středa
26. června 2024
svátek slaví Adriana

Děti a mládež

Pozvánka na vernisáž výstavy Loutky do každé rodiny

26.06.2024
18:00

CHRUDIM:Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi srdečně zve na vernisáž nové výstavy kurátora Mgr. Richarda Matuly s názvem „Loutky do každé rodiny“  v pátek 28. 6. 2024 v 18.00 hod., která představí fenomén rodinného loutkového divadla 1. poloviny 20. století.

Od 20 hod. zahraje na terasách MLK loutkářská kapela Holinky, která potěší hravým spojením swingu s židovským klezmerem.

Nový divadelní festival na nádvoří Plzeňského Prazdroje zve na představení s hereckými hvězdami i pohádky pro děti

PLZEŇ: POCEM na divadlo, to je název nového letního festivalu pod širým nebem, který do Plzně přiveze pestrou paletu pečlivě vybraných inscenací předních pražských scén. Letošní první ročník pořádaný společností INDIGO company navazuje na úspěšnou, několikaletou tradici divadelního festivalu na zámku v Průhonicích u Prahy.

od 19.06.2024 do 23.06.2024
Autor článku: 
Daniela Vítová

Během pěti červnových dní nabídne divákům představení napříč žánry. Na své si tak přijdou milovníci činohry i pohybového divadla. Návštěvníci se mohou těšit na Divadlo Viola, Divadlo Na zábradlí, Losers Cirque Company a INDIGO company. Z hereckých hvězd do Plzně zavítají Daniela Kolářová, Jan Vlasák, Jana Plodková, Barbora Bočková, Jan Hájek, Veronika Gajerová, Jakub Žáček, Radek Zima, Ondřej Ruml, Dana Morávková, Lilian Fischerová, Jana Trojanová, Dana Černá a mnoho dalších.

Upozaděn nebude v rámci festivalu ani dětský divák. Právě pro rodiny s dětmi budou během víkendu na programu pohádky v podání divadla Láryfáry a pořádající INDIGO company.

K výjimečným, letním dnům/večerům přispěje rovněž i vzdušný prostor nádvoří Plzeňského Prazdroje, kde vyroste hlediště s elevací pro pět set diváků. A důležitou roli sehraje také dobré jídlo a pití, o které nebude nouze. 

Jedna ze zakladatelek INDIGO company Lilian Fischerová je plzeňskou rodačkou a dala impulz a námět celému festivalu.

„Ač již dlouhá léta žiji a profesně působím v Praze, moje srdce stále tluče pro Plzeň. Přála jsem si ve svém rodném městě, vytvořit kvalitní projekt, který naváže na tradici letního open-air divadla a přiveze inscenace, o kterých jsem přesvědčena, že stojí za vidění. Jsem vděčná, že se k nám připojila divadla s inscenacemi, které jsou velmi žádané a na svých domovských scénách vyprodané. Rovněž jsme nadšeni ze spolupráce s Plzeňským Prazdrojem. Divadlo, kulturní zážitek a pivo k sobě v Plzni patří,“ uvedla Lilian Fischerová, herečka, tanečnice, modelka a II. Česká vicemiss 2007, která festival POCEM na divadlo organizuje. Návštěvníci ji uvidí i na jevišti, kde hraje v několika představeních.

Festival odstartuje ve středu 19. 6. představení „Commedia finita“. Nesmírně vtipná hra o naší nejslavnější operní pěvkyni Emě Destinnové patří k repertoáru Divadla Viola.

Druhý festivalový večer (20. 6.) bude zasvěcen akrobacii v podání Losers Cirque Company. Novocirkusové představení „The Losers“ chce být současnou reflexí faktu, že v dnešním zrychleném tempu společnosti mnoho lidí ztrácí svoji osobnost a vizi svého jak soukromého, tak partnerského života.

Následující den (21. 6.) je na programu odpolední představení divadla Láryfáry. „Námořnická pohádka“ vypráví o čestném a dobrém kapitánu Hromovi, který se na své lodi Bublině vydává za svým snem na ostrov Hukakulu. Večer pak bude na festivalovém pódiu excelovat Jan Vlasák v dojemné a současně vtipné tragikomedii o jednom smutném fenoménu naší doby, o Alzheimerově chorobě. Představení „Otec“ má na repertoáru INDIGO company.

Víkendový program zahájí v sobotu 22. 6. dopoledne „Princezna na ocet“, původní česká pohádka s odvážnými dívkami, veselými čerty a spoustou písniček pobaví malé i velké diváky. Také odpolední nadílka INDIGO company je určena dětem a jejich rodičům. Čekají nás „Tři veteráni“, známá pohádka o odvaze, lidské hlouposti a skutečném lidském štěstí, které bývá na dosah. V sobotu večer uzavře INDIGO company svůj triptych hrou „Jak je důležité býti (s) Filipem.“ Komedie plná mnoha párů, které nepodceňují styl a nepřeceňují pravdu, je klasikou z pera Oscara Wildea.

Poslední festivalový den (23. 6.) přinese dopoledne „Cirkusovou pohádku“ plnou humoru a písniček v podání divadla Láryfáry. Festival uzavře legendární Divadlo Na zábradlí inscenací „Mýcení“. Malý pokojíček napěchovaný obrazy a hosty se stává dusivě sevřeným dějištěm umělecké večeře, s jejímž začátkem se stále čeká na herce Národního divadla.

Vstupenky lze zakoupit v síti GoOut.net a Plzeňská vstupenka.

 

Informace o programu

 

19. 6. 2024 

20.30 - COMMEDIA FINITA (Divadlo Viola) 

Nesmírně vtipná hra o naší nejslavnější operní pěvkyni Emě Destinnové.
Výpovědi její pedagogické konkurentky, uklízečky, společnice a komorné jsou svědectvím nejen o úspěších a pádech Emy Destinnové, ale především o závisti a malosti, které jako důvěrné známé provázejí i naše životy.

Hrají: Daniela Kolářová, Dana Černá, Milena Šajdková a Jana Trojanová

Režie: Lída Engelová

 

20. 62024 

20.30 - LOSERS - akrobacie (Losers Cirque Company)

Novocirkusové představení The Losers chce být současnou reflexí faktu, že v dnešním zrychleném tempu společnosti mnoho lidí ztrácí svoji osobnost a vizi svého jak soukromého, tak partnerského života.

Scénář, režie a choreografie: Jarek Cemerek
Akrobatické sestavy:  Petr Horníček

 

21. 6. 2024 

15.00 - Námořnická pohádka - (Láryfáry)  - představení děti a rodiče

O čestném a dobrém kapitánu Hromovi, který se na své lodi Bublině vydává za svým snem… na ostrov Hukakulu. 

 

20.30 - OTEC (INDIGO company)

Dojemná a současně vtipná tragikomedie o jednom smutném fenoménu naší doby. V hlavní roli exceluje Jan Vlasák.

Dále hrají: Veronika Gajerová, Aleš Procházka, Lilian Fischerová, Radim Kalvoda a Lenka Zbranková

Režie: Petr Svojtka

 

22. 6. 2024

11.00 - Princezna na ocet (INDIGO company) - představení pro děti a rodiče

Původní česká pohádka s odvážnými dívkami, veselými čerty a spoustou písniček.

 

15.00 - Tři veteráni (INDIGO company) - představení pro děti a rodiče

Pohádka nejen pro děti o odvaze, lidské hlouposti a skutečném lidském štěstí, které bývá na dosah.

 

20.30 - JAK JE DŮLEŽITÉ BÝTI (S) FILIPEM (INDIGO company)

Komedie mnoha párů, které nepodceňují styl a nepřeceňují pravdu.

Klasika Oscara Wildea, ryze britská studie žen, mužů, vztahů a stereotypů, kterým dobrovolně a s úsměvem podléháme.

Hrají: Ondřej Ruml/Michael Vykus, Radek Zima, Stanislava Jachnická/Dana Morávková, Lilian Fischerová, Jana Trojanová, Simona Vrbická-Koptová, Miroslav Dvořák a Ondřej Novák

Režie: Hana Marvanová

 

23. 6. 2024

11.00 - Cirkusová pohádka (Láryfáry)  -  představení děti a rodiče

Pohádka plná humoru a písniček! Ovšem pozor, tentokrát z bláznivého cirkusového prostředí. Pojďte s námi zjistit, že vše, co se na první pohled leskne a třpytí, může být ve skutečnosti úplně jinačí.

 

20.30 - MÝCENÍ (Divadlo Na zábradlí)

Malý pokojíček napěchovaný obrazy a hosty se stává dusivě sevřeným dějištěm umělecké večeře, s jejímž začátkem se stále čeká na herce Národního divadla. Ze slavnostního setkání se stane hluboká, ironická i jízlivě zábavná sonda do života lepší společnosti.

Hrají:  Jana Plodková, Jakub Žáček, Václav Vašák, Magdaléna Sidonová, Jan Hájek, Johana Matoušková, Dita Kaplanová, Petr Jeništa

Režie: Jan Mikulášek

 

O divadelní společnosti INDIGO company

INDIGO company je nezávislá divadelní a umělecká společnost, kterou v roce 2013 založily herečky Jana Trojanová a Lilian Fischerová. Zabývá se produkcí vlastních divadelních projektů a jejich uváděním po celé České republice. Ve svém poměrně bohatém repertoáru nabízí jak autorská představení, tak zpracování klasických titulů. Při jejich realizaci spolupracuje s předními režiséry, scénáristy, scénografy a hudebníky. Indigo dále pořádá taneční a divadelní workshopy, literárně-hudební pořady, festivaly, scénická čtení, besedy s osobnostmi českého kulturního života, charitativní komponované pořady, koncerty a benefiční muzikálová představení. Je stálým hostem Divadla pod Palmovkou.

www.indigocompany.cz

 

 

 

 

Maurfilm přiváží z festivalu v Annecy hattrick ocenění

ZAHRANIČÍ: Ve dnech 9. až 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů na světě. Výrazné české zastoupení měla producentská společnost Maurfilm s pěti snímky, která si odnáší ocenění hned tří krátkometrážních snímků: Cena publika pro krátký film – Hurikán; Cena mladého publika – Ahoj léto; a Cena za nejlepší původní hudbu pro krátký film – Joko.

Autor článku: 
Marta Jallageas/ika

"Tento hattrick cen představuje snímky v široké škále animačních technik a ukazuje nesmírnou kreativitu našich autorek a autorů," říkají producenti Kamila Dohnalová a Martin Vandas. "Jsme nadšeni, že žižkovský svéráz, humor i atmosféra devadesátek je mezinárodně srozumitelná a zábavná pro publikum z celého světa, které každoročně do Annecy zavítá," dodává na adresu filmu Hurikán producentka Kamila Dohnalová. "Zdůvodnění mladé poroty, která ocenila snímek Ahoj léto, nás dojalo a ubezpečilo o empatii a smyslu pro hravost nastupující generace," doplňuje Martin Vandas.

Hurikán, černobílá romance s komediálními prvky v režii Jana Sasky, vrací diváka do 90. let na pražský Žižkov. Titulní hrdina se zde vydává na odyseu ve snaze získat nový sud piva pro barmanku Báru, do které je zakoukán. Zdánlivě jednoduchá mise, kdyby se nekonala v této divoké pražské čtvrti. Snímek vznikl kreslenou 2D animací za použití 3D referencí a podílelo se na něm několik desítek animátorů z Česka, Francie, Slovenska a Bosny a Hercegoviny. Pro režiséra jde o profesionální debut a žánrem navazuje na jeho poslední krátkometrážní Happy End (2015), za který posbíral celou řadu festivalových ocenění a byl na oscarovém shortlistu.

Rád bych poděkoval celému týmu za skvělou práci! Jsem také velmi vděčný divákům za tak vřelé a krásné přijetí. Skvělá atmosféra panovala i mezi tvůrci v naší sekci, od kterých jsem také dostal řadu povzbudivých zpráv. Děkujeme Annecy za možnost potkat se na tak skvělém festivalu,“ dodává režisér snímku Jan Saska.

K sestavě se připojuje prázdninová groteska režisérského dua Martina Smatany a Veroniky Zacharové Ahoj léto, která okouzlila festivalové diváky v soutěžní sekci Mladé publikum. Krátký film kombinuje stop-motion a ručně kreslenou animaci a přináší jedenáctiminutovou podívanou plnou nečekaných zvratů. 

Trojici uzavírá adaptace divadelního dramatu Ronalda Topora Joko, v koprodukci s polským a německým studiem. Groteskní příběh vykořisťování a nadvlády člověka nad člověkem oslovila porotu svojí hudbou v podání Aliaksandra Yasinskiho, který vytvořil hudební zpracování i pro film Ahoj léto.

Jsem pyšný na naše filmové týmy, jejichž nasazení proměnilo naši účast v Annecy v triumf, o jakém jsme ani nesnili. Rovněž děkujeme koproducentům, fondům a distributorům, kteří nám svou důvěrou umožňují tvořit a růst," říká Martin Vandas.

Na letošní ročník festival se přihlásilo rekordních 3 277 filmů ze 108 zemí světa a do prestižního výběru se probojovaly ještě další dva snímky z dílny Maurfilmu. Do studentské sekce se zařadil Plevel, který se nedávno představil ve světové premiéře na festivalu v Cannes. A v kategorii Perspektivy představila svůj intimní dokumentární deník I Died in Irpin debutující ukrajinská režisérka Anastasia Falileieva. Dojemné zkoumání přežití během ukrajinského konfliktu je vyprávěné optikou osobní zkušenosti.

www.maurfilm.com  

35. Skupovu Plzeň slavnostně zakončilo rozdání cen nejlepším českým a slovenským loutkářům

PLZEŇ: V neděli 16. června se uzavřel pětidenní maratón špičkových loutkářských inscenací od nás i ze zahraničí. 35. ročník festivalu Skupova Plzeň přivítal od 12. do 16. června na 7000 diváků, kteří si užívali rozmanitou nabídku představení, workshopů, koncertů a dalších akcí. Bienále Skupova Plzeň je především bilanční přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkářů. Odborná porota posuzovala 19 vybraných inscenací, mezi jejich tvůrce rozdělila celkem 11 cen a jedno čestné uznání. Nejvíc jich získala inscenace Divadla Drak a Bábkového divadla Bratislava s názvem „Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník“. Bohatý doprovodný program festivalu představil mimo jiné unikátní fokus na loutkářské umění Koreje, Indonésie nebo Tchaj-wanu a také velký open air program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Autor článku: 
Daniela Vítová

„Skupova Plzeň nabídla letos během pěti dnů celkem 60 představení umělců z 11 zemí a 4 kontinentů. Vedle toho festival uvedl několik unikátních workshopů, nové formáty programů Puppet Slam International a Connect Up a jednu zcela premiérovou výstavu,“ uvedl Jakub Hora, ředitel Skupovy Plzně a také pořádajícího Divadla ALFA. „Kvalita programu byla hodnocena velmi dobře, a to jak ze strany odborné veřejnosti, tak ze strany diváků. Festival letos navštívily stovky profesionálů z oblasti divadla a loutkového divadla z celého světa. Z tohoto pohledu je zřejmé, že mezinárodní význam festivalu stále roste. Skupova Plzeň patří již stabilně mezi výrazné evropské festivaly v oblasti loutkového divadla, tedy mezi ty festivaly, které jsou schopny přesahovat regionální i oborové hranice. Pro nás jako pořadatele je tento trend velmi potěšující.“

Soutěžní část programu byla zakončena 16. 6. v 16 hodin v Divadle ALFA vyhlášením cen za účasti ministra kultury Martina Baxy a radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Elišky Bartákové.

Odborná porota ve složení scénografka a kostýmní výtvarnice Andrea Králová, teatrolog a překladatel Michal Zahálka, performer, hudebník a sound designer Jan Čtvrtník, šéfredaktorka časopisu Loutkář Kateřina Dolenská a divadelní teoretik a dramaturg Zdeněk A. Tichý udělila za inscenace českého a slovenského profesionálního loutkového divadla, které vznikly v uplynulých dvou letech, následující ocenění:

 

  • čestné uznání Janu Tomášovi za precizní zvukařskou práci inscenace Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník Divadla DRAK a Bratislavského bábkového divadla

 

  • Cena města Plzně Ľubomíru Piktorovi za herectví v inscenaci Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník Divadla DRAK a Bratislavského bábkového divadla
  • Cena města Plzně Darii Gostevě a Anastázii Dobrodinské za graciéznost pohybu loutek v inscenaci Louskáček. Zeleninový balet souboru Borshch Theatre
  • Cena města Plzně Andreji Lygovi za autorsko-performerský počin v inscenaci Pohádka pro odvážné
  • Cena města Plzně Karolíně Vyhlídal Hýskové a Anně Bangoura za kreativní souhru v inscenaci Dvě čárky Divadla loutek Ostrava
  • Cena města Plzně Tomáši Procházkovi za performativní DJing v inscenaci Třetí ruka souboru Handa Gote research & development
  • Cena města Plzně Matijovi Solcemu a Ivo Sedláčkovi za hudbu k inscenaci EXIT od Fekete Seretlek
  • Cena města Plzně Robertu Smolíkovi za loutky a automaty k inscenaci Horror vacui Naivního divadla Liberec
  • Cena města Plzně Jakubu Růžičkovi za masky k inscenaci Kriplštreka Divadla Líšeň
  • Cena města Plzně Tomáši Jarkovskému a Peteru Galdíkovi za dramaturgický koncept inscenace Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník Divadla DRAK a Bratislavského bábkového divadla
  • Cena města Plzně Petru Haškovi za koncept inscenace 27 souboru Geisslers Hofcomoedianten
  • Cena Antonína Šimely Johaně Vavřínové za herecký výkon v roli Paní s píšťalkou v inscenaci Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník Divadla DRAK a Bratislavského bábkového divadla

Program festivalu pokračuje až do nedělního večera vystoupením unikátních hostů a divadel z Indonésie, Korey a Slovinska.

I po skončení festivalu zůstává v mázhausu plzeňské radnice na náměstí Republiky k vidění výstava Loutky Indonésie z jedinečné sbírky teatroložky Jany Wolfové. Výstava je přístupná zdarma a potrvá do 21. června 2024.

Skupova Plzeň je bienále, následující 36. ročník se proto uskuteční v červnu 2026.

 

Matěj Borovský z plzeňského Step by step studia se stal mistrem ČR

PLZEŇ: Zlatou medaili vybojoval na Mistrovství ČR ve stepu jednadvacetiletý Matěj Borovský za sólo v kategorii muži. Na Grand finále Czech Dance Masters, které se konalo od 30. 5. do 2. 6. v Kongresovém centru v Praze, uspěli i další členové plzeňského Step by step studia Kamily Borovské.

Autor článku: 
Daniela Vítová

Stříbro a titul vicemistra ČR získal za sólo v kategorii juniors 1 Šimon Mulač a bronz si z Prahy odvezla formace Hollywood Stars v kategorii adults 2. Všichni medailisté postupují přímo na Mistrovství světa ve stepu, které se bude konat v říjnu 2024 v Praze. Do nejvyšší světové stepařské soutěže se díky umístění na postupových místech kvalifikovaly i formace dětí Beetlejuice a skupinka juniorů Trouble. Postupuje i formace dospělých Power of Ruby.

„Mistrovství ČR pro nás bylo letos velkým úspěchem. Moc děkuji všem členům studia, kteří se ho zúčastnili a bez ohledu na umístění odvedli skvělé výkony! A jsem také šťastná, že se Matějovi podařilo v silné konkurenci zazářit a poprvé získat titul mistra ČR,“ uvedla lektorka a trenérka Kamila Borovská, která je matkou Matěje Borovského.

„Je to nepopsatelný a jedinečný pocit. O to náročnější budou přípravy na Mistrovství světa v říjnu.,“ řekl Matěj Borovský.

Trenér a choreograf Matěj Borovský (nar. 2002), mistr ČR 2024, se stepu věnuje od svých sedmi let. V roce 2017 se stal vicemistrem ČR v juniorských sólech, o rok později byl čtvrtý v kategorii dospělých. Roku 2019 byl na Mistrovství ČR třetí, jeho velkým úspěchem bylo 3. místo na Mistrovství Evropy. Účastnil se workshopů s předními stepaři, jako jsou Daniel Borak, Jason Samuel Smith, Daniel Leveille, Chris Matallo nebo Hillary Marie. V říjnu 2019 absolvoval týdenní workshop na festivalu v Brazílii v Sao Paulu. Vystupuje na různých akcích, pravidelně na Plzeňském festivalu stepu. Od roku 2018 vede ve Step by step studiu hodiny techniky a staví choreografie.

Stepu se věnuje i Matějův bratr dvojče Antonín Borovský. Antonín je autorem choreografií formací Trouble a Power of Ruby a oba bratři spolu s dalšími stepaři ve formaci Power of Ruby účinkují.

Na světový šampionát se budou úspěšní členové Step by step studia intenzivně připravovat, mimo jiné v rámci letního soustředění v Nových Hutích na Šumavě. Pro děti, které baví step, se o prázdninách uskuteční příměstský tábor.

Plzeňské Step by step studio vzniklo v roce 2010 a nyní sídlí v DEPO2015. Na podzim se ale chystá stěhovat do nových prostor. Studio navštěvuje více než 200 stepařů všech věkových kategorií. Jeho provozovatelem je Spolek K.R.O.K., který každoročně pořádá i Plzeňský festival stepu.

www.stepbystepstudio.cz

www.spolekkrok.cz

Konference o kreativním učení představí letošní pilotní projekty

HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník konference Kreativní učení v Královéhradeckém kraji s podtitulem Jak dostat umění do škol a školy k umění aneb jak si věřit, tvořit, radovat se, objevovat a učit proběhne v Hradci Králové 13. června od 9 do 16 hodin v sále Knihovny města Hradce Králové. Konference nabídne celodenní program zaměřený na prezentace spolupracujících učitelů, umělců a žáků, kteří se v tomto školním roce zapojili do pilotního projektu kreativního učení. Konferenci je možné sledovat také přes online stream.

13.06.2024
09:00 - 16:00
Autor článku: 
Ilona Mach

„Smyslem letošní konference je ukázat, jak se dětem, pedagogům a umělcům v rámci pilotních projektů na základních školách v Královéhradeckém kraji vedlo. Pro nás je důležité, že se mohou v závěru projektu všichni setkat, sdílet své zkušenosti, konkrétní dopady a praktické postřehy, které bychom rádi využili pro plánování dalších ročníků kreativního učení,“ přibližuje cíl letošní konference Ilona Havlíčková, koordinátorka kreativního učení z Centra uměleckých aktivit. „Zároveň věříme, že konference pomůže s osvětou kreativního učení a inspiruje další školy a aktivní učitele, aby se do budoucna zapojili,“ dodává.

 

Desková hra, asfalt art nebo food performance

Prezentace projektů jsou rozděleny do tří tematických bloků: Objevování uměleckých profesí, možností živého umění a filmu, které odrážejí pestrou škálu využitých uměleckých forem a jejich propojení s vyučovacími předměty a tematickými plány. Publiku se tak představí například tvorba deskové hry propojená se starými pověstmi českými, proměna školního dvora a nahlédnutí do profese architekta nebo zážitková výuka zeměpisu a angličtiny formou food artu a vizuálního storytellingu.

 

O žácích se žáky

„Velice mě těší, že se podařilo do programu konference aktivně zapojit i samotné žáky, protože si nedokážu představit, že bychom mluvili o žákovských projektech bez žáků. Pilotního ročníku se zúčastnilo velmi široké věkové spektrum dětí od druhé do deváté třídy, proto pro nás bylo důležité vytvořit pro ně co nejpříjemnější prostor, kde se nebudou ostýchat mluvit. O polední pauze se také v předsálí městské knihovny otevře jakýsi miniveletrh, kde jednotlivé školní delegace u svých vlastních stolků mohou neformálním způsobem zájemce seznámit se svou zkušeností nebo třeba pustit svůj krátký animovaný film. Kdo ví, třeba vzniknou i nějaká nová přátelství,“ popisuje Petra Kultová, konzultantka kreativity z Centra uměleckých aktivit.

Konference je součástí celoročního pilotního projektu kreativního učení v Královéhradeckém kraji podpořeného z Národního plánu obnovy. Účast je proto bezplatná a otevřená všem zájemcům z řad učitelů, umělců, kreativců či kulturních organizací a institucí. Podrobný program, medailonky řečníků a registrace k prezenční účasti či sledování online stream najdete na webovkách pořádající organizace Centra uměleckých aktivit Hradec Králové.

 

 

 

Loutková inventura diváky potěšila atmosférou i workshopem s řezbářem

KUKS: Letní počasí, výletní nálada a množství akcí přivedlo do Kuksu návštěvníky z východních Čech, ale i z celé České republiky. Festival Malá loutková inventura, který se tento týden odehrál v Kuksu, přitáhl dětské i dospělé diváky nejen na loutková představení, ale také komentované prohlídky. Divadelní soubor z Běloruska sice nedorazil, bonusem pro návštěvníky ale byly další atrakce. Zaujal třeba workshop s řezbářem loutek.

Autor článku: 
Ilona Mach

„Z festivalu mám velkou radost. Navzdory zrušenému představení běloruských loutkářů byl program po okraj naplněn a zejména v sobotu se těšil zájmu diváků. Malá loutková inventura je komorní festival, který připomíná kukskou loutkářskou tradici starou jako sám Kuks. Jeho cílem je představit divákům současné loutkové divadlo a oživit obec loutkářským uměním. Naše publikum tvoří jak profesionální loutkáři, tak široká veřejnost. Zejména poetické inscenace souboru Musaši Entertainment Company nadchly jak děti, tak dospělé. Dospělí diváci ocenili také detailní práci a hravost loutkáře v inscenaci Pitva,“ shrnuje dojmy z uplynulého festivalu Kateřina Bohadlová.

Poslední dny festivalu poznamenalo zamítavé stanovisko žádosti o vízum pro běloruský soubor Dům snů. Ten nakonec nedorazil. Inventura ale měla i tak co nabídnout.

Loutkové tělo prozkoumala Pitva v podání jičínského loutkáře a scénografa Roberta Smolíka, který se inspiroval texty Jana Jesenia, Jindřicha Štyrského, Jaroslava Durycha, ale také pomíjivostí života a známým heslem memento mori. Inscenace tak ještě umocnila všudypřítomné kukské téma smrti.

Ve spolupráci s Královéhradeckou centrálou cestovního ruchu a infocentrem v Kuksu jsme v rámci akce Zkus obec Kuks nabídli vedle loutkových představení také řezbářský workshop s Jiřím Nachlingerem.

Sobotní odpoledne s řezbářem mělo obrovský úspěch nejen u dětí, ale hlavně u dospělých. Možnost vyzkoušet si práci s lipovým dřevem spojuje zážitek z tvorby s vůní dřeva, který se většině lidí moc často nenaskytne. Nachlinger vyprávěl mimo jiné příběh loutky od stromu k hotovému dílu a popisoval vlastní zkušenosti představitele čtvrté generace rodinné řezbářské tradice.

Loutkářské řemeslo má v Kuksu už třísetletou tradici. Na tu navazuje také expozice Braunova socha loutkou, jejichž autorem je právě Jiří Nachlinger. Unikátní soubor loutek inspirovaných sochami Matyáše Bernarda Brauna, ve kterém se najdou přátelé hraběte Šporka, místní řemeslníci, poustevník, anděl i čert, je hlavním lákadlem, které ožívá prostřednictvím prostorového zvuku v interaktivní prohlídce Theatrum mundi Kuks. Tento oživlý příběh z doby hraběte Šporka si mohli návštěvníci výjimečně vychutnat i v noci, což mu dodalo lehký hororový nádech.

Divadelní společnost Musaši Entertainment Company se představila během Malé loutkové inventury hned dvakrát – dětem předvedla pohádku z lesa Fabula Sylvestris, ve které se v roli záporáka představil zákeřný igelitový pytlík a pobavily přírodní bytosti ochutnávající vše, co se v lese nabízí. Na večer Musaši připravili experimentální inscenaci Esej o světle, jejímž protagonistou bylo právě světlo v mnoha podobách. Inspirovali se teoretickými texty o světle, ale také vlastní imaginací či umělou inteligencí, čímž téma s řemeslnou přesností a současně vtipně a zábavně rozvinuli.  

Atmosféru narozeninové oslavy přinesla inscenace Vše nejlepší divadla FRAS složená ze tří autorských povídek členů souboru a tří různorodých sad loutek. V sobotu odpoledne tak oslavili narozeniny na zahradě Rentzova muzea barokního tisku tuleni, mafiánská dcera a termití královna.

Nedělní program pozvolna ukončily prohlídky Galerie loutek. Ty budou v Kuksu přístupné i během celé turistické sezóny.


Celkem na víkendový festival dorazilo kolem dvou stovek diváků. V srpnu chystá organizační tým festivalu ještě další divadelní událost. V srpnu se bude konat už 23. ročník multižánrového festivalu THEATRUM KUKS s podtitulem „Baroko, jak jej nečekáte“. Ten letos oslaví výročí 300 let od příjezdu italské opery do Kuksu.
 

Pořadatelem Malé loutkové inventury je Theatrum Kuks v koprodukci s Novou sítí.

 

 

https://www.galerieloutekkuks.cz/projekt/mala-loutkova-inventura/

 

THEATRUM KUKS

21.—25. 8. 2024
https://theatrum-kuks.cz/

 

Ve středu 12. 6. začíná Skupova Plzeň, jeden z největších loutkářských festivalů v ČR

PLZEŇ: Během pěti dnů se v pořádajícím Divadle ALFA, ale i na dalších místech Plzně představí desítky českých i zahraničních loutkářů. Páteří bienále Skupova Plzeň je bilanční soutěžní přehlídka českého a slovenského profesionálního loutkového divadla, festival ale nabídne i desítky inspirativních představení a novinek z magického světa loutek, tvůrčí dílny, mezinárodní setkání, výstavu, koncerty a také celodenní sobotní program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Autor článku: 
Daniela Vítová

„Skupova Plzeň je nejen jedním z největších českých loutkářských festivalů, ale také jedním z nejvýznamnějších a nejstarších kulturních festivalů v Plzni. Dokazuje, že loutkářství v Plzni i celém regionu je významným kulturním fenoménem a kontinuita loutkářské tradice na západě Čech stále pokračuje, o čemž svědčí i zápis českého loutkářství do světového dědictví UNESCO. V letošním roce se opět Plzeň stane na týden mekkou světového loutkářství a pro naše město je velkou ctí uvítat to nejlepší z tuzemské a zahraniční loutkářské scény,“ uvedla Mgr. Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

Festivalový program zahájí 12. 6. v 9:00 novinka Divadla ALFA, adaptace dvou ukrajinských pohádek O Maričce, která všechno vyzvonila. První den festivalu nabídne sérii představení a projekcí mezinárodního projektu Connect Up, který propojuje divadlo a lektorskou činnost ve 14 evropských divadlech. Diváci se mohou těšit na chorvatsko-izraelskou koprodukci Wildfire studia Pinklec, slovinsko-srbskou koprodukci Amazonke v podání Lutkovo Gledaliště Ljubljana nebo na projekci nového dokumentu o společném zkoušení Divadla ALFA a sdružení Neratov, které pomáhá lidem s postižením.

V 16 hodin se na plzeňské radnici uskuteční vernisáž výstavy Loutky Indonésie, která představí 35 loutek wayang golek z unikátní soukromé sbírky teatroložky Jany Wolfové. Loutky znázorňují nejdůležitější charaktery z eposů Mahábhárata a Rámájana. „Zahájení výstavy doprovodí ukázky umění původních dalangů z ostrova Bali. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky loutkového a stínového divadla Indonésie, které doprovodí tanec a hudba,“ řekl ředitel festivalu Jakub Hora. „Na festival míří nejvýznamnější indonéská loutkářská skupina Sanggar Paripurna. Vedle vystoupení při vernisáži připravují původní loutkáři z Bali také workshop indonéského loutkářství a na závěr festivalu v neděli 16. 6. od 15 hodin uvede tato unikátní skupina čtrnácti dalangů inscenaci Arjunawiwaha na motivy původních indonéských legend.“

Slavnostní zahájení festivalu se odehraje ve 20:00 ve velkém sále Divadla ALFA a po něm bude následovat inscenace Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník. Společný projekt Divadla Drak Hradec Králové a Bábkového divadla Bratislava byl oceněn jako nejinspirativnější loutkářský kus roku 2023.

Ve čtvrtek 13. 6. pozve festival do světa loutkového filmu. Richard Pickersgill, vedoucí dílny a vedoucí technologií ve společnosti Mackinnon and Saunders, je hlavním tvůrcem loutek pro oscarový film Pinocchio Guillerma del Tora. Pinocchia i hrdiny dalších slavných loutkových filmů, na kterých se podílel, představí Richard Pickersgill v 16:30 v Moving Station.

Z divadelních představení nabídne čtvrtek 13. 6. ráno v 9:30 v Divadle ALFA inscenaci Pětkrát kolem světa divadla Tygr v tísni, za hlavní roli získal Jiří Kniha Cenu Thálie. Rodinná inscenace je inspirovaná dobrodružstvími cestovatelky Barbory Markéty Eliášové, která se roku 1912 vydala na svou první cestu kolem světa.

Oblíbené Buchty a loutky představí v Alfě nejprve od 17:30 originální verzi Bludného Holanďana za doprovodu živé hudby a od 21:30 pak ve stanu na zahradě divadla sehrají krutoveselou rakvičkárnu Punch and Judy.

Čtvrteční program nabídne také plzeňské soubory. V Moving Station to bude v 11:00 teenagerovská verze Erbenovy klasiky Kytice vol. 2 v režii Petra Vydareného. Od 20:00 pak mohou diváci navštívit originální verzi opery K. M. von Webera Čarostřelec v podání Divadla ALFA na domácí scéně.

V pátek 14. 6. by si návštěvníci neměli nechat ujít sondu do loutkářské dílny Juana Pereze Escaly a svět jeho magického realismu. Dojemné představení Kazu francouzsko-argentinské skupiny Singe Diesel ověnčené mnoha cenami se uskuteční dvakrát, v 16:00 a 18:15 na Malé scéně Nového Divadla.

S představením Reunion zavítá v pátek na festival osobité výtvarně divadelní uskupení Mehedaha, které existuje od roku 1985. Férii tanečních, hudebních a malířských schopností marionet, strojků a mobilních objektů představí v 17:00 v Divadle ALFA Petr Nikl, František Petrák, Tomáš Volkmer a Tomáš Absolon. Pozoruhodný projekt Třetí ruka, který je pokusem o výzkum specifické vizuality experimentálního loutkářství 90. let, nabídne umělecká skupina Handa Gote Research and Development ve 21:15 rovněž v Alfě.

Vrcholem pátečního programu bude ve 20:00 v Alfě zcela nový divadelní formát ve stylu slam poetry Puppet Slam International. Vznikl v USA a spočívá v řadě unikátních krátkých loutkářských výstupů, zejména jednotlivců nebo malých skupin, přičemž samotný večer je moderován pomocí loutek. V Plzni se představí na jednom jevišti loutkáři z ČR, Slovenska, USA a Japonska v rámci unikátního impro – večera s jedinečnými loutkářskými výstupy. Moderovat bude česko-americká dvojice řezbář Vladimír Sosna a americká loutkářka žijící v Plzni Valerie Meiss.

 

Vstupenky na 35. Skupovu Plzeň jsou k dostání prostřednictvím systému Plzeňská vstupenka. Více o programu na www.skupovaplzen.cz

Konzervatoř Taneční centrum Praha letos slaví třicáté výročí svého založení

PRAHA: Taneční centrum Praha letos slaví významný milník své historie, uplynulo třicet let od chvíle, kdy se tato vzdělávací a umělecká instituce transformovala na konzervatoř. Tato etapa tvoří druhou polovinu jeho dosavadní existence. Tradice Tanečního centra Praha sahá až do roku 1961 – tehdy v undergroundu a později, pod záštitou Univerzity Karlovy a řady zahraničních odborníků, postupně vzniklo centrum, které nyní zahrnuje osmiletou konzervatoř a osmileté gymnázium propojené do jedné vzdělávací koncepce doplněné studiem taneční pedagogiky s příslušnou aprobací. Oslavy výročí vyvrcholí slavnostním večerem s názvem Rok české hudby a taneční divadlo, který proběhne 12. června ve Stavovském divadle.

12.06.2024
Autor článku: 
Johana Mravcová

„Prvních osmadvacet let, od roku 1961, prožilo centrum v kulturním undergroundu, od roku 1977 za tiché podpory Univerzity Karlovy a mnoha osvícených a odvážných domácích i zahraničních učitelů, tvůrců a producentů,“ vzpomíná Antonín Schneider, předseda správní rady a manažer Tanečního centra Praha. „Na konci sedmdesátých let jsme přidali intenzívní výuku klasiky a začali jsme budovat eklektickou dramaturgii současného tanečního divadla. Centrum mělo kolem 150 ‚žáků‘ v přípravných odděleních a dvacetičlenný soubor produkující cca 50 uměleckých akcí za sezónu – navzdory oficiální vzdělávací a kulturní politice státu. Po roce 1989 jsme již veškeré síly věnovali vzniku unikátní vzdělávací koncepce ‚konzervatoř – gymnázium‘. Pomohli nám opět zahraniční experti (se zásadní supervizí Jiřího Kyliána a významných uměleckých center), důležitým impulzem byl také podrobný rozbor našeho tanečního školství a pozice tanečního umění v naší živé kultuře. První ročník jsme otevřeli 1. září 1994 v našem kultovním sídle – v menze UK na Větrníku. První absolventy jsme vypustili v roce 2002 – dnes už jich je 207. V roce 1999 jsme transformovali původní soubor na čistě studentské juniorské těleso Balet Praha Junior, které letos slaví pětadvacáté výročí. Protože jsme ani tak nestíhali uspokojit mimořádný zájem, založili jsme v roce 2004 ještě Baby Balet Praha – soubor letos slaví dvacáté výročí. Obě tělesa mají plně profesionální dramaturgické, umělecké i pedagogické vedení, produkci, umělecko-technický provoz scénických technologií a rehabilitační péči.“

Statistiky ukazují, že v posledním desetiletí (před covidem) soubory Balet Praha Junior a Baby Balet Praha uvedly 18 premiér, uspořádaly 875 představení ve 106 městech a oslovily ročně přibližně 23 000 diváků, čímž přispívají k rozvoji taneční kultury jak v Praze, tak i v regionálních oblastech.

Taneční centrum Praha vždy dbalo na podporu dětských tanečních center a základních uměleckých škol, spolupracovalo s domácími i zahraničními konzervatořemi a podílelo se na produkci a koprodukci uměleckých projektů s řadou institucí včetně Národního divadla, Baletu Jihočeského divadla, Pražského komorního baletu, České televize, FOKu a dalších.

V září 2021 byl v revitalizovaném památkově chráněném branickém pivovaru otevřen Dům tanečního umění Praha, který Taneční centrum Praha sdílí s řadou dalších institucí – s Pražským komorním baletem, agenturou Mezinárodní centrum tance, Nadací tanec a divadlo, Nadačním fondem a Institutem Pavla Šmoka a taneční školou Terpsichore – a poskytuje tak prostor pro rozvoj taneční kultury. V mimoškolním čase využívá systém ‚open gate‘ pravidelně 6 institucí (cca 180 dětí i dospělých, sportovní organizace a nezávislí taneční umělci).

 

Taneční centrum Praha, konzervatoř a gymnázium je první vzdělávací a umělecká instituce, která přinesla do české kultury moderní a jazzové taneční techniky a důsledně je propojuje s výukou klasického tance a dalšími oblastmi současného tanečního divadla. Tradice sahá až do roku 1961 – tehdy v undergroundu a později, pod záštitou Univerzity Karlovy a řady zahraničních odborníků, postupně vzniká centrum, které nyní zahrnuje osmiletou konzervatoř a osmileté gymnázium propojené do jedné vzdělávací koncepce doplněné studiem taneční pedagogiky s příslušnou aprobací. Studentská umělecká agentura, Mezinárodní centrum tance, produkuje umělecké soubory Balet Praha Junior a Baby Balet Praha, import a export tvůrců, pedagogů a souborů, pořádá festivaly i workshopy. Významným cílem centra je podpora všeobecné a odborné vzdělanosti tanečníků, jejich sebevědomé a kvalitní zapojení do interpretační praxe a následně schopnost řízení, produkce uměleckých i společenských organizací a projektů. Centrem prošlo několik stovek tanečníků, kteří pracují v českých souborech (Pražský komorní balet, Balet ND v Praze, Laterna magika a jiné), v zahraničí (Berlín, Frankfurt, Hamburk, Haag, Barcelona, Lisabon, Pécs a další) nebo absolvovali vysoké školy (Univerzita Karlova, HAMU a další). „Lidé z centra“ zastávají významné funkce v českých uměleckých, vzdělávacích a společenských organizacích.

www.tanecnicentrumpraha.cz

 

Léto začíná na zámku v Roztokách u Prahy

ROZTOKY U PRAHY: Od pátku 14. do soboty 15. června 2024 se koná další ročník open air festivalu LÉTO NA ZÁMKU. Užijte si ho v té nejlepší společnosti a pobavte se u skvělého programu pro malé i velké návštěvníky, který vás naladí na pohodovou letní atmosféru. 

od 14.06.2024 do 15.06.2024
Autor článku: 
Iva Vránková

Pátek 14. června od 16 hodin Muzejní noc v zajetí překladu a příběhů

Samotnému festivalu bude předcházet Muzejní noc. Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy se i tentokrát připojuje k populární celorepublikové akci Festival muzejních nocí a to programem, který přinese spoustu neobvyklých zážitků. Spojuje je téma příběhů a jejich vyprávění.

Kromě prohlídek vybraných stálých expozic a aktuálních výstav se můžete těšit na program spojený osobností Jaroslava Zaorálka, jenž patřil v první polovině 20. století mezi nejvýznamnější překladatele u nás. Díky jeho překladům z francouzštiny, němčiny, španělštiny nebo italštiny se mohli čeští čtenáři seznámit se zásadními literárními díly 20. století.

Ve spolupráci s Obcí překladatelů připravilo muzeum výtvarné a překladatelské workshopy pro děti i dospělé, setkání Poznejte svého překladatele s renomovanými osobnostmi překladatelského světa Jiřím Pelánem, Magdalenou Štulcovou, Viktorem Janišem, Annou Tkáčovou a Václavem Jamkem nebo komentovanou prohlídku výstavy V zajetí překladu. Jaroslav Zaorálek a jeho nakladatelé s kurátorkou Lucií Váchovou a literárním historikem Lukášem Prokopem (Muzeum literatury).

Dále představíme velkou novinku tohoto roku. Prostřednictvím mobilní aplikace a augmentované reality se přenesete zpátky do doby, kdy byla založena původní tvrz, na jejímž místě následně vyrostl roztocký zámek. Na speciální storytellingové prohlídce se pak seznámíte s původními majiteli zámku a zažijete jeho tajuplnou podvečerní atmosféru. Vstupné je zdarma, vzhledem k omezené kapacitě míst doporučujeme rezervovat si to své na webu muzea.


Pátek 14. a sobota 15. června festival Léto na zámku

Festival Léto na zámku zahájí koncert legendární skáčkové kapely Sto zvířat. Kromě známých hitů představí i nové album Noční ptáci, které kapela vydala bez frontmana Honzy Kaliny, který v srpnu minulého roku náhle zemřel. Připojili se k nim noví i staronoví členové a hraje jim to společně naprosto skvěle. Nenechte si ujít jejich energické vystoupení plné veselých melodií a trefných textů. Koncert se koná za podpory Středočeského kraje v rámci Středočeského kulturního léta.

V sobotu nás čeká Den otevřených dveří s ARCHEVITOU. Společně s Evropskými fondy jsme připravili program pro celou rodinu. Přijďte si prohlédnout jedinečnou multimediální archeologickou expozici, která vás vtáhne zpátky do minulosti, a zažijte na vlastní kůži, jaké to bylo v pravěku. Jak moc těžké bylo tehdy namlít mouku nebo vyrazit minci? S našimi archeology si to vyzkoušíte. Zapojit se můžete i do dalších tvořivých aktivit, vyrobte si vlastní odznáčky a zúčastněte se soutěže o hodnotné ceny. Nezapomeňte si udělat fotku nebo video v jednom z našich fotokoutků!

Odpoledne se zejména malí návštěvníci mohou těšit na pohádkový kabaret z fotbalového prostředí. Velkou fotbalovou pohádku uvede Divadlo Minor. To vše zcela zdarma. Vzhledem k omezené kapacitě míst však doporučujeme udělat si rezervaci na webu muzea.

Celý festival pak zakončí v sobotu večer Divadelní společnost Háta, která uvede brilantní francouzskou situační komedii Svatba bez obřadu. Komediální zmatek plný omylů a nevinných léček, lehkosti a nonšalantní elegance ve vtipných dialozích a v bláznivých originálně vypointovaných situacích vás zaručeně pobaví.  

Program

14. 6. od 16 hod. | Muzejní noc | setkání Poznejte svého překladatele s renomovanými osobnostmi překladatelského světa, výtvarný a překladatelský workshop, komentovaná prohlídka výstavy V zajetí překladu. Jaroslav Zaorálek a jeho nakladatelé, speciální storytellingová prohlídka zámku s augmentovanou realitou, volný vstup do vybraných expozic a výstav | zdarma
14. 6. od 20.30 hod. | Sto zvířat | koncert legendární skáčkové kapely  
15. 6. od 10 hod. | Den otevřených dveří v multimediální archeologické expozici ARCHEVITA s doprovodným programem pro celou rodinu | zdarma
15. 6. od 15 hod. | Velká fotbalová pohádka | pohádkový kabaret Divadla Minor | zdarma
15. 6. od 20:00 hod. | Svatba bez obřadu | francouzskou komedii uvede Divadelní společnost Háta


Více informací a rezervace míst na www.muzeum-roztoky.cz. Těšíme se na vás!

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Děti a mládež