pátek
4. října 2024
svátek slaví František
Aplikace před několika dny získala prestižní česko-slovenské ocenění Zlatý středník v kategorii Mobilní aplikace a inovace.
© Foto: Magdaléna Ordeltová



Expozice Za zdí vypráví příběh hradišťské věznice v rozšířené realitě. Nyní získala ocenění Zlatý středník

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Po bezmála třech letech vývoje byla spuštěna imersivní expozice Za zdí. Vypráví příběh věznice v Uherském Hradišti, místa spojeného především s temným obdobím po komunistickém převratu v roce 1948, s mučením a popravami nevinných. Expozice nedávno získala Zlatý středník.

 

Autor článku: 
Anna Stránská, spolek Memoria

Za expozicí Za zdí stojí neziskovky Historia Futurae a Memoria. „Za zdí je expozice virtuální. Má podobu mobilní aplikace pro chytré telefony a využívá rozšířenou realitu, tedy technologii, která doplňuje naše fyzické prostředí o digitální prvky, jako jsou obrázky, videa, zvuky nebo 3D objekty,“ vysvětluje Tomáš Nedvěd, ředitel Historia Futurae. Neziskovku před několika lety založili lidé ze strategické kreativní agentury Little Greta a vývojářského studia VRCØT spolu s historikem Václavem Adamcem.

Aplikace před několika dny získala prestižní česko-slovenské ocenění Zlatý středník v kategorii Mobilní aplikace a inovace. „Bereme to jako potvrzení, že moderní technologie mohou sloužit jako legitimní prostředek pro připomínání a kontextualizaci historických událostí i jako alternativa k tradiční frontální výuce,“ dodal Nedvěd.

Uživatelé Za zdí se s historií věznice seznámí na šesti stanovištích rozprostřených před vězeňskou zdí. Průvodkyní site-specific expozicí je hradišťská rodačka, herečka Eva Podzimková – či přesněji její hologram. Mimoto expozice nabízí třeba pohled na areál věznice z ptačí perspektivy, interaktivní dobový výslech nebo návštěvu 3D cely–samotky.

Aplikace zastupuje funkci muzea klasického, které v Hradišti patrně vznikne až v roce 2028. Jejím smyslem je předat historii moderním způsobem a díky zapojení rozšířené reality a interaktivních prvků oslovit zejména mladší generaci. „Projekt je součástí většího celku, v němž od roku 2009 coby dobrovolnické uskupení usilujeme o důstojné využití bývalé věznice. Tomuto místu věnujeme pozornost, snažíme se o jeho popularizaci a především o to, aby se na minulost nezapomínalo,“ doplňuje Anna Stránská, předsedkyně spolku Memoria. Ten odkaz zdejší věznice dlouhodobě rozvíjí.

Celkové náklady na realizaci byly 737 tisíc. Velkou část rozpočtu pokryly dary čtyř mecenášů, přispělo také město Uherské Hradiště a Zlínský kraj. Necelých 172 tisíc se sešlo od více než stovky drobných dárců v rámci crowdfundingové kampaně na Darujme.cz.

Uherskohradišťská věznice je místo s pohnutou historií. Nejprve zde české vlastence a domnělé i skutečné odpůrce režimu věznili nacisté, na jejich praktiky po roce 1948 navázali komunisté. Elektrický proud zde byl jedním z nástrojů, jak z obviněných dostat mnohdy smyšlenou výpověď. Během 50. let přišlo v souvislosti s krutostmi a bezprávím v hradišťské věznici o život nejméně 30 nevinných občanů. Mnoha dalším lidem a jejich blízkým byl rozvrácen život osobní, rodinný a profesní. 


Přesto ví o tehdejších událostech jen málo lidí, a to zejména v mladší generaci. Výzkum, který v roce 2018 provedla agentura NMS Market Research na vzorku 1 004 účastníků, ukazuje, že povědomí o událostech před 80 lety mají ve věkové skupině od 18 do 34 let jen dvě pětiny dotázaných. Proto máme za to, že je nutné tyto příběhy vyprávět. Interaktivní, populárně-naučná forma přitom nijak nebanalizuje či nebulvarizuje odkaz míst či lidí, jejichž osudy zachycujeme,“ uzavírá Jan Blažek z Historia Futurae.

Web projektu Za zdí: https://expozicezazdi.cz

veznicehradiste.cz

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Říjen bude v broumovském klášteře spojen s měsíční hudební rezidencí české zvukové umělkyně Lucie Páchové a gruzínského hudebníka Alexandra Mishelashvili. Oba muzikanti zapojí do své tvorby i místní studenty a hudebníky. Veřejnosti se představí během závěrečného vystoupení na konci rezidenčního pobytu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Co se děje
03.10.2024

OSTROV: Voyo Originál a druhá série seriálu Sex O'Clock si z 56. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově (22.–27. září) odnáší hned dvě ocenění, a to čestné uznání festivalové poroty a cenu dětského diváka v kategorii seriálová tvorba.

Celá ČR, Karlovarský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.10.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Komorní příběh o bolavé minulosti a složitých mezilidských vztazích uspěl v jihokorejské metropoli na festivalu Seoul International Drama Awards. Snímek Svatá, který pro Českou televizi natočil režisér Jiří Strach, získal ocenění v kategoriích nejlepší televizní film a nejlepší herečka. Porota tak ocenila mistrovský výkon Jiřiny Bohdalové při ztvárnění psychologicky náročné postavy. Hlavní roli pro legendu nejen stříbrného plátna napsal scenárista Marek Epstein. Svatá měla televizní premiéru letos 19. května, je dostupná v iVysílání ČT.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.10.2024

ČR: Po vzájemné dohodě na konci září v Reflexu vyjde poslední díl oceňovaného podcastu Hodina Dějepichu. Její autoři, Tereza Kujová a Jan Studnička, již chystají svůj v pořadí druhý projekt, který jejich fanoušci najdou na Forendors. Novinka se jmenuje HistoRIP. Bude autorům vlastním zábavným způsobem mapovat nejzvláštnější a nejpozoruhodnější příběhy historie. První díl této novinky na Forendors posluchači najdou již 4. října.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
30.09.2024