pátek
3. prosince 2021
svátek slaví Svatoslav

Archiv textů

02.12.2021
Celá ČR
Nepřehlédněte
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Simona Bezoušková

ČR-PRAHA: Divadlo pro mládež je specifickou disciplínou na pomezí divadla pro děti a pro dospělé. V čem je právě mládež jako divácká skupina výjimečná? Jak ovlivňuje tvůrce v oblasti dramaturgie, režie a scénografie? Co by mladí chtěli na jevištích vidět a zažít? Jak moc divadlo využívají ve výuce střední školy a jaká je pro ně nabídka? Jak přilákat teenagery do divadel a jak s nimi pracovat po představení? Jak daleko máme k osvědčeným a funkčním modelům ze zahraničí?

01.12.2021
Celá ČR, Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
NIPOS

PRAHA: Pandemie covid-19 zasáhla dramaticky celou společnost. Jednou z nejpostiženějších oblastí je přitom kultura, a to v celé své šíři. Jak velké jsou tyto dopady a jak se liší mezi jednotlivými segmenty a obory? Jaké jsou rozdíly mezi veřejnými institucemi, NNO a podnikatelským sektorem? Byly zasaženy více centra nebo regiony? Jaké změny v kultuře pandemie nastartovala? A jaká jsou budoucí očekávání? Nejen těmito otázkami se budou zabývat účastníci pracovního setkání Dopady covidu na kulturu, kteří představí průběh a dosavadní výsledky výzkumných projektů, zkoumajících dopady pandemie covid-19 na různé segmenty kultury.

Online setkání je určeno zástupcům veřejné správy / samosprávy a kulturních organizací, odborné veřejnosti a rovněž zástupcům médií, kteří chtějí přinášet ověřené poznatky o pandemické situaci.

19.11.2021
Hl. m. Praha
Co se děje, Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Eva Sochorová

PRAHA: Ve Šternberském paláci na Hradčanech Národní galerie Praha otevřela novou výstavu s názvem Falza? Falza!, která představuje české i zahraniční falzifikáty významných uměleckých děl z období od 15. až do poloviny 20. století. Návštěvníci je mohou porovnat s originály, dozvědět se více o metodách jejich odhalování, a dokonce si sami zahrát na detektivy.

18.11.2021
Zlínský kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Martina Malá

KROMĚŘÍŽ: Své dlouholeté folklorní zkušenosti vložila etnoložka Muzea Kroměřížska Markéta Hnilicová do nové publikace Hanácký lidový kroj. Pracovala na ní s Bronislavou Millou Bečákovou, která patří k velkým znalkyním hanáckých krojů. Knihu vydal Hanácký folklorní spolek a spolupracovala na ní řada folklorních souborů z Hané i jednotlivců.

10.11.2021
Celá ČR, Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Soutěže a festivaly
Petra Hanzlová

Organizátoři počítají s tím, že se Koncert pro budoucnost uskuteční naživo přímo na Václavském náměstí a budou hosty i návštěvníky vybízet k nošení respirátorů a dodržování bezpečných rozestupů. „Chceme, aby lidé vyšli ven a oslavili s námi 17. listopad, ovšem uvědomujeme si, že je potřeba dbát na bezpečnost. Po celou dobu akce proto budou naši koordinátoři dohlížet na dodržování hygienických pravidel,“ ujišťuje mluvčí Koncertu pro budoucnost Jan Gregar.

 

Zpráva pro naše budoucí já

01.11.2021
Celá ČR
Nepřehlédněte
Hudba
Martina Fialková

ČR: Může se zdát, že hudební odkaz doma i ve světě nejhranějšího českého hudebního velikána je za 117 let od jeho smrti již dostatečně probádán. A to všemi směry, i pokud jde o jeho skladby pro klavír. Dvořákovo kompletní klavírní dílo bylo nahráno nejméně již čtyřikrát – na vinylové desky i na CD. Přesto však několik skladeb či jejich částí doposud na žádném zvukovém nosiči nevyšlo, z nejrůznějších důvodů. A právě tyto neznámé skladby si můžeme zcela poprvé ze záznamu poslechnout, a to v podání předního českého pianisty Tomáše Víška. Jeho nová nahrávka k letošnímu 180. výročí narození Antonína Dvořáka vznikla za podpory britské Dvořákovy společnosti pro českou a slovenskou hudbu. A je to počin nejen chvályhodný, ale i velmi zajímavý.

06.10.2021
Celá ČR, Královéhradecký kraj
Nepřehlédněte
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Ilona Machová

ČR: Jen před pár dny, 23. září, oslavil své 85. narozeniny spisovatel, básník a člen Divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka. U příležitosti půlkulatého výročí uvede na podzim Česká televize dokument Štace Miloně Čepelky režiséra Patrika Ulricha. Filmový portrét nesleduje jen Čepelku – herce, scénáristu a spisovatele, ale představuje ho také jako pamětníka, který za svůj život prožil mnohé z přelomových událostí 20. a 21. století. V následujícím článku naší spolupracovnice Ilony Machové přinášíme rozhovor nejen s Miloněm Čepelkou, ale i s jeho synem Josefem.

28.09.2021
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Martina Fialková

PRAHA: „Dozvěděl jsem se, že jste našel Tleskačův deník. Koupím ho od vás. Přijďte dnes k večeru, až se bude stmívat, do Slepé uličky ve Stínadlech. Tam naleznete dům číslo 5 a dole při zemi malé okénko do sklepa. Bude pootevřeno. Položte za něj obálku s deníkem a vezměte si jinou, která tam bude připravena…..Pak už nečekejte na nic, a rychle zmizte!“ Vzkaz psaný perem na vytrženém listu ze školního sešitu najdeme přilepený na zdi temné uličky, která je součástí podzemního labyrintu chodeb v domě U Zlatého prstenu. Jsme na výstavě věnované legendě Rychlých Šípů a jejich stvořitele, Jaroslava Foglara, a propadáme se, nehledě na věk, do úžasné iluze tajemných Stínadel vytvořených autory výstavy.

21.09.2021
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Pavla Umlaufová

PRAHA: Na Výstavišti v Holešovicích se od 23. do 26. září opět dostane ke slovu literatura. 288 vystavovatelů a 607 účinkujících z 27 zemí a regionů propojí mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2021. Jeho 26. ročník vyjadřuje mottem „Můj domov je v jazyce“ záměr prozkoumat otázky vztahu děl a jejich autorů k jazyku, geografické i mentální příslušnosti k dané zemi. Návštěvníci se opět mohou těšit na rozmanitost současné literární tvorby. Čestným hostem je literárně bohatá Francie. Mluvit se bude mimo jiné o „společném“ autorovi Milanu Kunderovi. Čtenáři s očekáváním vyhlížejí spisovatelské hvězdy Davida Mitchella, Laurenta Bineta a Chimamandu Ngozi Adichie. Představí se ale i laureáti Ceny Evropské unie za literaturu. Dvě země si vysloužily samostatný prostor: Polsko mimo jiné připomene svou pověstnou reportážní školu, Bělorusku je věnována sekce Literatura jako hlas svobody. 

16.09.2021
Celá ČR
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Soutěže a festivaly
Silvie Marková

ČR: Po stopách architekta Jana Kotěry, po nádražních budovách i zaniklých tratích, do krovů i do podzemí, po historických skvostech i moderní a současné architektuře. Cesty festivalu Den architektury vedou nejrůznějšími směry, ale vždy se stejným cílem: upozorňovat na kvalitní architekturu a představovat ji v širších souvislostech. Od 1. do 7. října festival láká na 300 akcí v osmi desítkách měst a obcí v České republice i na Slovensku. Bohatý a zdarma přístupný program nabízí na výběr z exkurzí do běžně nepřístupných budov, procházek, cyklovyjížděk, výletů vlakem či lodí s odborným výkladem, ale také z přednášek, filmových projekcí, výstav i workshopů. Na začátku října se pod heslem Hurá dovnitř! otevřou veřejnosti běžně nepřístupné budovy, například hotel Pupp, nové sídlo Fakulty humanitních studií, zimní stadion v Opavě, výzkumná základna Archeologického ústavu Akademie věd ČR, chátrající Vila Fiala v Blatné či brněnský velodrom a desítky dalších.