středa
22. září 2021
svátek slaví Darina

Archiv textů

21.09.2021
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Ilona Machová

HRADEC KRÁLOVÉ: V rámci mezinárodního projektu Total Peace připravila hradecká Filharmonie komorní čtení z textů Václava Havla. Akce, která se bude konat 22. září od 18 hodin v kavárně Filharmonie HK, bude zájemcům přístupná zdarma. Čtení se ujme dlouholetý člen souboru Klicperova divadla Josef Čepelka.

21.09.2021
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Michaela Plchová, Agentura pro rozvoj Broumovska

BROUMOV: Dnes od 17:30 h se v Městské knihovně uskuteční Literární Café – autorské čtení a beseda s básnířkou a aktuální rezidentkou klášterního Literárního domku Irenou Šťastnou. Přečtěte si víc v následujícícm rozhovoru.

21.09.2021
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Tereza Charvátová/ika

ČR: V roce 2018 „debutoval“ Pavel Taussig ve svých téměř pětaosmdesáti letech v češtině se svými vzpomínkami na to, co prožil jako jedenáctiletý chlapec v Osvětimi, Mauthausenu a dalších koncentračních táborech. Jeho kniha Chlapec, který přežil pochod smrti s podtitulem … a natruc jsem neumřel! se stala bestsellerem a vysloužila si dokonce nominaci na cenu Kniha roku. Nyní v nakladatelství Cosmopolis, součásti Nakladatelského domu GRADA, vychází jeho román V kolektivu oblíbená. Ten vyšel původně ve slovenštině v roce 2012 a byl nominován na cenu Anasoft Litera, slovenskou obdobu Magnesie Litery.

21.09.2021
Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, zahraničí
Co se děje
Cestovní ruch, Děti a mládež, Architektura, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Petra Zeitler

ZAHRANIČÍ: Muzejní sezóna se pomalu chýlí ke konci, ovšem v měsících září a říjen 2021 pořádáme ještě několik zajímavých tématických dnů:

21.09.2021
Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Co se děje
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Robin Suchánek

ČR: Po čtyřleté pauze se na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21, jejíž počátky sahají až do šedesátých let minulého století, a to pod patronátem matematika a sociálního reformátora Karla Janečka. Galavečer, jenž býval pravidelně jedním z nejúspěšnějších televizních pořadů celého roku a v listopadu jej živě odvysílá televize Nova, připravuje režisér Pepe Majeský.

20.09.2021
Královéhradecký kraj, zahraničí
Co se děje
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Divadlo Drak

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021. Ze Záhřebu se vydá Divadlo Drak do Srbské Subotice, kde uvede Šípkovou Růženku 24. 9. v rámci 28th International Children´s Theater Festival in Subotica.

20.09.2021
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení
Karolína Blinková

ČR-PRAHA: Pětaosmdesátý ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha otevře ve středu 22. září svým koncertem houslista Václav Hudeček. Mezi hosty slavnostního večera na Nové scéně Národního divadla budou Hudečkovi mladší kolegové Jan Mráček a Josef Špaček, mezzosopranistka Štěpánka Pučálková a hornista a dirigent Radek Baborák. V průběhu festivalu uvidí návštěvníci v premiéře dokumenty Štace Miloně Čepelky, My tancujem swing, Můj život s Bohuslavem Martinů a taneční film Nehoda.

20.09.2021
Celá ČR
Co se děje
Divadlo a tanec, Ostatní
Johana Mravcová

PRAHA: S velkým zármutkem a lítostí oznamujeme, že ve věku 69 let zemřel mecenáš a milovník kultury, majitel, podporovatel a zachránce Pražského komorního baletu, JUDr. Ivan Dunovský.

17.09.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Hudba
Silvie Marková

PRAHA: Rodinný festival Struny dětem vzdá tuto sobotu 18. září pražského DOXu poctu ikoně americké hudby 20. století Duke Ellingtonovi. Koncert jazzového big bandu JAZZ DOCK ORCHESTRA složeného z předních jazzových hráčů bude nejen dobrodružnou výpravou k jazzovým kořenům, ale odhalí mnohé souvislosti populární hudby a připomene atmosféru Mekky jazzu New Yorku 50. let minulého století. A to vstřícnou formou pro rodinné publikum.

17.09.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Anna Mašátová

PRAHA: Až do 26. září je možné zhlédnout výstavu současného umění Reality Do You Need Me v dlouho opuštěné secesní budově Nové strašnické školy. Šestadvacátý ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu zkoumá letos realitu, její podobu a uchopení tvorbou stovky umělců.