čtvrtek
3. října 2024
svátek slaví Bohumil
Alexandr Mishelashvili
© Kevin Foon



Česká umělkyně Lucie Páchová a gruzínský skladatel Alexander Mishelashvili míří do Broumova na hudební rezidenci

BROUMOV: Říjen bude v broumovském klášteře spojen s měsíční hudební rezidencí české zvukové umělkyně Lucie Páchové a gruzínského hudebníka Alexandra Mishelashvili. Oba muzikanti zapojí do své tvorby i místní studenty a hudebníky. Veřejnosti se představí během závěrečného vystoupení na konci rezidenčního pobytu.

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Rezidence, které pořádá Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, jsou součástí projektu Hortus Musicalis Broumov 2024, financovaného Evropskou unií, Národním plánem obnovy, Ministerstvem kultury ČR a Královéhradeckým krajem. Partnerem rezidence je gruzínská organizace Kunsthalle Tbilisi.

Lucie Páchová je zvuková umělkyně, která ve své tvorbě kombinuje práci s hlasem, prostorem, objekty, terénními nahrávkami, pohybem či videem. Zajímají ji vrstvy poslechu, způsoby naslouchání a utváření vztahu k místu, okolí a jeho živým i neživým součástem skrze zvuk a poslech. Spolupracuje s komorními ansámbly, interdisciplinárními umělci i divadelními soubory. Tvoří zvukové instalace, prostorové kompozice, experimentální i komunitně zaměřené projekty.

„Během říjnové hudební rezidence v Broumově se těším na spolupráci nejen s gruzínským rezidentem Alexandrem, ale také se studenty místního gymnázia, pro něž připravuji sérii zvukových workshopů, zaměřených na poslech a improvizaci,“ uvedla Lucie Páchová.

Alexander Mishelashvili je gruzínský perkusionista a hudebník, který vystudoval Státní konzervatoř v gruzínském Tbilisi a už více než 11 let působí v národním orchestru Georgia Philharmonic. Výměnný program na Katedře bicích nástrojů Hudební akademie v Oslu podnítil jeho vášeň pro elektronickou hudbu a po návratu do Gruzie se zapojil do místní undergroundové kultury spoluprací s gruzínskými hudebníky a umělci.

„V rámci rezidenčního pobytu v Broumově budu spolupracovat s místním hudebníkem Michalem Hrubým. Jeho hudbu a improvizace poslouchám s velkou chutí! Opravdu mě baví. Je to všechno o volné improvizaci a vyvážených, čistých akustických zvucích dechových nástrojů spolu s perkusivními prvky. Věřím, že bychom společně mohli vytvořit velmi zajímavé elektroakustické kosmické zvuky a těším se na to,“ vysvětluje Alexander Mishelashvili.

Oba hudebníci se v Broumově představí veřejnosti při závěrečném vystoupení na konci rezidenčního pobytu, jeho formát určí právě společný čas a tvorba v rámci rezidence.

Mohlo by vás také zajímat...

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Po bezmála třech letech vývoje byla spuštěna imersivní expozice Za zdí. Vypráví příběh věznice v Uherském Hradišti, místa spojeného především s temným obdobím po komunistickém převratu v roce 1948, s mučením a popravami nevinných. Expozice nedávno získala Zlatý středník.

 

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.10.2024

OSTROV: Voyo Originál a druhá série seriálu Sex O'Clock si z 56. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově (22.–27. září) odnáší hned dvě ocenění, a to čestné uznání festivalové poroty a cenu dětského diváka v kategorii seriálová tvorba.

Celá ČR, Karlovarský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.10.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Komorní příběh o bolavé minulosti a složitých mezilidských vztazích uspěl v jihokorejské metropoli na festivalu Seoul International Drama Awards. Snímek Svatá, který pro Českou televizi natočil režisér Jiří Strach, získal ocenění v kategoriích nejlepší televizní film a nejlepší herečka. Porota tak ocenila mistrovský výkon Jiřiny Bohdalové při ztvárnění psychologicky náročné postavy. Hlavní roli pro legendu nejen stříbrného plátna napsal scenárista Marek Epstein. Svatá měla televizní premiéru letos 19. května, je dostupná v iVysílání ČT.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.10.2024

ČR: Po vzájemné dohodě na konci září v Reflexu vyjde poslední díl oceňovaného podcastu Hodina Dějepichu. Její autoři, Tereza Kujová a Jan Studnička, již chystají svůj v pořadí druhý projekt, který jejich fanoušci najdou na Forendors. Novinka se jmenuje HistoRIP. Bude autorům vlastním zábavným způsobem mapovat nejzvláštnější a nejpozoruhodnější příběhy historie. První díl této novinky na Forendors posluchači najdou již 4. října.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
30.09.2024