středa
25. prosince 2024
svátek slaví Boží hod vánoční, 1. svátek vánoční
Hejtman Václav Šlajs
© KÚ Plzeňského kraje



Plzeňský kraj a kultura

PLZEŇSKÝ KRAJ: Dnes zveřejňujeme odpovědi na naše otázky, které přišly z Plzeňského kraje. Krajské město a potažmo celý kraj žily vloni kulturou více než jindy, díky tomu, že Plzeň nosila titul Evropské hlavní město kultury.  Samozřejmě, že výdaje na kulturu tím pádem byly vyšší v celém kraji, ale zároveň je třeba podotknout, že takového úspěchu by nedosáhlo město (a kraj), kde je kultura "popelkou". Už první odpověď hejtmana Václava Šlajse je toho důkazem.  
 

 

 

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

Kolik procent z ročních krajských výdajů jde v posledním volebním období do kultury? Jedná se o vzrůstající trend?

V roce 2013 tvořily výdaje na kulturu v poměru k celkovým výdajům PK 4,96 %, v roce 2014 představovaly 5,75 %, v roce 2015 to bylo 5,35 % a v letošním roce 2016 tvořily 5,11 % celkových výdajů rozpočtu kraje. Při pohledu na absolutní hodnoty výdajů sledovaného období je trend jednoznačně prudce vzrůstající, v procentním srovnání dochází k výkyvům způsobeným celkovými výdaji kraje.

 

Máte přehled, kolik peněz ve Vašem kraji směřovalo do kultury v tomto volebním období z evropských fondů?

V rámci programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2007 - 2013 bylo úspěšných 27 projektů, přičemž celkový objem finančních prostředků v eurech činil pro české žadatele 2 379 091,15 eur. Podrobná specifikace viz příloha č. 1.

 

S jakou filosofií přistupujete ke grantové politice?

Plzeňský kraj se snaží pomocí svých dotačních titulů reflektovat potřeby v oblasti kultury na celém území a flexibilně reagovat na aktuální situaci. Pozornost je věnována především podpoře tzv. živé kultury, které je určen tradiční dotační program „Podpora kultury v Plzeňském kraji“. Kromě toho Plzeňský kraj přímo ze svého rozpočtu stabilně podporuje významné nositele kultury, jakými jsou např. ZOO Plzeň, Divadlo Alfa, Divadlo J. K. Tyla nebo Unii výtvarných umělců Plzeň, Folklorní spolek Šumavy Klatovy. Podrobný přehled přímých dotací a výše podpory prostřednictvím dotačních programů viz příloha č. 2.

 

Má Váš kraj nějaký zajímavý dotační titul na podporu kultury, kterým by se mohl pochlubit? Případně připravuje nějaký nový?

Od roku 2015 je vyhlašován nový dotační program – „Mikrogranty na podporu a oživení kulturních a uměleckých aktivit“, ve kterém činí podpora od 3 do 20 tisíc Kč. Tento program je určen primárně pro pořadatele menších kulturních akcí na celém území Plzeňského kraje, pro které je poskytnutá částka významným příspěvkem. Většinou bývají podpořeni žadatelé z menších sídel.

 

Můžete uvést úspěšné příklady vícezdrojového financování  ve Vašem kraji?

Jako příklad je možné uvést dva velmi úspěšné projekty. Prvním byl projekt „Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015“. Akce, které byly v rámci tohoto projektu pořádány, byly spolufinancovány také z dotací Plzeňského kraje, jehož podpora dosáhla v letech 2014 a 2015 celkem 37 755 mil. Kč, přičemž Plzeňský kraj aktivně finančně podporoval již přípravy projektu v letech 2011 - 2012. Podpora mířila především na projekty regionálních linií „Baroko“ a „Land Art“.
Druhým projektem je unikátní projekt Plzeňského kraje „Západočeské baroko“, který byl zahájen v lednu 2016. Veškeré jeho aktivity jsou zveřejňovány na portále www.zapadoceskebaroko.cz , portál má i svoji německou podobu. Od června do konce srpna letošního roku se v rámci projektu uskutečnil Letní barokní festival, v rámci něhož bylo uspořádáno velké množství kulturních akcí rozmanitými subjekty. Byly finančně podpořeny jak prostřednictvím dotací Plzeňského kraje, tak z prostředků veřejné správy a soukromého sektoru. Letní barokní festival bude pokračovat i v příštích letech.

 

Spolupracujete s některým sousedním krajem na financování kulturní aktivity či instituce (např. divadla) kterých se zúčastní či jejich nabídky využívají  i občané Vašeho kraje?

Takováto spolupráce se odehrává se všemi třemi sousedními kraji. Aktivní jsou muzea a galerie Plzeňského kraje, které s analogickými organizacemi sousedních krajů připravují výstavy. Obyvatelé sousedních krajů též využívají kulturní akce připravované v našem kraji. Příkladem mohou být divadelní představení plzeňských divadel uváděné např. na jevišti jednoho z nejmodernějších divadel v ČR v Novém divadle v Plzni, které bylo postaveno u příležitosti projektu „Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015“.
Probíhá též intenzivní přeshraniční spolupráce s bavorskou Horní Falcí, v uplynulých letech ve společném projektu „Plzeňský kraj a Horní Falc - evropští sousedé“, od letošního září pak v projektu „Horní Falc a Plzeňský kraj – společně ve středu Evropy“. Intenzivní spolupráce probíhá též s Dolním Bavorskem v projektu „Regionální kooperace Plzeňský kraj – Dolní Bavorsko“. Aktivní spolupráce probíhá též s Centrem Bavaria Bohemia v Schönsee.

 

Snažíte se přiblížit kulturu do odlehlejších míst či směrem k ekonomicky slabším občanům? Případně jak.

Děje se tak zmíněnou podporou organizátorů menších kulturních akcí v dotačním programu „Mikrograntů na podporu a oživení kulturních a uměleckých aktivit“. Nejen pro ekonomicky slabší občany pak připravují velké množství akcí příspěvkové organizace Plzeňského kraje v oblasti kultury. V den vzniku Československé republiky, 28. 10., se Plzeňský kraj pravidelně účastní akce „Den krajů“, při kterém je návštěvníkům umožněn vstup do krajských muzeí a galerií zdarma či za velmi zvýhodněné vstupné. Tato možnost je občany Plzeňského kraje výrazně využívána. Podrobný počet uspořádaných akcí a návštěvnost jednotlivých příspěvkových organizací Plzeňského kraje v oblasti kultury viz příloha č. 2.

 

Působí ve Vašem kraji významní podporovatelé a mecenáši kultury? Jestliže ano, věnuje jim kraj pozornost?

Jedná se např. o Nadaci 700 let města Plzně, Plzeňský Prazdroj, ČEZ, se kterými kraj spolupracuje mj. i tím, že jeho zástupci sedí v grantových komisích, které navrhují či přidělují poskytnutí příslušných finančních podpor. Zároveň nabízené finanční prostředky využívají též některé příspěvkové organizace Plzeňského kraje. Příkladem může být Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, která např. v programu Plzeňského Prazdroje „Prazdroj lidem“ restaurovala v roce 2014 dvě české bible ze 16. století.

 

Před volbami je zpravidla čas rekapitulace, tak mi dovolte zeptat se, zda se Vám povedlo naplnit předvolební sliby pro oblast kultury. Mohl byste uvést ty, kterých si nejvíce považujete, vyjmenovat ty, které se odkládají a jaký důležitý máte připraven Vy či strana, kterou ve vedení kraje zastupujete, na období příští?

Plzeňský kraj se v uplynulých letech snažil podporovat kulturu nejen přímo prostřednictvím dotačních titulů, ale též prostřednictvím svých příspěvkových organizací v oblasti kultury. Tyto organizace, především bývalá okresní muzea, pravidelně pořádají kulturní akce pro svůj region. Většina se jich zaměřuje i na konkrétní sociální skupiny obyvatelů od žáků základních a středních škol po seniory, a připravuje tak program na tyto skupiny cílený. Dařilo se získávat nové depozitární prostory, budovat nové expozice a začít budovat nově Vědecké centrum paleobiodiverzity v Rokycanech a Digitalizační centrum pro potřeby paměťových institucí Plzeňského kraje. Intenzivní finanční pomoc je realizována i prostřednictvím výkonu regionálních funkcí knihoven, na kterém Plzeňský kraj úzce spolupracuje jak se Studijní a vědeckou knihovnou v Plzni, jakožto garantem tohoto výkonu, tak s jednotlivými pověřenými knihovnami.
Tradičně velká pozornost je věnována i Pověřenému odbornému regionálnímu pracovišti tradiční lidové kultury pro Plzeňský kraj, kterým bylo určeno Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech. Muzeum v uplynulých letech vybudovalo skanzen lidové kultury v Chanovicích, kde postupně i s finanční pomocí z nadnárodních zdrojů zachraňuje a znovu staví přenesené stavby lidové architektury.
Jednou z nejvýznamnějších podpor, která vrcholila v roce 2015, byla finanční podpora již zmíněného projektu statutárního města Plzeň – „Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015“. Jednalo se o prestižní záležitost nejen pro Plzeňský kraj, nýbrž i pro celou Českou republiku. V návaznosti na podepsání společného memoranda s městem Plzeň byly poskytnuty nemalé částky na uspořádání kulturních akcí ještě před samotným rokem 2015, přičemž podpora Plzeňského kraje mířila především na akce v celém regionu.
Co nebylo realizováno, je výstavba nové budovy Západočeské galerie v Plzni. Byla uspořádána architektonická soutěž na novou budovu, v současné době existuje i platné stavební povolení.
Pro příští volební období je připravován celkový koncepční kulturní dokument Plzeňského kraje – „Kulturní politika Plzeňského kraje na období 2017 - 2020 (s výhledem do roku 2025)“, který bude navázán na platnou „Státní kulturní politiku na léta 2015 - 2020 (s výhledem do roku 2025)“. Dokument by měl mj. obsahovat předpoklad navyšování dotací Plzeňského kraje v oblasti kultury.

 

Mohl byste, prosím, trochu nastínit, jak vidíte současnou českou kulturu obecně a Vaše představy o ideálním fungování kultury na krajské úrovni, zejména v souvislosti s jejím financováním?

Mnoho lidí si stále myslí, že kultura a její rozvoj nebo péče o památky je stále zanedbávána a podhodnocována. Do jisté míry je to v celostátním měřítku pravda, ale není to pravda, co se týče Plzeňského kraje. Na kulturním poli, a to i památkovém, existuje mnoho kulturních organizací různého druhu – státní, nestátní neziskové a především kulturní organizace územně samosprávných celků. V uplynulých letech, bohužel, směřovala státní podpora především do projektů, jejichž nositelem byly státem zřízené kulturní instituce. To se týká finanční pomoci jak z národních, tak z evropských zdrojů, např. tzv. „Norský fondů“
Uplynulá léta ukázala, jak nezastupitelnou úlohu v podpoře a zajištění kultury mají kraje. Plzeňský kraj se svými vlastními aktivitami i prostřednictvím svých zřizovaných organizací stal nezastupitelným nositelem a podporovatelem kultury ve svém regionu často s nadregionálním a mezinárodním přesahem. Příspěvkové organizace, především muzea a galerie, se snaží stále více rozšiřovat a zlepšovat podmínky pro obyvatele svého regionu, ale i pro návštěvníky. Úzce spolupracují s místními samosprávami a přispívají ke kulturnímu rozvoji daného regionu. Svými aktivitami se tak staly jakýmisi výkladními skříněmi kraje.
Pevně věřím, že v dalších letech dojde k zintenzivnění podpory národních i nadnárodních zdrojů pro kulturu v našem regionu. Nejde o to, aby obyvatel regionu poznal, kdo se podílí na nákladech na kulturní akce, jde o to, aby kulturní nabídka byla dostupná i v těch nejodlehlejších místech celé České republiky.
Plzeňský kraj bude i nadále významně podporovat kulturu v celém kraji, aby občané mohli nadále žít v kraji, který byl v roce 2014 vyhlášen „nejlepším místem pro život v České republice“. 

Za odpovědi děkujeme hejtmanovi Plzeňského kraje Václavu Šlajsovi. 

Příloha č. 1: seznam projektů v oblasti kultury na území Plzeňského kraje, které byly úspěšné v Programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2007 - 2013 a seznam projektů v rámci programu EÚS 2014-2020 s uvedením celkových nákladů i přiznaných částek z dotace.

Příloha č. 2: podrobný seznam vyplacených dotací v oblasti kultury a památkové péče  včetně počtu podpořených a nepodpořených projektů, seznam přímých dotací v oblasti kultury, přehledu celkové návštěvnosti příspěvkových organizací Plzeňského kraje v oblasti kultury včetně návštěvnosti v Den krajů (kdy je vstup volný nebo zvýhodněný) a též přehled výdajů na jednoho návštěvníka příspěvkových organizací v oblasti kultury. Všechny seznamy jsou zpracovány za období 2013 - 2016.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024