BROUMOV: Dvacítka zajímavých hostů, šest moderátorů, pět dní programu, tři hlavní diskusní panely a jedno téma: Smíření a naděje. To vše nabídne 11. ročník konference Broumovské diskuse, která se bude konat 6.–10. listopadu v Broumově. Hostem konference bude i prezident Petr Pavel, který se zúčastní diskuse o smíření a naději v kontextu života v regionech. Vedle prezidenta budou hosty Broumovských diskusí i Tomáš Holub, Jiří Přibáň, Miloš Doležal, Mikuláš Bek, Ivana Svobodová, Constantin Kinský a další. Hlavní panely bude živě přenášet Česká televize v iVysílání. Konference je otevřená široké veřejnosti a zbývající vstupenky lze zakoupit na www.broumovskediskuse.cz.
Tradiční diskusní setkání inspirativních osobností se letos zaměří na téma Smíření a naděje, a to z pohledu filozofického, psychologického, historického i politického. Setkání se zúčastní ministr školství Mikuláš Bek, biskup Tomáš Holub, publicistka Josefína Formanová, soudce Ústavního soudu Jiří Přibáň, spisovatel Miloš Doležal, psycholog Dalibor Špok, novinářka Ivana Svobodová, politolog Patrik Eichler, filantropové Constantin Kinský a Ondřej Vlček a další hosté…
Návštěva prezidenta Petra Pavla
Část konference bude ve znamení návštěvy prezidenta České republiky Petra Pavla. Ten se v sobotu 9. listopadu nedaleko Broumova zúčastní výsadby Aleje svobody, kterou každoročně organizuje Nadace Partnerství. Místním spoluorganizátorem je Strategická rada regionu Broumovska. Účastníci společně vysadí na 90 stromů. Na výsadbu naváže odpolední diskusní setkání s prezidentem nazvané „Život v regionech“, které se částečně dotkne i tématu konference, tedy smíření a naděje. Setkání se bude konat od 15 hodin v broumovském klášteře a jeho účastníky budou místní kulturní aktéři, starostové měst Broumovska, zástupci veřejnosti či studenti Gymnázia Broumov. Setkání bude moderovat Michael Rozsypal.
„Jsme rádi, že pan prezident přijal naše pozvání. Vážíme si toho, že věnuje velkou pozornost rozvoji regionů a těšíme se, že v diskusi s publikem zazní zajímavé podněty. Debata tak doplní široké spektrum pohledů na naše letošní hlavní téma – smíření a naděje, protože to jsou fenomény, které prostupují všemi sférami života,“ říká Hana Valentová, výkonná ředitelka konference.
Hlavní program konference
Konference bude neformálně zahájena koncertem skladatelky a pianistky Beaty Hlavenkové ve středu 6. listopadu v 19 hodin v Opatských sálech broumovského kláštera. Hlavní program pak odstartuje ve čtvrtek 7. listopadu slavnostním zahájením v 10 hodin. Následovat budou hlavní diskusní panely, které bude živě streamovat Česká televize na své iVysílání:
> Čtvrtek 7. 11. / 10:00–13:00 / 1. panel: Smíření a naděje v současné společnosti
hosté: Tomáš Holub, Josefína Formanová, Jiří Přibáň. Moderuje Světlana Witowská
> Čtvrtek 7. 11. / 15:00–17:30 / 2. panel: Cesty ke smíření a naději
hosté: Miloš Doležal, Ivana Svobodová, Dalibor Špok. Moderuje Hana Šimková
> Pátek 8. 11. / 10:00–12:30 / 3. panel: Smíření a naděje v politice
hosté: Mikuláš Bek, Patrik Eichler, další host v jednání. Moderuje Michael Rozsypal
Součástí programu je také byznys panel, jehož hosty budou filantropové Constantin Kinský či Ondřej Vlček. Panel bude moderovat novinář Petr Skočdopole. Tradičními body konference je i Komorní rozmluva v Opatských sálech s hosty Angelikou Pintířovou a Janem Starobou nebo páteční podvečerní koncert, letos v podání Doležalova kvarteta s hornisty Zuzanou Rzounkovou a Martinem Sokolem.
Konference se zúčastní také vybraní studenti středních a vysokých škol, kteří na základě zaslaných esejí získali pobytová stipendia. Pro studenty budou připraveny workshopy, které povede moderátorka a publicistka Daniela Brůhová a lektorka environmentálních programů Šárka Vávrová z Maiwaldovy akademie.
Novinky v programu: regionální panel a nedělní procházka
Konference letos nabídne hned několik novinek. První z nich je česko-německý diskusní panel „Smíření a naděje v malých velkých dějinách – zkušenosti z Broumovska“, který se bude konat v sobotu 9. listopadu od 9 hodin v konferenčním sále IC Broumovska. Diskutovat zde budou starosta Broumova Arnold Vodochodský, pedagožka gymnázia Broumov Šárka Rambousková, vedoucí Muzea Broumovska Michal Bureš a předsedkyně Institutu pro péči o sudetoněmecké kulturní dědictví Christina Meinusch. O moderaci panelu se postará novinářka Michaela Mašková. Panel bude tlumočen. Vstupenky na tuto diskusi i ostatní části programu lze zakoupit online na webu konference www.broumovskediskuse.cz.
V neděli bude celá konference zakončena společnou dopolední procházkou ke Kříži smíření na Bukové hoře, nedaleko Teplic nad Metují. Památník je věnován obětem národnostních sporů na Broumovsku. Vyjadřuje nejen smíření s historickými událostmi, ale také naději, že vzájemný dialog a spolupráce jsou možné.
Vzdělávací a kulturní centrum Broumov pořádá Broumovské diskuse ve spolupráci s neziskovou organizací Agentura pro rozvoj Broumovska od roku 2014. Předchozí ročníky se zamýšlely nad tématy Demokratická diskuse, Mír, Evropská identita, Vize vzdělanosti, Hrdinství a odvaha, Důvěra a porozumění, Hodnoty a společnost, Solidarita a sounáležitost, Demokracie a dialog.
Statutárním partnerem konference je město Broumov. Trvalou záštitu udělil konferenci Královéhradecký kraj. Hlavními partnery jsou Nadace BLÍŽKSOBĚ, Jan Barta, Nadační fond Kladné nuly, Škoda Auto, Česká spořitelna, Hobra – Školník a Nadace OSF. Partnery konference jsou Wikov, Podnikatelský klub Broumovska, Z-TRADE a EDUMED. Generálním mediálním partnerem je Česká televize. Hlavními mediálními partnery jsou Deník N a Finmag, mediálními partnery jsou ČRo HK, Katolický týdeník a Naše.broumovsko.cz. Hlavními regionálními partnery jsou Agentura pro rozvoj Broumovska, Benediktinské opatství sv. Václava a Maiwaldova akademie. Regionálními partnery jsou Gymnázium Broumov, Strategická rada regionu Broumovsko, Broumov 2028+, region Broumovsko, Analog Store, Muzeum Broumovska, Městská knihovna v Broumově – Café Litera, Coca Cola HBC Česko a Slovensko a Pejskar.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.