středa
4. října 2023
svátek slaví František

Archiv textů

04.10.2023
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Johana Mravcová

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

04.10.2023
Jihomoravský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Tereza Teerink Turzíková

BRNO: Tradiční setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy se bude konat ve dnech 5.–8. října v Brně, a to na dvou divadelních scénách, v pokladně i pasáži. Motto ročníku zní …tři tečky před námi, tři tečky po nás… a odkazuje ke třicátému výročí festivalu, minulosti i budoucnosti alternativy a samozřejmě i našemu nepokojnému bytí, jelikož nebudou chybět angažované divadelní projekty, které postihnou témata lidské svobody a konečnosti.

04.10.2023
Celá ČR, Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Soutěže a festivaly
Jakub Pilař /jal

NUČICE: Ochotnický spolek ŽUMPA z Nučic vás srdečně zve na desátý jubilejní ročník přehlídky amatérských divadel NUČICKÝ KAHAN. Letošní ročník bude opět rozdělen do tří dnů a část programu bude věnována také žákům základních a mateřských škol v okolí. Těšit se můžete na irské drama, tradiční francouzskou frašku, loutková představení, meotarové divadlo, autorské představení, interpretaci známých balad a na závěr skvělou jednoaktovou komedii. To vše na Nučickém Kahanu!

04.10.2023
Karlovarský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Galerie 4

CHEB: Galerie 4 zve na koncert zpěvačky, pianistky, poloviny již nehrajícího dua Kieslowski a členky spící skupiny Zvíře jménem Podzim v prostorách Galerie 4.

04.10.2023
Hl. m. Praha
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Adéla Matoušková

PRAHA: 5. října představí Galerie Atrium Žižkov další ze série edukačních výstavních projektů s názvem Ruce za zády a ticho. Autory výstavy jsou kurátor Ondřej Horák (Fuczik) ve spolupráci s umělci Hynkem Altem, Jiřím Kovandou, Jaro Vargou, Janem Zdvořákem a Kolektivem Prádelna. Výstavní instalace je zaměřená na vývoj a podoby českého školství a uměleckým způsobem tematizuje otázky způsobů vzdělávání. Přizvaní umělci a umělkyně reagují svými výstupy na konkrétní odkazy ze svého dětství na základní škole. 

04.10.2023
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Světlana Pospíšilová

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

03.10.2023
zahraničí
Co se děje
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Ostatní, Menšiny a cizinci
Petra Přibylová

ZAHRANIČÍ: Naše životy ovlivňují každý den, přesto jim nevěnujeme tolik pozornosti. Řeč je o rostlinách, jimž bude věnována nadcházející výstava v Českém centru Paříž. Instalace „Neviditelná botanika městského prostředí“ zkoumá právě ty aspekty lidského vztahu k přírodě, kterých si na první pohled nevšímáme. Od 5. do 15. října 2023 ji v Janáčkově sálu představí kolektiv Haenke. V jejím středu jsou dokumentární fotografie Vojtěcha Veškrny, vítěze cen Czech Grand Design 2021.

03.10.2023
Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
Výtvarné umění
Olga Szymanská

FRÝDEK-MÍSTEK: Městská knihovna Frýdek-Místek a Aktivní senioři Frýdek-Místek srdečně zvou na výstavu ZNAMENÍ MÍSTA – Autentický pohled na Josefskou ulici v Místku/ FOTOGRAFIE, GRAFIKY, PLASTIKA – ANTONÍNA KAČMAŘÍKA. Zahájení 3. října 2023 v 18.30 hodin – Studovna Městské knihovny FM v Místku

Výstava otevřena do 31. 10. 2023 - dle otevírací doby knihovny.

03.10.2023
Celá ČR, zahraničí
Co se děje
Knihy, literatura, média, Ostatní
Silvie Marková

ČR-ZAHRANIČÍ: Kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně vybírá Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. V letošním roce akademici v hlasování rozhodli vyslat do boje o cenu americké Akademie filmového umění a věd film Bratři režiséra Tomáše Mašína. Drama vypráví jeden z největších příběhů studené války, bratrů Mašínových, kteří se rozhodli se zbraní v ruce opustit komunistické Československo. V premiéře bude film v českých kinech uveden letos 26. října.

03.10.2023
Moravskoslezský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Karin Martínková/ika

OPAVA: Do každoročního svátku vědy zbývá pár dní; přípravy jsou již v plném proudu a nejinak je tomu ve městech, ve kterých sídlí Slezská univerzita, tedy v Opavě a Karviné. Ústředním tématem letošní Noci vědců, která se uskuteční v pátek 6. října, je tajemství, přesto několik připravovaných lákadel můžeme prozradit již nyní.