středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín

Archiv textů

30.11.2022
Ústecký kraj
Články a komentáře
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky, Menšiny a cizinci
Tým spolku GreenBus, z.s.

ÚŠTĚK: Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) uděluje od roku 2002 Cenu Přístav za podporu mimoškolní práce s dětmi a mládeží zástupcům veřejné správy a samosprávy a podnikatelům působícím na místní či regionální úrovni. Už dvacet let upozorňuje nejen na oceněné osobnosti, ale také na organizace a spolky, které nominaci předkládaly. Na Úštěcku tak například na spolek GreenBus, z. s., který na Cenu Přístav navrhl starostu města. Jak se daří v Úštěku na Ústecku, jež se dlouhodobě potýká se sociálními problémy, komunitním a spolkovým aktivitám pro teenagery? Co jim nabízí GreenBus? A jak to souvisí s místní kulturou?
 

23.11.2022
Královéhradecký kraj
Články a komentáře
Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Jitka Šestáková

ČR: Rozhlasová dokumentaristka a publicistka Jitka Šestáková zaznamenala čtyřiadvacet listopadových a prosincových dnů roku 1989. Od brutálního zbití studentů na Národní třídě 17. listopadu až do 10. prosince, kdy vznikla Vláda národního porozumění. Dění v těchto přelomových dnech shrnula v autentických dokumentech (článcích, prohlášeních, letácích) a ve vyprávění v publikaci 1989 /PRAHA NA KONCI LISTOPADU. Kniha, kterou autorka vydala vlastním nákladem a je v nabídce KOSMASu, umožňuje čtenáři nahlédnout do času, který byl přítomností před třiatřiceti lety, sledovat růst občanského odporu a zprostředkovaně tak být svědkem dramatického období, které českou společnost vyvedlo z nesvobody.

16.11.2022
Celá ČR, Pardubický kraj
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Lenka Jaklová

LITOMYŠL: S velkorysostí, s níž na prahu svého bytu vítá návštěvy (viz titul knihy), zval do Litomyšle její první polistopadový starosta významné architekty, výtvarné umělce, literáty i politiky. A výsledek se dostavil. Za proměnou desetitisícového městečka v „litomyšlský zázrak“, o němž vznikají i nadnárodní architektonické studie, je ovšem vedle nezměrné odvahy, energie i víry, že „nemožné je pravděpodobně možné“, především Brýdlova schopnost prolomit ledy ve svém okolí a přesvědčit spoluobčany o správném kursu zvolené cesty. „Dokument, v němž se mísí velké i malé dějiny, stejně jako portrét nezaměnitelné osobnosti“ (Petr Volf), zaznamenal a citlivě uspořádal historik Martin Boštík. Autoři představí knihu veřejnosti 17. listopadu v 10 h v Zámeckém pivovaru v Litomyšli za přítomnosti četných přátel a hostů.      

09.11.2022
Celá ČR
Články a komentáře
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky
Irena Koušková

ČR: Fakt, že existuje Reprezentativní seznam UNESCO, do něhož jsou zapisovány architektonické památky, je všeobecně známý. Již méně se ví, že na jinou listinu patří také tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. Podmínkou pro zápis do světového Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO je zařazení na národní Seznam, v případě ČR je to Seznam statků tradiční lidové kultury ČR, vedený MK ČR, který nyní čítá 30 položek. Na tomto soupisu existuje statek, jemuž se dostalo té cti, že je zapsán hned dvakrát. Loutkářství. Od roku 2012 Východočeské loutkářství, k němuž o dva roky později přibylo České loutkářství. Do seznamu UNESCO bylo připsáno Loutkářství na Slovensku a v České republice v prosinci roku 2016. Co tomuto výjimečnému ocenění předcházelo, co bylo jeho podnětem a co z něho pro českou i slovenskou stranu následně vyplynulo? Průvodců po Cestě na Seznam bude tentokrát hned několik – za slovenskou stranu doc. Mgr. Juraj Hamar, CSc., generální ředitel Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĹUK), za českou Mgr. Lenka Lázňovská, ředitelka Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS), a Michal Drtina z NIPOS-ARTAMA.

 

02.11.2022
Celá ČR, zahraničí
Články a komentáře
Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Lenka Krejzová

ČR: Výpravný historický film v titulní roli s Vojtěchem Dykem a s velkým hudebním podílem Collegia 1704, Václava Lukse a významných pěvců představuje nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka. Snímek, který měl světovou premiéru v hlavní soutěži filmového festivalu v San Sebastianu, do českých kin vstoupil 20. října 2022. O den později ho režisér a scénárista Petr Václav osobně uvedl i ve zcela zaplněném sále Bio Central v Hradci Králové. Na otázku, jak prožívá náročnou šňůru projekcí po České republice, zareagoval s typickým humorem: „Výborně, už není co zkazit!“

26.10.2022
Celá ČR, zahraničí
Články a komentáře
Knihy, literatura, média, Ostatní
Lenka Jaklová

ČR: Před 105 lety se narodil Pavel Tigrid (27. října 1917 Praha – 31. srpna 2003 Héricy, Seine-et-Marne, Francie), jedna z nejzajímavějších osobností, které se po listopadu 1989 vracely z emigrace. Český spisovatel, publicista a politik, významný představitel českého protikomunistického exilu, vydavatel legendárního časopisu Svědectví. „Měl v sobě ukrytý vulkán duševní energie. Jakmile předstoupil před publikum a promluvil, přímo z něho sálala. Jako rozený politik ke všemu, o čem se mluvilo, dodal něco pozitivního, a zároveň vždy narýsoval vektor budoucnosti. Za normálních okolností by se pravděpodobně stal premiérem nebo prezidentem Československa,“ uvádí v následujícím rozhovoru nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský.

19.10.2022
Celá ČR, zahraničí
Články a komentáře
Hudba, Soutěže a festivaly
Martina Fialková

ČR-PRAHA: Na podzim roku 2015 jsem vedla rozhovor s tehdejším ředitelem festivalu Pražské jaro Romanem Bělorem. Jeho tématem byl třetí ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného, konaného v pražském Rudolfinu v péči „pražskojarního“ týmu. Tehdy zmiňoval, že s ročníkem číslo tři už lze hovořit o založení nové tradice. Roky utíkají a tehdy zánovní festival slaví letos 10. jubileum. Čtyři klavírní recitály koncentrované v rámci listopadového týdne, k nimž pořadatel zve vedle vynikajících světových pianistů vždy i některého z předních českých interpretů, nás letos čekají mezi 5. a 12. listopadem.

12.10.2022
Celá ČR
Články a komentáře
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Senioři, Památky, Menšiny a cizinci
Irena Koušková
ČR: Krásné výročí slaví letos Nadace Via, která už od roku 1997 podporuje aktivní lidi, kteří společně pečují o své okolí a kteří darují druhým, zkrátka Srdcaře. Pomohla tak zhruba 8 000 komunitním a filantropickým projektům po celé České republice. To znamená přes 600 milionů Kč investovaných do iniciativ lidí s dobrými nápady a více než jednu miliardu zprostředkovanou stovkám neziskových organizací díky portálu Darujme.cz. Téma dobrovolnictví v kultuře, umění i ve společnosti je blízké také Místní kultuře, stejně jako příběhy těch, kteří svůj volný čas i finanční prostředky věnují činnosti prospěšné okolí. Řada důvodů k setkání s ředitelem nadace Zdeňkem Mihalcem.
05.10.2022
Celá ČR, zahraničí
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní, Památky, Menšiny a cizinci
Lucie Němečková

ČR-KOLOČAVA: Vladimír Morávek je režisér, který se nechal zlákat již mnohými uměleckými druhy a žánry. Ponejvíc činohrou, ale také operou či muzikálem a diváky si získal i svými filmy. Dnes již legendární komedie Nuda v Brně byla ověnčena pěti Českými lvy a slavila úspěchy i na zahraničních festivalech. Za dva roky poté přišli Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště a pak už se na dlouhou dobu zdálo, že Vladimír Morávek pověsil filmovou tvorbu na hřebík. Až do letošního roku, kdy bude mít premiéru jeho dlouho očekávaný nový film inspirovaný slavným českým muzikálem Balada pro banditu. O tom, jak to všechno s tím novým filmem bylo, prozradí, aspoň zčásti, následující předpremiérový rozhovor s režisérem a také scenáristou Vladimírem Morávkem.

28.09.2022
Jihomoravský kraj, zahraničí
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Irena Koušková

BŘECLAV-POŠTORNÁ: „Představte si krojový průvod, slavnostní zdobené pečivo, malované žudro, lahodné moravské víno, hudbu a k tomu ve větru se vlnící šaty z modrotisku… napadne vás jiné slovo než krása?“ To jsou první slova z webu nadačního fondu Moravská krása, který vznikl už koncem roku 2020 s cílem podporovat tradice jižní Moravy a historii tohoto svébytného regionu tak, aby je převzaly za své i další generace a bohatý moravský folklór neupadl v zapomnění. Pro sídlo fondu a pořádání akcí jeho zakladatelé, manželé Vintrlíkovi, žijící a podnikající převážně v USA, obnovili a spravují Havlíčkovu vilu v Břeclavi-Poštorné, postavenou za éry Lichtenštejnů, z níž by chtěli vytvořit jednu z nejvýznamnějších kulturně-uměleckých destinací na jižní Moravě. Mnoho otázek pro Moniku a Jana.