neděle
14. srpna 2022
svátek slaví Alan

Archiv textů

08.08.2022
Celá ČR
Nepřehlédněte
Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Lucie Šplíchalová

ČR: Autorská fotografická kniha Báry Prášilové s názvem Circles je souhrnem autorčiny více než dvacetileté úspěšné práce na poli vizuálního umění. Ke klasické podobě knižní přidala Prášilová edici 15 exkluzivních sběratelských boxů, jejichž součástí jsou kromě knihy 3 signované archivní fotografie. Editor knihy, newyorský kurátor a kunsthistorik PhD. Thomas Beachdel, její tvorbu charakterizuje jako „obrazy úžasu“ balancující na hraně krásy a divnosti, skutečnosti a fantazie, něhy a násilí, které vychází z autorčina smyslu pro absurditu. Imaginativní fotografie této vizuální umělkyně vznikají jako pečlivě naplánované inscenace na základě skic a s použitím rekvizit, které si sama navrhuje a často také vyrábí. Vyjadřují její touhu přenést svět snů a iluzí do hmatatelné reality. V její tvorbě, za niž získala řadu mezinárodních ocenění, najdeme mnoho motivů, které se obsesivně opakují nejen v jejích fotografiích, ale i videích či objektech.

25.07.2022
Celá ČR, Hl. m. Praha, Královéhradecký kraj
Nepřehlédněte
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Senioři, Ostatní, Soutěže a festivaly
Robin Suchánek

HRONOV: Od pátku bude Hronov hostit 92. ročník tradičního předního divadelního festivalu Jiráskův Hronov, který během následujícího týdne nabídne bohatý divadelní i hudební program, semináře, výstavy i diskusní panely. Novinkou letošního ročníku bude promítání letního kina.

14.07.2022
Královéhradecký kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Divadlo Drak

HRADEC KRÁLOVÉ: Galerie Labyrint je nedílnou součástí Divadla Drak od roku 2010. Unikátní prostory vznikly rekonstrukcí přilehlé budovy původních Tereziánských kasáren a skleněným mostem jsou přímo propojeny s budovou divadla. Projekt galerie si od samého počátku klade za cíl nebýt jen výstavním prostorem, ale otevřenou a živou platformou, místem kde dochází ke spojení umění se vzděláváním.


 

08.07.2022
Moravskoslezský kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Antikvariát a klub Fiducia

OSTRAVA: Výtvarná dílna pro děti i rodiče s ukrajinskou lektorkou Nanou Chereshnevou. Přijďte si k nám vyrobit ukrajinskou motanku, tentokrát si budete moci vytvořit jinou, jejímž ústředním motivem je kříž namotaný na tvář. Motanka je ukrajinská lidová panenka, symbol ženské moudrosti, rodinný amulet. Od nepaměti sloužila jako talisman v každé rodině, symbol moudrosti, strážce rodu, symbol spojení mezi generacemi, jedna z nejstarších hraček a posvátných bytostí ukrajinského národa.

07.07.2022
Olomoucký kraj, zahraničí
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Menšiny a cizinci
Klára Mars

OLOMOUC, ZAHRANIČÍ: U příležitosti zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropské unie a oslav 100. výročí založení Svazu Čechů v Chorvatsku odehraje v červenci Moravská filharmonie celkem tři koncerty. Skladby významných českých skladatelů poprvé zazněly 4. července v běžně nepřístupném prostoru nádvoří Hanáckých kasáren v Olomouci. Se stejným programem pak Moravská filharmonie vystoupí před chorvatským publikem – 7. července v koncertním sále Vatroslava Lisinského v Záhřebu a 8. července v kinosále v Daruvaru.

04.07.2022
Středočeský kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Památky
ČTK

LOUČEŇ: Zajímá vás, jaké koruny nosil Karel IV.? Během červencových svátků budete mít jedinečnou příležitost si všechny čtyři koruny, kterými byl Karel IV. pyšným nositelem, prohlédnout. Výstava těchto unikátních klenotů proběhne v prostorách zámku Loučeň v úterý 5. července a ve středu 6. července.

27.06.2022
Jihomoravský kraj
Nepřehlédněte
Děti a mládež, Ostatní
Jan Mendel

JIHOMORAVSKÝ KRAJ: Příměstský kemp je inspirován nadcházejícím šampionátem - FIFA World Cup 2022 v arabském Kataru a je určen pro kluky ve věku 11–15 let s mírně – středně pokročilými fotbalovo-futsalovými dovednostmi (vedení míče, klamavé pohyby+kličky, přesnost střelby, dobrá kondice). Tréninkový program bude obsahovat kondiční i taktickou přípravu a bude cílit na zlepšování individuálních a týmových činností. Během soustředění bude kladen důraz na zdokonalování ovládání míče, zpracování, přihrávky, zakončování a hry 1v1.

23.06.2022
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Soutěže a festivaly
Ondřej Hampl

PRAHA: V sobotu 4. června 2022 se na benefičním pivním festivalu Drink for Ukraine v Kongresovém centru Praha potkalo více než 35 minipivovarů z celé ČR, které na akci darovaly své pivo zdarma. Akci, která probíhala od 11 do 23 hodin navštívilo více než 1.500 návštěvníků. Na akci se podařilo vybrat a utržit částku 675.680 Kč, tyto peníze byly po zdanění zaslány na účet neziskové organizace Člověk v tísni, na pomoc lidem zasaženým vpádem ruských vojsk na Ukrajinu.


 

20.06.2022
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Hudba, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Zuzana Kantorová

PRAHA: To, že organizátorům festivalu Metronome Prague není dlouhodobě lhostejná světová politická a sociální situace, je věc známá a doložitelná mnoha činy z minulosti. Je tedy logické, že probíhající útočná válka Ruska proti Ukrajině, odehrávající se jen pár set kilometrů od českých hranic, je přesně tou událostí, k níž se Metronome Prague chce rezolutně vyjádřit. Ihned po vypuknutí války zorganizovala produkce Metronome Prague společně s Českou televizí benefiční koncert na podporu Ukrajiny. Pomáhat nepřestávají, a tak nejen že celý Metronome Prague zahájí ukrajinští GO A, den před samotným festivalem přidávají samostatný koncert s line-upem nabitým ryze ukrajinskými interprety. Ve středu 22. června v 19:00 zahraje v rámci akce Ukrainian Freedom Voices šest velikánů ukrajinské scény. Veškerý zisk z koncertu půjde na účet charitativní organizace Tvoya Opora. Vstupenky jsou k dostání na GoOut.
 

14.06.2022
Celá ČR, zahraničí
Nepřehlédněte
Hudba, Ostatní, Menšiny a cizinci
Veronika Ježková

ČR-ZAHRANIČÍ: Cílem virtuální, více než 90minutové koncertní akce, která chce sjednotit svět pro humanitární pomoc Ukrajině, je prostřednictvím Nadace USA-Ukrajina vybrat 10 milionů dolarů pro vysídlené Ukrajince.