sobota
23. ledna 2021
svátek slaví Zdeněk

Archiv textů

22.01.2021
Celá ČR, Kraj Vysočina
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
TZ/jal

POLIČKA: V Poličce uctili úmrtí Jana Palacha v parku u Pomníku druhého a třetího odboje, kde na návštěvníky čekala malá panelová výstava s vědomostním kvízem o životě tohoto studenta, jehož život vyhasl před 52 lety.

22.01.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Eva Sochorová

PRAHA: Národní galerii se podařilo prodloužit výstavu Rembrandt: Portrét člověka až do 21. března! Výstava, s níž hned několikrát zahýbala pandemie koronaviru, měla původně skončit v lednu, aktuální prodloužení však přináší naději, že ji uvidí další návštěvníci.

22.01.2021
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Sabina Coufalová

ČR: Buřinka, knírek, hůlka a ikonická chůze. Také bouřlivý smích umně smíchaný s dojemnými scénami. Režisér a herec, který zásadně ovlivnil dějiny kinematografie, se vrací do českých kin. Charlie Chaplin stojí za vznikem několika desítek filmů, které svou nadčasovostí a komikou patří mezi světové kulturní dědictví a dokáží oslovit diváky napříč dobou i zeměmi. V roce 2021 se na plátnech znovu objeví tři z nich – The Kid, Cirkus a Psí život. Groteska o tulákovi, který se ujme nalezeného dítěte, The Kid, navíc slaví 21. ledna 100 let od uvedení. Jako dárek k tomuto jubileu vzniknou tři nové originální soundtracky od českých hudebníků – jazzového trumpetisty Laca Décziho, femipunkové kapely Mucha a beatboxera Nastyho.

22.01.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Leona Daňková

PRAHA:  V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla v Praze pod záštitou místopředsedy vlády a primátora hlavního města inovační online maraton Robothon 2021 (www.robothon.cz) připomínající stoleté výročí vzniku slova robot, které se objevilo poprvé ve hře R.U.R. Karla Čapka v lednu 1921. Na Robothonu se proti sobě postaví týmy studentů českých vysokých škol. Tématem setkání bude řešení problémů dnešní doby pomocí umělé inteligence. Účastníci se budou zabývat dezinformacemi, péčí o osamělé, vzděláváním, spravedlností, zdravím, ale také třeba budoucností umění.

22.01.2021
Plzeňský kraj, zahraničí
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Menšiny a cizinci
Gabriela Darebná/ika

PLZEŇ: Multimediální výstava Loos in Pilsen pokračuje dále do světa. Po jejím úspěšném představení v Tel Avivu je nyní na řadě New York. Zahájení výstavy proběhlo ve čtvrtek 21. 1. 2021 v galerii Českého centra New York, která se nachází v Bohemian National Hall, z důvodu pandemie bylo v režimu přísných opatření. Další uvedení výstavy se během letošního roku uskuteční v Paříži, Tokiu, Bruselu, Berlíně, Mnichově a Vídni. Výstava vznikla ve spolupráci Českých center a Západočeské galerie v Plzni, partnery jsou město Plzeň a Plzeň-TURISMUS. Autorem výstavy je Petr Domanický.

21.01.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Zuzana Hošková

PRAHA: Fotograf Festival bude v roce 2021 společně s libeňskou galerií SVĚTOVA 1 umělecky i vědecky zkoumat rapidně gentrifikující se oblast Libně. Vyhlašuje proto výběrové řízení na výstavní projekty zabývající se touto tematikou. Zájemci ve věku do 30 let se mohou přihlásit do 14. února 2021 přes facebookovou událost FF x S1: OPEN CALL, kterou naleznou na profilech Fotograf Festivalu i SVĚTOVA 1. Několikaměsíční projekt pak potrvá od března až do září, kdy vyvrcholí finální výstavou ve SVĚTOVA 1 jako součást programu Fotograf Festivalu 2021.

21.01.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Yvetta Srbová

PRAHA: Divadlo v Řeznické v letošním roce oslaví 40 let své profesionální činnosti a chystá k tomuto výročí dvě české premiéry. První z nich je naplánována na 3. května 2021 a jedná se o hru Christophera Hamptona - Jeden německý život v titulní roli s Kateřinou Macháčkovou. V říjnu se diváci konečně dočkají premiéry - Věčná milenka Alma Mahlerová od Marca Delaruelle. Po delší pauze se do Řeznické vrací Radka Fidlerová s Mášou Málkovou a doplní je Ondřej Volejník, kterého diváci znají z inscenace Sejdeme se pod vocasem. 

21.01.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení
Eva Sochorová

PRAHA: Národní galerie Praha zná architekta pro nový depozitární areál, který postupně vyroste na pozemcích v pražských Jinonicích. Výstavba bude trvat minimálně sedm let od zahájení projektu. Areál podle návrhu studia JIKA-CZ s.r.o. nabídne, mimo péči o umělecká díla, také prostory pro odbornou prezentaci děl a veřejné edukační programy.

20.01.2021
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Zdena Selingerová

PRAHA: Zpěvák a skladatel Xindl X pouští do světa nový videoklip k písni SebeLovesong, která se stejně jako první vlaštovka „Něco je ve vzduchu“ z minulého roku, objeví na připravovaném studiovém albu Terapie. Singl je předzvěstí nového alba a zároveň pozvánkou na pražský koncert 25. listopadu v O2 universum!

20.01.2021
Kraj Vysočina
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Ilona Ampapová

TELČ: Loni v létě se na půdě Univerzitního centra Telč, bývalé jezuitské koleje, konala výstava „Telč a jezuité. Řád a jeho mecenáši“, která byla vyvrcholením stejnojmenného projektu. Navázáním další spolupráce telčského pracoviště Národního památkového ústavu a Univerzitního centra Masarykovy univerzity, došlo k její přeměně do pokračujícího výstupu v podobě virtuální i redukované reálné expozice.