ČR: V kultuře pracuje přibližně 221,6 tis. osob a kulturním a kreativním povoláním se věnuje 136 tis. z nich. Podle údajů ze Sčítání 2021 se nejvíce pracovníků vykonávajících vybraná kulturní a kreativní povolání vyskytuje v Hl. městě Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Tradičním a uměleckým řemeslům dominuje Liberecký kraj.
Dle nejnovějších údajů ze Satelitního účtu kultury, který vydává NIPOS ve spolupráci s ČSÚ, pracuje v kultuře přibližně 221,6 tis. osob. Data vycházejí z Výběrového šetření pracovních sil ČSÚ a zachycují průměr let 2021–2023. Údaje zahrnují všechny pracovníky v kulturních organizacích a dále ty, kteří se věnují kulturním a kreativním povoláním mimo kulturní organizace (např. knihovník na vysoké škole). Dále pak také podnikatele, kteří jsou zaměstnaní ve vlastním podniku nebo se věnují kulturním a kreativním činnostem jako osoby samostatně výdělečně činné. V kulturních organizacích pracuje přibližně 180,7 tis. osob. Zbylých 40,8 tis. osob sice vykonává kulturní povolání, ale pracuje pro organizaci či subjekt s jinou než převažující kulturní ekonomickou činností.
V kultuře pracuje 133,5 tis. zaměstnanců, z toho 111,3 tis. pracuje na plný pracovní úvazek. Podnikatelů v kultuře působí přibližně 87 tis. a zbylých přibližně 1,2 tis. osob jsou pomáhající rodinní příslušníci. Tyto počty vychází z vymezení kulturních a kreativních činností, tak jak je definuje Evropská komise a Eurostat. Týká se činností a povolání, které bychom mohli zařadit do tří sektorů – tzv. tradičního a uměleckého sektoru (např. scénické a výtvarné umění), audiovizuálního a mediálního sektoru (např. film a videohry) a kreativního sektoru (do této kategorie spadá pouze design, architektura a reklama). Podrobné vymezení kulturních činností a povolání je uvedeno v přílohových tabulkách Satelitního účtu kultury.
Regionální srovnání – odvětví
Údaje z účtu kultury se zaměřují na výkony celé České republiky a vzhledem k tomu, že čerpají převážně z výběrových šetření, není možné získat data v tak podrobném členění, aby byla vypovídající i na regionální úrovni. K porovnání regionálních odlišností lze použít o něco starší, ale stále relevantní, data ze Sčítání z let 2011 a 2021. Tato data mohou kromě rozdílu mezi regiony více napovědět také o proměně struktury kulturních a kreativních činností a povolání v čase. Nevýhodou těchto dat je to, že nejsou k dispozici v potřebném statistickém detailu tj. na čtyři místa klasifikace CZ-NACE a CZ-ISCO. Některé ekonomické činnosti, které v dostupném statistickém členění obsahují jen část kulturní složky, je třeba buďto vyloučit nebo kulturní podíl odhadnout koeficientem z jiného datového zdroje. Proto se tato data budou lišit od celostátních údajů, které vycházejí z podrobnější úrovně klasifikací a pro zobrazení regionálních rozdílů budou použity ve většině případů pouze procentuální odhady.
Největší procentuální nárůst počtu pracovníků v kulturních a kreativních odvětvích zaznamenal mezi lety 2011 a 2021 Středočeský kraj s přibližně třetinovým nárůstem počtu osob pracujících v kulturních a kreativních organizacích. Na druhém a třetím místě se umístil Liberecký a Olomoucký kraj (nárůst o 22 a 21 %) a až na čtvrtém místě kraj Hlavní město Praha, kde došlo k pětinovému nárůstu počtu pracovníků v kulturních a kreativních odvětvích. Jak je patrné z Grafu 2, počet pracovníků v kulturních a kreativních odvětvích vzrostl ve sledovaném období v každém kraji, nejméně pak v Karlovarském (o 6 %) a Moravskoslezském (o 9 %).
Jak je vidět z Grafu 3, nejvíce jsou pracovníci v kulturních a kreativních odvětvích koncentrování do Hl. města Prahy, a to ve třetině případů. Tento podíl se mezi lety 2011 a 2021 nezměnil. Druhé místo obsadil Středočeský kraj, kde podíl pracovníků v kulturních a kreativních oblastech v rámci celé ČR vzrostl z 12 % v roce 2011 na 14 % v roce 2021. Na třetím místě se umístil Jihomoravský kraj, kde se koncentruje přibližně 11 % pracovníků kulturních a kreativních odvětví v obou sledovaných letech. Nejmenší podíl pracovníků v kulturních a kreativních odvětvích v celé ČR má Karlovarský kraj, kde pracovalo v obou sledovaných letech přibližně 2 % osob z celkového počtu pracovníků kulturních a kreativních odvětvích. Tato data reflektují jak kulturní povolání, tak jiná než kulturní povolání v rámci kulturních organizací (tedy např. jak herce, tak účetní v divadelních institucích). Nezahrnují však kulturní a kreativní povolání mimo kulturní organizace.
Regionální srovnání – povolání
Z dat sebraných v rámci Sčítání 2011 a 2021 lze získat také údaje o konkrétních kulturních povoláních. Ani zde se to však neobejde bez komplikací – část kulturních povolání není možné na dostupné úrovni klasifikace oddělit od povolání ne-kulturních, protože tvoří dohromady jednu kategorii. Z dostupných údajů lze vyčlenit šest typů kulturních povolání, jejichž přehled nabízí Graf 3. Z těchto vybraných povolání měli v roce 2021 největší zastoupení výkonní umělci a příbuzní specialisté, kterých se v roce 2021 v ČR vyskytovalo přibližně 32 tis. a jejichž počet vzrostl v porovnání s rokem 2011 o 29 %. Naopak nejmenší zastoupení z vybraných povolání měli technici v oblasti telekomunikací a vysílání, jejichž počet se v roce 2021 pohyboval kolem 7 tis. Celkově vzrostl počet pracovníků v těchto vybraných povoláních o necelých 21 tis. osob a jediným povoláním, kde počet pracovníků klesl, byli pracovníci v oblasti tradičních a uměleckých řemesel, jejichž počet poklesl z 18,5 tis. na 17,4 osob.
Co se týče regionálního srovnání, stejně jako u kulturních a kreativních ekonomických činností (odvětví), také u povolání dominují tři kraje – Hlavní město Praha, Středočeský a Jihomoravský. Velké zastoupení kulturních a kreativních povolání se vyskytuje také v Moravskoslezském kraji, kde se vybraným povoláním věnuje 21 tis. osob. Největší nárůst mezi lety 2021 a 2011 zaznamenal kraj Hlavní město Praha, kde vzrostl počet pracovníků v kulturních a kreativních povoláních o 16 % ze 49,4 tis. osob v roce 2011 na 57,2 tis. v roce 2021. Přibližně o 15 % vzrostl počet pracovníků věnujících se těmto povoláním ve Středočeském kraji a o 9 % v Jihomoravském kraji. Nejmenší zastoupení měla vybraná kulturní a kreativní povolání v Karlovarském kraji (6 tis. osob) a v kraji Vysočina (9 tis. osob).
Výskyt jednotlivých povolání v krajích kopíruje celkový trend ČR s výjimkou pracovníků věnujících se uměleckým a tradičním řemeslům. V rámci uměleckých řemesel má velmi silné postavení Liberecký kraj, který je známý svou sklářskou tradicí. V roce 2011 zde byl v porovnání s ostatními kraji největší počet takto zaměřených pracovníků (2,8 tis.). V roce 2021 pak tento počet výrazně poklesl na 1,7 tis. osob a prvenství ve výskytu pracovníků uměleckých a tradičních řemesel převzal Středočeský kraj s 2 tis. osobami věnujícími se této činnosti. Kraj Hl. město Praha se ve výskytu pracovníků uměleckých a tradičních řemesel umístil s takřka 1,4 tis. pracovníky až na pátém místě, přičemž třetí a čtvrté místo náleží Jihomoravskému kraji (1,6 tis. osob) a Moravskoslezskému kraji s více než 1,4 tis. pracovníky.
Data zahrnují jak povolání vykonávaná v kulturních organizacích, tak kulturní a kreativní povolání mimo kulturní instituce. Velká část osob, které se věnují kulturním a kreativním povoláním totiž nepracuje v kulturních organizacích – buďto vykonávají svá povolání v instituci, která se primárně nevěnuje kultuře (např. architekti stavebních firem) nebo jejich kulturní odvětví nelze relevantně vymezit prostřednictvím statistických klasifikací – to jsou např. pracovníci uměleckých řemesel. V rámci vybraných šesti povolání pracovalo v roce 2021 mimo kulturní organizace či mimo statisticky vymezené kulturní a kreativní odvětví 35,3 tis. osob, což představovalo přibližně třetinu z celkového počtu.
Platy v kulturních a kreativních povoláních napříč kraji
Podle posledních údajů zveřejněných v Satelitním účtu kultury se průměrná mzda (plat) v kultuře v roce 2022 pohybovala kolem 38,2 tis. Kč a zaostávala tak za celoročním průměrem roku 2022, který činil 39,9 tis. Kč o 4 %. Mzda se však výrazně liší podle zkoumaných oblastí. Zatímco v tradičním uměleckém sektoru (divadla, muzea, knihovny aj.) se pohybovala okolo 30,8 tis. Kč a zaostávala o 23 %, v audiovizuálním a mediálním sektoru (film, videohry, tisk aj.) dosahovala výše 47,4 tis. Kč a převyšovala průměr o 19 %.
Tyto rozdíly odráží také průměrná výše platu či mzdy v rámci konkrétních kulturních povolání. Z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) lze získat data o průměrném výdělku v ČR za rok 2023 a to až na čtyři místa klasifikace CZ-ISCO. Kulturní povolání vybraná pro tento článek pro analýzu dat ze sčítání obyvatel je možné v rámci tohoto datového zdroje pro celou ČR analyzovat o něco podrobněji a to jak v rámci platové, tak v rámci mzdové sféry. Zde opět platí, že u povolání, která najdeme nejčastěji v audiovizuálním a mediálním sektoru (grafici, novináři či moderátoři), se výdělky pohybují nad průměrem ČR, který činil dle údajů ISPV v platové sféře 47,5 tis. Kč a v mzdové sféře 45,5 tis. Kč. Naopak výdělky v rámci povolání, která najdeme spíše v tradičním a uměleckém sektoru (hudebníci, knihovníci či pracovníci uměleckých řemesel), se pohybovaly pod průměrem mzdové i platové sféry.
V rámci statistiky platů a mezd ISPV je možné získat údaje také na krajské úrovni. Z kulturních povolání vybraných pro tento článek lze však z tohoto zdroje použít ve všech krajích pouze data o platech knihovníků. Ten se v roce 2023 pohyboval okolo 35,6 tis. Kč a za celostátním platovým průměrem zaostával o 25 %. Plat knihovníků se ve všech krajích kromě Hlavního města Prahy pohyboval mezi 34 a 36 tis. Kč. V Hl. městě Praze sice dosahoval výše 41,3 tis. Kč, ale ve vztahu k průměrnému platu v roce 2023 v tomto kraji zaostával přibližně o 24 %. Nejblíže měl plat knihovníků v roce 2023 k průměrnému platu v Ústeckém kraji, kde zaostával za krajským průměrem o 17 %.
Z údajů zveřejněných ve výstupech z Informačního systému o průměrném výdělku lze částečně získat také data o pracovnících uměleckých a tradičních řemesel. Ta jsou však k dispozici pouze na druhé úrovni klasifikace CZ-ISCO a tradiční a umělecká řemesla jsou na této úrovni sloučena s polygrafií a k dispozici jsou navíc jen data za 6 vybraných krajů. V rámci srovnání průměrné mzdy v takto vymezené skupině povolaní a krajů překvapivě nedominuje Hl. město Praha, ale Jihočeský kraj, kde pracovníci tradičních a uměleckých řemesel a polygrafie se 44,5 tis. Kč mají nejenom nejvyšší průměrný plat z celé skupiny, ale dokonce převyšují i průměrnou mzdu v kraji o 7 %. Nejnižší plat v rámci srovnávané skupiny dosahují pracovníci řemesel a polygrafie v Karlovarském kraji a to 30,8 tis. Kč, což je přibližně 80% úroveň krajské průměrné mzdy.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.