čtvrtek
22. října 2020
svátek slaví Sabina

Archiv textů

22.10.2020
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Kateřina Dvořáková

ČR: I v době, kdy jsou kinosály zavřené, mají filmoví fanoušci možnost zhlédnout kvalitní a pečlivě vybrané snímky a při tom podpořit svá oblíbená kina. Původní česká online videopůjčovna Aerovod, jejíž katalog obsahuje tituly prověřené plátnem kin Aero, Bio Oko, Světozor, Bio Central a Univerzitní kino Scala, nabízí přes 400 snímků a svou nabídku rozšiřuje každým týdnem. Diváci, kterým chybí sdílený zážitek ze sledování filmu, se pak mohou každý večer setkávat ve virtuálním kinosále projektu Moje kino LIVE.

22.10.2020
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Martina Plesníková

PRAHA, ČR: Významné datum 17. listopadu plánují organizátoři největších oslav svobody Korzo Národní připomínat také letos. S ohledem na současnou situaci se oproti předchozím ročníkům rozhodli pro novou podobu akce. Cílem je lidem nabídnout možnost důstojného a bezpečného připomenutí státního svátku nehledě na složitost dnešní doby. Výročí sametové revoluce se tak tento rok ponese ve znamení oslav na dálku, online programu, živých streamů a připomínkových iniciativ.

22.10.2020
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Hana Doležalová

HRADEC KRÁLOVÉ: Umělecká díla z novodobých materiálů podléhají rychlé a nevratné degradaci. Galerie moderního umění v Hradci Králové se zapojila do výzkumného projektu Akademie výtvarných umění v Praze.

22.10.2020
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Duc Anh Le

PRAHA-ČR: META, o.p.s. pořádá ve čtvrtek 22. 10. 2020 mezinárodní konferenci „Dlouhodobá podpora žáků s odlišným mateřským jazykem (OMJ) jako prevence školní neúspěšnosti“. Konference bude probíhat od 9:00 do 16:00 formou online živého vysílání z Prostoru39 na Praze 3.  Konference chce poukázat na situaci žáků s OMJ, kteří jsou výrazně ohroženi školní neúspěšností, a porovnat české a zahraniční zkušenosti s dlouhodobou podporou této skupiny.

21.10.2020
Celá ČR, Pardubický kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Soutěže a festivaly
Milan Strotzer

ČESKÁ TŘEBOVÁ: Divadelní jeviště v České Třebové měla být na dny 13.‒15. listopadu 2020 vyhrazena seniorskému divadlu. Velký a malý sál Kulturního centra a také Malá scéna se připravovaly pro konání 14. ročníku Národní přehlídky seniorského divadla. Přehlídka je koncipována jako bienále, příležitost k setkání, vzájemné inspiraci a předvedení výsledků práce amatérských divadelních souborů a skupin (i jednotlivců), jejichž herecký kolektiv je nejméně z 50 procent složen z osob starších 60 let. Vzhledem k současné situaci se organizátoři rozhodli pro její zrušení.

21.10.2020
Celá ČR
Co se děje
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Denisa Morgensteinová

ČR: Nemuset řešit, jestli je kultura příliš daleko. Nebo si v klidu a kdykoliv pustit inscenaci - novinku i klasiku, která se pár let nehraje. To vše od 20. října 2020 nabízí první česká streamovací divadelní platforma Dramox. Jejím cílem je dlouhodobě podporovat divadelní tvorbu a rozšířit komunitu lidí, která divadlem žije. Zakladateli Dramoxu jsou Martin Zavadil, Radim Horák a Martin Hájek - internetový podnikatel a majitel značky Livesport.

21.10.2020
Liberecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Jiří Helis

LIBEREC: Chystaná 24. benefiční aukce umění Nadace EURONISA se uskuteční navzdory všem známým okolnostem. Její dražební průběh se ale přemístí do virtuálního světa, na internet. Aby proběhlo vše dle regulí, tak partnerem pro tuto aukci se stala renomovaná internetová aukční síň Prague Auctions. Ta na svých stránkách www.pragueauctions.com pozve všechny zájemce o umění i naše podporovatele, aby se zapojili do klání o velmi zajímavá díla. Internetová dražba se uskuteční v sobotu 21. listopadu od 14 do 20 h.

21.10.2020
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Lukáš Kadeřábek

ČR-PRAHA: 3. listopadu to bude přesně tři roky od vydání posledního, Zlatou desku Supraphonu oceněného řadového alba Škwor. Za tu dobu stále populárnější rocková úderka stihla mimo jiné vyprodat pražskou O2 Arenu, odehrát své dosud největší (z velké většiny rovněž vyprodané) halové turné i řadu dalších úspěšných venkovních či festivalových koncertů. V neposlední řadě ale čtyřčlenná formace také pracovala na novém materiálu. Natěšení fanoušci se jej dočkají 6. listopadu, kdy vyjde již v pořadí desáté studiové album Škworu! Jeho název zní Tváře smutnejch hrdinů a první ochutnávkou je úderný singl Už je to tak dávno, který doprovází podobně úderný videoklip. Podívejte se zde: http://y2u.be/wEb0ZT4JXYs

20.10.2020
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
TZ/jal

HRADEC KRÁLOVÉ: Navzdory pandemii se Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové rozhodla, uskutečnit Velký knižní čtvrtek alespoň online. Ve spolupráci s nakladatelství Kosmas  prezentuje čtené úryvky z TOP šestnácti titulů na svém YouTube a FB. Od 15. října se na obou médiích po dobu několika dní budou objevovat krátké čtené ukázky toho nejlepšího z podzimní nabídky různých nakladatelství, napříč žánry i generacemi čtenářů.

20.10.2020
Celá ČR
Co se děje
Hudba, Handicap
Jan Adam/ika

ČR: Titulní píseň nového alba Honzy Jareše Doktor duší získala ocenění Platinová dvanáctka za dvanáct vítězství v hitparádě Českého rozhlasu Dvojka. Na videoklip k písni Doktor duší se můžete podívat zde: https://www.youtube.com/watch?v=7R9K_pkUUfY