neděle
22. prosince 2024
svátek slaví Šimon

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj

Poslední výstava letošního roku v krajské galerii – Jan Ambrůz

ZLÍN: Veřejnost je srdečně zvána na poslední vernisáž roku 2024 v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně – v úterý 24. listopadu 2024 v 17 hodin bude představena tvorba Jana Ambrůze, významného představitele českého sochařství, který si svými prostorovými instalacemi vytvořil jméno i v zahraničí. Úvodní slovo pronese ředitel galerie Václav Mílek a kurátor výstavy Vít Jakubíček.

od 27.11.2024 do 16.02.2025
10:00 - 18:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Umělec se svými objekty a častěji prostorovými instalacemi proslavil v Německu a USA a určitou prestiž mu propůjčilo i jeho dlouhodobé vedení ateliéru Socha II na brněnské Fakultě výtvarných umění VUT. Autor je trvale usazen na venkově nedaleko Zlína. S krajskou galerií spolupracoval vícekrát v podobě účasti na kolektivních přehlídkách jako je Prostor Zlín nebo Nový zlínský salon; příležitost k velké samostatné prezentaci zde ale získává teprve nyní.

Jan Ambrůz (*1956) je známý již od konce osmdesátých let svým osobitým zpracováním podnětů minimalismu do objektů či instalací. Ač je původním vzděláním designér, do širšího povědomí se zapsal skrze řadu sochařských projektů vstupujících do krajiny. V poslední době se intenzivně věnuje vztahu člověka ke krajině a snaží se o pomyslnou rehabilitaci jejich narušeného soužití. Tyto aktivity rozvíjí společně se studenty (FaVU VUT Brno) v blízkosti Zlína (konkrétně na katastrech obcí Šarovy, Lhota, Salaš a Bohuslavice u Zlína) prostřednictvím občanského sdružení „jinákrajina“.

Ambrůzova intervence v industriálním prostředí bývalé obuvnické tovární budovy má silně procesuální charakter. Finální podobu získává teprve skrze intenzivní dialog, který umělec vede se zdánlivě nekompatibilními až antagonistickými prvky - na jedné straně přírodním materiálem transferovaným přímo z krajiny, ve které se autor dennodenně pohybuje a tvoří; na straně druhé se striktním řádem a pravidly výstavního prostoru, v jehož rámci organicky vzniká.

Zájemci se mohou těšit také na autorskou komentovanou prohlídku v novém roce. Výstava potrvá do 16. února 2025 v hlavním výstavním prostoru v 1. podlaží 14. budovy 14|15 BAŤŮV INSTITUT a bude přístupná od úterý do neděle v čase 10.00–18.00. Více informací najdou návštěvníci na webu galeriezlin.cz.

PAF Olomouc 2024

OLOMOUC: 23. ročník mezinárodní Přehlídky filmové animace a současného umění PAF Olomouc proběhne od 5. do 8. prosince 2024. Letošní edici zastřeší téma Diaries – Deníky. Ty mohou mít formu příběhů nebo poznámek, může se jednat o cíleně investovanou práci do sebereflexe, nezamýšlené důsledky času pobytu na sociálních sítích a nebo o jakékoliv jiné formy repetitivního zápisu. Všechny tyto podoby zaznamenávání ale mimo jiné vzbuzují otázku – jsou deníky určené ke čtení?

od 05.12.2024 do 08.12.2024
16:00 - 22:00
Autor článku: 
PAF Olomouc 2024/jal

Připravili jsme pro vás bohatý čtyřdenní program plný projekcí, performancí, instalací, výstav a workshopů. Na své si přijdou i ti nejmenší – na programu jsou filmové příběhy Dášeňky, výtvarné dílny zaměřené na osobní psaní deníků, po pečení papírových dortů i zvukové experimenty odhalující neviditelné vrstvy světa kolem nás. 

WEB UDÁLOSTI

Krajská galerie představí výstavní projekt 1. ročníku Open Call RodičOFFská

ZLÍN: Krajská galerie představí první ročník projektu otevřené výzvy určené umělcům a umělkyním, kteří přerušili nebo omezili výstavní aktivity z důvodu péče o dítě s cílem usnadnit jim „návrat“ do uměleckého provozu. Z přihlášených zájemců byl odbornou jury složenou z kurátorů vybrán k realizaci výstavní projekt Kateřiny Závodové nazvaný Antirezignační program (ARP). Jedná se o prostorovou instalaci, která se skládá z obrazů, deníků, fotografií, textilních objektů a papírových modelů.
Antirezignační program je soubor tvůrčích úkolů, plánů a projektů, které si uložil člověk ke splnění jako záchranu před vlastní rezignací a touze po změně.

Veřejnost je zvána na zahájení výstavy, které se uskuteční v úterý 19. 11. 2024 v 17 hod. v přízemí krajské galerie.

Výstava potrvá do 16. února 2025 a je k vidění od úterý do neděle v čase 10–18 hodin v 1. podlaží 14. budovy 14|15 BAŤŮV INSTITUT.

od 19.11.2024 do 16.02.2025
10:00 - 17:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Letošní Blues Alive s třiceti zahraničními bluesovými špičkami včetně Devona Allmana, oslavou osmdesátin Jany Koubkové i vylepšenou druhou vytápěnou scénou

ŠUMPERK: Osmadvacátý ročník mezinárodního hudebního festivalu Blues Alive startuje v Šumperku již 14. listopadu. Během tří dnů na něm vystoupí přes třicet kapel a hudebníků patřících jak k mezinárodní a domácí špičce tohoto žánru, tak i k mladým nadějím, jež si zaslouží dostat prostor na prestižní přehlídce. Festival je největší středoevropskou přehlídkou zaměřenou na blues a příbuzné žánry.

od 14.11.2024 do 16.11.2024
Autor článku: 
Jiří Sedlák/ika

Žánrově se letos program rozkročí do šíře od klasického kytarového blues přes jeho akustickou podobu, americké písničkářství až po garážový rock. Dům kultury, tradiční festivalové centrum, letos díky zvětšení a vylepšení vytápěného stanu v Pavlínině dvoře, nabídne dvě rovnocenné hlavní scény. Ve foyer navíc vznikne nově klidová zóna s větším počtem míst k sezení. Vedle tradičního Klášterního kostela koncerty proběhnou poprvé v hotelu Perk. Festival, který je největší středoevropskou přehlídkou zaměřenou na blues a příbuzné žánry, nabídne jako každý rok bohatý doprovodný program - noční jam sessiony, projekci hudebního dokumentu, masterclassy pro aktivní muzikanty i poslechové pořady předních českých publicistů. V prodeji na webu festivalu jsou třídenní vstupenky na tři hlavní večery i vstupenky na doprovodné akce.

Co se týká vystupujících umělců, podařilo se nám opět dát dohromady velmi kvalitně obsazený ročník festivalu,” říká na úvod bez nadsázky jeho ředitel Vladimír Rybička. „Žánrově jsme se letos rozkročili zase o něco šířeji. Kromě klasických bluesových kytarových hudebníků, jako je držitel mnoha cen Albert Castiglia nebo naopak akustičtější Eric Bibb, jsou tu výrazné žánrové přesahy. Například jako u Chucka Propheta do stylu Americana, který sdružuje nejlepší bluesové, rockové i countryové tradice, nebo jako u The Courettes do garážového rocku. Jsme stále bluesový festival, ale snažíme se návštěvníkům otevřít nové obzory,” vysvětluje dramaturg festivalu Ondřej Bezr. K hlavním hvězdám patří proslulý kytarista a zpěvák Devon Allman, zástupce jednoho z nejslavnějších muzikantských rodů, syn Gregga Allmana a synovec Duana Allmana, zakladatelů legendární jižanské kapely The Allman Brothers Band, dále americký bluesový písničkář, držitel řady Blues Music Awards a tři nominací na Grammy Eric Bibb, brilantní kytarista z Miami a Bluesrockový umělec roku 2023 Albert Castiglia, americký zpěvák a kytarista Duwayne Burnside, jeden ze čtrnácti dětí legendárního představitele hill country blues R. L. Burnsidea, významný americký zpěvák a rockový písničkář Chuck Prophet, explozivní dánsko-brazilská dvojice The Courettes a dvě uskupení reprezentující chicagské blues a místní slavný festival - Chicago Blues Festival feat. Stephen Hull & Dave Herrero & Sheryl Youngblood a Legends of Chicago Blues feat. Oscar Wilson, Jimi Primetime Smith & Bob Corritore.

Letošní ročník určitě potěší bluesrockové fanoušky,” říká k hlavní hvězdě Devonu Allmanovi Ondřej Bezr. V současné době tento kytarista a zpěvák koncertuje se sdružením The Devon Allman Project, ve kterém jej doprovází další kytarista, basista, hráč na hammondky a dva bubeníci. „Kapela má na repertoáru jak klasické songy Allman Brothers, tak původní skladby Devona Allmana. A jako překvapení slibuje také nečekané coververze,” doplňuje Bezr.

K dalším zahraničním vystupujícím patří objev Dana Auerbacha z The Black Keys, alabamský písničkář Early James, který míchá prvky blues, folku, rocku a klasické country, dále dvojice Hugo Race a Michelangelo Russo, která letos chystá albovou novinku s názvem The Crucible, výjimečný italský lap steel kytarista Marco Bartoccioni, který předvede výbušnou show na pomezí blues, jižanského rocku a soulu, nebo americký kytarista a multiinstrumentalista Luke Winslow King, který delta blues mísí s prvky folku, gospelu či jazzu. V Domě kultury s ním navíc vystoupí fenomenální toskánský hráč na resofonickou slide kytaru Roberto Luti. V Šumperku zahraje také skotský hráč na stejný nástroj Dave Arcari, který přiveze divoké delta blues s příměsí punku, trash country a rockabilly, a kapela Three for Silver s frontmanem Lucasem Warfordem, který hlasem ne nepodobným Tomu Waitsovi šíří zábavu a hudbu bez hranic. Dále přijedou vítězové vyhledávací soutěže Blues Aperitiv, slovenští Kiero Grande, polští Robert Kordylewski Trio a srbští The Bad Week, vítězové evropské soutěže European Blues Challenge - holandské akustické trio Robbert Duijf Band, nebo rakouský kytarista a zpěvák Jörg Danielsen a americký kytarista Ben Prevo.

Jana Koubková, jedna z absolutních hvězd české hudby bez ohledu na žánr, slaví letos v říjnu osmdesátiny. Proto se dramaturgie Blues Alive rozhodla této velké dámě uspořádat v rámci sobotního tematického koncertu narozeninovou oslavu. „Kromě brilantně sehraného Jana Koubková Quartetu si oslavenkyně zazpívá i s trojicí svých letitých přátel a kolegů pianistou Martinem Kratochvílem, kytaristou Tonym Ackermanem a saxofonistou Joem Kučerou, s nimiž natočila album Znění a snění. Tento program zazní naživo vůbec poprvé,” láká Bezr. Z dalších českých jmen nebudou chybět například Mirek Kemel se svým triem, pražské power trio Cold Licks, jehož leaderem je výtvarník Jonáš Ledecký, nebo kvarteto Readymade Backsliders.

Program festivalu dále nabídne noční jam session, projekci ceněného dokumentu And This Is Free v kině Oko o historii legendární obchodní a později bluesové tepny Maxwell Street v Chicagu ze šedesátých let, tři poslechové pořady v Knihovně T.G. Masaryka a dva masterclassy bluesového písničkářství a hry na slide kytaru pro aktivní hudebníky.

V prodeji na webu festivalu jsou třídenní festivalové permanentky i vstupenky na doprovodné akce.

I letos se uskuteční Blues Alive Tour po českých a moravských městech, na kterém vystupuje jedna z hvězd Blues Alive, americký zpěvák a kytarista Duwayne Burnside se svojí kapelou. Vstupenky na tyto jednotlivé koncerty se prodávají samostatně.

Více informací i přesný program najdou zájemci na www.bluesalive.cz.

 

Všechny podoby designu. Po celý listopad v Olomouci

OLOMOUC: Listopad v Olomouci bude jednoznačně patřit všem milovníkům moderního designu a trendů v kreativních odvětvích, příznivcům originálních nápadů a řešení i nadšencům pro tvoření originálních výrobků. Čeká je totiž téměř stovka bodů v programu, který láká nejen na prezentace lokálních tvůrců, výstavy či diskuse, ale také řadu workshopů a akcí pro celou rodinu. Festival Olomouc Design Days už podruhé promění Olomouc na celý měsíc listopad v město designu.

od 01.11.2024 do 30.11.2024
Autor článku: 
Klára Pavlištíková/ika

„Design week, ale na celý měsíc. Tak by se asi dalo shrnout, na co se mohou Olomoučané a návštěvníci města těšit v listopadu v Olomouci. Novým festivalem, který jsme v loňském roce uvedli poprvé, chceme popularizovat kulturní a kreativní odvětví, propojit tvůrce a veřejnost a také vzbudit v lidech zájem o kreativní obory, design, architekturu nebo třeba umělecká řemesla. Společně s našimi partnery jsme připravili obrovské množství akcí pro skutečně široké spektrum návštěvníků,“ popisuje náměstek primátora města Olomouce pro kulturu a cestovní ruch Viktor Tichák.

Na co se těšit?

  • 96 eventů, 38 programových partnerů 
  • 33 tvůrčích dílen a family friendly akcí
  • 13 výstav
  • kafe do vlastního lokálního designu – potrvá ve vybraných kavárnách celý měsíc
  • rozšíření do kraje – Hlubočky, Přerov, Šumperk, Jeseník 
  • k hlavním pořadatelům přibývá Univerzita Palackého v Olomouci
  • druhý víkend zaměřený na vzdělávání
  • nově se se svými akcemi připojují také např. Design Olomouc, Vlastivědné muzeum Olomouc, Moravské divadlo Olomouc, Výstaviště Flora Olomouc, Střední škola designu a módy Prostějov, Divadlo na Cucky

Ke dvěma hlavním organizátorům z loňského roku, kterými jsou statutární město Olomouc a Inovační centrum Olomouckého kraje, se letos nově připojuje Univerzita Palackého. „Univerzita Palackého obohatí program letošního festivalu o dvě tematické víkendové konference zaměřené jednak na využití AI v kreativních odvětvích, jednak na 3D tisk a jeho využití pro kreativce. Mimo to se může veřejnost těšit na přednášku Olomouc ve filmu nebo pravidelné kreativní workshopy v UPointu,“ dodává prorektorka UP Andrea Hanáčková.

Na více než tři desítky vzrostl také počet programových partnerů a k institucím, jako jsou muzea, knihovny a menší galerie, se letos přidává spousta dalších spolků či samostatných tvůrců. Díky tomu se program nejen téměř zdvojnásobil.

„Už druhým rokem se snažíme přitáhnout pozornost široké veřejnosti na Olomouc jako centrum designu a kreativních odvětví. Jsem rád, že se nám letos daří řadu akcí rozšířit i dál do kraje. Vypíchnul bych letošní novinku, a to jsou Otevřené ateliéry, které pořádáme v Jeseníku, Přerově a Šumperku hned první festivalový víkend. Věřím, že z téměř stovky akcí si vybere každý a těším se na společná setkání, třeba i nad šálkem dobré kávy ve speciálním designovém hrníčku,“ říká ředitel Inovačního centra Olomouckého kraje Tomáš Dostál.

Vybere si každý

Stejně jako v loňském roce, i tentokrát odstartují Olomouc Design Days vernisáží výstavy Sklizeň 2024, tentokrát s podtitulem Zaseto. Vyklíčeno. Dozráno. Kurátorský výběr produktů regionálních tvůrců z různých uměleckých odvětví opět zaplní prostory Studia G21 na olomouckém Dolním náměstí. Vernisáž výstavy, která zahájí druhý ročník Olomouc Design Days, se odehraje 1. listopadu od 17 hodin. Výstava bude k vidění až do konce listopadu.

Pro zájemce, kteří rádi čerpají inspiraci anebo vyhledávají novinky ze světa designu, je připravena desítka diskusí a přednášek, které budou probíhat po celý měsíc na různých místech Olomouce. Akce Otevřená studia dokonce nechá nakouknout pod ruce šikovných tvůrců. Popustit uzdu kreativitě a fantazii zase bude možné na více než třech desítkách workshopů a tvůrčích dílen. Audiovizuální show a interaktivní besedy si letos připravilo i Moravské divadlo Olomouc, které v rámci Olomouc Design Days slavnostně otevře nový prostor v Sokolské ulici – Sedmičku.

Zapojení výchovně-vzdělávacích institucí

„Všemi aktivitami, které v rámci Olomouc Design Days pořádáme, se snažíme propojovat tvůrce a veřejnost, vzbudit zájem o kreativní obory. A v tom nám samozřejmě těmi nejpovolanějšími partnery umějí být právě profesionálové, kteří se zabývají výchovou a vzděláváním nových talentů. Jasným krokem pro letošní ročník proto bylo oslovit tyto instituce ke spolupráci a připravit poutavý program,“ představuje letošní novinku vedoucí oddělení koncepce kultury Radim Schubert. Například Střední škola designu a módy v Prostějově představí trendy v oblékání na módní přehlídce Fashion show: Impulse in pulse. Dům dětí a mládeže Olomouc si zase připravil několik workshopů a Základní umělecká škola Miloslava Stibora chystá na druhý listopadový víkend tvůrčí dílnu.

Výchovu talentů v praxi ukáže sympózium vedené světoznámým floristou Robertem Bartolenem v historické oranžerii ve Smetanových sadech. Propojí tvorbu studentů floristiky v duchu upcyklace a udržitelnosti a studentů fotografie, kteří budou celý proces tvorby dokumentovat. Pro nezúčastněné pozorovatele bude sympozium volně přístupné. Zakončením této spolupráce bude výstava Flowers ↔ Mess ↔ Photos.

Slavná jména i mladí tvůrci

V oranžerii ve Smetanových sadech proběhne také výstava Generace Brusel: deset stoletých. Ta oslaví 100. výročí narození deseti osobností českého designu skla a keramiky a připomene jména jako Jaroslav Ježek, Jitka Forejtová, Pavel Hlava nebo Věra Lišková. Současný design představí například výstava slovenské vizuální umělkyně Zuzany Svatik, v jejíž tvorbě se odrážejí témata genderové rovnosti, stereotypů či identity. Výstavě propůjčí své prostory Telegraph Loft.

Design na každém kroku i stylové nákupy

Design bude letos v listopadu v Olomouci viditelný opravdu všude. Novinka Dizajn Display promění ulice centra města v jednu velkou galerii – výlohy nejen aktuálně nevyužívaných budov totiž zaplní nejnovější realizace lokálních produktových designérů.

Milovníky kávy pak určitě zaujme spojení olomouckých kaváren a pražíren s místními výrobci keramiky a porcelánu, kteří budou společně nabízet „kávu do lokálního designu“

Závěr Olomouc Design Days bude patřit Dizajntrhu, který poslední listopadový víkend zaplní prostory Konviktu autorskou módou, kosmetikou, bytovými dekoracemi a dalšími nápaditými kousky od nezávislých lokálních tvůrců. Nabídne tak jedinečnou možnost pořídit včas originální vánoční dárky.

www.olomoucdesigndays.cz

Letošní Olomouc Design Days mají opravdu program nabitý k prasknutí a i když se to možná nedá stihnout všechno, rozhodně je z čeho vybírat! Veškeré informace a vše, co potřebujete o Olomouc Design Days vědět, najdete na webu www.olomoucdesigndays.cz.

 

Moravská filharmonie Olomouc oslavila státní svátek tradičním turné po Olomouckém kraji

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Autor článku: 
Kamila Sehnálková

Pod vedením výjimečného dirigenta Jiřího Rožně přednesl Ioniță slavný Dvořákův koncert pro violoncello, jehož procítěná interpretace si vždy vysloužila nadšené ovace publika. Celá koncertní série se nesla v duchu ryze českého programu, zahrnujícího Slavnostní předehru Bohuslava Martinů a orchestrální úpravu Smyčcového kvarteta „Z mého života“ Bedřicha Smetany.

Koncert v Jeseníku, který byl silně zasažen nedávnými povodněmi, měl mimořádný význam nejen pro Moravskou filharmonii Olomouc, ale i pro místní komunitu. „Jsme rádi, že jsme v těchto těžkých dnech koncertem potěšili všechny přítomné, a zároveň jsme přesvědčeni, že honorář koncertu najde smysluplné využití při zmírňování následků povodní,doplnil Jonáš Harman, ředitel MFO. Tento tradiční koncert v Priessnitzových lázních odehrála MFO bez nároku na honorář a koncert věnovala všem, kteří se v Jeseníku na odstraňování následků povodní podíleli.

 

Moravská filharmonie Olomouc vznikla v roce 1945 a patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény mezi které patří např. dirigenti Otto Klemperer a Václav Neumann, houslisté Josef Suk a Gidon Kremer či violoncellista Pierre Fournier. Za dobu své existence si vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především velkým tvůrcům světové hudby 19. a 20. století, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Orchestr se rovněž řadí k autentickým interpretům klasiků české národní hudební kultury: Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Těleso má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá také festivaly – Mezinárodní varhanní festival Olomouc a od roku 2024 coby partner staronový festival Olomoucké hudební jaro. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

 

Olomoucké tvarůžky zvou do Loštic na strašidelnou Muzejní noc

LOŠTICE: Muzeum Olomouckých tvarůžků, které je jediné svého druhu v České republice, připravilo pro všechny milovníky historie a zábavy večer plný aktivit pro děti i dospělé. V rámci Muzejní noci, která proběhne 1. listopadu od 17:00 do 20:00, budou mít návštěvníci možnost zažít netradiční prohlídku v prostorách tvarůžkového muzea. Akce nabídne doprovodný program, občerstvení a výstavu historických fotografií z výroby Olomouckých tvarůžků. Vstup na akci je zdarma.

01.11.2024
17:00 - 20:00
Autor článku: 
Daniela Pilchová

Dospělí si mohou zasoutěžit v tipování počtu Olomouckých tvarůžků pod poklopem a vyhrát zajímavé ceny. Chybět nebude ani ochutnávka tradičních tvarůžkových specialit, tvarůžkových štrúdlů, punče a dalších dobrot. Pro malé návštěvníky je připravena napínavá stezka za tvarůžkovým strašidlem, během které budou plnit různé úkoly a luštit hádanky. Pro děti bude k dispozici také tvůrčí dílnička a každý malý návštěvník, který přijde v kostýmu, dostane sladkou odměnu. „Naší snahou je, aby Muzejní noc přinesla zábavu pro všechny generace. Připravili jsme proto program, který propojuje bohatou historii Olomouckých tvarůžků se zábavnými aktivitami pro děti i dospělé,“ uvedl Leoš Kalandra, vedoucí obchodu a marketingu společnosti A. W., výrobce tvarůžků pod značkou Olomoucké tvarůžky.

Program doplní výstava historických fotografií z výroby Olomouckých tvarůžků, která návštěvníky zavede do bohaté minulosti legendární pochoutky. Počátky výroby Olomouckých tvarůžků sahají až na přelom 15. a 16. století do oblasti Hané. Od roku 1876 se pak začaly vyrábět v Lošticích, kde Josef Wessels a jeho manželka zahájili manufakturní produkci. Podnik, který od roku 1897 nesl jméno po jejich synu Aloisi Wesselsovi, se do roku 1914 stal největším výrobcem tvarůžků. „Výstava zachycuje nejen historické výrobní postupy Olomouckých tvarůžků, ale také klíčové momenty ve vývoji tradiční a zdravé pochoutky, která dnes nese chráněné zeměpisné označení Evropské unie,“ dodal Leoš Kalandra.

Nádvoří muzea bude pro tuto příležitost vyzdobeno v podzimních barvách a vytvoří tak příjemnou atmosféru pro celou rodinu. Vstup na akci Muzejní noc je zdarma. Dětská stezka za tvarůžkovým strašidlem v Muzeu Olomouckých tvarůžků bude přístupná i dalších 14 dní po skončení akce.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O společnosti A. W. spol. s r. o.

Výroba Olomouckých tvarůžků na Hané je doložena již na přelomu 15. a 16. století. Od roku 1876 se Olomoucké tvarůžky vyrábí v Lošticích. Manufakturní výrobu založil Josef Wessels s manželkou. Název současné společnosti A.W. spol. s r.o. získala firma podle Aloise Wesselse (syna zakladatelů) v roce 1897 a do roku 1914 se stala největším výrobcem tvarůžků. V roce 1930 byla realizována velká přestavba a rozšíření tvarůžkárny na moderní výrobnu pod vedením Karla Pivného (zeť Aloise Wesselse).

V roce 1991 byla tvarůžkárna v restituci vrácena potomkům původních majitelů. K zásadní obměně technologického zařízení ve výrobě došlo v roce 1997. Evropská komise udělila v roce 2010 Olomouckým tvarůžkům chráněné označení původu. V roce 2014 bylo otevřeno nové Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích jako jediné muzeum svého typu v České republice.

V současné době společnost A.W. spol. s r.o. zaměstnává okolo 180 lidí, každoročně vyrobí přibližně 2 200 tun tvarůžků ve více než třiceti tvarových, chuťových a hmotnostních variantách a provozuje čtyři podnikové prodejny v Lošticích, Olomouci, Brně a Ostravě.

Olomoucké tvarůžky se vyrábějí z netučného kyselého tvarohu a jsou charakteristické nezaměnitelnou chutí a typickou vůni. Při jejich výrobě se nepoužívají žádná syřidla, barviva, aromata ani stabilizátory, takže se hodí i pro bezlepkovou dietu. Obsahují plnohodnotné bílkoviny, vápník a díky malému obsahu tuku mají nízkou energetickou hodnotu. Olomoucké tvarůžky jsou jediný původní český sýr a jsou řazeny mezi zrající stolní sýry.

Projekt Jazzchange otevírá nadějným hudebníkům dveře do Evropy

PRAHA, OLOMOUC, ZAHRANIČÍ: Ve středu 6. listopadu 2024 vystoupí v pražském Kampusu Hybernská česká jazzovo-psychedelická kapela Marcel Gidote's Holy Crab a slovinský alt-popový objev Astrid & The Scandals. Koncert je součástí nevšedního turné, na němž se podílí týmy z Česka, Německa a Slovinska a které vzniklo v rámci projektu Jazzchange. Ten si klade za cíl posilovat mezinárodní spolupráce odborníků z hudebního průmyslu. V Česku má turné dvě zastávky, kromě Prahy zahrají kapely o den později 7. listopadu v olomouckém Jazz Tibet Clubu. Vstupenky jsou v prodeji na GoOut.cz.    

od 06.11.2024 do 07.11.2024
Autor článku: 
Zuzana Kantorová

Propojování a prohlubování vztahů evropských promotérů, jazzových hudebníků, podniků a měst s důrazem na odpovědnost k životnímu prostředí – to jsou základní myšlenky projektu Jazzchange. Týmy z České republiky, Německa a Slovinska v rámci něj společně redefinují běžné postupy při plánování a domlouvání hudebních turné.  „Jazzchange opouští od individualistického přístupu, kdy jeden umělec sám dobývá nová území. A naopak ukazuje sílu spolupráce mezi různými podniky a promotéry. Tím, že budujeme vztahy s jinými hudebními scénami zemí EU, zároveň posilujeme evropskou scénu jako celek,” říká Eliška Pírková z festivalu Mladí ladí jazz, který je koordinátorem Jazzchange.

 

Mezinárodní turné s českým zástupcem

Výsledkem spolupráce je společné turné dvou interpretů z Česka a Slovinska v celkem pěti českých, německých a slovinských klubech. V roce 2024 na tour vyráží česká kapela kombinující jazz a psychedeliku Marcel Gidote's Holy Crab a slovinská alt-popová formace Astrid & The Scandals. V průběhu pěti dní od 5. do 9. listopadu vystoupí v Drážďaněch, Praze, Olomouci, Lublani i v Mariboru.

úterý 5. listopadu – Jazzclub Tonne, Drážďany (DE)

středa 6. listopadu – Mladí ladí jazz & Kampus Hybernská, Praha (CZ)

čtvrtek 7. listopadu – Jazz Tibet Club, Olomouc (CZ)

pátek 8. listopadu – Jazz Klub Ljubljana Castle, Lublaň (SI)

sobota 9. listopadu – Narodni dom Maribor, Maribor (SI)

https://www.instagram.com/jazzchange/

 

O Jazzchange
Jazzchange vznikla v roce 2022 z iniciativy dvou významných jazzových promotérů, společnosti Jazzchange, slovinského Jazzového klubu Lublaňský hrad a českého Mladí Ladí Jazz. V roce 2024 se k projektu připojilo také Německo, a jako celek se tak nyní zahrnuje dva slovinské partnery (Lublaňský hradní jazzový klub, Narodni dom Maribor), dva české partnery (Mladí ladí jazz, Kampus Hybernská, Jazz Tibet Club) a jednoho německého partnera (Jazzclub Tone). V minulosti Jazzchange hostil vyprodané koncertní edice s Wckd Nation a Lucianou v 2022 a Pantaloons a Tygroo v roce 2023.

 

Koordinátor projektu: Mladí ladí jazz

Spolupracující subjekty: Ljubljana Castle Jazz Club, Narodni dom Maribor, Kampus Hybernská, Jazz Tibet Club, Jazzclub Tone

Tento projekt je realizován v rámci iniciativy LiveMX financované Evropskou unií.

 

Další info:

Astrid & The Scandals

INSTAGRAM / FACEBOOK / SPOTIFY / YOUTUBE / LINKTREE

Alternativní / indie skupina ze slovinské Lublaně působí na scéně od roku 2023, od té doby vydala dva singly Dry Out a Release me a v současné době je na evropském turné, které trvá od dubna do konce listopadu. Zahráli si na Carnival of Cultures v Berlíně, ve Wiankach a v Krakově a na hlavních pódiích festivalů Inmusic a Exit. Dostali se také do finále hudebních cen HEMI a mezi téměř 500 přihlášenými se stále ucházejí o vítězství. Jsou také ve finále ceny Milana Mladenoviće za singl Seme, který je součástí monumentálního EP Triptich vydaného v roce 2023. Na konci září jim vyjde debutové album 18:48. Jejich vystoupení je stejně všestranné jako jejich repertoár.

 

Marcel Gidote’s Holy Crab (MGHC)
Instagram / Facebook / Spotify / Bandcamp / YoutubeLinktree

Česká psychedelická kapela založená v roce 2019 mísí vlivy rocku, krautu a jazzu s moderním zvukem. Jejich debutové EP Bay Of Roots vyšlo pod nezávislým českým labelem Polí5 v roce 2020. V roce 2021 si vlastními silami vyprodukovali své první plnohodnotné album Humidity Breaking Limits, na kterém se posunuli ke komplexnějšímu a těžšímu hudebnímu projevu. V roce 2023 představili nové album Farm Alarm, které je výraznou připomínkou klimatické krize naší planety, a letos v březnu vydali soundtrack k nezávislé počítačové hře Felvidék.

Během několika let se MGHC etablovali jako jedna z nejprogresivnějších českých psychedelických kapel, odehráli několik mimořádných koncertů, například s legendární japonskou psychedelickou kapelou Acid Mother's Temple (dále s Acid Tongue, Tonstartssbandht, Lumerians a Triptides). Už odjeli turné po Evropě a v současné době pracují na dalším albu.

 

Duo Absoluto v Šumperku

ŠUMPERK: Klasika Viva začne podzim vystoupením dvou skvělých akordeonistů, Martina Kota (22) a Viktora Stockera (14), v šumperském klášterním kostele. Jejich muzikalita a technické umění je perfektní.

14.10.2024
Autor článku: 
Roman Janků/ika

Jsou mladí a jsou vážně dobří. Bývají́ označováni za nejnadějnější akordeonisty mladé generace a na českých i zahraničních pódiích vyvolávají nadšení. Své umění prokázali na celé řadě mezinárodních soutěží i v rámci renomovaných festivalů. Jako duo společně vystupují od roku 2019.

Martinovi je 22 a má za sebou už řadu vítězství na mezinárodních soutěžích po celé Evropě. V současnosti studuje na Hudební akademii v polských Katovicích pod vedením Marcina Jabłońského a Piotra Chołołowicze. Martin koncertoval s Václavem Hudečkem, Lubomírem Brabcem a několika českými filharmoniemi, byl také prvním akordeonistou, který sólově vystoupil na festivalu klasické hudby Dvořákova Praha. V roce 2022 účinkoval za doprovodu Symfonického orchestru Karlovarského kraje na Festivalu Antonína Dvořáka a v listopadu 2023 absolvoval koncertní turné do Japonska. Ve dvanácti letech se představil ve finálovém kole soutěže Eurovision Young Musicians v Kolíně nad Rýnem.

Viktorovi je 14 a nejen, že sbírá úspěchy na soutěžích po celé Evropě a v ČR, je také mladý skladatel. V současnosti je žákem Markéty Laštovičkové na Základní umělecké škole v Havlíčkově Brodě a od září 2024 zahájí studium na Janáčkově konzervatoři v Ostravě taktéž u Marcina Jabłońského. Viktor měl možnost zahrát na galakoncertu v Senátu Parlamentu ČR a reprezentoval jako sólista Českou republiku na vystoupení v Evropském parlamentu v Bruselu. Představil se na Koncertu naděje, který vysílala ČT Art, či na Koncertě malých géniů ve Znojmě. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem v rámci projektu edukačních koncertů Vlnohraní. Kromě toho několikrát vystoupil po boku violoncellisty Tomáše Jamníka či zpěvačky Radky Fišarové a na festivalu Zlatá Pecka v roce 2022 doprovázel pěvkyni Dagmar Peckovou.

„Oba chlapce dobře znám, vystupovali už na našem festivalu Klášterní hudební slavnosti a hned jsem věděl, že si u nás ještě zahrají,“ říká Roman Janků, pořadatel Klasika Viva.

Do Šumperka připravujeme také další koncerty : 13.11. – Adam Plachetka, 8.12. – Epoque Quartet, 19.12. – Cello Republic, 25.12. – J. J. Ryba: Česká mše vánoční, 5.1.25 – Novoroční koncert

Vstupenky na koncert jsou dostupné na www.klasikaviva.cz nebo v běžných předprodejích. Pro pravidelné návštěvníky koncertů je stále otevřen Klub přátel KLASIKA VIVA. Jeho členové mohou díky členské kartičce kupovat vstupenky na koncerty KLASIKA VIVA se slevou. Členství v Klubu lze zařídit na https://klasikaviva.cz/klub-pratel-kv/. Žáci ZUŠ mají na koncert vstup zdarma.

Olomoucký Telegraph hostí uznávaného umělce Oliviera de Sagazana, který uvede svou fascinující a šokující performance Transfiguration

OLOMOUC: Telegraph Film Festival je přehlídka zaměřená na filmy o umění a architektuře. Od 9. do 12. října 2024 proběhne v olomouckém kulturním centru Telegraph a jeho největším lákadlem bude performance Transfiguration francouzského inovativního umělce Oliviera de Sagazana. Toto provokativní dílo představuje intenzivní fyzický a vizuální akt transformace, kombinuje prvky sochařství, malby a živého vystoupení. Vyvolává silné emocionální reakce, od fascinace po šok, a oslovuje diváky tím, že odhaluje křehkost lidské existence a neustálou proměnu identity. Tato událost světového formátu se v Telegraphu uskuteční ve středu 9. října 2024 od 18 hodin jako zahájení festivalu. Vstupenky jsou k zakoupení na telegraph.cz.

od 09.10.2024 do 12.10.2024
Autor článku: 
Michaela Sikorová

V roce 1998 vytvořil Olivier de Sagazan dílo, které mu přineslo celosvětový věhlas a stalo se ikonickým. Bylo prezentováno na významných festivalech a v galeriích po celém světě, včetně Festivalu d'Avignon, Benátského bienále, MoMA PS1 v New Yorku a dalších prestižních institucích. Jeho performance inspirovala nejen divadelní a uměleckou scénu, ale také filmaře a tvůrce ve vizuálním umění, čímž si Sagazan získal mezinárodní uznání jako inovativní a radikální umělec.

V Transfiguration kombinuje prvky malby, sochařství a divadla. „Jsem naprosto fascinován tím, jak lidé považují za normální být naživu. Veškerou svou pozornost věnuji odhalení této podivnosti bytí ve světě,“ řekl o své 50minutové performance Olivier de Sagazan. Během ní nanáší na své tělo a tvář hlínu, barvy a další materiály. Proces změny je fascinující, až děsivý, protože ztrácí lidskou formu a přechází do čehosi nepoznatelného. Performance je procesem transformace, ale také připomínkou smrtelnosti a rozkladu. Sagazan tímto způsobem ukazuje, jak je lidská forma nestálá, náchylná k proměně a zániku, a to jak na fyzické, tak na symbolické úrovni. Sochařství se zde stává procesem a současně i dílem, což dává performanci výraznou dynamiku.

Transfiguration je vysoce vizuální a emocionálně intenzivní, často vyvolávající silné reakce v celé škále emocí. Práce Oliviera de Sagazana inspiruje tvůrce po celém světě, od těch divadelních přes filmové až po výtvarné umění. Jeho dílo je široce uznáváno a obdivováno jako průlomový příspěvek k soudobému performativnímu umění a sochařství.

Performance se uskuteční před olomouckým Telegraphem ve čtvrtek 9. října 2024 od 18 hodin jako hlavní a zahajovací bod programu Telegraph Film Festivalu. Vstupenky jsou v prodeji za 450 Kč na webu Telegraph.cz.

 

OLIVIER DE SAGAZAN

Olivier de Sagazan je francouzský umělec, performer a sochař, známý pro svou jedinečnou a provokativní práci, která spojuje prvky malby, sochařství a performativního umění. Narodil se v roce 1959 v Brazzaville v Kongu, ale většinu svého života strávil ve Francii, kde rozvinul svůj charakteristický styl, který je hluboce ovlivněn otázkami identity, tělesnosti a proměnlivosti lidské existence. Vedle performativní tvorby je Sagazan také uznávaným sochařem a malířem, který ve svých dílech často pracuje s koncepty přeměny, rozkladu a rekonstrukce. Jeho umělecké vize jsou silně zakořeněny v otázkách existence, smrtelnosti a vnitřní lidské divokosti, což z jeho díla činí hluboce filozofický komentář k lidskému stavu.

 

Více informací o Telegraph Film Festivalu najdete na:

webu: https://telegraph.cz/teff

Instagramu: https://www.instagram.com/telegraph.cz/

Facebooku: https://www.facebook.com/telegraph.cz

 

Akreditace a vstupné:

1) FESTIVAL PASS (4 DNY): 590 Kč

FP zaručí volný vstup na filmové projekce

+ 100 Kč sleva na performance TRANSFIGURATION: Olivier de Sagazan  (9. 10. 2024 od 18:00)

 

2) CINEPHILE PASS (4 DNY): 1 090 Kč

Podpoříte náš festival a CP vám zaručí volný vstup na všechny akce TEFF 2024 + dárky, vouchery do PULSE a náš merch!

 

3) VSTUPENKY na jednotlivé body programu je možné zakoupit na recepci Telegraph nebo online.

 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Olomoucký kraj