<p>STŘEDOČESKÝ KRAJ: Středočeský kraj prohloubí spolupráci s čínskou provincií Sichuan. V pondělí 23. února 2015 odhlasovali podepsání dohody mezi oběma stranami středočeští zastupitelé.</p> <p>„Podpisem této pětileté smlouvy bychom posunuli naše vzájemné přátelské vztahy, které trvají od roku 2005, na vyšší úroveň,“ uvedl středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD).</p> <p>Obě strany se smlouvou zavázaly ke spolupráci mimo dalších oblastí také v kultuře. </p> <p>„Spolupráce s provincií Sichuan je pro nás velmi důležitá. Věřím, že se nám co nejdříve podaří navázat přímé letecké spojení se Sichuanem a přilákat do našeho kraje více turistů z Číny. Naše spolupráce jistě napomůže i k získání dalších investic a obchodních příležitostí pro české i čínské podnikatele. Kromě otevření přímých osobních a nákladních letů mezi Chengdu a Prahou chceme podpořit i vznik generálního konzulátu ČR v desetimilionovém městě Chengdu, což napomůže komunikaci mezi provincií Sichuan a Středočeským krajem. Budeme rovněž spolupracovat v oblasti všeobecného letectví, zaměříme se na zvýšení spolupráce v oblasti investic, vědy a techniky, financí, kongresů, výstav, cestovního ruchu a zdravotnictví,“ komentoval vzájemné vztahy hejtman Miloš Petera.</p> <p>Více v přiložené tiskové zprávě.</p> <p>Ing. Nicole Mertinová<br />
tisková mluvčí<br />
Zborovská 11, 150 21 Praha 5<br />
mobil: 725 317 425, e-mail: mertinova@kr-s.cz<br />
www.kr-stredocesky.cz<br />
http://www.facebook.com/…ceskehoKraje<br />
http://www.facebook.com/…ajStarostove</p>
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.