HRADEC KRÁLOVÉ: Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) připravuje celostátní přehlídku pěveckých sborů dětí, mládeže a dospělých, mezinárodní konferenci o sborovém umění a koncerty k Roku české hudby. Na všechna tato hudební i nehudební setkání se můžete těšit od čtvrtka 17. do neděle 20. října 2024 v Hradci Králové. Očekávaná účast je kolem 1800 sboristů z celé republiky.
Přípravný tým odborných pracovníků NIPOS (Barbora Hanslianová, Zuzana Jandová, Jan Pirner a Petr Koronthály) vás srdečně zve na největší sborovou akci po roce 1990, která v sobě kombinuje několik velkých sborových událostí. NIPOS ve své historii dosud tak rozsáhlou sborovou akci nikdy neorganizoval, v Hradci Králové se za dva týdny postupně sejde přes 50 amatérských sborů dětí, mládeže a dospělých, uskuteční se 15 koncertů, 46 workshopů, přednášky, debaty i kulaté stoly.
Součástí Choralia magna je celostátní přehlídka dětí a mládeže (s vybranými sbory z postupových přehlídek ze všech krajů) a sborů dospělých (vybraní vítězové uplynulých ročníků celostátních přehlídek Choralia Praha – Chrudim – Mikulov a sbory z výběrového řízení), které se budou vzájemně inspirovat na společných vystoupeních. Paralelně s přehlídkou se bude konat mezinárodní konference o sborovém umění, na níž se sejde více než 30 českých i zahraničních odborníků, vedle sbormistrů, dirigentů, pedagogů a zpěváků se zde potkají také lékaři, hudební pedagogové, skladatelé, pořadatelé festivalů a další pracovníci z oblasti kultury a školství. V panelových diskuzích se bude mluvit o sborovém zpěvu ze všech úhlů pohledu, o jeho roli v kultuře i ve společnosti.
V rámci akce proběhne také vzdělávací seminář Klub sbormistrů, burza (nejen) notových materiálů určených pro pěvecké sbory a koncerty k Roku české hudby. Součástí Choralia magna bude i první setkání odborných rad NIPOS pro sborový zpěv dětí, mládeže a dospělých, které bude mít na programu řešení aktuálních otázek sborového zpěvu. Sboristé i sbormistři rozezpívají od 17. do 20. října celý Hradec, koncerty budou probíhat v kostelích, ve Filharmonii Hradec Králové, v Petrof Gallery a v obchodním centru Aupark.
Akce se koná z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury, pod záštitou ministra kultury Martina Baxy a poslance Romana Bělora. Společně s NIPOS ji pořádá Asociace sbormistrů, Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové a Základní umělecká škola Jitro Hradec Králové, na akci se podílí desítky dobrovolníků a domácích i zahraničních partnerů (Národné osvetové centrum, European Choral Association, Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze, Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové, Institut umění – Divadelní ústav, Česká hudební rada). Konání akce umožnily též i prostředky z Roku české hudby, Národního plánu obnovy i finanční podpora Statutárního města Hradec Králové. Vstupné na všechny akce s výjimkou mezinárodní konference je dobrovolné.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.