<p>KUTNÁ HORA: Celostátní přehlídka dětských skupin scénického tance je setkáním dětí a jejich pedagogů, které přináší každoročně to nejzajímavější a inspirující v oblasti dětské taneční výchovy a tvorby, a to na území celé ČR.</p> <p>Posláním přehlídky je zejména podnítit prostřednictvím pedagogů a vedoucích tanečních skupin kvalitní využívání volného času dětí, a tím omezit četnost problémových skupin dětí.<br />
Ruku v ruce s tím jsou posláním celostátní přehlídky vedení dětí k aktivní tvůrčí činnosti prostřednictvím odborně vzdělaných pedagogů, podpora rozvoje estetické pohybové a taneční výchovy dětí v jednotlivých krajích ČR a přispění k řešení odborných a výchovných otázek spojených s výchovou mladých tanečních interpretů. Přehlídka je také prostředkem umožňujícím monitorovat úroveň pohybové a taneční výchovy dětí v jednotlivých krajích ČR a odbornou výši pedagogů a vedoucích zájmových skupin v jednotlivých krajích, a na základě toho připravovat další vzdělávání pedagogů a vedoucích.</p> <p> Přehlídky se mohou zúčastnit dětské skupiny (věkový průměr účinkujících dětí by neměl přesáhnout věk základní školní docházky) z celé ČR, které rozvíjejí formy scénického tance. Celostátní přehlídce předcházejí krajské postupové přehlídky. Skupina se může přihlásit do kterékoliv postupové přehlídky, a to pouze do jedné, a s programem, který nebyl skupinou uveden na přehlídkách v předcházejících letech. Dětské skupiny předškolního věku se mohou podle možností organizátora zúčastnit postupové přehlídky bez nároku na postup do celostátní úrovně. Přehlídky nejsou určeny parketovým tanečním kompozicím ani dětským folklorním vystoupením a předtančením společenského tance. Tyto pohybové formy mají své samostatné přehlídky.</p> <p> Průběh krajských postupových přehlídek je organizován v měsících březnu a dubnu tak, aby návrhy do celostátní přehlídky byly předány nejpozději do 17. dubna 2015. Podmínky účasti na přehlídkách včetně počtu účinkujících, počtu choreografií, délky vystoupení, hodnocení a dal. jsou stanoveny propozicemi viz příloha.</p> <p> Krajské postupové přehlídky se uskuteční v těchto 13 místech ČR: Praha, Sedlčany, České Budějovice, Klatovy, Horní Slavkov, Ústí nad Labem, Jablonec nad Nisou, Červený Kostelec, Ústí nad Orlicí, Prostějov, Ostrava a Otrokovice.</p> <p> 32. Celostátní přehlídka dětských skupin scénického tance proběhne ve dnech 22. – 24. května 2015 v Městském divadle v Kutné Hoře.</p> <p> Celostátní přehlídku pořádá z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury ČR a pod záštitou města Kutná Hora NIPOS-ARTAMA Praha ve spolupráci s Městským Tylovým divadlem Kutná Hora.</p> <p> Příloha: Podrobné Propozice Celostátní přehlídky dětských skupin scénického tance Kutná Hora 2015 včetně míst a termínů konání krajských postupových přehlídek.</p>
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.