čtvrtek
29. února 2024
svátek slaví Horymír

Archiv textů

28.02.2024
Středočeský kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Eliška Kofroňová

LITEŇ: Na zámku v Litni se chystá připomínka kulatého výročí Jarmily Novotné, součástí slavnostního programu bude i otevření novorenesanční hrobky rodu Daubků.

28.02.2024
Středočeský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Kristýna Froňková

KLADNO: Využití umělé inteligence v kreativní práci, produkce audio a video obsahu, lektorské dovednosti nebo řešení krizových a stresových situací. To jsou jen vybraná témata z nabídky 50 workshopů, které letos pro pracovníky kulturních a kreativních odvětví chystá Středočeská vědecká knihovna v Kladně po celém Středočeském kraji.

28.02.2024
Hl. m. Praha
Co se děje
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Památky
Lenka Bočková/ika

PRAHA: Poslední únorovou neděli mohli diváci v Divadle v Celetné vidět první fázi jednoho zajímavého experimentu. Spolek Kašpar uvedl veřejnou zkoušku nově připravované inscenace hry Williama Shakespeara KRÁL LEAR v režii Jakuba Špalka, která vzniká rozfázovaně do několika etap.

28.02.2024
Středočeský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Vzdělávání
Jitka Hrušková

KLADNO: Středočeská vědecká knihovna v Kladně připravila pro své návštěvníky tematický týden věnovaný komiksu. Od pondělí 26. 2. do pátku 1. 3. čekají návštěvníky známé osobnosti českého komiksu, výstavy, besedy a mnoho dalšího. Mluvit se bude nejen o komiksu jako takovém, ale také o kreslířském umění a čtenářské gramotnosti. Ivan Kubát, Štěpánka Jislová či Marek Rubec. I taková jména v příštím týdnu zahýbou knihovnou.

28.02.2024
Moravskoslezský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Vzdělávání
Antikvariát a klub Fiducia

OSTRAVA: Historie, současnost a budoucnost hlavního nádraží a jeho okolí v terénní přednášce Martina Strakoše a Romany Rosové.


Ostravské hlavní nádraží je cennou stavbou bruselského stylu a klíčovou vstupní branou do města. Město Ostrava před časem zadalo v rámci výběrového řízení projektovou přípravu radikální proměny přednádražního prostoru architektonickému ateliéru CASUA architekta Olega Hamana. Ateliér vytvořil několik možných variant řešení, žádná však nemohla potlačit negativní vliv určitých daností, vybraných městem a Správou železnic, včetně plánovaného vyústění podchodů z nástupišť v prostoru pergoly v přednádraží. Uvedené změny zatím zůstávají na papíře a veřejnost o nich příliš neví. Přitom je důležité pojmenovat hodnoty zmíněné lokality, poukázat na kvalitu architektury současné výpravní budovy i přednádražního prostoru a zdůraznit potřebu komplexního řešení celku, včetně hledání vhodného projektu, nejlépe prostřednictvím architektonické soutěže. Propojení výpravní budovy s přednádražím a vyřešení napojení hlavního nádraží na centrum Přívozu představují důležité výzvy pro kvalitu budoucího řešení zmíněné lokality, o níž si budeme na místě povídat s historikem architektury Martinem Strakošem a historičkou Romanou Rosovou z Národního památkového ústavu.
Sraz u hlavního nádraží.
 
Pořádáme v rámci cyklu Architektura - věc veřejná.

27.02.2024
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Blanka Křemenová

PRAHA: Od února do dubna 2024 nabízí Divadlo Kámen především hru „Můj bratr mesiáš“. Kromě činoherního základu precizně nazkoušeného třemi herci je ke každému provedení přizván jiný host konkrétního večera, který přibližně sedmkrát za představení vstoupí do hry. Hosty bývají osobnosti různých oborů od filosofů a literátů po hudebníky. Účelem intermezz je vždy originální a nové propojení s herci, kteří se tak mimo jiné odchylují od zajetých kolejí.

27.02.2024
Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
FOK

PRAHA: Klarinetistka Anna Paulová vystoupí 29. února v klášteře sv. Anežky České v rámci cyklu FOK Obrazy a hudba s violistkou Kristinou Fialovou a klavíristou Martinem Kasíkem. Zazní například skladba od W. A. Mozarta či Bohuslava Martinů. Před koncertem proběhne krátká přednáška o obrazu Františka Kupky s názvem Klávesy piana – Jezero z roku 1909.

27.02.2024
Moravskoslezský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Lukáš Klapil, Crest Communications Ostrava

OSTRAVA: Vzpomínkový koncert na ostravskou hereckou ikonu Norberta Lichého (1964–2024) se uskuteční ve čtvrtek 29. února 2024 od 18.00 hodin v hudebním klubu Barrák Music Club v Ostravě. Setkání přátel a příznivců Norberta Lichého je spojené s koncerty kapel Skrat, Vítkovo kvarteto, Acustrio a Retro B. Večerem bude provázet moderátor Jirka Sedláček.

27.02.2024
Moravskoslezský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Hudba, Výtvarné umění
Iniciativa Bauhaus končit nemusí!!!

OSTRAVA: Není ti lhostejný osud kulturních aktivit v ostravském Bauhausu?
Přijď na happening Štafeta pro Bauhaus ve středu 28. února od 16:00, štafetu zahájíme před Novou radnicí na Prokešově náměstí v centru Ostravy.

26.02.2024
Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
FOK

PRAHA: Moravské dvojzpěvy, které Antonínu Dvořákovi odstartovaly světovou kariéru, zazní k oslavě Roku české hudby. V kostele sv. Šimona a Judy je zazpívají Simona Šaturová a Monika Jägerová v úterý 27. února v doprovodu klavíristy Vojtěcha Spurného.