čtvrtek
13. června 2024
svátek slaví Antonín
Mapa krajských sletů
© Zdroj: https://slet2024.cz/program/krajske-sletyPrvní krajský slet hostí Třebíč

TŘEBÍČ: V Třebíči se v sobotu 25. května uskuteční první krajský sokolský slet před celostátním sletem, který bude v Praze. Letošní XVII. všesokolský slet spojuje republiku a regionální slety jsou důkazem, že Česká obec sokolská rozhýbává celou společnost. Pořadatelé sletu z Havlíčkovy župy a župy plukovníka Švece v Třebíči očekávají kolem 1000 cvičenců z 20 sokolských jednot na Vysočině.

25.05.2024
Autor článku: 
Jana Kalášková

„Sokolské slety v sobě od počátku nesou obrovskou dávku radosti a silného pozitivního prožitku. Podobné chvilky jsou pro většinu lidí dnes stále vzácnější a o to si jich více vážíme” říká Martin Zuzaňák, tajemník sokolské župy plk. Švece.

Sokolský stadion vyzdobí sletová brána, kterou doplní vlajkořadí, kterým se připomíná sláva sokolských prvorepublikových sletů. “Přijďte si užít tuhle atmosféru do Třebíče na sokolský stadion a odnést si silný a krásný zážitek. Všichni cvičenci dají do předvedení sletových skladeb celé své srdce,” láká Zuzaňák.

Program na sokolském stadionu “Pod Kostelíčkem” začíná pro veřejnost od 14:00. Návštěvníci se mohou těšit na ukázku devíti hromadných skladeb, včetně ukázky moderních sportů, jako je estetická skupinová gymnastika (Sokol Valeč), cvičení na trampolínách (Sokol Jihlava a Třebíč) nebo vystoupení mažoretek (Sokol Brtnice).

„Každý slet konaný od roku 2006 v Třebíči má vyšší návštěvnost. V roce 2018 už byla kapacita stadionu relativně plná. Díky tomu, že se navýšil počet cvičenců a slet je stále známější. Předpokládáme, že účast bude větší,“ očekává starosta župy plukovníka Švece Jozef Šabľa okolo 1500 diváků.

Podle starosty České obce sokolské Martina Chlumského jsou regionální slety velmi důležité. Propagují sokolské župy v místě jejich působení a upevňují jejich pozice v rámci kraje. “Sokol se dostane do povědomí veřejnosti a osloví nové zájemce o sportovní a kulturní činnost. Návštěvníci zažijí společně s námi atmosféru, která se opakuje jednou za šest let,“ říká Martin Chlumský.

Oblastní, župní a krajské slety uvidí během května a června diváci v 38 městech a zapojí se do nich více než 30 tisíc cvičenců.

 

Sletový týden v Praze

Regionální slety jsou nedílnou a důležitou součástí XVII. všesokolského sletu, největší sportovně-společensko-kulturní události roku na našem území. Vrcholem bude sletový týden v Praze od 30. června do 5. července 2024, na který z celého Česka přijede až 20 tisíc účastníků.

Sletový týden zahájí velkolepý průvod historickým centrem, divadelní představení na prknech Národního divadla pod režisérskou taktovkou Bohumila Gondíka a mše v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Ochutnávku toho nejlepšího ze sokolského výkonnostního sportu a ukázku tradičních a netradičních sportů přinese Sokol Gala v O2 areně. Součástí sletového týdne je také doprovodný kulturní program zahrnující divadelní a pěvecká vystoupení, výstavy nebo pódiová vystoupení v srdci Prahy, představující jak různorodý a bohatý Sokol je.

O  XVII. všesokolský slet je mimořádný zájem. Na hromadné skladby ve Fortuna Aréně v pražském Edenu zbývá posledních 30 % vstupenek, které jsou pro zájemce k dispozici prostřednictvím portálu Ticketportal.

Termíny a místa jednotlivých sletů najdete online zde:

 

Krajské slety: https://slet2024.cz/program/krajske-slety

Oblastní slety: https://slet2024.cz/program/oblastni-slety

Župní slety: https://slet2024.cz/program/zupni-slety

 

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Letní počasí, výletní nálada a množství akcí přivedlo do Kuksu návštěvníky z východních Čech, ale i z celé České republiky. Festival Malá loutková inventura, který se tento týden odehrál v Kuksu, přitáhl dětské i dospělé diváky nejen na loutková představení, ale také komentované prohlídky. Divadelní soubor z Běloruska sice nedorazil, bonusem pro návštěvníky ale byly další atrakce. Zaujal třeba workshop s řezbářem loutek.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: Již po devatenácté se 10. června uskutečnilo předávání Výročních cen OSA, které oceňují přední domácí hudební skladatele a textaře v rámci populární a klasické hudby, a to celkem ve 14 kategoriích. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.06.2024

PLZEŇ: Během pěti dnů se v pořádajícím Divadle ALFA, ale i na dalších místech Plzně představí desítky českých i zahraničních loutkářů. Páteří bienále Skupova Plzeň je bilanční soutěžní přehlídka českého a slovenského profesionálního loutkového divadla, festival ale nabídne i desítky inspirativních představení a novinek z magického světa loutek, tvůrčí dílny, mezinárodní setkání, výstavu, koncerty a také celodenní sobotní program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.06.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Divadlo Drak se vrátilo z týdenního zájezdu na Kubu, kam bylo vybráno s inscenací Veroniky Poldauf Riedlbauchové Do hajan! spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů. Inscenaci v Havaně viděly desítky kubánských dětí z pozvaných škol i desítky zahraničních promotérů a odborníků na divadlo pro děti a mládež z celého světa. Divadlo Drak si tak z festivalu přiváží i několik pozvání na další zahraniční festivaly a mnoho cenných kontaktů i zkušeností.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024