sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Logo
© Zdroj: https://sramkovasobotka.cz



Zveřejněn kompletní program 66. Šrámkovy Sobotky

SOBOTKA: Letošní 66. ročník Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury, je pod titulem Genius loci připraven od 2. do 9. července 2022.

od 02.07.2022 do 09.07.2022
Autor článku: 
Jan Bílek

„V osmi dnech nabídne festival přes šedesát pořadů, z nich mnoho je připraveno speciálně pro Šrámkovu Sobotku a není možné je vidět nikde jinde,“ říká Jan Trč, člen přípravného výboru a produkční festivalu. „Českorajská prázdninová Sobotka je fenomén, který stojí za poznání. Je podmanivá. Umožňuje intenzivní setkávání přednášejících, besedujících, herců a zpěváků s návštěvníky. V tvůrčích dílnách poskytuje další osobní rozvoj.“ Téma letošního ročníku festivalu je podáno řadou programů v několika hlavních liniích.

Tradiční dopolední přednášky uchopí témata místa a domova (M. Joukl), Humprechtu jako symbolu Sobotky (E. Chodějovská), obrazu maloměsta v moderní české próze (E. Gilk). Dále pojednají o konstrukci města v prózách Jiřího Kratochvila (Z. Fišer) a o uličním názvosloví Prahy (M. Ptáčníková). Přednášející jsou odborníci a svá témata umějí podat popularizační formou.

Po odpolednech proběhnou tři programové linie. Cyklus scénických čtení Hřbitov, Náměstí, Nádraží a Luka doprovodí diskusní seminář vedený Liborem Vackem. V cyklu autorských čtení Brněnští básníci se postupně představí Petr Veselý, Bernardeta Babáková, Dominik Bárt a Zbyněk Fišer. Pozvání Vlastimila Čecha na besedy přijali divadelní režisér M. Františák, japanolog a překladatel T. Jurkovič, historici P. Novák a M. Jandák.

Multižánrový večerní kulturní program je rozkročen mezi profesionálními a amatérskými divadly a koncerty jednotlivců i skupin. Sobotecký týden otevřou Literáci JitČÍN a muzikanti Jan Burian a Zdeněk Dočekal, v jeho průběhu se představí písničkáři Pavel Čadek a Michal Horák, kapely Krajina Ró, VY a interpretka Eva „Blondýna“ Suková. Z divadel uvidíme Klešice od R. Levínského, ŽižKabaret aneb Slavné mordy žižkovské a Všechny báječné věci, v nichž se představí sobotecký rodák, herec Daniel Krejčík. Slovesný dramaturg Českého rozhlasu Petr Gojda připravil poslechové pořady.

Slavnostní zahájení se koná v neděli 3. července od 10 hodin, navazuje na něj Zvuková procházka a plenérové Poetické odpoledne. Výrazný prostor dostává jubilující Studio Šrámkova domu. Na programu festivalu jsou také vernisáže řady výstav, filmové projekce s dramaturgickými úvody a pietní Společnost mrtvých básníků. Vlastní programovou linii mají každodenní vystoupení pro děti.

Podrobnosti o programu podává webová stránka https://sramkovasobotka.cz.

Místní kultura je mediálním partnerem festivalu.

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024