SOBOTKA: Letošní 66. ročník Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury, je pod titulem Genius loci připraven od 2. do 9. července 2022.
„V osmi dnech nabídne festival přes šedesát pořadů, z nich mnoho je připraveno speciálně pro Šrámkovu Sobotku a není možné je vidět nikde jinde,“ říká Jan Trč, člen přípravného výboru a produkční festivalu. „Českorajská prázdninová Sobotka je fenomén, který stojí za poznání. Je podmanivá. Umožňuje intenzivní setkávání přednášejících, besedujících, herců a zpěváků s návštěvníky. V tvůrčích dílnách poskytuje další osobní rozvoj.“ Téma letošního ročníku festivalu je podáno řadou programů v několika hlavních liniích.
Tradiční dopolední přednášky uchopí témata místa a domova (M. Joukl), Humprechtu jako symbolu Sobotky (E. Chodějovská), obrazu maloměsta v moderní české próze (E. Gilk). Dále pojednají o konstrukci města v prózách Jiřího Kratochvila (Z. Fišer) a o uličním názvosloví Prahy (M. Ptáčníková). Přednášející jsou odborníci a svá témata umějí podat popularizační formou.
Po odpolednech proběhnou tři programové linie. Cyklus scénických čtení Hřbitov, Náměstí, Nádraží a Luka doprovodí diskusní seminář vedený Liborem Vackem. V cyklu autorských čtení Brněnští básníci se postupně představí Petr Veselý, Bernardeta Babáková, Dominik Bárt a Zbyněk Fišer. Pozvání Vlastimila Čecha na besedy přijali divadelní režisér M. Františák, japanolog a překladatel T. Jurkovič, historici P. Novák a M. Jandák.
Multižánrový večerní kulturní program je rozkročen mezi profesionálními a amatérskými divadly a koncerty jednotlivců i skupin. Sobotecký týden otevřou Literáci JitČÍN a muzikanti Jan Burian a Zdeněk Dočekal, v jeho průběhu se představí písničkáři Pavel Čadek a Michal Horák, kapely Krajina Ró, VY a interpretka Eva „Blondýna“ Suková. Z divadel uvidíme Klešice od R. Levínského, ŽižKabaret aneb Slavné mordy žižkovské a Všechny báječné věci, v nichž se představí sobotecký rodák, herec Daniel Krejčík. Slovesný dramaturg Českého rozhlasu Petr Gojda připravil poslechové pořady.
Slavnostní zahájení se koná v neděli 3. července od 10 hodin, navazuje na něj Zvuková procházka a plenérové Poetické odpoledne. Výrazný prostor dostává jubilující Studio Šrámkova domu. Na programu festivalu jsou také vernisáže řady výstav, filmové projekce s dramaturgickými úvody a pietní Společnost mrtvých básníků. Vlastní programovou linii mají každodenní vystoupení pro děti.
Podrobnosti o programu podává webová stránka https://sramkovasobotka.cz.
Místní kultura je mediálním partnerem festivalu.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.