BRNO: Legendární skladatel, zpěvák a klavírista Jiří Bulis se konečně dočká vlastní gramodesky. LP s názvem Slunce na peřinách vyjde v letošním říjnu, bude obsahovat patnáct skladeb a na jeho vydání se spolupodílí Bulisova rodina, přátelé i bývalí spolupracovníci. Brněnská release party desky proběhne 11. října v prostorách HaDivadla, s nímž je Bulisova tvorba neodmyslitelně spojena a jež se dlouhodobě podílí na její popularizaci.
Chomutovský rodák Jiří Bulis (1946–1993) proslul především svou písňovou tvorbou a hudbou k divadelním inscenacím alternativní scény. Spolupracoval s divadly jako bylo brněnské Divadlo na provázku či HaDivadlo, ale i Činoherní klub či Ypsilonka, a jeho melodie zní ve filmech Chytilové či Jakubiska. Bulisova úspěšná hudební kariéra byla přerušena tragickou autonehodou, při níž zahynul. Přes oblibu jeho písňové tvorby mezi pamětníky i mladší generací se však nikdy nedočkal vlastního LP. To se však změní v říjnu, kdy vyjde deska Slunce na peřinách.
Stojí za ní Bulisova dcera a hudebnice Lucie Dlabolová, která skladby na album vybírala společně s frontmanem kapely Květy Martinem Kyšperským a Bulisovým přítelem, režisérem Břetislavem Rychlíkem. Kromě těch nejznámějších písní – Hosté na Zemi, Anděl radosti či Nekonečný valčík – z LP zazní například i píseň Nestřílet holuba s textem Jana Vodňanského, která vyjde na nosiči vůbec poprvé. „Chtěla jsem, aby se na desce objevily nejzásadnější tátovy písně a aby výběr obsáhl celou škálu nálad, které dokázal do svých písní vetknout. Na těch jsme se vlastně všichni tři s Martinem i Břeťou shodli docela jasně. Složitější bylo se rozhodnout, které skladby tam nezařadit, protože jsme byli ohraničeni čtyřiceti minutami, typickými pro formát LP desky,“ vysvětluje Dlabolová.
Za grafickou podobou vinylu stojí Jakub Horský ze studia Upupæpop, jenž je i designérem merche a zpěvníku Citovky a řachandy, které budou k dostání společně s deskou. Mastering měl na starost Ondřej Ježek ze studia Jámor a průvodní slovo bookletu alba napsal divadelník, muzikant a autor Přemysl Rut.
Příznivci hudby Jiřího Bulise můžou podpořit vydání desky příspěvkem do sbírky na serveru Donio, která probíhá až do 9. října, a vybírat mohou z mnoha krásných odměn, včetně samotného LP. Křest a release party desky následně proběhne 11. října od 19.30 v prostorách brněnského HaDivadla za účasti hudebníků Marka Doubravy, Martina Kyšperského, Lucie Dlabolové a dalších. Toto legendární avantgardní divadlo letos vstupuje do své výroční 50. sezony, v rámci níž se snaží mimo jiné připomínat odkaz Jiřího Bulise a popularizovat jeho tvorbu mezi mladou generací. Pražská verze release party se bude konat v prostorách Unijazz dne 14. listopadu.
Intendantka HaDivadla Anna Stránská dodává: „Jiří Bulis je s minulostí HaDivadla bezpodmínečně spojený. Mám za to, že jeho tvorba ještě pro mnohé čeká na objevení. Že bude spousta dalších, pro které se stanou bulisovky písničkami pro každou bláznivou dobu. Mně samotné skutečně často zní hlavou verše a melodie jako ,v této bláznivé době při mně stůj…‘ a další. Před časem jsem si uvědomila, že mladší kolegové v divadle tyto písničky většinou neznají. Před dvěma lety o Vánocích jsem dostala nápad, že by bylo krásné znovu vydat Bulisovo CD Tiché písně, aby se k jeho hudbě mohli lidé snáze dostat. Nakonec tato cesta vedla k LP Slunce na peřinách a dále věřím, že se podaří písničky umístit také na Spotify.“
HaDivadlo již na podzim roku 2023 uspořádalo událost Nekonečný valčík Jiřího Bulise při příležitosti výročí jeho tragického zesnutí. Jednalo se o komponovaný večer k poctě Bulise a jeho tvorby, jehož se zúčastnila řada jeho bývalých přátel a spolupracovníků. Na letošní podzim kromě release party Slunce na peřinách chystá HaDivadlo uvedení premiéry dokumentárního filmu Břetislava Rychlíka s názvem Místenka k oknu Jiřího Bulise ve středu 9. října od 19.30. Bulisův osud v něm bude zachycen očima jeho dětí i Ivy Bittové, Arnošta Goldflama, Pavla Klusáka nebo Bolka Polívky.
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce