PRAHA: Ve dnech 4. - 6. dubna 2017 se v prostorách Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze uskuteční již 5. ročník SYMPOSIA: Umění/ Hudba/ Management. Symposium putuje po třech vysokých uměleckých školách: Hudební fakulta JAMU v Brně, Hudební a taneční fakulta AMU v Praze a Vysoká škola múzických umění v Bratislavě. Tentokrát připadla pořadatelská úloha studentům Katedry hudební produkce HAMU.
Vzhledem k aktuálním diskuzím ohledně novelizace autorského zákona a sazebníku OSA se věnuje letošní Symposium právě této problematice.
Důležitým aspektem budou panelové diskuze, kterých se zúčastní významné osobnosti jak z řad umělců, tak odborníků dané oblasti, např. Petr Ostrouchov, Miloš Orson Štědroň, Vladimír Poštulka, Miloš Zajdl, Zdeněk Harvánek a další. Cílem tohoto ročníku je podnítit diskuzi a zároveň srozumitelně přiblížit autorská práva a kolektivní správu z pohledu různých profesí a s nimi spojených zájmů. Své místo zaujme i politický zástupce Jakub Michálek z České pirátské strany.
Symposium dále nabídne workshop na téma „Jak najít a prosadit talent?“ a přednášky hostů, kteří na tomto poli již uspěli. O své zkušenosti se podělí Alena Nachtigalová, Jiří Burian a Lešek Wronka.
Pro účastníky je připraven také kulturní program, konkrétně návštěva představení Národního divadla či Imerzivního divadla Pomezí. Dále Start up vs. fuck up night aneb neformální posezení v Divadle Inspirace za doprovodu živé hudby, kde budou představeny nejen studentské projekty a účastníci získají možnost poznat své budoucí kolegy. Celý program Symposia uzavře prohlídka prostoru a seznámení se s projektem JATKA 78.
Ačkoliv je akce primárně určena pro studenty kulturně manažerských a uměleckých oborů, jsou srdečně zváni i zájemci z řad široké veřejnosti.
Aktuální informace:
Facebook událost: www.facebook.com/SymposiumArtsMusicManagement/
Facebook Katedry hudební produkce: www.facebook.com/produkceHAMU/
Webová stránka HAMU: https://www.hamu.cz/symposium
Místo konání:
Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze, Malostranské náměstí 12, 118 00 Praha 1
Divadlo Inspirace, Malostranské náměstí 13, 118 00 Praha 1
Jatka 78, Pražská tržnice (hala 7 a 8), Bubenské nábřeží 306/13, 170 00 Praha 7 - Holešovice
Kontakt:
Magdaléna Ochmanová
tel: +420 603 761 075
E-mail: produkcehamu@gmail.com
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
PRAHA: Nebylo jim ještě ani třicet let a začali společně ve svém volném čase provozovat klub, sklepní prostor v pražské Soukenické ulici, který si za předchozích majitelů získal pověst místa alternativní, „undergroundové“ kultury, ojedinělého útočiště nekomerčních kulturních aktivit. S Oskarem Hulcem a Milanem Dederou se setkáváme u příležitosti výročí deseti let od založení Spolku pro oživení Paměti právě po noci, kdy opět sklepní prostory komorního klubu zatopila do pěti čísel voda. Ano, není to poprvé, co se podnik potápěl a opět vynořil nad hladinu. Jak se plave v rozbouřených vodách menšinové kultury současným provozovatelům?
JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.