středa
15. ledna 2025
svátek slaví Alice
Vyšehrad – Taška za tašku
© Borůvka Praha o.p.s.



Vyšehradská bazilika potřebuje novou střechu. Při rekonstrukci pomohou i ručně ušité tašky

PRAHA: Nezisková organizace Borůvka Praha o.p.s. pomáhá lidem s tělesným postižením v průběhu celého života. V dětství dopravou do škol, dále fyzioterapií, tréninkovým pracovním programem a završením všeho je pomoc s hledáním pracovního místa a samotné zaměstnávání. Roku 2013 například vytvořila pracovní místa pro absolventy výučního oboru šití oděvů – dílnu švadlen s tělesným postižením, která nyní spolupracuje s Královskou kapitulou sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Ta v letošním roce zahájila opravu břidlicové střechy vyšehradské baziliky.

Autor článku: 
Kateřina Kučerová

Dílna švadlen dostává zakázky od firem a jednotlivců na výrobu textilních tašek, batohů, povlaků na polštáře, prostírání, ubrusů, ale šije také i utěrky, chňapky, podsedáky nebo i adventní kalendáře. Věnuje se i úpravě oděvů. „Jedná se o chráněná pracovní místa, aby mohli získat práci i ti, kteří mají obor vystudovaný, ale kvůli jejich znevýhodnění hůře hledají uplatnění,“ říká Ilona Stachová, zkušená mistrová s dlouholetou praxí, která je pro švadleny pravou rukou, lektorkou i koučkou. „Jsme velice potěšeni, že můžeme společně s našimi švadlenkami pomoci bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě projektem „Taška za tašku“ a pevně věřím, že alespoň částečně pomůžeme k rychlejší rekonstrukci břidlicové střechy. Zároveň potěšíme návštěvníky baziliky praktickou taškou, která je ušita s láskou,“ dodává Ilona Stachová.

Podle odhadů Královské kapituly, která baziliku sv. Petra a Pavla na Vyšehradě vlastní, vyjdou stavební práce na 45 milionů korun a trvat by měly do roku 2029. Na samotnou opravu je třeba téměř 60 000 břidlicových tašek a 500 metrů trámů. Právě na finanční podporu břidlicových tašek se rozhodla dílna švadlen organizace Borůvka Praha pomoci. Společnými silami švadleny ušily látkové tašky s mottem projektu „Taška za tašku“. Zakoupit si ji může návštěvník baziliky přímo u vstupu při pořízení vstupenky a nákupem tak podpořit právě probíhající záchranu pražské kulturní památky, která je od roku 1993 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

„Kolegiátní kapitula na pražském Vyšehradě plánuje část peněz na opravu střechy získat ve veřejné sbírce a prodejem uměleckých předmětů z břidlice sundané ze střechy,“ říká děkan Vyšehradské kapituly Mgr. Ing. Michal Němeček. Poslední větší oprava střechy baziliky se uskutečnila před 40 lety. V roce 2014 pak kapitula opravila nejvíce poškozenou čtvrtinu střechy nad severní boční lodí.  V nynějším projektu se vymění střecha nad hlavní lodí a boční lodí směrem k parku. Kromě výměny břidlice by měla oprava také obnovit původní motiv, který střeše vtiskl architekt Josef Mocker a který vznikne využitím dvou barev břidlice, šedočerné a zelené.

„Jsme velmi rádi za jakoukoliv podporu baziliky na Vyšehradě. A moc rádi navazujeme spolupráci s lidmi, kteří pomáhají druhým. S Borůvkou, která je také na Vyšehradě přítomná, jsme zkusili hledat společnou cestu a našla se! Nápad nabídnout plátěnou tašku, která uhradí jednu střešní tašku, nám přišel skvělý. I obyčejný člověk tak může mít podíl na rekonstrukci tohoto úžasného místa a lidé z Borůvky jsou první, kdo do toho šli s námi,“ dodává Michal Němeček.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program Akademie IDU pro kulturní manažery/ky. Kurz je věnovaný osobnímu rozvoji a leadershipu pod vedením lektorky Ireny Swiecicki.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
13.01.2025

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025