úterý
13. srpna 2024
svátek slaví Alena
Obálka kniny
© NPÚ



Mariánské, trojiční a další sloupy a pilíře mapuje Národní památkový ústav již 20 let. K výročí si nadělil publikaci věnovanou Plzeňsku

PRAHA: Dvacáté výročí vzniku slaví v těchto dnech interdisciplinární projekt Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Čechách, zaměřený na mapování a dokumentaci tohoto typu výtvarných děl, na jejich historický a krajinářský význam a přírodovědné a technologické okolnosti jejich vzniku a restaurování. Nejnovějším výstupem projektu, jakýmsi „narozeninovým dárkem“ je právě vydaná publikace Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Plzeňském kraji.

Jedná se o katalog, který na téměř 900 stranách přináší soupis děl z 16. až 21. století, jejich podrobnou dokumentaci a dobové i současné fotografie.

Publikace Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Plzeňském kraji shrnuje v jednotlivých okresech plzeňského regionu dostupné informace o jedné z nejvýznamnějších kategorií sochařských památek našich zemí. Převážná většina zachovaných děl, jež mají vedle uměleckého mnohdy zásadní urbanistický a krajinářský význam, vznikla v 18. a 19. století, dokumentována jsou však i díla starší a mladší. Autorský tým ve složení Vratislav Nejedlý, Pavel Zahradník, Kateřina Adamcová, Zdenka Gláserová Lebedová, Viktor Kovařík a Petr Kuneš pořídil fotodokumentaci každého sloupu či pilíře, shromáždil základní uměleckohistorické a historické údaje, prostudoval archivní prameny a provedl analýzu materiálu – zejména ve vztahu k  poškození a dochovaným povrchovým úpravám jednotlivých sloupů. Monumentální katalog s resumé a popisky snímků uvedených kromě češtiny také v němčině a angličtině lze zakoupit v Knihkupectví a informačním centru NPÚ v Praze v ulici Na Perštýně a v e-shopu NPÚ.

Katalog věnovaný plzeňskému kraji je přitom již sedmnáctou publikací v řadě soupisů sloupů a pilířů České republiky. Projekt zahájený v roce 1996 pod názvem Morové sloupy v českých zemích vznikl díky spolupráci dvojice historiků umění a památkářů Miloše Suchomela a Vratislava Nejedlého, se kterými od začátku spolupracovali archivář Pavel Zahradník, fotograf Jan Lebeda a technoložka Ivana Maxová. V průběhu let se autorský tým rozšířil o celou plejádu dalších odborníků. Mezi další stabilní spolupracovníky patří Kateřina Adamcová a Viktor Kovařík (historici umění), Zdenka Gláserová Lebedová (archivářka a restaurátorka), Petr Gláser (restaurátor), Petr Kuneš (technolog) a Terezie Šiková (historička umění), výrazně však v minulosti přispěli i další. Finanční podporu projektu poskytlo Ministerstvo kultury.

Aktuálně má projekt na kontě již zmíněných sedmnáct samostatných knižních publikací (soupisy sloupů a pilířů byly zprvu vydávány po jednotlivých okresech, poté po krajích), několik desítek odborných studií a zpráv a řadu přednášek a vystoupení na odborných fórech. Pro jeho kvalitu a význam mu bylo uděleno čestné uznání nevládní panevropské kulturní instituce Europa Nostra European Union Prize for Cultural Heritage / Europa Nostra Awards 2006 za odborný přínos v oblasti památkové péče v kategorii odborné studie.

V současné chvíli se projekt Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Čechách dostává do závěrečné fáze, kdy autorskému týmu zbývá dokončit jen sloupy a pilíře ve Středočeském kraji a zpracovat dotyčné památky v Praze. Po jejich dokončení bude zájemcům k dispozici kompletní odborný soupis známých – často již neexistujících či jen torzálně dochovaných – památek tohoto druhu, který nemá nejen v českém, ale ani ve středoevropském kontextu obdoby.

ZDROJ: přiložená TZ

 

Kontakt:
Mgr. et Mgr. Jana Tichá, tisková mluvčí NPÚ, tel. +420 257 010 206, +420 724 511 225, ticha.jana@npu.cz

Knihkupectví a informační centrum NPÚ, Na Perštýně 12, Praha 1 - Staré město, tel.+420 234 653 331, + 420 724 358 131, prodejna.praha@npu.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: „Od poloviny srpna do konce září společně projdeme severní a jižní stezku Via Czechia od nejvýchodnější po nejzápadnější bod ČR. Současně bude spuštěna sbírka na Darujme.cz,“ říká ředitelka nadačního fondu Be Charity Pavlína Saudková.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Ostatní
Co se děje
12.08.2024

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
12.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024