sobota
26. září 2020
svátek slaví Andrea

Archiv textů

25.09.2020
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Magdaléna Novotná

PRAHA, ČR: Ikonický plakát k francouzskému filmu Něžná Roberta Bressona v jeho československém vydání zná téměř každý. Navrhla jej výtvarnice Olga Poláčková-Vyleťalová a obdržela za něj v roce 1973 cenu Grand Prix na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Kromě toho její plakát zlidověl a stal se v Československu fenoménem, který chtěl mít doma každý. Od jeho vzniku uplynulo 50 let a k tomuto výročí se dočkal autorizovaného reprintu v rámci činnosti Terryho ponožek. Současně s ním vychází i katalog se všemi 85 plakáty, které autorka vytvořila v rozmezí let 1969-1990 pro Ústřední půjčovnu filmů. Obsahuje i nerealizované verze plakátů včetně druhého návrhu k Něžné umístěného na titulní straně katalogu.

25.09.2020
Moravskoslezský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Jana Knižátková

OSTRAVA: Janáčkova filharmonie Ostrava stojí na prahu nové éry. Třetí největší orchestr v Česku se po více než 70 letech své existence dočká odpovídajícího zázemí a špičkových akustických podmínek pro hráče i posluchače v podobě nového koncertního sálu. Navíc do koncertní sezóny 2020/2021 vstupuje s novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem, kterým se stává skutečná dirigentská legenda - Vassily Sinaisky.

25.09.2020
Celá ČR
Co se děje
Hudba
Janovská

ČR: Soňa Červená, legendární operní pěvkyně a herečka, u příležitosti svých 95. narozenin zakládá nadační fond, který se zaměří na podporu talentovaných hudebníků a zpěváků – to vše v oboru klasiky.

25.09.2020
Plzeňský kraj
Co se děje
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Irena Henzl Velichová

PLZEŇ: Rok 2020 připravuje většině kulturních aktérů krušné chvíle a mnoho očekávaných kulturních akcí se zrušilo, ale naštěstí toto není případ oblíbeného festivalu nového cirkusu Žonglobalizace. Letošní jubilejní 10. ročník se tedy uskuteční v posunutém termínu od 29. 9.–4. 10. 2020 a v upraveném formátu na několika místech v Plzni: v Mlýnské strouze, v centru nového cirkusu Cirkulárium (areál Papírny) a na Moving Station Jižní Předměstí. „Věříme, že se při dodržení zvýšených hygienických opatření společně s diváky setkáme nad neopakovatelnými kulturními zážitky a oslavíme tak festivalové kulatiny,“ dodává ředitel festivalu Jiří Misař.

25.09.2020
Královéhradecký kraj
Co se děje
Hudba, Vzdělávání
Kateřina Ostradecká

BROUMOV: 15. ročník letního festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska zakončí v neděli 27. září v broumovském klášteře od šesti hodin koncert houslisty Pavla Šporcla a cimbálové kapely Gipsy Way Ensemble.

25.09.2020
Královéhradecký kraj
Co se děje
Hudba, Soutěže a festivaly
Karolína Pláničková

HRADEC KRÁLOVÉ: Stálice české i mezinárodní scény v kontrastu s tvůrci nastupující generace. Pět dní různorodé hudby na sedmi místech Hradce Králové včetně samotných ulic města. Koncert pro rodiče s dětmi v Divadle DRAK i komorní vystoupení ve Sboru kněze Ambrože nebo workshop v kavárně Artičok. A samozřejmě tradiční velkolepé koncerty v Bio Central. 26. ročník festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town proběhne 6.–10. 10. 2020. Vstupenky v prodeji!

25.09.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Johana Mravcová/ika

PRAHA: Zemlinského kvarteto, přední české smyčcové těleso, které pravidelně koncertuje v Čechách i zahraničí, slaví v tomto roce pětadvacet let své existence. V pátek 25. září v 19:30 hodin ve Velkém sále Městské knihovny v Praze uvede velký koncert, kterým své jubileum oslaví. Jedná se o náhradní termín za hudební večer, který byl původně plánován na 1. dubna. Na koncertě, jenž hudebníci pořádají v rámci vlastní úspěšné řady nazvané 4plus, po jejich boku zahrají houslista David Kalista, Penguin Brass Quartet a také zatančí Pražský komorní balet.

24.09.2020
Karlovarský kraj, Ústecký kraj
Co se děje
Děti a mládež, Výtvarné umění, Vzdělávání
Tera Dvořáková

KARLOVY VARY: GALERIE SUPERMARKET WC v Karlových Varech Vás zve na další ročník tvůrčího kurzu pro mládež DESIGNCAMP.

24.09.2020
Celá ČR, Zlínský kraj
Co se děje
Výtvarné umění
TZ/jal

VALAŠSKÉ MEZIŘÍCÍ: Galerie Sýpka ve Valašském Meziříčí představuje absolventy z Akademie umění v Banské Bystrici.

24.09.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Eva Sochorová

PRAHA: Národní galerie Praha otevírá 25. září dlouho očekávanou výstavu Rembrandt: Portrét člověka, která své zahájení posunula z jara na podzim kvůli koronaviru. Jde o rozsáhlý výstavní projekt, s ohledem na situaci jej lze považovat za malý zázrak. Představí více než 110 děl z významných zahraničních i tuzemských institucí a soukromých sbírek, včetně jediné Rembrandtovy malby na našem území Učence ve studovně.