ČR: Junák - český skaut změnil své logo i vizuální styl. V moderním provedení se vrací se zpět ke kořenům. Logo z dílny renomovaného grafika Lumíra Kajnara se opírá o historický znak, který nově přetváří v symbol hravosti a pestrosti při udržení tradiční skautské symboliky.
Logo je tvořené skautskou lilií s trojlístkem, složené z mozaikových prvků představujících pestrost skautingu. “Přednost skautů vidím i v tom, že dokáží sjednotit rozdílné typy lidí,” říká autor loga Lumír Kajnar. Jedním z prvků je hlava chodského psa, kterou českým skautům do jejich znaku roku 1912 věnoval malíř Mikoláš Aleš. Skautská lilie jako srozumitelný a celosvětový symbol skautingu, trojlístek jako symbol dívčího skautingu a chodský pes jsou spojujícími prvky nového loga i historického znaku.
Nové logo a vizuální styl skauti přijímají v době setrvalého úspěchu. Za posledních deset let aktualizovali svůj výchovný program v souladu s poznatky současné pedagogiky, členská základna narostla o více než 30 procent a každoročně se daří vzdělávat další stovky mladých žen a mužů, budoucích dobrovolných skautských vedoucích. Celých 81 procent dospělých obyvatel Česka by doporučilo dítěti členství ve skautském oddíle (IPSOS). Junák - český skaut je zároveň největší výchovnou organizací pro děti a mladé lidi v Česku.
Více v přiložené TZ.
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.