sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj

Běžce zavede seriál RunTour na Hanou

OLOMOUC: Další letní zastávkou 13. ročníku oblíbeného běžeckého seriálu ČEZ RunTour 2024 je krásná Olomouc. V sobotu 20. července v 10 hodin odstartují běžci ve Smetanových sadech v centru města a proběhnou areálem Výstaviště Flora a také Čechovými sady. Chvályhodným cílem akce je „zvednout Česko z gauče“ a ukázat všem, že běhání je hlavně radost. Součástí je doprovodný program zaměřený také na prevenci.

20.07.2024
08:30
Autor článku: 
OZP

Zájemci si mohou tradičně vybrat ze tří úseků – 3, 5 a 10 km nebo si vyzkoušet štafetu. Připraveny jsou i dětské závody o délce 500 nebo 1000 m podle věku dítěte. Startovné a začátek se liší u každého závodu a vše je uvedeno na webu akce (www.run-tour.cz/cs/kalendar/olomouc). Registrace je možná v pátek (19. 7.) od 15 do 19 hodin a v sobotu (20. 7.) od 8:30 až do startu závodu.

Partnerem pro prevenci je zdravotní pojišťovna OZP, která si pro účastníky v Olomouci připravila „masážní zónu“. Ve speciálním prezentačním stanu bude k dispozici několik masérů, zájemci rovněž mohou zdarma vyzkoušet analýzu složení lidského těla a nechat si poradit ohledně naměřených výsledků. Na místě budou i pracovníci regionální pobočky OZP.

ČEZ RunTour je seriál běžeckých závodů, který je určen pro rodiny s dětmi, začátečníky i tzv. hobby běžce, zkrátka pro každého, kdo má chuť běhat. Dlouhodobě patří závody mezi nejoblíbenější tuzemské sportovní akce. Letos má RunTour celkem osm zastávek. Závody v Českých Budějovicích, Kopřivnici, Ústí nad Labem a Plzni už proběhly, po bězích v Olomouci budou následovat ještě Brno (14. 9.), Praha (5. 10.) a Pardubice (19. 10.).

Komentovaná prohlídka výstavy Reného Hábla v krajské galerii

ZLÍN: Přijďte prozkoumat tvorbu významného zlínského malíře a pedagoga, který se ve svých hravých kompozicích vydával do poetických a futurologických příběhů odehrávajících se uvnitř vlastního vědomí i v hlubokém vesmíru. Komentovanou formou vás výstavou s názvem Vesmírná odysea provede její kurátor Ivan Bergmann z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, a to 23. 7. 2024 v 17:00.

23.07.2024
17:00 - 18:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Retrospektivní výstava Reného Hábla v krajské galerii představuje vůbec poprvé v ucelené podobě tvorbu jednoho z nejvýznamnějších malířů spjatých se Zlínem, jehož dílo však bylo předčasně ukončeno. Umělcův jedinečný malířský projev se může právem řadit k tomu podstatnému v českém výtvarném umění po roce 2000.

Háblova malířská tvorba – zprvu divoká a plná pestrobarevných ostře vymezených tvarů - později vykrystalizovala v obrazech s osobitým malířským rukopisem, který se použitím tenké obrysové linky blížil až kresbě. Prostřednictvím abstraktních obrazců - ve kterých můžeme často rozeznávat různé mimozemské bytosti, malé astronauty, nebo mohou dokonce symbolizovat jakousi cestu poznání - se autor vydával až do vzdálených končin vesmíru.

Více informací o životě a díle jednoho z nejvýraznějších malířských osobností spojených se Zlínským okruhem přiblíží komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem v úterý 23. 7. v 17:00.

Výstava je k vidění v přízemí Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně do 1. 9. 2024 od úterý do neděle v čase 10:00-18:00.

Další podrobnosti najdete na www.galeriezlin.cz.

Jubilejní 10. ročník Hranického festivalu Letiště se stává prvním ročníkem festivalu LET

HRANICE: Hranický festival Letiště zkracuje svůj název na LET, rozšiřuje se v prostoru a zachovává bohatou programovou linku plnou kvalitní hudby, workshopů a divadelních performance. Areál v centru města nabídne živou hudbu na hlavním pódiu a atraktivní doprovodný program pro všechny věkové kategorie a hudební workshopy zaměřené na rodiny s dětmi. Elektronická stage se vrátí k drahotušskému letišti, místu svého vzniku. Divadelní performance se bude odehrávat i v ulicích města a naváže na nový koncept divadelní residence.

od 18.07.2024 do 21.07.2024
Autor článku: 
Markéta Čočková

K žánrovým škatulkám jazz a elektronická hudba se letos přidají další hudební žánry. Vystoupí objev českého indie Midnight Swimmers, čerstvá držitelka ceny Anděl za folk Marie Puttnerová se svým triem a páteční večer živé hudby uzavře Lenka Dusilová se svým sólo setem. Sobotní program zahájí jazzový saxofonista Jan Fečo v doprovodu rytmické sekce 2127sounds. Pokračovat bude pop-jazzový projekt MarZ zpěvačky Markéty Zdeňkové. Moravský objev Moře Dní zahraje při západu slunce a s areálem ve městě se rozloučí legenda s hranickými kořeny Midi Lidi, jejíž členové se představí již ve čtvrtek 18.7. ve formaci Dekadentní divadlo Beruška.

V open air areálu vystoupí electro rap duo FUHA, slovenský producent FVLCRVM se svým DJ setem, zástupci brněnského AVA kolektivu, hudebník Kiri Yak, švédská zpěvačka Tilda Allie, Londýnská  DJka Shenaaz. Sobotní prime time bude patřit virtuální zpěvačce NIVVA a po ní zahraje svůj DJ set Aid Kid. Dále bude noc patřit zpěvačce Ashley Abrman s late night jam session.

Na neděli 21. července je naplánováno kontrolované převzetí festivalové dramaturgie agenturou SPFM (Spectakuläre Production & Fantastische Management) se showcasem jejího fresh rosteru, který nastoupí v sestavě Oliver Torr, SJ yellow, greyArea, Matwe, Miklei a tmk. Denní rave party pojede od 12 do 22 hodin, kdy festival LET24 definitivně skončí.

Festival vřele uvítá všechny návštěvníky bez rozdílu ve věku, barvy pleti, pohlaví, genderu, náboženské nebo sexuální orientace.

Claim: “Festival LET je transcendentální pouť na pokraji hranic reality. Blízkost nejhlubšího otvoru v zemském povrchu jen umocňuje mystičnost zážitku. Krása Moravské brány zase pohladí na duši. Město Hranice je tím nejlepším místem k zastavení se v horkém létě.”

Pořadatelem festivalu je spolek Air Force, jehož jádro tvoří umělci a nadšení pořadatelé kulturních, sportovních a vzdělávacích akcí. Hlavou produkce je Markétka Čočková. Herec Daniel Možnar a hudebník Matěj Černý jsou hlavními tvůrčími postavami tohoto cirkusu. Duchovním strážcem je šaman Vincek a uměleckou múzou Ashley Abrman.

 

Odkazy

https://letfestival.cz/

www.facebook.com/letfestival

www.instagram.com/let.festival

Výstava VODA/SKLO/VODA doplňuje v létě prohlídku Zbrašovských jeskyní

TEPLICE NAD BEČVOU: Při přípravě tradiční výstavy současného výtvarného umění ve Zbrašovských aragonitových jeskyních (ZAJ) v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku sáhli pořadatelé letos opět do osvědčených vod. Již poosmé zde vystavují svá díla skláři, protože právě sklo je ideálním materiálem pro prezentaci v prostorách s vysokou vzdušnou vlhkostí a působivě komunikuje se strukturou zdejších skalních stěn.

Autor článku: 
Pavel Gejdoš

Na výstavě se prezentují studenti a čerství absolventi oboru Design skla Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí. Design skla je nejstarším oborem sklářské školy, která letos slaví 80 let své existence a je jedinou sklářskou školou na Moravě. Od roku 2008 je členem sítě škol UNESCO. Vedoucím oboru je sklářský výtvarník Josef Divín, mistry odborného výcviku jsou sklářský výtvarník Ondřej Strnadel a mistr Michal Pavlík. „Oba prvně jmenovaní již také vystavovali svá díla ve zbrašovském podzemí a připravili i koncepci letošní výstavy,“ přibližuje vedoucí ZAJ Barbora Šimečková.

Během posledních dvou let zpracovávali studenti téma Voda–Zahrada–Mikroorganismy a inspirovali se také prostředím zdejších jeskyní. Námět pak převáděli do materiálu různými sklářskými technikami, nejpočetněji zastoupenou technologií je hutně modelované a foukané sklo.

Stěžejním dílem výstavy je kompozice čtyř hutně modelovaných skleněných explozí výstřiků vody, které jsou navlečeny na kovových tyčích. V hlavní výstavní prostoře, Mramorové síni, zaujmou čtyři výrazné vertikální skleněné sloupy – pomyslné stalagmity s hutními dekory nálepů či v zákoutí u chodníku skleněná beskydská louka plná pestrých květin. „Některé mikroorganismy vznikly kombinací hutního skla s drátěným pletivem a na všechno ze skalní terasy důstojně shlíží hlavy soch z Velikonočních ostrovů. Svá díla prezentuje celkem 12 studentů a je velmi potěšující, že všichni buď pokračují dále ve studiu na vysokých školách v prohlubování znalostí ve sklářských oborech nebo nacházejí uplatnění v některých erudovaných sklářských firmách,“ popisuje Šimečková.

Výstava Voda/Sklo/Voda obohatí prohlídku 375 metrů dlouhé návštěvní trasy Zbrašovských jeskyní až do konce října 2024.

Zbrašovské aragonitové jeskyní byly v místním kamenolomu objeveny na přelomu roku 1912/1913. Objev je spojen se jmény bratří Josefa a Čeňka Chromých, kteří do nich poprvé pronikli a následně se věnovali jejich průzkumu.  V roce 1914 byla nalezena pohodlnější přístupová cesta z údolí Bečvy a od roku 1926 jsou jeskyně elektricky osvětleny a zpřístupněny turistům. Celková délka známých chodeb je 1,4 kilometru. Unikátem jsou kuželovité raftové stalagmity nebo kulovité povlaky stěn připomínající koblihy. Vzácná modifikace uhličitanu vápenatého, minerál aragonit, vytváří na stěnách bílé jehlicovité krystaly. ZAJ jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi hydrotermálního původu v Česku, na jejich vzniku se kromě srážkové vody podílela i teplá uhličitá kyselka. Ta se využívá ve zdejších lázních k léčení nemocí srdce a krevního oběhu. Nedaleko se nachází nejhlubší propast ČR a nejhlubší zatopená propast světa – Hranická propast.

Pro informace o otevíracích dobách, přístupu i aktuálním dění v ZAJ je dobré průběžně sledovat web zbrasovske.caves.cz či facebook.com/zbrasovskejeskyne.

Padesáté výročí oslaví HaDivadlo v místě zrodu v Prostějově

PROSTĚJOV: Dnes již legendární avantgardní scéna HaDivadlo sídlící od roku 1985 v Brně vznikla původně z iniciativy místních ochotníků v Prostějově. Brzy tomu bude padesát let, co soubor odehrál svou první premiéru v prostějovském Národním domě. Dnešní kolektiv HaDivadla se při této příležitosti vrací na místo, kde vše začalo, a plánuje zde společně oslavit, zavzpomínat a rekonstruovat minulost s pamětníky, diváky i všemi svými příznivci. Událost pojmenovaná HaDivadlo 50: Zpátky v Prostějově se uskuteční v úterý 18. června 2024.

18.06.2024
Autor článku: 
Tereza Teerink Turzíková

V červnu roku 1974 se ve Velkém sále Národního domu, kde dnes sídlí Městské divadlo Prostějov, odehrála první premiéra tehdejšího souboru pojmenovaného Studio 74. Šlo o inscenaci Revoluční epos autora El Car v režii Svatopluka Vály, jednoho ze zakládajících členů a významných režijních osobností českého alternativního divadla. „První divadelní kusy se odehrály v tradičním kukátkovém sále, ale kultovní kusy Svati Vály se už přesunuly do přednáškového sálu, který nikdy nebyl a není typický a technicky přívětivý divadelní prostor, ale poskytoval možnost bližšího kontaktu s divákem. Přiznám se, že jsem z hlediště ten nádherný secesní prostor příliš nevnímala, protože to, co se odehrávalo po zhasnutí ve světlech reflektorů na Kotěrových historických parketách, bylo úchvatné, někdy neuchopitelné, povznášející a zázračné,“ uvádí pamětnice prostějovské éry a bývalá ředitelka Městského divadla Prostějov Jana Maršálková.

Soubor se krátce na to přejmenoval na Hanácké divadlo a odstartoval silnou tvůrčí éru spojenou s řadou významných osobností, jako jsou Josef Kovalčuk, Miloš Maršálek, Cyril Drozda či Arnošt Goldflam. V roce 1985 se divadlo pod názvem HaDivadlo přesouvá do Brna jako již etablovaná scéna s osobitým pohledem na svět, vlastní intimní poetikou a náročnou dramaturgií.

V rámci oslav padesátého výročí uspořádalo HaDivadlo již několik událostí a spustilo kampaň na tvorbu kolektivních pamětí divadla, včetně uspořádání výstavy HaDivadlo 50. Začalo to v Prostějově ve spolupráci s Muzeem a galerií Prostějov. Svým prostějovským počátkům se však hodlají nejvíce věnovat v rámci plánované události HaDivadlo 50: Zpátky v Prostějově, která se koná v úterý 18. června od odpoledne do pozdních večerních hodin. Cílem je setkat se v prostorách vzniku divadla a oživit je společným vzpomínáním a reflektováním minulosti. Událost je určena pro všechny pamětníky, spolupracovníky, diváky a příznivce jakékoliv historické éry HaDivadla.

Program začíná slavnostním zahájením v 15.30 v Národním domě, kde dnes sídlí Městské divadlo Prostějov. Následují komentované prohlídky po místech paměti, jimiž provedou osobnosti spojené s počátky HaDivadla. Návštěvníci se můžou těšit na průvodcovské komentáře například od Arnošta Goldflama, Svatopluka Vály či Cyrila Drozdy, který v HaDivadle působí dodnes. Vstup na prohlídky je volný, nicméně je třeba si z kapacitních důvodů dopředu rezervovat své místo. Od 18.30 bude probíhat Hostina paměti, při níž se v kolektivní diskuzi sejdou pamětníci prostějovské éry v moderaci současné generace působící v HaDivadle. Společný program bude zakončen neformálním setkáním všech tvůrců, příznivců a diváků.

Celý den bude zároveň probíhat natáčení štábu České televize pro dokumentární seriál o HaDivadle, který při příležitosti padesátého výročí připravují Monika a Břetislav Rychlíkovi. Dokument bude zachycovat bohatou historii tohoto souboru, ale i jeho současné podoby. Po létě totiž HaDivadlo vstoupí do své Sezony 50: Obzory, v rámci níž uvede tři premiéry reprezentující minulost, současnost a budoucnost. V průběhu výroční sezony je v plánu i řada paměťových akcí a oslav, na něž kolektiv srdečně zve všechny zájemce.

HaDivadlo 50: Zpátky v Prostějově

Oslava v místě zrodu HaDivadla. Společná rekonstrukce minulosti a paměťová hostina.

HaDivadlo slaví 50 let své existence! V úterý 18. června 1974 odehrálo budoucí HaDivadlo ve Velkém sále Národního domu v Prostějově svou první premiéru – Revoluční epos autora El Cara v režii Svatopluka Vály. V tento výroční den o 50 let později proběhne návrat tvůrců, diváků a všech pamětníků prostějovské éry do míst, kde vše začalo. Jak moc se HaDivadlo proměnilo? A co na něm zůstává neměnné?

Původně Hanácké divadlo si za dobu své existence od 70. let v českém divadelním kontextu vybudovalo pověst kultovní scény s osobitým pohledem na svět a s vlastní intimní poetikou orientující se do nitra lidské duše. Od počátku se profiluje jako scéna vyhraněného a společensky kritického autorského gesta náročné dramaturgie a silných tvůrčích osobností, jako je Svatopluk Vála, Josef Kovalčuk, Arnošt Goldflam, Jiří Bulis, Jáno Sedal, Břetislav Rychlík, Hana Müllerová, Iva Volánková, J. A. Pitínský, Marie Ludvíková, Jiří Pokorný, Luboš Balák, Marián Amsler a další a další.

Zveme vás k setkání s minulostí i přítomností HaDivadla do prostor Národního domu, nyní Městského divadla v Prostějově. Událost je vedle osobností a pamětníků přímo spojených s HaDivadlem určena pro všechny i jinak blízké a v neposlední řadě pro své věrné i nové diváky.

Program

15.30 | Zahájení
Setkání s kolektivem současného HaDivadla a divadelními souputníky a pamětníky.
Vstup volný, prosíme o potvrzení účasti na turzikova@hadivadlo.cz.

16.00–18.00 | Komentovaná prohlídka po místech paměti HaDivadla
Osobnosti spojené s počátky HaDivadla provedou zásadními místy.
Kapacita je omezená, prosíme o potvrzení účasti na turzikova@hadivadlo.cz.

18.30–20.30 | HaDivadlo: Hostina paměti
Kolektivní diskuze s pamětníky o prostějovské éře, kterou bude moderovat současná generace působící v HaDivadle. Těšíme se na setkání u společného stolu!
Vstup volný, srdečně zveme všechny zájemce.

21.00 | Společné setkání v hospodě Bar 12 opic
Nekonečný valčík. Pojďte s námi neformálně zakončit paměťový den!

www.hadivadlo.cz

Klášterky zahájí autentická Má vlast za účasti první dámy

ŠUMPERK: Již ve čtvrtek 13. června zahájí v Šumperku 18. ročník festivalu Klášterní hudební slavnosti Smetanova Má vlast. Autentický zvuk cyklu symfonických básní si v hledišti vyslechne také první dáma České republiky, paní Eva Pavlová, která má na Šumpersku hluboké kořeny.

 

od 13.06.2024 do 30.09.2024
Autor článku: 
Štěpánka Šoupalová

Orchestr Musica Florea na zahajovacím koncertu v klášterním kostele zahraje Mou vlast v podobě, která odpovídá časům Bedřicha Smetany. „Naším cílem je navrátit jeho hudbě takový výraz a muzikalitu, která byla během 20. století pod tlakem technokratického přístupu značně omezena,“ vysvětluje dirigent a umělecký vedoucí souboru Marek Štryncl.

Bedřich Smetana a jeho nejhranější skladba naplňuje letošní motto festivalu „Z českých luhů a hájů“ v maximální míře. V roce České hudby připomíná nejen mnohá výročí našich významných skladatelů, ale také obrací pozornost ke kráse krajiny, jíž festival od června do září postupně prochází. Na 15 pozoruhodných míst v Jeseníkách a okolí představí ve 22 koncertních večerech na 200 účinkujících z České republiky i ze zahraničí.

 

MÁ VLAST ORIGINÁLNĚ

Mou vlast si budou moci diváci poslechnout během festivalu ještě třikrát, pokaždé v jiné podobě. V Jeseníku ji zahrají na dva klavíry čeští špičkoví klavíristé Ivo Kahánek a Miroslav Sekera. V Karlově Studánce předvedou části cyklu na dvě harfy Jana Boušková a Minja Stojanović a festival uzavře skladba inspirovaná Mou vlastí „Her Country“ skladatelky Nikol Bókové v podání Baborák Ensemble.

 

UMĚLECKÝ PATRON

Právě světově proslulý hornista Radek Baborák se stal uměleckým patronem letošního ročníku Klášterek: „Patronát je čestná funkce, znamená to, že si s daným partnerem rozumíme a že se posluchači s mým jménem a mými projekty setkají častěji.“ Nejprve se Baborák představí sólově 30. června v mystickém klášteru Na Hedeči u Králík. Na koncertu 15. června v Šumperku se zapojí jako člen Afflatus Quintetu a v režii souboru Baborák Ensemble proběhne závěrečný koncert 30. září.

„Letos chceme uctít české hudební velikány a poukázat na obrovskou škálu české interpretační rozmanitosti,“ vysvětluje ředitel festivalu Roman Janků a dodává: „Právě proto zveme mimořádné interprety, kteří se zasazují o dobré jméno české hudby ve světě a mnohdy posouvají hranice hudebních směrů.“

 

RODÁK VELIKÁNEM

V rámci doprovodného programu již tradičně festival připomíná významné osobnosti kraje. Letos chce výstavami, přednáškami a komentovanými prohlídkami upozornit na barokního malíře severní Moravy a Slezska Jana Kryštofa Handkeho, rodáka z Janovic u Rýmařova. Handke se podílel na výzdobě mnoha církevních, ale i světských staveb na Moravě, v Čechách i v Polsku. Jeho výročí 330 od narození a 250 let od úmrtí bylo impulsem k rozšíření koncertních míst do Kaple v Lipkách u Rýmařova a do baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce. V obou stavbách se Handke významně podílel na výzdobě.

 

PRAKTICKÉ INFORMACE

Přehledný seznam všech koncertů, termínů a míst konání najdete na www.klasterky.cz, na facebookovém a instagramovém profilu nebo si o něj napište na festival@klasternihudebnislavnosti.cz. Vstupenky jsou v prodeji online na www.klasterky.cz, www.goout.cz, nebo osobně v běžných předprodejích měst, kde se konají koncerty.

Na vybrané koncerty v regionu bude zajištěna autobusová doprava ze Šumperka a zpět.

Festival Klášterní hudební slavnosti se od roku 2007 koná na mnoha pozoruhodných místech Jeseníků. Často jsou to církevní stavby nebo stavby s církví majetkově provázané v Olomouckém a částech Moravskoslezského a Pardubického kraje. Je největší a jediný svého druhu, který se v dané lokalitě v období letních měsíců koná.

Výrazem uznání a podpory projektu je opakovaná záštita ministra kultury a také dlouhodobá záštita hejtmana Olomouckého kraje.

 

Galerijní a muzejní noc v Památníku T. Bati

ZLÍN: Také letos otevře své dveře ve večerních hodinách a se vstupem zdarma Baťův Památník v rámci Galerijní a muzejní noci ve Zlíně, a to už v pátek 24. května. Zájemci si mohou přijít v čase 19:00-23:00 užít večerní atmosféru nasvíceného interiéru této funkcionalistické stavby.

24.05.2024
19:00 - 23:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Vydejte se za mimořádnou architekturou a nenechejte si ujít výjimečnou příležitost zažít po setmění prostor Památníku, který si budete moci projít individuálně bez výkladu. Bezplatný vstup platí od 19:00 do 23:00 - po celý večer bude Památník návštěvníkům volně přístupný (pro vstupenky není potřeba směřovat do Infopointu). 

K příležitosti konání Galerijní a muzejní noci bude zřízena i speciální linka MHD historickým autobusem, která účastníky zaveze až k Památníku. Historické vozidlo dopraví cestující zdarma i do dalších míst a institucí.

Přes den probíhají v Památníku standardní komentované prohlídky v každou celou hodinu od 10:00 do 17:00 (včetně) se vstupným dle běžného provozního režimu.

Další informace: www.pamatnikbata.eu 

Bludov odhalí proměnu interiéru kaple a novou výstavu slavného rodáka

BLUDOV: Dvě kulturně významné události se odehrají v sobotu 18. května v Bludově. Obec, která dbá na své kulturní dědictví i zvelebování veřejného prostoru, tak poprvé veřejnosti představí proměnu interiéru Kaple svatého Kříže a ve stejný den také představí novou výstavu ve venkovní Galerii Adolfa Kašpara. Kulturně nabitý program zahájí otevření kapličky z roku 2015, která je replikou původní kaple z 1. pol. 19. století. Nový interiér navrhl a realizoval Jan Tomíček, čerstvý držitel titulu mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje.

18.05.2024
Autor článku: 
Bára Haušková

Kaple, která v minulosti sloužila jako pohřební prostor, inspirovala autora k vytvoření místa k meditaci, odpočinku i hloubání. „Pro mnoho lidí klasické náboženské formulování není způsob, jakým by nahlíželi na svět. Přesto mnoho z nás říká, že má svou víru, věří, že je něco mezi nebem a zemí. Toto je dostatečně nosná myšlenka, aby se jí věnoval prostor. Naslouchání potřebě lidí, kteří uvažují jinak, stejně jako i pro tradičně věřící, nebo jen hledající chvíli ticha, vyústí ve vytvoření místa oddechu nebo zastavení,“ vysvětlil ideu využití prostoru kapličky v centru obce Jan Tomíček.

Kaplička bude slavnostně otevřena ve 14 hodin hudbou i verši, chybět nebude ani úvodní slovo, kterého se ujme autor nového interiéru, duchovní zdejší farnosti Páter Otto Sekanina i zástupce obce, místostarosta Pavel Ston.

O hodinu později a o kousek dále, v Galerii Adolfa Kašpara dostane prostor umění, které připomíná jednoho z nejvýznamnějších rodáků obce Bludov, ilustrátora, malíře a grafika Adolfa Kašpara. Tentokrát půjde o výběr ilustrací z románu Aloise Jiráska U nás. Výstava připomíná 90. výročí úmrtí Adolfa Kašpara.

„V letošním roce si také připomínáme přesně 100 let od vydání prvního dílu Jiráskova obsáhlého čtyřdílného historického románu U nás, a to je příležitost představit další z ilustračních souborů, které malíře proslavily. Celý konvolut originálů, obsahující více než 400 kreseb, je uložen ve sbírce Vlastivědného muzea v Šumperku, přesněji Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích,“ uvedla kurátorka výstavy Pavlína Janíčková s tím, že návštěvníci budou moci obdivovat vybrané akvarely, které jsou ukázkou Kašparova neobyčejného a ojedinělého ilustračního umění a citu pro pochopení myšlenkového poslání literární předlohy. „Práce na obrazovém doprovodu k románové kronice U nás Kašpara těšila a vzniklo tak dílo, které v sobě spojuje dokumentární a umělecké kvality v dokonale harmonickém celku,“ dodala kurátorka.

Slavnostní událost bude doplněná o hudební doprovod. Účast na vernisáži přislíbili také vnuci Adolfa Kašpara, bratři Horníkovi i se svými potomky. Ojedinělé setkání začíná v 15 hodin. Po slavnostním zahájení výstavy, která je výjimečná už jen tím, že je zpřístupněná nepřetržitě dvacet čtyři hodin denně, jsou všichni hosté i návštěvníci zváni k „jednomu stolu“, tedy na občerstvení do prostor Kavárny a oranžerii.

Olomouc v květnu opět městem fotografie

OLOMOUC: O víkendu 17. a 18. května 2024 bude v Olomouci vyhodnocena 44. národní soutěž fotografie. Fotografie, které byly do soutěže zaslány, porota vyhodnotila již koncem března 2024. Slavnostní vyhlášení výsledků 44. ročníku soutěže a vernisáž výstavy nejlepších fotografií proběhne v sobotu 18. května 2024 ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Výstava v Olomouci potrvá do 22. června 2024.

od 17.05.2024 do 22.06.2024
Autor článku: 
Tomáš Čivrný

V letošním ročníku soutěžili fotografové v devíti kategoriích, z nichž dvě byly rozděleny podle věku (do 15 a 25 let) a ostatní bez rozdílu věku. Zaslané fotografie hodnotila porota ve složení prof. Jindřich Štreit, PhDr. Věra Matějů, PhDr. Dana Kyndrová a MgA. Svatopluk Klesnil, Ing. Petr Zatloukal, Daniel Schulz a Mgr. Miroslav Zaťko a ze zaslaných 1534 snímků od 196 fotografů a 10 kolektivů ocenila 28 autorů a jeden kolektiv. Na výstavu bylo vybráno 263 fotografií od 77 autorů a 5 kolektivů a dalších šest autorů obdrží ceny od spolupořadatelů.

Vyhlášení výsledků a předání ocenění se uskuteční na slavnostním zahájení výstavy ve Vlastivědném muzeu v Olomouci v sobotu 18. 5. 2024 v 11 hodin.

Tak jako v minulých létech i letos je vyhlášení výsledků spojeno i s celou řadou dalších fotografických aktivit. Již v pátek 17. 5. zahájíme přípravu výstavy na šňůrách v muzeu, budeme ve městě hledat „ztracené“ fotografie z minulého ročníku, zahájíme dvě doprovodné výstavy, absolvujeme seminář na téma „Rušivé prvky v kompozici“ i prezentaci předsedy poroty Petra Zatloukala a den zakončíme komentovanou prohlídkou výstavy Michala Kalhouse v Muzeu umění. V sobotu budou zahájeny další dvě doprovodné výstavy, uskuteční se hodnocení portfolií a odpoledne pak workshop pro mládež na téma „Rostlina a člověk“ a pro dospělé „Fotíme portrét“.

V současnosti, kdy technický pokrok umožňuje být „fotografem“ každému, je důležité, že při této soutěži porota hodnotí fotografie vytištěné, nebo dokonce zhotovené původní technikou, tedy skutečně tak, jak jim autor dal konečnou podobu. Posláním soutěže, která bez přerušení existuje již 54 let, je srovnání tvorby fotografů, kteří nejsou na své tvorbě existenčně závislí. Soutěž a následné výstavy také na základě porovnání jednotlivých snímků a hodnocení poroty napomáhají k dalšímu uměleckému růstu amatérské fotografie.

Výstava v Olomouci představí to nejlepší, co se v posledním období zrodilo na celostátní úrovni.

44. ročník Národní soutěže fotografie z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádají NIPOS, útvar ARTAMA, Vlastivědné muzeum v Olomouci a Svaz českých fotografů z. s., ve spolupráci s Centrem uměleckých aktivit Hradec Králové a Domem dětí a mládeže Olomouc.

Záštitu nad soutěží převzal ministr kultury Mgr. Martin Baxa, hejtman Olomouckého kraje Ing. Josef Suchánek a primátor statutárního města Olomouce Mgr. Miroslav Žbánek, MPA.

Více na http://www.fotonarodni.cz; www.scf.cz; www.nipos.cz.

Bezplatné komentované prohlídky Památníku na 1. máj

ZLÍN: Oslavte Svátek práce stylově – navštivte Památník Tomáše Bati ve Zlíně, který bude v duchu baťovských tradic spojených s prvomájovými oslavami otevřen formou komentovaných prohlídek s bezplatným vstupem. Přijďte si vychutnat nevšední ukázku funkcionalismu a baťovského stavitelství, začíná se vždy v celou v čase 10:00-17:00 (včetně).

01.05.2024
10:00 - 17:30
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Památník architekta F. L. Gahury je poctou zakladateli obuvnického koncernu a radikálnější stavbu ve Zlíně nenajdete. Na první pohled jde o prázdný prostor, kterému dominuje věrná maketa Junkers F13 – letadla, ve kterém havaroval Tomáš Baťa a pilot Jindřich Brouček. Prohlédnout si můžete také zlaté kapesní hodinky Tomáše Bati umístěné ve vitríně.

Během komentované prohlídky vám průvodce přiblíží to nejzajímavější o stavbě z hlediska historie i architektury a dozvíte se rovněž o osobnostech, které jsou s touto kulturní památkou spojeny. Návštěvu si naplánujte k celé hodině - první komentovaná prohlídka začíná v 10:00, poslední v 17:00 (prohlídka trvá cca 45 minut).

Volné vstupenky lze pořídit i online: Vstupenky/Rezervace, nebo si pro ně můžete zajít před prohlídkou do Infopointu Památníku sídlícím ve vedlejší budově gymnázia (nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín).

Památník T. Bati je otevřen i na státní svátek 8. května.

Více na www.pamatnikbata.eu.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Olomoucký kraj