SOBOTKA: Letošní 66. ročník Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury, je pod titulem Genius loci připraven od 2. do 9. července 2022.
„V osmi dnech nabídne festival přes šedesát pořadů, z nich mnoho je připraveno speciálně pro Šrámkovu Sobotku a není možné je vidět nikde jinde,“ říká Jan Trč, člen přípravného výboru a produkční festivalu. „Českorajská prázdninová Sobotka je fenomén, který stojí za poznání. Je podmanivá. Umožňuje intenzivní setkávání přednášejících, besedujících, herců a zpěváků s návštěvníky. V tvůrčích dílnách poskytuje další osobní rozvoj.“ Téma letošního ročníku festivalu je podáno řadou programů v několika hlavních liniích.
Tradiční dopolední přednášky uchopí témata místa a domova (M. Joukl), Humprechtu jako symbolu Sobotky (E. Chodějovská), obrazu maloměsta v moderní české próze (E. Gilk). Dále pojednají o konstrukci města v prózách Jiřího Kratochvila (Z. Fišer) a o uličním názvosloví Prahy (M. Ptáčníková). Přednášející jsou odborníci a svá témata umějí podat popularizační formou.
Po odpolednech proběhnou tři programové linie. Cyklus scénických čtení Hřbitov, Náměstí, Nádraží a Luka doprovodí diskusní seminář vedený Liborem Vackem. V cyklu autorských čtení Brněnští básníci se postupně představí Petr Veselý, Bernardeta Babáková, Dominik Bárt a Zbyněk Fišer. Pozvání Vlastimila Čecha na besedy přijali divadelní režisér M. Františák, japanolog a překladatel T. Jurkovič, historici P. Novák a M. Jandák.
Multižánrový večerní kulturní program je rozkročen mezi profesionálními a amatérskými divadly a koncerty jednotlivců i skupin. Sobotecký týden otevřou Literáci JitČÍN a muzikanti Jan Burian a Zdeněk Dočekal, v jeho průběhu se představí písničkáři Pavel Čadek a Michal Horák, kapely Krajina Ró, VY a interpretka Eva „Blondýna“ Suková. Z divadel uvidíme Klešice od R. Levínského, ŽižKabaret aneb Slavné mordy žižkovské a Všechny báječné věci, v nichž se představí sobotecký rodák, herec Daniel Krejčík. Slovesný dramaturg Českého rozhlasu Petr Gojda připravil poslechové pořady.
Slavnostní zahájení se koná v neděli 3. července od 10 hodin, navazuje na něj Zvuková procházka a plenérové Poetické odpoledne. Výrazný prostor dostává jubilující Studio Šrámkova domu. Na programu festivalu jsou také vernisáže řady výstav, filmové projekce s dramaturgickými úvody a pietní Společnost mrtvých básníků. Vlastní programovou linii mají každodenní vystoupení pro děti.
Podrobnosti o programu podává webová stránka https://sramkovasobotka.cz.
Místní kultura je mediálním partnerem festivalu.
ČR: Z otevřené výzvy k účasti na 18. bienále architektury v Benátkách 2023, kterou v květnu vyhlásila Národní galerie Praha, vzešel vítězný návrh s pracovním názvem The Laboratory of No-More Precarious Future (Laboratoř již ne-více-prekarizované budoucnosti). Vybrala ho porota složená ze špičkových odborníků. Projekt poukazuje na palčivé problémy architektonické profese v současnosti, kterým jsou mladí architekti a architektky vystavováni, např. toxické pracovní prostředí přesčasů a „nocovek“, chybějící sociální zajištění tzv. švarcsystému nebo neplacených stáží.
BROUMOV: V sobotu 9. 7. 2022 v 16:00 bude v Galerii Dům v broumovském klášteře zahájena výstava Kryštofa Kaplana „Hladkáň“. Termín výstavy: 10. 07. – 28. 8. 2022 od 10:00 do 17:00. V pracích Kryštofa Kaplana se často setkáváme s významovou metaforou elementární fyzikální zákonitosti, postupně se v jeho sochařských objektech objevila i fyzikálně-chemická procesualita. V nejnovějších dílech na současné výstavě, jak ostatně naznačuje její název, hrají důležitou úlohu symboly spojené s lidskou postavou. Jejich organická forma je výsledkem charakteristické plasticity vypovídající o živé expresivní síle.
ČR-UKRAJINA: Ministr kultury Martin Baxa přijal pozvání svého ukrajinského resortního kolegy, ministra kultury a informační politiky Oleksandra Tkačenka a dne 29. června navštívil ukrajinský Lvov. V tomto největšího města západní Ukrajiny, jehož centrum je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO, se sešlo celkem deset ministrů kultury zemí střední a východní Evropy a Pobaltských států, aby řešili dopady probíhající ruské válečné agrese na ukrajinské kulturní památky a aby diskutovali o tom, jaké se nabízí mechanismy pro pomoc Ukrajině vyhrát na kulturní frontě.