čtvrtek
13. června 2024
svátek slaví Antonín
Logo
© Zdroj: https://sramkovasobotka.czZveřejněn kompletní program 66. Šrámkovy Sobotky

SOBOTKA: Letošní 66. ročník Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury, je pod titulem Genius loci připraven od 2. do 9. července 2022.

od 02.07.2022 do 09.07.2022
Autor článku: 
Jan Bílek

„V osmi dnech nabídne festival přes šedesát pořadů, z nich mnoho je připraveno speciálně pro Šrámkovu Sobotku a není možné je vidět nikde jinde,“ říká Jan Trč, člen přípravného výboru a produkční festivalu. „Českorajská prázdninová Sobotka je fenomén, který stojí za poznání. Je podmanivá. Umožňuje intenzivní setkávání přednášejících, besedujících, herců a zpěváků s návštěvníky. V tvůrčích dílnách poskytuje další osobní rozvoj.“ Téma letošního ročníku festivalu je podáno řadou programů v několika hlavních liniích.

Tradiční dopolední přednášky uchopí témata místa a domova (M. Joukl), Humprechtu jako symbolu Sobotky (E. Chodějovská), obrazu maloměsta v moderní české próze (E. Gilk). Dále pojednají o konstrukci města v prózách Jiřího Kratochvila (Z. Fišer) a o uličním názvosloví Prahy (M. Ptáčníková). Přednášející jsou odborníci a svá témata umějí podat popularizační formou.

Po odpolednech proběhnou tři programové linie. Cyklus scénických čtení Hřbitov, Náměstí, Nádraží a Luka doprovodí diskusní seminář vedený Liborem Vackem. V cyklu autorských čtení Brněnští básníci se postupně představí Petr Veselý, Bernardeta Babáková, Dominik Bárt a Zbyněk Fišer. Pozvání Vlastimila Čecha na besedy přijali divadelní režisér M. Františák, japanolog a překladatel T. Jurkovič, historici P. Novák a M. Jandák.

Multižánrový večerní kulturní program je rozkročen mezi profesionálními a amatérskými divadly a koncerty jednotlivců i skupin. Sobotecký týden otevřou Literáci JitČÍN a muzikanti Jan Burian a Zdeněk Dočekal, v jeho průběhu se představí písničkáři Pavel Čadek a Michal Horák, kapely Krajina Ró, VY a interpretka Eva „Blondýna“ Suková. Z divadel uvidíme Klešice od R. Levínského, ŽižKabaret aneb Slavné mordy žižkovské a Všechny báječné věci, v nichž se představí sobotecký rodák, herec Daniel Krejčík. Slovesný dramaturg Českého rozhlasu Petr Gojda připravil poslechové pořady.

Slavnostní zahájení se koná v neděli 3. července od 10 hodin, navazuje na něj Zvuková procházka a plenérové Poetické odpoledne. Výrazný prostor dostává jubilující Studio Šrámkova domu. Na programu festivalu jsou také vernisáže řady výstav, filmové projekce s dramaturgickými úvody a pietní Společnost mrtvých básníků. Vlastní programovou linii mají každodenní vystoupení pro děti.

Podrobnosti o programu podává webová stránka https://sramkovasobotka.cz.

Místní kultura je mediálním partnerem festivalu.

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Letní počasí, výletní nálada a množství akcí přivedlo do Kuksu návštěvníky z východních Čech, ale i z celé České republiky. Festival Malá loutková inventura, který se tento týden odehrál v Kuksu, přitáhl dětské i dospělé diváky nejen na loutková představení, ale také komentované prohlídky. Divadelní soubor z Běloruska sice nedorazil, bonusem pro návštěvníky ale byly další atrakce. Zaujal třeba workshop s řezbářem loutek.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: Již po devatenácté se 10. června uskutečnilo předávání Výročních cen OSA, které oceňují přední domácí hudební skladatele a textaře v rámci populární a klasické hudby, a to celkem ve 14 kategoriích. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.06.2024

PLZEŇ: Během pěti dnů se v pořádajícím Divadle ALFA, ale i na dalších místech Plzně představí desítky českých i zahraničních loutkářů. Páteří bienále Skupova Plzeň je bilanční soutěžní přehlídka českého a slovenského profesionálního loutkového divadla, festival ale nabídne i desítky inspirativních představení a novinek z magického světa loutek, tvůrčí dílny, mezinárodní setkání, výstavu, koncerty a také celodenní sobotní program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.06.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Divadlo Drak se vrátilo z týdenního zájezdu na Kubu, kam bylo vybráno s inscenací Veroniky Poldauf Riedlbauchové Do hajan! spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů. Inscenaci v Havaně viděly desítky kubánských dětí z pozvaných škol i desítky zahraničních promotérů a odborníků na divadlo pro děti a mládež z celého světa. Divadlo Drak si tak z festivalu přiváží i několik pozvání na další zahraniční festivaly a mnoho cenných kontaktů i zkušeností.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024