pátek
3. prosince 2021
svátek slaví Svatoslav

Archiv textů

03.12.2021
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Vzdělávání
Kateřina Brožová

ČR-PRAHA: Knihovna Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu je veřejná specializovaná knihovna, která letos slaví 30 let svého trvání. Knihovna pokračuje v budování knihovního fondu, jehož základ tvoří historický fond Masarykova lidověvýchovného ústavu. Knihovní fond reflektuje rozvoj osvětové činnosti, mimoškolního vzdělávání, knihoven a amatérského umění od poloviny 19. století. Zrcadlí přístupy k podpoře osvětové, kulturní a výchovné činnosti tak, jak je ovlivňovaly rozdílné politické podmínky.

03.12.2021
Celá ČR
Co se děje
Děti a mládež, Knihy, literatura, média
Alžběta Dlouhá/ika

ČR: Kultovní animovaný film japonského tvůrce Hajaa Mijazakiho Můj soused Totoro si získal srdce již několika generací diváků po celém světě a nyní bude poprvé k vidění na plátnech českých kin. Diváci se tak z kinosálů budou moci vydat do světa, který deník The Guardian označil za "tak fascinující, že se z něj nebudou chtít vrátit zpět domů“. Vypráví o sestrách Sacuki a Mei, které se s tatínkem přestěhují do strašidelného domu na japonský venkov. Starší Sacuki musí převzít péči o domácnost, zatímco malá Mei objevuje zákoutí přilehlého lesa. Dívky se spřátelí s roztomilými lesními duchy v čele s obrovským chlupáčem Totorem a prožijí s nimi největší dobrodružství svého života. Nadčasový film mistra japonské animace v produkci studia Ghibli se stal celosvětovým fenoménem. Do českých kin vstoupí 9. prosince pod hlavičkou Aerofilms.

03.12.2021
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Lucie Peterková /jal

HRADEC KRÁLOVÉ: Od pátku 3. prosince bude pro návštěvníky Muzea východních Čech zpřístupněna expozice nazvaná "Cesta města", nová procházka po osudech krajského města Hradce Králové od raného středověku až do zrodu jeho moderní podoby. Stavba atraktivní interaktivní expozice byla po čtyřech letech ideových příprav a projektování zahájena letos v lednu a minimálně na pět let zaplní čtyři sály ve dvou patrech Historické budovy Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží.

03.12.2021
Zlínský kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
TZ/ika

ZLÍN: Dne 1. prosince 2021 odejel na poslední cestu legendární český cestovatel, spisovatel, fotograf a filmař, inženýr Miroslav Zikmund. V roce 1995 díky etnografovi PhDr. Karlu Pavlištíkovi věnovali oba cestovatelé celý svůj archiv Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které společně s Klubem H+Z uchovává, zpracovává, zpřístupňuje a rozvíjí jejich odkaz.

02.12.2021
Celá ČR, Zlínský kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Ostatní
ČTK

ČR-ZLÍN: Cestovatelská legenda Miroslav Zikmund, který letos v únoru oslavil 102. narozeniny, ve středu zemřel. Potvrdila to Zikmundova rodina i Muzeum jihovýchodní Moravy. Dvojice Zikmund - Hanzelka, která společně navštívila přes 80 zemí, ve světě proslavila tehdejší Československo a vozy Tatra.

02.12.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
TZ/ika

PRAHA: Od 3. prosince 2021 do 24. dubna 2022 hostí Národní galerie Praha ve Valdštejnské jízdárně výstavu Buddha zblízka, jejímž cílem je přiblížit hlavní myšlenky buddhismu prostřednictvím vizuálního umění a skloubit tak estetický zážitek s historickými fakty a duchovní inspirací.

02.12.2021
Celá ČR, zahraničí
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Pavel Bechný

ČR-ZAHRANIČÍ: Odbor amerických států MZV ČR navrhuje, ve spolupráci s velvyslanectvími zemí Latinské Ameriky, Španělska a Portugalska v Praze a kulturními centry Cervantes a Camoes a také dalšími zainteresovanými institucemi, uspořádat ve dnech 16. - 22. května Iberoamerický týden 2022. Jedná se o projekt navazující na Iberoamerický týden, který úspěšně proběhl v roce 2018. Kvůli pandemii Covid-19 nebylo možné akci v letošním roce uspořádat. Hlavním cílem Iberoamerického týdne je podpořit výměnu názorů a zkušeností, posílit kontakty na různých úrovních, rozšířit povědomí o Iberoamerickém regionu v České republice a prohloubit vzájemnou spolupráci.

02.12.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Ostatní
Alena Julie Novotná

PRAHA: Podle loňské analýzy společnosti Median bylo v Praze sečteno 194 dětí bez domova. Divadelní soubor CO ČUMIŠ se rozhodl v rámci festivalu sociálního umění Případ pro sociálku vol. 7 uspořádat Mikulášskou besídku pro děti ze třech azylových domů. Členky souboru, který se věnuje sociálním tématům kontinuálně, tak chtějí udělat o něco hezčí vzpomínky až sedmdesáti dětem ve věku 1-15 let. Mikulášská besídka proběhne 5. 12. od 14h, bez zapojení diváků to bude ale velmi náročný úkol!

02.12.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Anna Vašátková/ika

PRAHA: Začátkem prosince se otevře návštěvníkům pražské galerie Kvalitář jedinečná výstava Aetas Praehistorica (latinsky pravěk), která pomocí uměleckých děl reflektuje vznik naší planety Země. Autorský projekt umělce Jana Dotřela propojuje jeho světy fotografa a kurátora a utváří originální expozici rozdělenou do tří okruhů: Zrození Země, Vznik života a Počátek lidstva. Na výstavě kromě autorových fotografií nalezneme práce i dalších významných umělců jako například skleněnou sochu Venuše Evy Eisler, malbu Milana Housera či objekty Qubus Design Studia vytvořené z fosilií stromatolitu. Většina z těchto umělců připravila díla přímo pro výstavu Aetas Praehistorica. Expozici doplní také naturálie a kuriozity přírodního světa z unikátní soukromé sbírky Oldřicha Uttendorfského. Vernisáž výstavy proběhne 2. prosince v 19 hod.

01.12.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Jana Bryndová

PRAHA: Obraz Josefa Šímy s názvem Poledník za vyvolávací cenu 4,8 milionu korun, Rozvodněnou Berounku Václava Špály od 2,3 milionu korun, kubistickou Gočárovou knihovnu od 350 000 korun nebo užité umění vhodné jako vánoční dárek. I tato díla nabídne 14. prosince od 18 hodin večerní aukce Arthouse Hejtmánek v Praze 6 – Bubenči. Jedna z posledních letošních aukcí velkého aukčního domu zahrnuje téměř 200 položek v celkové vyvolávací ceně přibližně 15 milionů korun. Kromě obrazů se jako vždy zaměří i na starožitnosti, sochy, porcelán, sklo, šperky, hodiny a užitý design. Pokud to situace dovolí, předvánoční aukci by chtěli pořadatelé opět uskutečnit živě v sídle Arthousu v Goetheho ulici č. 17/2. Připojit se k ní ale bude možné i online prostřednictvím serveru livebid.cz. Předaukční výstava, při níž si lze vedle dražených děl prohlédnout i jednu z nejkrásnějších vil v Praze, je naplánována od 2. do 13. prosince.