pondělí
23. prosince 2024
svátek slaví Vlasta



Zámek přežil klinickou smrt

KOSTELEC NAD ORLICÍ:  Tzv. nový zámek Kinských začíná po své „klinické smrti“ (výraz jeho majitele Františka Kinského) a dlouhé restituci pomalu ožívat. Tento architektonický klenot postavený v letech 1829 - 1835 vídeňským architektem Jindřichem Kochem, je cenný  především pro slohově čistý empírový styl. Je zasazena do přírodně krajinářského parku, citlivě umístěného na přirozeném pravobřežním návrší terasy Divoké Orlice.

Zámek, kdysi zařízený překrásnou sbírkou grafiky, obrazů a dobovým nábytkem, byl za komunistického režimu těžce poničen činností Výzkumného ústavu pro chov prasat, který tu byl umístěn.

Zaujmou fasády,  za jejichž renovaci převzala firma Hynek Opočno prestižní 2. místo ve 3. ročníku soutěže Fasáda roku 2002 (toto ocenění získala mezi víc než stovkou soutěžních prací). Porota tehdy konstatovala, že rekonstrukce tohoto zámku, citlivě zrealizovaná v kontextu celého souboru zámeckého areálu, zvýraznila elegantní sloh stavby a zvlášť ohodnotila kvalitu provedení detailu, pečlivost a šetrnost realizátora rekonstrukce. Od roku 1997 to bylo završení šesté etapy generální opravy budovy v rámci programu MK Záchrana architektonického dědictví ČR, při níž se podařilo respektovat požadavky památkářů.

Tehdy 89letý majitel tohoto zámku Josef Kinský dílo ocenil s tím, že z jeho výsledku má dobrý pocit. Vlastní práce, jimž předcházel detailní stavebně technický a historický průzkum, probíhaly pod dohledem památkářů. Náklady na celkovou opravu zámku se odhadovaly na 60 milionů korun.

„Pro tento rok začínáme tím, že v horním patře začínáme periodicky prezentovat nejrůznější zajímavé výstavy, letos zaměřené na architekturu. Tou první byla výstava Šumná a bezbranná, která vznikla v souvislosti s televizním pořadem Šumná města, a na níž se podílel také architekt Vávra. Současně probíhající expozice představuje významné vily Královéhradeckého kraje a na ni naváže od konce srpna do 20. září výstava Grand Prix architektů 2009, prezentace staveb realizovaných v roce 2008 a přihlášených do soutěže, kterou pořádá Obec architektů. V hlavě nosím plán, že v příštím roce by měly být výstavy věnovány významným českým fotografům. Doufám, že se mně podaří v příštím roce částečně zpřístupnit v prvním patře piano nobile, česky vznešené patro," řekl František Kinský.

Nová expozice bude věnována životnímu stylu první poloviny 19. století, tedy období, kdy tento zámek byl postaven a současně vybaven nábytkem. Ve vedlejší budově, kde je byt Kinských, se plánuje kavárna a restaurace. „Jsem v důchodovém věku a mám před sebou fůru času," s úsměvem konstavoal František Kinský, jehož 96letý otec Josef tu s nimi žije.

Piano nobile je označení zpravidla pro první patro šlechtických paláců a zámků, ve kterém je umístěna sestava reprezentativních prostor. Centrem piana nobile je obvykle velký sál, k němuž přiléhá sestava menších salonů. Soukromou část piana nobile zpřístupňují mj. přijímací pokoje, pracovny, jídelna a knihovna.

Na venkovní fasádě se Piano nobile projevuje většími okny, bohatším členěním fasády a balkonem. Velmi často je piano nobile po italském způsobu přístupné monumentálním dvojramenných vnějším schodištěm, jako je to vidět například na trojském zámku v Praze.

Josef Krám

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024

ČR: Fakt, že jsou do seznamů UNESCO zapisovány architektonické památky, je všeobecně známý. Již méně se ví, že sem patří také tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. Podmínkou pro zápis do mezinárodního Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO je předchozí uvedení na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, který nyní čítá 33 položek. Téměř před deseti lety v r. 2015 přibyla do tzv. národního seznamu „Betlémská cesta v Třešti“. Co tomuto výjimečnému ocenění předcházelo, jak se připravuje taková nominace a co z ní pro nositele tradice následně vyplývá? Naší průvodkyní po Cestě na Seznam bude za nominační tým Mgr. Eva Kolajová, vedoucí Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury, Muzeum Vysočiny Třebíč, společně s Ing. Pavlem Brychtou, předsedou Spolku přátel betlémů v Třešti.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky
Články a komentáře
18.12.2024

PRAHA: Nezisková organizace Borůvka Praha o.p.s. pomáhá lidem s tělesným postižením v průběhu celého života. V dětství dopravou do škol, dále fyzioterapií, tréninkovým pracovním programem a završením všeho je pomoc s hledáním pracovního místa a samotné zaměstnávání. Roku 2013 například vytvořila pracovní místa pro absolventy výučního oboru šití oděvů – dílnu švadlen s tělesným postižením, která nyní spolupracuje s Královskou kapitulou sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Ta v letošním roce zahájila opravu břidlicové střechy vyšehradské baziliky.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
12.12.2024