PRAHA: Struny dětem zvou na koncerty, na kterých je dovoleno tančit i zpívat, tvůrčí dílny, z nichž si na památku děti odnesou vlastní originální výrobky, i pohledy do zákulisí a spolupráci s předními umělci.
Oblíbená rodinná akce již tento víkend 20. a 21. května nabídne od rána do večera, dětem i rodičům, nabitý pestrý program zahrnující na 50 nejrůznějších akcí pro všechny věkové kategorie. Hrát a zpívat nebo tančit budou pro děti Bratři Ebenové, Radek Baborák, Marta Töpferová, Anička Polívková s Michalem Kurtišem a řada dalších. Na workshopech si děti vyzkouší například spolupráci s baletním mistrem Národního divadla Janem Kodetem či výtvarnicemi Věrou, Ester a Lelou Geislerovými nebo si vyrobí vlastní animovaný film.
Po celý víkend se mohou návštěvníci vydat i na cestu nočním tajuplným lesem, ve kterém ožijí stromy, pařezy i kameny. Magickou divadelně-hudební prohlídku Zvuky nočního lesa připravil tým pod vedením režiséra Jiřího Adámka, výtvarník Lukáš Bradáček, beatboxer a hudební designer Jaro Cossiga a herci divadla Minor s využitím senzorových mikrofonů Mogees. Bohatý program již v pátek večer odstartuje v divadle Minor neohrožený Robin Hood.
Program Strun dětem zaplní celé divadlo Minor i Novoměstskou radnici. Jednotlivé akce jsou určeny dětem od 4 let až po náctileté.
Koncerty a představení se budou odehrávat i ve Vodičkově ulici.
Vícev přiložené TZ, kompletní program a další informace jsou k dispozici na www.strunydetem.cz.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.