … letní open air – hudba ve skryté zahradě

pondělí 15. července 2024, 20:00, Kateřinská zahrada

při nepřízni počasí: 20:15, kostel Nejsv. Salvátora u Karlova mostu

18:00 – komentované procházky

(Zapomenutý Albertov, Tajemné Nové Město pražské, O brutalismu a tak)

 

veřejná generální zkouška

neděle 14. července od 19:30 | Kateřinská zahrada – při nepříznivém počasí se nekoná

 

světová premiéra čtyř nových kompozic určených nejen do plenéru:
Máté Balogh (HU) – Thoreau Second Hand. In memoriam Alvin Lucier
Samuel Hvozdík (SK) – Stigma
Katarzyna Krzewińska (PL) – Green&Blue | Dreamin'
Ian Mikyska (CZ) – Forest/Trees

 

Orchestr BERG & hosté: UMZE Ensemble
Peter Vrábel – dirigent
Jan Komárek – light design


PARTNEŘI: Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Svaz polských skladatelů a Hashtag Ensemble (PL), Waves Bratislava a EnsembleSpectrum (SK), UMZE Ensemble (HU)


PODPORA: Evropská unie prostřednictvím programu Kreativní Evropa, Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Praha 1, SoundCzech / Institut umění / Národní plán obnovy, Partnerství OSA, Fond na podporu umenia, BENU - síť lékáren 

MEDIÁLNÍ PODPORA: KlasikaPlus, Classic Praha, Český rozhlas, HISvoice, Harmonie

Skladby vznikly na objednávku projektu “Renewable Music. V4 Composers for Sustainability” financovaného Evropskou unií v rámci programu Creative Europe 2021-2027. Názory vyjádřené jsou názory autora a neodráží nutně oficiální stanovisko Evropské unie či Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Evropská unie ani EACEA za vyjádřené názory nenese odpovědnost.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025

PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura, Senioři
Články a komentáře
08.01.2025

OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat. 

Podívejte se na náš nový dokument,  kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu. 

Dokument najdete ZDE.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.01.2025

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025