neděle
6. října 2024
svátek slaví Hanuš
Plakát k výstavě
© Archiv pořadatele



Schalekovi – středoevropská rodina. Sto let historie v pěti životech

TEREZÍN: Putovní výstava Schalekovi – středoevropská rodina vypráví dějiny střední Evropy an základě pěti biografií pražské německo-česko-židovské rodiny Schaleků. Výstava skláda se z 10 oboustranných (česká a německá strana) roll up bannerů.

od 16.01.2020 do 15.03.2020
Autor článku: 
TZ/jal

Krátký dokumentární film k výstavě najdete zde

Jde o pět protagonistů:
Robert Schalek (1877–1963): spisovatel, předsedající soudce v procesu s jasnovidcem Hanussenem, který měl později úspěšnou kariéru za nacistů v Berlíně.
Alice Schaleková (1874–1956): jediná válečná zpravodajka v celé c. a. k. monarchii a světoběžnice
Malva Schaleková (1882–1945): malířka, mimo jiné obrazů z terezínského ghetta 
Lisa Fittko (1909–2005): pomáhala uprchlíkům před nacistickým režimem, např. literárnímu kritiku a filosofu W. Benjaminu
Fritz Schalek (1913–2006): odbojář, emigrant a aktivista německé menšiny v Československu

Výstava kromě těchto pěti životopisů představuje i jejich historické pozadí, a ukazuje tak různorodé zpřetrhané vazby v srdci Evropy, které byly znovu navázány po pádu železné opony.

Kontextuální tabule tématizují mimo jiné židovský život v Praze a Vídní na přelomu století, první světovou válku a roli žen v ní nebo postavení Němců v Československu před a po odsunu.

Výstava si klade za cíl přiblížit široké veřejnosti německo-rakousko-českou historii prostřednictvím jednotlivých lidských osudů, které oslovují v osobní rovině, a to ve všech třech zemích. Film a výstava jsou příležitostí k zamyšlení nad propojením vlastních rodin se středoevropskou historií. Tím pádem jsou vhodné jako výchozí bod pro workshopy se školami a jinými vzdělávacími institucemi, a to i přeshraničně.

Autorem výstavy a filmu je publicista Ralf Pasch ve spolupráci s Německým kulturním fórem střední a východní Evropy, které má také na starosti grafickou stránku. Film vytvořila berlínská produkční firma „Die Kulturingenieure“ pomocí 2-D animací z fotografií a dokumentů.

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Říjen bude v broumovském klášteře spojen s měsíční hudební rezidencí české zvukové umělkyně Lucie Páchové a gruzínského hudebníka Alexandra Mishelashvili. Oba muzikanti zapojí do své tvorby i místní studenty a hudebníky. Veřejnosti se představí během závěrečného vystoupení na konci rezidenčního pobytu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Co se děje
03.10.2024

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Po bezmála třech letech vývoje byla spuštěna imersivní expozice Za zdí. Vypráví příběh věznice v Uherském Hradišti, místa spojeného především s temným obdobím po komunistickém převratu v roce 1948, s mučením a popravami nevinných. Expozice nedávno získala Zlatý středník.

 

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.10.2024

OSTROV: Voyo Originál a druhá série seriálu Sex O'Clock si z 56. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově (22.–27. září) odnáší hned dvě ocenění, a to čestné uznání festivalové poroty a cenu dětského diváka v kategorii seriálová tvorba.

Celá ČR, Karlovarský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.10.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Komorní příběh o bolavé minulosti a složitých mezilidských vztazích uspěl v jihokorejské metropoli na festivalu Seoul International Drama Awards. Snímek Svatá, který pro Českou televizi natočil režisér Jiří Strach, získal ocenění v kategoriích nejlepší televizní film a nejlepší herečka. Porota tak ocenila mistrovský výkon Jiřiny Bohdalové při ztvárnění psychologicky náročné postavy. Hlavní roli pro legendu nejen stříbrného plátna napsal scenárista Marek Epstein. Svatá měla televizní premiéru letos 19. května, je dostupná v iVysílání ČT.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.10.2024