PARDUBICE-HRADEC KRÁLOVÉ: Třicátý první ročník Folklorního festivalu Pardubice – Hradec Králové se uskuteční o víkendu 2. až 4. června 2023. Zahájení festivalu proběhne v pátek 2. června v 18 hodin ve společenském sále Radnice za přítomnosti primátorů obou měst. Bezprostředně poté se na Pernštýnském náměstí v Pardubicích rozběhne program Pernštýnské noci, v jejímž rámci se představí přední folklorní soubory Čech, Moravy, Slovenska a Srbska.
Opět po roce bude možné prožít nezapomenutelnou atmosféru společného veselí, zábavy a radosti v centru Pardubic. Na dvou pódiích na Pernštýnském náměstí uslyšíte písně a uvidíte tance a lidové zvyky v podání vybraných českých i zahraničních folklorních souborů. V prostorách Mázhausu proběhne komorní hudební pořad a v neposlední řadě ožije písněmi a tanci také Zámek pánů z pánů z Pernštejna. Cestou z náměstí na zámek budou na Příhrádku hrát folkové kapely. Pernštýnskou noc tradičně doplňuje také bohatý lidový jarmark.
V sobotu 3. června se program festivalu přesouvá do Hradce Králové do Žižkových sadů, kde od 14 hodin ovládnou pódium dětské soubory a poté se představí účinkující festivalu v hlavním programu Roztančené sady od 15 do 16 hodin. Zvláštností festivalu je pořad scénických forem. Představení nazvané Obchůzky a zvyky s muzikou i bez muziky se odehraje v Klicperově divadle od 16.30 hodin. V podvečer se festivalové dění přesune na Šrámkův statek do Piletic, kde se při programu Přijďte pobejt, aneb smyslů plný večer potkají festivaloví návštěvníci s účinkujícími folklorními soubory.
V neděli 4. června se v dopoledních hodinách uskuteční pořad Folklorní školička a v závěrečném pořadu festivalu Rozmlouvání se ještě jednou setkají festivaloví hosté a pardubické dětské soubory. Program začíná ve 14 hodin na nádvoří zámku v Pardubicích. Účinkují soubory Červánek Hradec Králové, Dupák Hradec Králové, Formani Slatiňany, Guadeamus VŠE Praha, Holoubek Pardubice, Kohoutek Chrudim, Kvítek Hradec Králové, KUD GIK Banat-Pionyr Zrenjanin – Srbsko, Lipka Pardubice, Marcipánek Pardubice, Perníček Pardubice, Radost Pardubice, Sejkorky Slatiňany, Veselá Partyja Boršice, Vrtek Opava, Zornička Zvolen – Slovensko.
Festival pořádá z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury, statutárního města Pardubice, statutárního města Hradec Králové, Pardubického kraje a Královéhradeckého kraje NIPOS, útvar ARTAMA, Hradecká kulturní a vzdělávací společnost a Mgr. Aleš Mokren – AGENTURA TRADICE.
Akce se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Martina Baxy, primátora Pardubic Bc. Jana Nadrchala a primátorky Hradce Králové Mgr. et Mgr. Pavlíny Springerové, Ph.D.
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.
PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.