TEREZÍN: Putovní výstava Schalekovi – středoevropská rodina vypráví dějiny střední Evropy an základě pěti biografií pražské německo-česko-židovské rodiny Schaleků. Výstava skláda se z 10 oboustranných (česká a německá strana) roll up bannerů.
Krátký dokumentární film k výstavě najdete zde.
Jde o pět protagonistů:
Robert Schalek (1877–1963): spisovatel, předsedající soudce v procesu s jasnovidcem Hanussenem, který měl později úspěšnou kariéru za nacistů v Berlíně.
Alice Schaleková (1874–1956): jediná válečná zpravodajka v celé c. a. k. monarchii a světoběžnice
Malva Schaleková (1882–1945): malířka, mimo jiné obrazů z terezínského ghetta
Lisa Fittko (1909–2005): pomáhala uprchlíkům před nacistickým režimem, např. literárnímu kritiku a filosofu W. Benjaminu
Fritz Schalek (1913–2006): odbojář, emigrant a aktivista německé menšiny v Československu
Výstava kromě těchto pěti životopisů představuje i jejich historické pozadí, a ukazuje tak různorodé zpřetrhané vazby v srdci Evropy, které byly znovu navázány po pádu železné opony.
Kontextuální tabule tématizují mimo jiné židovský život v Praze a Vídní na přelomu století, první světovou válku a roli žen v ní nebo postavení Němců v Československu před a po odsunu.
Výstava si klade za cíl přiblížit široké veřejnosti německo-rakousko-českou historii prostřednictvím jednotlivých lidských osudů, které oslovují v osobní rovině, a to ve všech třech zemích. Film a výstava jsou příležitostí k zamyšlení nad propojením vlastních rodin se středoevropskou historií. Tím pádem jsou vhodné jako výchozí bod pro workshopy se školami a jinými vzdělávacími institucemi, a to i přeshraničně.
Autorem výstavy a filmu je publicista Ralf Pasch ve spolupráci s Německým kulturním fórem střední a východní Evropy, které má také na starosti grafickou stránku. Film vytvořila berlínská produkční firma „Die Kulturingenieure“ pomocí 2-D animací z fotografií a dokumentů.
PRAHA: Přijměte prosím pozvání na náš pravidelný seminář na téma pracovního práva v praxi příspěvkových organizací v oblasti kultury.
12. října 2023, 10–14 hod.
kurzovné: 500 Kč
uzavření registrace přihlášek: 20. září 2023
kontakt: ladrova@nipos.cz
ČR-ZAHRANIČÍ: Česká republika má novou památku zapsanou na Seznam světového dědictví UNESCO. Je to Žatec a krajina žateckého chmele. Rozhodl o tom Výbor pro světové dědictví na svém zasedání v Rijádu (Saudská Arábie). Památka je první na tomto seznamu UNESCO, která představuje krajinu s chmelnicemi a stavby spojené se zpracováním chmele a jeho obchodováním.
ČR: Historik Jan Hrubecký spolu se svým kolegou Ing. Jiřím Vaněčkem se rozhodli k půlkulatému výročí vzniku i zániku první československé republiky napsat knihu, která v české historiografii dosud chybí. Knihu o obráncích československého stálého těžkého opevnění, největšího stavebního projektu státu i jeho právních nástupců do dnešních dob.
HRADEC KRÁLOVÉ: V sobotu se na pěti místech v historickém centru Hradce Králové uskutečnila akce Zažít město jinak. Filharmonie Hradec Králové, kavárna MOKKA ODA, Centrum uměleckých aktivit, Klicperovo divadlo a akční skupina Divá bába připravili program na ulici, náměstí i ve svých prostorách a během odpoledne se společně bavili s návštěvníky, kteří k nim – často poprvé – přišli. Na pořadu byly koncerty, dílny, prohlídky, ale i divadelní kvíz, poznávačka rostlin a samozřejmě i občerstvení. Návštěvníci i pořadatelé jsou ve shodě – spokojení a s plány na další ročník.