čtvrtek
31. října 2024
svátek slaví Štěpánka
Čeští vědci v Antarktidě
© Petr Horký



Polární základna, extrémní podmínky, vědci a kamery České televize. Nový dokument odhalí drsnou krásu antarktické krajiny a český výzkum

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Autor článku: 
Radek Konečný/jal

Snímek Čeští vědci v Antarktidě ukazuje unikátní práci vědců na České antarktické stanici Johanna Gregora Mendela, výzkumném pracovišti, díky němuž mají čeští vědci právo spolurozhodovat o budoucnosti celého bílého kontinentu. „Jsem velmi ráda, že jsme se jako dokumentaristé České televize mohli tohoto projektu ve spolupráci s Masarykovou univerzitou zúčastnit, a divákům tak zprostředkovat pohled na místa a výzkum, k nimž se běžně nikdo z nás nedostane. Byla jsem zaskočena, že vlastní příprava na celou expedici je mnohonásobně delší a náročnější než samotná práce vědců na místě,“ uvádí kreativní producentka Martina Šantavá.

Dokument ukazuje, jak vypadá výprava na jedno z nejopuštěnějších míst světa, představí vědecké projekty i objevy, kterých za 20 let existence stanice naši vědci dosáhli. „Práce na tomto filmu mi umožnila poznat nádherné pobřežní oblasti, a dokonce jednu z největších odledněných lokalit. Možnost navštívit českou stanici byla něco naprosto výjimečného. Seznámili jsme se s vědeckými projekty, které obstojí na světové úrovni. Dva měsíce jsme se podíleli na každodenních úkolech a zaznamenávali tamní odbornou práci, což beru jako potěšení a službu české vědě. Byla to krásná zkušenost,“ popisuje režisér Petr Horký.

Polární základna v extrémních podmínkách kolem jižního pólu umožňuje již 15 let badatelům unikátní možnost pozorovat konkrétní dopady globálních změn klimatu. Dokument zachycuje nejen vědu a otázky, které vzbuzují výsledky vědeckých výzkumů, ale i drsnou krásu antarktické krajiny.

Dokument vznikl ve spolupráci s Masarykovou univerzitou.

režie a scénář: Petr Horký // kamera: Jan Šimánek // dramaturgie: Jakub Režný // výkonný producent: Roman Blaas // kreativní producentka: Martina Šantavá // účinkují: Katarína Adameková, Lucia Kaplan Pastíriková, Miloš Barták, Jan Kollár, Kamil Láska, Michael Matějka, Pavel Švec, Tomáš Uxa, Peter Váczi, František Vorel, Jaroslav Gerža, Petr Škamrala, Matyáš Šanda, Bronislav Stibor

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
30.10.2024

ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.10.2024

PRAHA: Poslanecká sněmovna dnes ve 3. čtení projednala návrh novely zákona o audiovizi. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Novela je jedním z klíčových legislativních návrhů Ministerstva kultury.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.10.2024