pátek
27. září 2024
svátek slaví Jonáš

Kraj Vysočina

Kraj Vysočina

Třebíčský festival MALE CHAJIM nabídl divákům mimo jiné představení prostějovského loutkového souboru Starost

TŘEBÍČ: V prostorách nádherně rekonstruovaného, staletími dotýkaného židovského města v Třebíči se ve dnech 31. 7. - 4. 8. konal další ročník festivalu Male Chajim.

V celém ghetu vzniklo několik malých komorních scén a na jedné z nich, poeticky nazvané Pod lípou, se opět představili prostějovští loutkáři ze spolku Starost. Přestože celý rok pilně zkoušeli nové příběhy manželů Modcheho a jeho "zgruntu hodné " a vůbec ne hádavé ženy Rézi, našli si čas, aby na tento proslulý festival přijeli s představením Když se tloukla okna, které v Třebíči pod širým nebem dosud nebylo uvedeno.

Přestože těsně před přestavením sprchlo, počasí nakonec loutkám, loutkářům a také divákům přálo a v malebném zákoutí židovského ghetta na nábřeží Jihlavky se všichni - malí i velcí - dobře bavili. Loutkáře přišel pochválit i kolega, který na stejném místě vystoupil následující den.

Patří se uvést, že spolek podporuje Statutární město Prostějov, Olomoucký kraj a Nadace ŽO Praha.

Všem patří  velké poděkování .

Autor článku: 
Ivan Čech / jal

O Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro budou bojovat dva počiny z Kraje Vysočina

KRAJ VYSOČINA: V letošním roce probíhá již jedenáctý ročník Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro, jejímž cílem je vyzdvihnout zásluhy o záchranu kulturních památek, významné objevy a nálezy, příklady kvalitních oprav či restaurování a úspěšné prezentace kulturního dědictví. Za Kraj Vysočina soutěží dva nominované počiny, které navrhlo územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči: Restaurování kaple sv. Petra a Pavla v Bílém Kameni (okres Jihlava) a Obnova a zpřístupnění zámku Červená Řečice veřejnosti. Do 30. září bude mít široká veřejnost možnost zvolit si svého favorita v online hlasování Památky děkují.

Autor článku: 
Ilona Ampapová

Restaurování kaple sv. Petra a Pavla v Bílém Kameni

Volně stojící kaple sv. Petra a Pavla z 18. století je symbolem i dominantou malé obce Bílý Kámen na Jihlavsku. Po dlouhé roky byla udržována víceméně neodborně a bez komplexního přístupu a v posledních letech se nacházela v havarijním stavu. Obnovena byla s citem pro umělecko-historické hodnoty objektu s maximálním využitím dobových materiálů a technologií.

Návesní kaple z konce 18. století je vystavěna na čtvercovém půdorysu, vrcholem stanové střechy je malá čtyřboká zvonice. Ve výchozím stavu před komplexní obnovou byl objekt silně zavlhčený, venkovní fasáda byla cementová a ochuzená o původní architektonickou hodnotu, střešní krytina byla plechová a interiér byl ve větší míře přebílený. Neprodyšná cementová fasáda udržovala vlhkost ve zdivu, což způsobilo jeho silnou degradaci a statické narušení – během oprav se zřítila část korunní římsy. Staticky byla silně narušená i klenba kaple, což mělo negativní vliv i na omítkové vrstvy s původní výmalbou. V prvních fázích obnovy byla zajištěna narušená klenba a obnovena střešní krytina včetně zvoničky v původním krytí, nevzhledný plech byl nahrazen šindeli. Dále proběhlo odvlhčení objektu a podle historických fotografií byly obnoveny původní zdobné prvky fasády. V poslední etapě v roce 2023 byla na základě stratigrafických průzkumů celoplošně odhalena původní bohatá výmalba interiéru, zafixovaná, plně retušovaná a rekonstruovaná do původní podoby z doby svého vzniku. Restaurování provedl akademický malíř Jan Knor, který při práci vedl studenty restaurátorské školy.

„Obec Bílý Kámen projevila nejenom ochotu a nadšení pro samotnou obnovu památky, zasadila se o pokračování obnovy jako celku, včetně hodnotných detailů“, konstatuje ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Libor Karásek.

Původním cílem prací bylo technické zajištění kritického stavu památky. Díky vstřícnosti a nadšení všech zúčastněných stran však práce pokračovaly i vizuálním zvelebením a obnovou původní podoby kaple z doby svého vzniku. Historická památka se tak může prezentovat ve své kráse a podobě, nadále sloužit svému účelu a být symbolem a dominantou malé obce.

Nominuje NPÚ, ÚOP v Telči.

Na cenu NPÚ v kategorii Restaurování je navržena obec Bílý Kámen, zastoupená starostou Bc. Radimem Kriegsmannem.

 

Obnova a zpřístupnění zámku Červená Řečice veřejnosti

Areál renesančního zámku pevnostního typu s mimořádně pozoruhodným a téměř kompletně dochovaným opevněním nemá v rámci raně novověké architektury na našem území žádné analogie. V druhé polovině 20. století se však postupně vlivem řady okolností dostal do havarijního stavu. Až v roce 2008 s příchodem nového vlastníka mohla být nastoupena cesta k jeho záchraně.

Hodnota zámeckého areálu spočívá v dochované hmotné podstatě památky. Zámek s převažujícím renesančním a barokním členěním je významným dokladem proměny staršího středověkého sídla na rezidenci zámeckého typu, k níž došlo v 16. století. Typická je výzdoba figurálním sgrafitem, završení budov vysokými renesančními štíty či lemování oken a dveří profilovaným kamenným ostěním. Zámek v Červené Řečici se tak řadí mezi naše nejvýznamnější stavby z tohoto období.

V roce 1948 přešel zámek do rukou státu a až do roku 1990 byl ve správě MNV využíván účelově a chátral. Jeho záchranu komplikoval nezájem vlastníka, zatížení majetku vysokými dluhy a situaci ztěžovala také skutečnost, že pozemky pod zámkem byly předmětem dlouho neřešených církevních restitucí. V havarijním stavu a zadlužený vysokými úvěry jej v roce 2008 získal současný vlastník, který dokázal vyřešit velmi obtížnou ekonomickou i právní situaci zámku tak, že bylo možné jej začít postupně obnovovat a žádat o dotační prostředky z národních dotačních titulů i díky spolufinancování z EU. Pro své mimořádné hodnoty se zámek stal v roce 2014 národní kulturní památkou.

V naprosto zdevastovaném areálu byly bezodkladně zahájeny záchranné práce na odstranění havarijního stavu. V roce 2016 přistoupil majitel, díky získání větších finančních prostředků z evropských fondů, k rozsáhlé obnově exteriérů i interiérů obytného křídla zámku, byla restaurována sgrafitová výzdoba vnějších fasád budov na 1. nádvoří a obnoven i vstupní most.

„Zámek byl v roce 2023 poprvé ve své historii otevřen veřejnosti a jeho obnovená část je prezentována jako letní sídlo vysokých církevních hodnostářů. Nabízí jednu prohlídkovou trasu přibližující návštěvníkům pohled nejenom do soukromí vysokých církevních hodnostářů, ale seznamuje je i s dobovým prostředím církve. Vrcholem prohlídky je interiérový videomapping, kdy je pomocí nejnovějších audiovizuálních technologií vyprávěn příběh stavebního vývoje této výjimečné památky“, sdělil ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Libor Karásek.

Vlastníci ve svém úsilí nepolevují a se začátkem nové sezóny byla otevřena další expozice v hospodářském zázemí zámku, věnovaná historii morových ran v Čechách a na Moravě.

Nominuje NPÚ, ÚOP v Telči.

Na cenu NPÚ v kategorii Prezentace a popularizace jsou navrženy družstvo Zámek Šebestián, zastoupené Ing. Danielem Davidem, Jiřím Moškořem a Ing. Vladimírem Moškořem, dále tým zapsaného ústavu Památky Plus, z. ú., a tým Lightside, s. r. o.

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro s podtitulem Společenské ocenění příkladů dobré praxe vyhlašuje a uděluje NPÚ od roku 2014. Jejím cílem je ukázat, co se v oblasti památkové péče podařilo, a ocenit ty, kteří se o to přičinili.

Do 30. září 2024 bude mít široká veřejnost možnost zvolit si svého favorita v online hlasování Památky děkují. Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro budou slavnostně vyhlášeny a předány 15. listopadu na Nové scéně Národního divadla v Praze.

https://www.npu.cz/pamatky-dekuji

Přijďte na Archeologické léto v Telči

TELČ: Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči se letos již druhým rokem připojuje k akci Archeologické léto. Jde o oblíbenou prázdninovou akci, kdy odborníci z Archeologických ústavů Akademie věd ČR a několika desítek dalších institucí zvou na návštěvu atraktivních archeologických lokalit a míst se zajímavou a mnohdy tajemnou historií.

08.07.2024
13:00
Autor článku: 
Ilona Ampapová

Vydejte se na vycházku po historickém centru Telče s archeologem Stanislavem Vohryzkem v termínech 8. července a 19. srpna, vždy od 13.00 hod. Místo srazu: křižovatka ulic Palackého a Hradební. Trasa vycházky v délce cca 90 min. povede k ulici Na Můstku, přes náměstí Zachariáše z Hradce, na zámek a ukončena bude archeologickou expozicí na radnici. Vstup zdarma.

„Během archeologické vycházky se přesuneme v čase do 13. století a připomeneme si počátky osídlení Telče a formování vrcholně středověkého města. V archeologické expozici na radnici si pak prohlédneme nálezy z výzkumů, které proběhly ve 20. a 21. století“, prozradil archeolog Stanislav Vohryzek.

Odkaz pro více informací o akci: https://www.arup.cas.cz/archeologickeleto-2023/

Odkaz pro více informací o vycházce v Telči a pro příp. registraci: Telč - Archeologické léto (archeologickeleto.cz) Počet míst je omezen, doporučujeme se včas zaregistrovat.

O přednášejícím
Mgr. et Mgr. Stanislav Vohryzek, Ph. D., vystudoval bakalářské studijní programy Klasická archeologie – Historie a Archeologie, navazující magisterský program Historie – Archeologie a doktorský program Historie – české dějiny na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2017 pracuje na územním odborném pracovišti NPÚ v Telči jako archeolog. Odborně se zaměřuje na problematiku dějin šlechty, osídlení, kasteologii a monasterologii. Aktivně se podílí na publikační a přednáškové činnosti Národního památkového ústavu.

Za muzikou i zdravím na festival do Pacova!

PACOV: Poslední červnový víkend (od 28. do 29. 6.) bude opět patřit populární muzice. V krásném prostředí zámeckého areálu Pacov se totiž koná 11. ročník oblíbeného Jatka Festu, kam dorazí mnoho hvězd tuzemské hudební scény. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program zaměřený také na prevenci zdraví.

od 28.06.2024 do 29.06.2024
Autor článku: 
jal

Pořadatelé festivalu se letos překonávají a sází jednu hvězdu za druhou. V pátek (28. 6.) se milovníci různorodé hudby mohou těšit na Siluety, Jakuba Děkana, vypsanou fiXu, Davida Kollera, Mňágu a Žďorp a sestavu uzavře Totální nasazení. V sobotu (29. 6.) budou pokračovat Patrik Malý, Pekař, Pokáč, Post-it, UDG, Divokej Bill a Poletíme? Brány zámeckého parku se otevřou v 15 hod.

Festivaly jako místa s vysokou koncentrací mladých lidí jsou kromě zábavy ideálním prostředím pro zdravotní prevenci, a proto se partnerem festivalu stala zdravotní pojišťovna OZP, která přináší možnost nechat si zdarma provést analýzu složení lidského těla a konzultovat naměřené výsledky. Důležitým tématem seriálu preventivních akcí zajištěných zdravotní pojišťovnou OZP je také HIV, o kterém se sice přestalo mluvit, ale je tu stále s námi a je pořád stejně infekční. OZP proto v rámci festivalu zajistila pro zájemce bezplatné testování na HIV.

Uživatelé Instagramu a Facebooku mohou na profilech zdravotní pojišťovny OZP vyhrát vstupenky na Jatka Fest zdarma. Pro své pojištěnce si ještě pojišťovna připravila speciální dárek a to slevu 20 % na nákup vstupenek prostřednictvím kódu OZPFEST nebo slevového portálu VITASHOP OZP.

Více info na www.jatkafest.cz.

Festival současného pohybového umění KoresponDance se letos představí nejen v Praze a ve Žďáře nad Sázavou, ale poprvé i v Novém Městě na Moravě

PRAHA, KRAJ VYSOČINA: Mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance se odehraje již podvanácté. Hlavní festivalový program se uskuteční tradičně ve městě a na zámku Žďár nad Sázavou, a to od 11. do 14. července 2024. Doplněný bude o jeden festivalový den v pražském PRAKABu a poprvé festival zavítá i do Nového Města na Moravě do prostor Horácké galerie. Největší site-specific festival současného pohybového umění představí umělce a umělkyně z Česka, Francie, Portugalska, Rakouska, Španělska, Slovenska, ale třeba i z Kanady. Tvůrčí gejzír novocirkusové, taneční a pohybové energie zažijí návštěvníci na všech festivalových scénách.

19.06.2024
Autor článku: 
Michaela Sikorová/ika

Letošní festival pozval umělce a soubory, kteří naplno ukážou interdisciplinaritu své umělecké práce. Letos návštěvníci zažijí nejen divadlo, nový cirkus, tanec, ale třeba i film či vizuální instalace. Festival KoresponDance si zakládá na tom, že je otevřen pro širokou škálu publika. Nehledí na rozdílné generace, zájmy nebo sociální prostředí. Umění si užijí doslova všichni, rodiny s dětmi, generace Z, zralí padesátníci i senioři. Zklamaní ale nebudou ani zkušenější diváci či odborná divadelní a taneční obec. Je zkrátka přístupný všem, kteří jsou otevření kulturním zážitkům a poznání specifických míst, na kterých by návštěvník performační umění primárně nečekal. Například v továrně na kabely.

„Již podruhé jsme se spojili s pražskou kabelovnou PRAKAB a umístila jednotlivé perfomance do industriálního prostředí. Propojení rozdílných prostředí a přidanou hodnotou jednotlivých děl je i to, že se zapojí zaměstnanci PRAKABu. Velmi si vážíme spolupráce, kterou se nám podařilo vytvořit a udržet, přece jen umělci v továrně nejsou k vidění každý den,” přibližuje pražský den ředitelka festivalu Marie Kinsky. Ten se v PRAKABu uskuteční 20. června v odpoledních a večerních hodinách. Program v pražské kabelovně láká na choreografku a performerku Katiu Marii Germain z kanadského Montréalu, francouzské uskupení Alta Gama, které ve své performance řeší vztah k vlastnímu tělu. Na této cestě k sebepoznání bude důležitým nástrojem nejen člověk sám, ale i největší vynález všech dob – kolo. Performeři a choreografové Viktor Černický a Agáta Jarošová připraví pro diváky performance na míru prostorám PRAKABu. Své pohybové umění představí i ti nejmladší – děti zapojené do projektu Škola tančí.

Už o den dříve, 19. června, se festival vůbec poprvé představí v Novém Městě na Moravě, kde organizátoři navázali spolupráci s Horáckou galerii. Odpolední i večerní hodiny si mohou diváci užít společně se slovenskou tvůrkyní, tanečnicí a choreografkou Soňou Ferienčíkovou a švýcarskou umělkyní a akrobatkou Stéphanie NDuhirahe. Obě umělkyně svá díla přizpůsobí specifickému prostoru galerie a jeho geniu loci, obě díla pracují s prostorem zcela odlišně, ale přitom je propojuje jeden společný prvek, a tím je lano. Stéphanie ve své performance Šrámy/La Débattue zkoumá historii daného místa, do kterého se prolíná i její osobní příběh a příběh její rodiny. Soňa Ferienčíková pak ve svém projektu IHOPEIWILL skloubí fyzickou performance, zvukový design a vizuální instalaci.

KoresponDance od svého počátku propojuje umělce z celého světa nejen s Prahou, ale především s regionem Vysočina. Na vybraných projektech pravidelně spolupracuje s místními komunitami, obyvateli Žďáru, ale i celého regionu Vysočina, s mladými lidmi či se školami a dětmi. Rozvoj regionu je jednou z priorit festivalu. Jeho jádro tak neodmyslitelně patří zámku a městu Žďár nad Sázavou. Letos se návštěvníci mohou těšit na mezinárodně oceňované umělce a soubory z celé Evropy.

Prostory zámku a jeho okolí rozžijí přední francouzská tanečnice a choreografka Leïla Ka, slovenský novocirkusový performer Roman Škadra, francouzský multidisciplinární kolektiv Groupe ZUR přiveze podmanivou audiovizuální show. Německý tanečník Tobias M. Draeger připravuje pro Žďár imerzivní projekt kombinující komunitní práci, fotografii, video a hudbu. Krásu nového cirkusu ukáže portugalský tvůrce a performer Joao Paulo Santos, španělský temperament prosákne do ulic Žďáru díky uskupení HURyCAN. Světovou i osobní premiérou bude multidisciplinární inscenace Panta Rhei v režii Martina Říčana, který si přizval ke spolupráci mladé divadelníky, filmaře i tanečníky. V programu nebude chybět tradiční KoresponDance Battle, která se uskuteční ve spolupráci se špičkovým českým tanečníkem, výtvarníkem i hercem, Kristiánem Mensou, známým také pod uměleckým jménem Mr. Kriss.

Vedle workshopů a diskusí umělců s publikem či hudebních show hlavní program dále doplní tradiční dětská představení projektů Škola tančí a Tvořivý tábor pro děti i dospělé.

V posledních letech KoresponDance akcentuje i ekologickou stránku a má za cíl zařadit se mezi “zelené” festivaly. Třídění odpadu v průběhu po celou dobu konání i příprav je samozřejmostí, návštěvníci mohou využít zdarma MHD i speciální svozy v pozdních nočních hodinách. Součástí festivalového merche budou například re-kelímky. „V průběhu posledních let se snažíme držet krok se základními návyky, které vedou k udržitelnosti. Víme, že můžeme omezit dopravu osobními auty, třídit odpad, nepoužíváme plastové nádobí a letos si budou moct návštěvníci zakoupit i re-kelímky za symbolickou cenu. Chceme být ekologickým festivalem, není nám jedno, jak vypadá naše krajina a životní prostředí. Tím prosíme i samotné návštěvníky, aby se s námi do jednotlivých kroků k zelenějšímu festivalu aktivně zapojili a využili k dopravě například MHD, které budou mít po celou dobu zdarma,” dodává Marie Kinsky.

Předprodej vstupenek na festival byl zahájen na přelomu května a června, vstup na pražskou část bude zdarma. Bližší informace o programu i vstupenkách jsou průběžně zveřejňovány na www.korespondance.cz a na sociálních sítích.

 

O FESTIVALU KORESPONDANCE

KoresponDance je mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu a největší site-specific festival současného tance v České republice. Každý rok na začátku července otevře KoresponDance dveře zámku Žďár nad Sázavou desítkám umělců a tisícovkám návštěvníků a všem zprostředkuje fantastický zážitek se současným uměním té nejvyšší světové úrovně. Těšit se můžete již na jedenáctý ročník, který opět přivítá nepočítaně umělců z mnoha zemí.

 

TERMÍNY 2024

19. 6. | Nové Město na Moravě | Horácká galerie

20. 6. | Praha | PRAKAB

11.–14. 7. | zámek a město Žďár nad Sázavou

 

WEB| www.korespondance.cz

FACEBOOK| facebook.com/korespondance

INSTAGRAM| instagram.com/korespondance

YOUTUBE| Festival Korespondance

 

Od roku 2009 je festival na české scéně, od roku 2013 na zámku.
KoresponDance je vůbec prvním outdoorovým festivalem tance v České republice. Formovat se začal v roce 2009 v rámci projektu KoresponDance Europe, který dal příležitost k uměleckému rozvoji více než stovce choreografů z několika zemí. Od roku 2013 je na scéně festival tak, jak ho známe dnes, tedy největší site-specific festival současného tance u nás, zároveň jediný festival současného tance v regionu Vysočina a především festival, který dlouhodobě a naprosto jedinečně pracuje s publikem.

Řada představení je připravována speciálně pro festival a odehrávají se tak ve světové premiéře.
KoresponDance přináší unikátní spojení genia loci barokního zámku se současným uměním, díky koncentraci celého programu do jednoho areálu vytváří opravdovou festivalovou atmosféru, a nejen zastřešuje sérii představení, zcela stírá dělící linii mezi umělci a publikem, kteří se všichni setkávají na centrálním prvním nádvoří, a v neposlední řadě uvádí neopakovatelná site-specific díla, která pozvané skupiny na zámku připravují i tři týdny před zahájením festivalu.

Na festivalu se již během jeho prvních sedmi ročníků objevili umělci z pěti kontinentů a osmnácti zemí.
KoresponDance je výjimečný i programem, který každoročně pečlivě skládá jeho zakladatelka Marie Kinsky se svými spolupracovníky. Žďár nad Sázavou už přivítal hvězdy, jako jsou Dominique Boivin, Paco Decina, Béatrice Massin, Jordi Galí, Joseph Nadj, skupiny Barely Methodical Troupe či Foco alAire producciones a zapsal se do paměti představeními Něžný bagr, Contigo, La Cosa a mnoha dalšími.

Zažijte tanec, zažijte zámek.
Festivalový program zve i na prohlídky expozic a interaktivního multimediálního Muzea nové generace, zároveň často otevírá běžně nepřístupné prostory jako sklep či uzavřená křídla.

KoresponDance se těší podpoře regionálních i mezinárodních institucí.
Festival získal v roce 2017 značku EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) a od téhož roku záštitu hejtmana Kraje Vysočina, zároveň je zařazen mezi VIP akce Kraje Vysočina a v roce 2018 získal podporu v rámci projektu Roundabout Europe z programu Kreativní Evropa. V roce 2020 navázal prestižní spolupráci s Českými centry. O rok později byla realizována úvodní část projektu People Power Partnership podporovaného z programu Kreativní Evropa. V roce 2022 festival uvedl několik projektů podporovaných programem meziregionální spolupráce INTERREG EUROPE Rakousko-Česko po úspěšném představení PHOENIX v roce 2019.

Křivka návštěvnosti festivalu je neustále na vzestupu.
V roce 2019 vzrostla o více než 25 %, o rok později byly kapacity vyprodané a nedostačovaly. Právě v roce 2020, i navzdory koronavirové krizi, potvrdil festival svou životaschopnost, když dokázal garantovat konání a přijít s konceptem, který disponoval variantou pro jakýkoliv epidemiologický stav.

Organizátorem festivalu je nezisková organizace Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA.

 

 

 

 

 

Slunohraní v proudu hudby

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ: Už 12 let je Nové Město na Moravě domovem festivalu Slunohraní, který přináší hudební kurzy pro dospělé a také tři koncertní večery na nádvoří Horácké galerie. Slunohraní ukazuje hudbu klasickou, především tu komorní, ale i hudbu na pomezí žánrů, folkloru, world music, jazzu, připravuje pro vás nezapomenutelné zážitky. Přijďte si i letos pro atmosféru letního večera a poslechněte si krásnou hudbu se sklenkou dobrého vína v ruce.

od 01.07.2024 do 05.07.2024
Autor článku: 
Lucie Čapská

2.7.2024, 20:00

HARAFICA

Cimbálová muzika z Uherskohradišťska nezůstává pouze u folkloru. Na koncertech doma i v zámoří sklízí úspěchy díky svému jedinečnému přednesu, prolínání hudebních žánrů a originální autorské tvorbě svých členů.

 

3.7.2024, 20:00

DOROTA BAROVÁ

Zpívající violoncellistka, držitelka ceny Anděl, známá hlavně z kapel Tara Fuki, Vertigo, Tugriki i z kapely Anety Langerové ukazuje na svých koncertech dokonalou harmonii a krásu svého nástroje a hlasu.

„​Dorota Barová má cit pro míchání žánrů, ale její hlavní síla je zpěv nabitý emocemi.“            Jan Mazura, ČRo Vltava.

 

5.7.2024, 20:00

JANÁČKOVO KVARTETO, LETNÍ ORCHESTR

Poslední koncert festivalu bude oslavou české hudby. V podání Janáčkova kvarteta zazní, u příležitosti dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany, jeho kvartet „Z mého života“, Letní orchestr, složený z účastníků hudebních workshopů, bude pod taktovkou Richarda Kružíka pokračovat sérií skladeb českých mistrů. Orchestr doprovodí také skladbu pro harfu.

 

Vstupenky je možné si rezervovat od 1.6. na www.slunohrani.cz, zakoupit ve festivalové kavárně před Horáckou galerií či před začátkem koncertu.

 

Akci pořádá Komorní hudba dnes, z.s.

www.slunohrani.cz

První krajský slet hostí Třebíč

TŘEBÍČ: V Třebíči se v sobotu 25. května uskuteční první krajský sokolský slet před celostátním sletem, který bude v Praze. Letošní XVII. všesokolský slet spojuje republiku a regionální slety jsou důkazem, že Česká obec sokolská rozhýbává celou společnost. Pořadatelé sletu z Havlíčkovy župy a župy plukovníka Švece v Třebíči očekávají kolem 1000 cvičenců z 20 sokolských jednot na Vysočině.

25.05.2024
Autor článku: 
Jana Kalášková

„Sokolské slety v sobě od počátku nesou obrovskou dávku radosti a silného pozitivního prožitku. Podobné chvilky jsou pro většinu lidí dnes stále vzácnější a o to si jich více vážíme” říká Martin Zuzaňák, tajemník sokolské župy plk. Švece.

Sokolský stadion vyzdobí sletová brána, kterou doplní vlajkořadí, kterým se připomíná sláva sokolských prvorepublikových sletů. “Přijďte si užít tuhle atmosféru do Třebíče na sokolský stadion a odnést si silný a krásný zážitek. Všichni cvičenci dají do předvedení sletových skladeb celé své srdce,” láká Zuzaňák.

Program na sokolském stadionu “Pod Kostelíčkem” začíná pro veřejnost od 14:00. Návštěvníci se mohou těšit na ukázku devíti hromadných skladeb, včetně ukázky moderních sportů, jako je estetická skupinová gymnastika (Sokol Valeč), cvičení na trampolínách (Sokol Jihlava a Třebíč) nebo vystoupení mažoretek (Sokol Brtnice).

„Každý slet konaný od roku 2006 v Třebíči má vyšší návštěvnost. V roce 2018 už byla kapacita stadionu relativně plná. Díky tomu, že se navýšil počet cvičenců a slet je stále známější. Předpokládáme, že účast bude větší,“ očekává starosta župy plukovníka Švece Jozef Šabľa okolo 1500 diváků.

Podle starosty České obce sokolské Martina Chlumského jsou regionální slety velmi důležité. Propagují sokolské župy v místě jejich působení a upevňují jejich pozice v rámci kraje. “Sokol se dostane do povědomí veřejnosti a osloví nové zájemce o sportovní a kulturní činnost. Návštěvníci zažijí společně s námi atmosféru, která se opakuje jednou za šest let,“ říká Martin Chlumský.

Oblastní, župní a krajské slety uvidí během května a června diváci v 38 městech a zapojí se do nich více než 30 tisíc cvičenců.

 

Sletový týden v Praze

Regionální slety jsou nedílnou a důležitou součástí XVII. všesokolského sletu, největší sportovně-společensko-kulturní události roku na našem území. Vrcholem bude sletový týden v Praze od 30. června do 5. července 2024, na který z celého Česka přijede až 20 tisíc účastníků.

Sletový týden zahájí velkolepý průvod historickým centrem, divadelní představení na prknech Národního divadla pod režisérskou taktovkou Bohumila Gondíka a mše v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Ochutnávku toho nejlepšího ze sokolského výkonnostního sportu a ukázku tradičních a netradičních sportů přinese Sokol Gala v O2 areně. Součástí sletového týdne je také doprovodný kulturní program zahrnující divadelní a pěvecká vystoupení, výstavy nebo pódiová vystoupení v srdci Prahy, představující jak různorodý a bohatý Sokol je.

O  XVII. všesokolský slet je mimořádný zájem. Na hromadné skladby ve Fortuna Aréně v pražském Edenu zbývá posledních 30 % vstupenek, které jsou pro zájemce k dispozici prostřednictvím portálu Ticketportal.

Termíny a místa jednotlivých sletů najdete online zde:

 

Krajské slety: https://slet2024.cz/program/krajske-slety

Oblastní slety: https://slet2024.cz/program/oblastni-slety

Župní slety: https://slet2024.cz/program/zupni-slety

 

Jihlavská galerie Alternativa nabízí imaginaci více-než-lidského světa

JIHLAVA: Jihlavská galerie se před rekonstrukcí loučí imaginativními výstavami. V prostoru Alternativa právě otevřenou skupinovou výstavou Imaginární ekologie / Ekologické imaginace platformy a databáze Artbiom, kterou založila laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého 2023 Petra Janda, a v hlavním sále probíhající výstavou pěti umělkyň Bylo nebylo pod kuratelou Radka Wohlmutha.

Autor článku: 
Lucie Nováčková

Platforma Artbiom sdružuje nastupující generaci umělců*kyň, výzkumníků*nic, kurátorů*ek a teoretiků*ček, které spojuje zájem o environmentální témata. Platforma funguje od roku 2019 ve dvou podobách: Jednak jako webová databáze, která shromažďuje projevy současného výtvarného umění s důrazem na ekologii, jednak ve fyzické podobě, jako neustále se obměňují mnohovrstevnatý kolektiv, organizující výzkumné výstavy a akce,“ popisuje její zakladatelka, Petra Janda.

Výstavu Imaginární ekologie / Ekologické imaginace pojali členové platformy Tomáš Samek, Tereza Pinkasová a Tereza Vydrová spolu s hlavní kurátorkou Terezou Novákovou jako další z příkladů dialogu o ekologických tématech.Jedná se o představení současného celospolečenského tématu predikování neodvratitelné ekologické katastrofy a frustrace z diskuse o měnícím se klimatu odlišným pohledem: Zapojením představivosti o tom, jak svět může fungovat lepším způsobem a na místo strachu se pokusit vytvořit vlastní utopii. Místo, ve kterém se jedinec bude cítit dobře”, říká Nováková. “Imaginace je svým potenciálem schopna jak poskytovat útočiště, tvořit praskliny ve zdích myslí i světů, tak i poskytovat prostor k uzdravování a novým druhům myšlení”, doplňuje Samek. Samotná příprava výstavy vznikala kolektivně, s respektem k potřebám ostatních a důrazem na péči a dialog. Klenutému prostoru dominuje práce Vulvonautka Petry Jandy, která se věnuje lidské i mimolidské tělesnosti a hovoří též o tématu nacházení vnitřního dítěte, mateřského lůna, rostlin i podvědomí. Na tento velkoformátový textilní objekt přímo reaguje nové audiovizuální díla od členů kolektivu Artbiomu s názvem Spóry utopie. Lákavě koncipované, cca 8minutové video vychází z filozofických tezí Timothy Mortona, vizuality Björk i z chápání pojmu imaginárna, eskapismu a morfování těl, rostlin, zvířat a buněk, které modifikuje a generuje prostřednictvím umělé inteligence. Výchozí teze péče, ohledu k jiným- než lidským entitám doplňují měkké plastiky a textilní práce Martina Pondělíčka, objevující se jako zvláštní komentář po celé první místnosti galerie a s humorem i romantičností přenášejí diváka ze světa daleké budoucnosti do minulosti tradiční techniky. Obrazy Evy Macekové vyjevují tajemné bájné zahrady s bytostmi a přírodou, počátkem i koncem, jež je otevřena možnosti budoucího, minulého i mimoběžného světa prostřednictvím efektu bohatosti textury a šerosvitu olejových barev. Její práce se objevuje i ve druhé místnosti, kde se nachází projekt Vessels, od uskupení Planety Kampus. „Vessels je jakási fermentační laboratoř ve fiktivním časoprostoru, kde žije a hraje svou píseň života kombucha. Projekt je návodem na spoluutváření světa kolem i v nás.“ komentuje jej jeden z autorů, Vojtěch Liebl.

Imaginace se v jihlavské galerii ale neomezuje jen na prostor Alternativy: V hlavním prostoru totiž probíhá výstava BYLO – NE – BYLO s podtitulem mýtus – vzpomínka – idol – pohádka – sen, která představuje imaginativní přístupy pěti autorek mladé generace. Malířky Radku Bodzewicz, Klaudii Hlavatou, Annu Ruth Moemi Yamamoto a sochařku Sabinu Knetlovou, přímo pro renesanční prostory jihlavské galerie propojil Radek Wohlmuth.

„Výstava bylo nebylo přímo odkazuje na otevírání vyprávění, tedy přechod do světa fantazie a ústně předávaných příběhů. Zkratka vyjadřuje paradox, transformaci skutečnosti a podobně jako první výstava pojednává o metaforách předkládaných příběhů a archetypech každodennosti. „, popisuje výstavu kurátor Radek Wohlmuth a dále pokračuje: “Pět vizuálních umělkyň mladé generace, každá svým osobitým způsobem skládá fragmenty příběhů na pomezí reality a fikce, které spíš napovídají než popisují, aby ve druhém plánu přiměly člověka přemýšlet a hledat hlubší smysl nejen v nich, ale i kolem sebe.”

Celek výstav uzavírá výstava francouzského*é zvukového*é, hudební*ho a výtvarného*é umělec*kyně Pablo (Rana) Diserens (1994), představující zvukové krajiny polárních zón tání ledovců včetně hlasových projevů organizmů, které v tomto prostředí žijí. „Zvuková koláž je sestavená z nahrávek pořízených na tajících ledovcích na Islandu a ve Finsku. Přibližuje jemné zvukové předivo zurčení, bublání, pískání a ptačí vokalizace, které jsou příznačné pro biotop, ohrožený oteplujícím se globálním klimatem polárních oblastí.“, popisuje výstavu její kurátor, Miloš Vojtěchovský.

Všechny výstavy jsou poslední možností, jak zhlédnout historickou budovu před její rekonstrukcí, která započne v létě tohoto roku.

 

BYLO – NE – BYLO

mýtus – vzpomínka – idol – pohádka – sen

Radka Bodzewicz, Klaudie Hlavatá, Sabina Knetlová,

Anna Ruth, Moemi Yamamoto

 

kurátor: Radek Wohlmuth

termín výstavy: 23. 2. — 26. 5. 2024

místo konání: Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Komenského 10

 

Imaginární ekologie / Ekologické imaginace

12. 4. — 2. 6. 2024

galerie Alternativa

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Komenského 10

Autoři:

Planeta Kampus (Vojtěch Liebl, Denisa Půbalová, Tomáš Potůček, Monika Škodová, Radka Krajíčková, Jonáš Jagerčík, Tobiáš Jagerčík)

Artbiom (Veronika Hanáková, Tereza Pinkasová, Tomáš Samek, Andrea Szostoková, Alexander Takáč, Tereza Vydrová)

Martin Pondělíček

Eva Maceková

Petra Janda

Kurátor: Artbiom (hlavní kurátorka Tereza Nováková)

 

Pablo Diserens: Ebbing Ice Lines of the Low Arctic

8. 3. — 26. 5. 2024

zvuková galerie IGLOO

Komenského 10

kurátor Miloš Vojtěchovský

 

www.artbiom.cz

https://ogv.cz/

 

Bezplatné komentované prohlídky Památníku na 1. máj

ZLÍN: Oslavte Svátek práce stylově – navštivte Památník Tomáše Bati ve Zlíně, který bude v duchu baťovských tradic spojených s prvomájovými oslavami otevřen formou komentovaných prohlídek s bezplatným vstupem. Přijďte si vychutnat nevšední ukázku funkcionalismu a baťovského stavitelství, začíná se vždy v celou v čase 10:00-17:00 (včetně).

01.05.2024
10:00 - 17:30
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Památník architekta F. L. Gahury je poctou zakladateli obuvnického koncernu a radikálnější stavbu ve Zlíně nenajdete. Na první pohled jde o prázdný prostor, kterému dominuje věrná maketa Junkers F13 – letadla, ve kterém havaroval Tomáš Baťa a pilot Jindřich Brouček. Prohlédnout si můžete také zlaté kapesní hodinky Tomáše Bati umístěné ve vitríně.

Během komentované prohlídky vám průvodce přiblíží to nejzajímavější o stavbě z hlediska historie i architektury a dozvíte se rovněž o osobnostech, které jsou s touto kulturní památkou spojeny. Návštěvu si naplánujte k celé hodině - první komentovaná prohlídka začíná v 10:00, poslední v 17:00 (prohlídka trvá cca 45 minut).

Volné vstupenky lze pořídit i online: Vstupenky/Rezervace, nebo si pro ně můžete zajít před prohlídkou do Infopointu Památníku sídlícím ve vedlejší budově gymnázia (nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín).

Památník T. Bati je otevřen i na státní svátek 8. května.

Více na www.pamatnikbata.eu.

Památník Tomáše Bati v modré

ZLÍN: Nenechejte si ujít netradiční pohled na dominantu Zlína ve slavnostním nasvícení do modré barvy, a to v úterý 30. dubna. Památník Tomáše Bati se tímto gestem připojí do celonárodní připomínky dvacetiletého výročí vstupu ČR do EU. Budova se zahálí do modré v symbolických 20:20 a takto nasvícená zůstane do 22:00.

30.04.2024
20:20 - 22:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Kolemjdoucí si budou moci premiérově vychutnat unikátní pohled na kulturní památku zářící v modrém hávu. Zároveň je to skvělá příležitost k pořízení atraktivních snímků, a to nejen pro profesionální fotografy. Na speciálním nasvícení budovy spolupracuje zlínský fotograf a výtvarník Josef Řezníček alias Jsf Abb. Z Gahurova prospektu mohou zájemci dále pokračovat na náměstí Míru k budově radnice, která bude také svítit v modrém tónu.

Samotný interiér Památníku je pro návštěvníky přístupný formou komentované prohlídky od úterý do neděle v čase 10:00-17:00 (včetně).

Ve středu 1. května budou navíc probíhat prvomájové komentované prohlídky s bezplatným vstupem. Z důvodu očekávaného zvýšeného zájmu je doporučena rezervace volných vstupenek na www.pamatnikbata.eu.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Kraj Vysočina