sobota
26. září 2020
svátek slaví Andrea

Archiv textů

21.09.2020
Celá ČR, Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení
Petra Hrušová

PRAHA: Ministr kultury Lubomír Zaorálek a ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (16. 9.) podepsali memorandum o spolupráci obou rezortů při podpoře a koordinaci prezentace české kultury v zahraničí. Podpisem memoranda ministři potvrdili důležitost role kultury v politice vnějších vztahů České republiky a zavázali se k zefektivnění spolupráce českých institucí na projektech v zahraničí.

14.09.2020
Celá ČR, zahraničí
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Architektura
Silvie Marková

ČR-SR: Cyklovyjížďka po broumovské skupině kostelů, cesta korytem řeky Bílé a Lužické Nisy v Jablonci nad Nisou, výprava po tzv. brněnském „Bronxu“, architektonická bojovka v Olomouci, objevování turistických pastí v hlavním městě nebo bývalé židovské čtvrti v Dobříši či návštěva bývalé továrny Nová Perla proměňující se na kulturní centrum. Od 1. do 7. října láká jubilejní desátý ročník festivalu Den architektury na moderní architekturu i historické skvosty, budovy známé i stojící v pozadí pozornosti, ale i celé osady a čtvrti ve více než stovce měst a obcí v Česku i na Slovensku.

07.09.2020
Celá ČR
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Marie Rotnáglová

ČR: Sedmý ročník My Street Films Award představuje svoji letošní porotu! Ta je každoročně složena z profesionálů filmového řemesla a výrazných osobností současného dění. Letos v ní usednou dva filmaři a rapperka. Tomáše Bojara a Zuzanu Kirchnerovou doplní Zuzana Fuksová, bývalá členka legendárního brněnského hudebního dua Čokovoko, spisovatelka a moderátorka pořadu Buchty na Radiu Wave.

01.09.2020
Středočeský kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Magdalena Bičíková, Jana Bryndová

STARÁ HUŤ U DOBŘÍŠE: Výstavu ke 100 letům od vzniku slavné hry R.U.R. Karla Čapka, v níž se poprvé objevilo dnes už mezinárodně užívané slovo robot, chystá od 26. září 2020 do 28. února 2021 pod názvem Cesta do hlubin robotovy duše Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Představí se na ní nový robotický artefakt od Michaela Stránského, autora oblíbeného Patníku Dášeňky, i původní figurka robota z majetku rodiny Josefa Čapka, která provede dětské návštěvníky virtuálním kvízem.

26.08.2020
Celá ČR, Olomoucký kraj
Nepřehlédněte
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Eliška Šrubařová

OLOMOUC: Od pátku 25. do neděle 27. září 2020 proběhne v podkroví Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci šestý ročník knižního festivalu LITR, který se specializuje na autorské a umělecké publikace a na fenomény spojené s nízkonákladovým vydáváním knih nebo časopisů.

18.08.2020
Celá ČR, Zlínský kraj
Nepřehlédněte
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Vzdělávání
Silvie Marková/ika

KROMĚŘÍŽ: Akademie MenART třetím rokem nabízí nadaným žákům a jejich pedagogům možnost spolupráce s předními osobnostmi české umělecké scény. Pro tento ročník bylo vybráno 172 stipendistů z celé České republiky napříč všemi uměleckými obory. První intenzivní pracovní setkání čeká na většinu letošních stipendistů poslední prázdninový víkend v Kroměříži.

11.08.2020
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Karin Cífková

PRAHA: Prahu již brzy rozzáří zcela unikátní spojení organizátorů nejrůznějších společenských aktivit a kulturních odvětví ze scény moderní a klasické hudby, nového cirkusu, divadla i tance, výtvarného umění, designu, filmu a digitálního umění či nových technologií, třítýdenní slavnost nazvaná Praha ZÁŘÍ.

05.08.2020
Celá ČR
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Karolína Blinková

ČR: Dokumentární podzim v České televizi opět přinese silnou původní tvorbu filmařů zabývajících se různorodými tématy ze současnosti i historie. Autorské snímky odhalí dosud nezveřejněné záznamy ze zkonstruovaného procesu s Rudolfem Slánským, zaměří se na problematiku globálního oteplování, na život se zákeřnou chorobou i na dějiny sportovního centra Dukla. S novými díly se na obrazovky vrací také Český žurnál a premiérová pokračování oblíbených pořadů, jako jsou Herbář s Kateřinou Winterovou, České rybí legendy Jakuba Vágnera nebo Co naše babičky uměly a na co jsme my zapomněli.

05.08.2020
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Eva Sochorová

PRAHA: Národní galerie Praha uskuteční dlouho očekávanou výstavu Rembrandt: Portrét člověka, která své zahájení posunula z jara na 25. září. Půjde o rozsáhlý výstavní projekt. Představí více než 110 děl z významných tuzemských i zahraničních institucí a soukromých sbírek, také jedinou Rembrandtovu malbu na našem území Učenec ve studovně, který je aktuálně vystaven v expozici Staří mistři ve Schwarzenberském paláci.   

27.07.2020
Celá ČR, Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Jindřiška Gregoriniová

PRAHA-ČR: Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) pořádá seminář na téma: Pracovní právo – pracovněprávní a mzdové otázky v provozní praxi příspěvkových organizací působících v oblasti kultury.  Datum: 1. října 2020. Místo: Zasedací místnost "konírna" Ministerstvo kultury, Maltézské nám. 1, Praha 1. Čas: 10,00 - 14,00 hod.