středa
4. října 2023
svátek slaví František

Archiv textů

03.10.2023
Celá ČR, Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Tiskový odbor MK

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

11.09.2023
Pardubický kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Soňa Krátká

VYSOKÉ MÝTO: Je čtvrtek 7. září 2023 a ve Vysokém Mýtě se opět sešla početná skupina účastníků každoročního kladení kamenů zmizelých. Jméno, datum narození, kdy a kam byla osoba deportována během druhé světové války. Více informací se na malý pomníček vložený do dláždění ulic nevejde. Je čtvrtek 7. září a v našem kalendáři má svátek Regina.

Regina Mändlová – to je jméno z prvního kameme zmizelých. Byla deprotována do Terezína a zavražděna v Osvětimi. Jaký byl nejen její životní příběh, si můžete příčíst v následujícím článku.

24.07.2023
Celá ČR, Hl. m. Praha, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Středočeský kraj, zahraničí
Nepřehlédněte
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Robin Suchánek

HRONOV: Na konci týdne se začnou do malebného městečka Hronov sjíždět desítky divadelních souborů, hudebníků a tisíce divadelních fanoušků. To znamená jediné – začne tradiční přední mezinárodní divadelní festival Jiráskův Hronov, letos již po třiadevadesáté. Během následujícího týdne nebudou kromě divadla chybět výstavy, koncerty či diskuse.

12.07.2023
Celá ČR, Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Tiskový odbor MK

ČR-PRAHA: V roce 2024 uplyne 200 let od narození Bedřicha Smetany – hudebního skladatele, který položil základy české hudby a v širším kontextu i české kultury. Ministr kultury Martin Baxa proto vládě dne 11. 7. 2023 předložil záměr programu „Smetana 200“ v rámci Roku české hudby 2024, který vláda schválila. Základním cílem programu je oslava osobnosti Bedřicha Smetany a jeho díla, šíření povědomí o jeho hudbě v České republice i zahraničí a v této souvislosti i propagace obrazu České republiky jakožto země s obrovským hudebním a kulturním potenciálem. Program bude spojovat projekty napříč kulturní sférou, podněcovat spolupráci a oslovovat co nejširší část veřejnosti prostřednictvím prestižních hudebních událostí až po podporu edukačních programů a zájmových aktivit.

10.07.2023
Celá ČR, Jihočeský kraj
Nepřehlédněte
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Ladislav Tomeš / jal

MIROTICE: Kulatou „DVACÍTKU“ oslavíme s Vojtou Dykem! Fanoušci festivalu se letos mohou těšit na třídenní kulturní hostinu, kterou zahájí fenomenální Vojtěch Dyk se svojí novou kapelou D.Y.K.! Tímto jedinečným koncertem odstartujeme „SETKÁNÍ“, již ve čtvrtek 3. srpna 2023 ve 20.00, a to výjimečně v Písku v prázdninové atmosféře letního kina. Jihočeské Mirotice si následně užijí rozkrojení slavnostního dortu a pestrý program tradičně od pátku do soboty ve dnech 4. a 5. srpna. 

07.07.2023
Středočeský kraj
Nepřehlédněte
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
ČTK

LOUČEŇ: I naše zámecké labyrinty mají svůj den, kdy slaví své narozeniny.  7.7.2007 jsme naše labyrinty a bludiště slavnostně představili veřejnosti a od té doby je navštívily a viděly již statisíce návštěvníků. Těší nás, že je mnoho takových, kteří se opakovaně vrací a berou návštěvu našeho zámeckého labyrintária jako nedílnou součást svých letních prázdnin. Letošní narozeninové oslavy připadají na tento pátek.

26.06.2023
Královéhradecký kraj
Nepřehlédněte
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Jan Bílek

SOBOTKA: Letošní Šrámkova Sobotka, festival českého jazyka, řeči a literatury, oslavuje s Českým rozhlasem jeho stoleté jubileum. Téma 67. ročníku vymezila titulem Poslyš, jak zní: mluvená řeč, hlas a rozhlas.

19.06.2023
Celá ČR, Hl. m. Praha, Královéhradecký kraj, Středočeský kraj
Nepřehlédněte
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Robin Suchánek

HRONOV: V polovině léta se uskuteční 93. ročník tradičního divadelního festivalu Jiráskův Hronov. I letos festival nabídne kromě bohatého programu semináře s divadelními odborníky určené nejen hercům, ale i široké veřejnosti. Semináře se zaměřují na hlas, řeč, pohyb, hudbu, improvizaci, moderování se Zpravodajstvím České televize či například na základy divadla. Nebudou chybět ani semináře pro děti.

14.06.2023
Celá ČR, zahraničí
Nepřehlédněte
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Petra Přibylová

ČR, ZAHRANIČÍ: V týdnu od 12. do 16. června se do Prahy sjedou ředitelé a ředitelky zahraničních poboček Českých center, aby společně jednali o programových prioritách a partnerské spolupráci při prezentaci Česka ve světě na následující sezonu. V průběhu jednoho roku se v zahraničí uskuteční téměř 1 700 českých akcí, které navštíví více než 7,5 mil. návštěvníků. Hlavní náplní letošního setkání ředitelů bude především příprava aktivit na nejbližší období, sdílení zkušeností, rozvoj partnerské spolupráce a diskuze nad prezentací zásadních témat, jakými jsou udržitelnost či boj s dezinformacemi.

 

29.05.2023
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
Nepřehlédněte
Děti a mládež, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
TZ NIPOS

PARDUBICE-HRADEC KRÁLOVÉ: Třicátý první ročník Folklorního festivalu Pardubice – Hradec Králové se uskuteční o víkendu 2. až 4. června 2023. Zahájení festivalu proběhne v pátek 2. června v 18 hodin ve společenském sále Radnice za přítomnosti primátorů obou měst. Bezprostředně poté se na Pernštýnském náměstí v Pardubicích rozběhne program Pernštýnské noci, v jejímž rámci se představí přední folklorní soubory Čech, Moravy, Slovenska a Srbska.