úterý
21. března 2023
svátek slaví Radek

Archiv textů

20.03.2023
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Menšiny a cizinci
Anna Mašátová

PRAHA: Nejen tvorba židovských autorů bývala v koncentračních táborech uváděna a hrána. Festival Věčná naděje v letošním roce upozorňuje také na tzv. “zapomenutý holocaust”, tedy pronásledování a likvidaci Romů. Přímo pro Věčnou naději vzniklo ve spolupráci se skupinou Terne Čhave pásmo písní, které v koncentračních táborech vznikly nebo s romským holocaustem souvisejí. Výjimečný koncert proběhne 21. března v pražském Vzletu.

20.03.2023
Středočeský kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Lucie Vurbsová

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Po snímcích Ostře sledované vlaky nebo Kolja převzal sošku filmového Oscara další film, který se natáčel převážně ve středních Čechách. Cenu získal válečný film Na západní frontě klid, který zvítězil v kategorii zahraničních celovečerních filmů. Na natáčení se podílela také Filmová kancelář střední Čechy, která spolupracovala na výběru a obhlídce lokací. Ve filmu se objevila místa jako okolí Milovic, zámek Hořín nebo hrad Točník.

20.03.2023
Královéhradecký kraj, zahraničí
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Jan Slanina / Bio Central

HRADEC KRÁLOVÉ: Jubilejní pětadvacátý ročník festivalu Jeden svět proběhne tradičně také v Bio Central v Hradci Králové. Zahájí jej nový snímek režiséra Vitalije Manského Východní fronta, v němž tvůrce sleduje každodenní život dobrovolných mediků v prvních šesti měsících války na Ukrajině. Slavnostní zahájení doplní rozsáhlá debata s novinářkou Ivanou Svobodovou, analytikem Andrejem Poleščukem a organizátorem sbírky pro Ukrajinu z asociace Post Bellum Martinem Ocknechtem. Celý večer zakončí raut ukrajinských specialit, u kterého budou diváci mít možnost neformálně pohovořit mezi sebou i s hosty.

20.03.2023
Karlovarský kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Galerie 4

CHEB: Výstava v Klubu G4. Amatérská kresba a malba členky chebského sdružení výtvarníků. Vernisáž: 31. března 2023 od 18:00 h. Kulturní program: Jakub Hnilička (kytara). Výstava potrvá do 31. května 2023

 

Galerie 4, p. o. Karlovarského kraje, Františkánské náměstí 1, Cheb

E/ galerie4@galerie4.cz | W/ www.galerie4.cz

Otevírací doba Klubu G4: Út–Pá 10.00–17.00 nebo dle dohody

17.03.2023
Olomoucký kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Ondřej Procházka

ŠUMPERK: Pořadatelé šumperského domu kultury pojali 50. výročí festivalu klasické hudby jako přehlídku mladých pianistů. Hvězdou večera se stane Pavel Vondráček, který hru na klavír studuje na prestižní Berklee Collage of Music v americkém Bostonu.

 

17.03.2023
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Magdalena Bičíková

PRAHA: Poetickou komedii Happy End zvoucí diváky na návštěvu bytu dlouholetých manželů uvede Švandovo divadlo v Praze. Režisérem a spoluautorem inscenace je Daniel Hrbek, ředitel smíchovské scény. Premiéra se uskuteční 25. března ve Studiu Švandova divadla. Díky improvizaci během zkoušení nese Happy End i autorský otisk obou hlavních představitelů – Bohdany Pavlíkové a Luboše Veselého. Ti jsou partnery nejen na jevišti, ale i v civilním životě.

17.03.2023
Celá ČR, Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Senioři, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Zuzana Bílá /jal

ZLÍN: Všichni milovníci výletů v propojení s baťovskou tematikou jsou zváni na druhý díl přednášky Baťovské stopy v krajině, a to v sobotu 25. 3. 2023 od 17:00 v prostoru Infopointu Památníku T. Bati (nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín).

Jedná se o pokračování úspěšné únorové přednášky se zaměřením na neprůmyslové aktivity firmy Baťa (jako třeba filmová tvorba, vzdělávání, volný čas a mnohé další). Posluchači se budou moci inspirovat dalšími tipy na výlety či vycházky do míst v naší krajině, jež jsou přímo i nepřímo spojena s odkazem firmy, která nedělala jen boty. Tentokrát přednáška v podání průvodce a aktivního turisty Zdeňka Urbanovského zavede návštěvníky i na Slovensko.

První díl přednášky se shledal s velkým zájmem ze strany veřejnosti. Jelikož je kapacita na přednášku omezená, neváhejte a rezervujte si své místo včas. Nebo si můžete vstupenku přímo zakoupit online: vstupenky na přednášku

Další informace na www.pamatnikbata.eu

17.03.2023
Zlínský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Menšiny a cizinci
TZ Muzeum Kroměřížska

KROMĚŘÍŽ: K důležitým počinům letošního roku v Muzeu Kroměřížska patří výstava dvou významných slovenských umělců – Alexeje Vojtáška a Juraje Čutka, jehož díla jsou mimo jiné zastoupena na několika evropských panovnických dvorech. Oba autoři patří k naprosté špičce současného slovenského výtvarného umění.

16.03.2023
Hl. m. Praha, zahraničí
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
ČTK

PRAHA: Již tento čtvrtek 16. března startuje ve velkém sále kina Lucerna 15. ročník Festivalu bulharských filmů. Prvními hosty Festivalu budou producentka Galina Toneva a režisér Victor Bojinov.  Galina Toneva patří mezi nejvýraznější filmové producenty v Bulharsku. Stála za snímky Tenisky a Ukradené oči. Letos do Prahy přiveze společně s režisérem Victorem Bojinovem snímek Útěk. Aktivně se zasazuje o zlepšení financování bulharské kinematografie státem a neváhá ostře kritizovat populistické kroky, které nevedou ke zlepšení situace.

16.03.2023
Plzeňský kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Hana Tietze/ika

NEPOMUK: Město Nepomuk čekají v březnu významné akce a výroční pouť. Připomene si totiž výročí 630 let od umučení celosvětově nejznámějšího českého světce, jednoho z hlavních patronů České republiky, hlavního patrona domu Habsburků, patrona kněžích, zpovědníků, vodních řemesel, velkého filantropa a místního rodáka sv. Jana Nepomuckého. Do Nepomuku navíc dorazí významná habsburská relikvie bl. Karla I. Rakouského. Do oslav se zapojí také Matice svatého Jana Nepomuckého, Římskokatolická farnost Arciděkanství Nepomuk a spolek SVATÁ LUDMILA s projektem Naši světci, který představuje důležité postavy svatých v historických souvislostech.