středa
4. října 2023
svátek slaví František
Banner festivalu
© Zdroj: https://www.facebook.com/sramkovasobotkaPoslední týdny na výběr tvůrčí dílny při Šrámkově Sobotce

SOBOTKA: Letošní 66. ročník Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury, je pod titulem Genius loci připraven od 2. do 9. července 2022. Přihlaste se do některé z tvůrčích dílen.

od 02.07.2022 do 09.07.2022
Autor článku: 
Jan Bílek

Součástí festivalu je řada celotýdenních (nebo kratších) tvůrčích dílen pro dospělé i děti. Jejich účastníci se za vedení zkušených lektorů věnují aktivitám souvisejícím s českým jazykem, řečí a literaturou. A jako ostatní návštěvníci festivalu zažívají další bohatý program v podobě přednášek, autorských a scénických čtení, besed, výstav, pořadů pro děti, divadel, koncertů či filmových projekcí. Při 66. ročníku tomu není jinak.

Přihlásit se do tvůrčích dílen je možné prostřednictvím webových stránek festivalu, kde je umístěn registrační formulář. Přihlaste sebe, přihlaste své blízké. Registrace je nejvýhodnější do konce května.

Jaká je nabídka? Garantka dílen, členka přípravného výboru festivalu Lada Blažejová, říká: „Za stálice můžeme považovat dílnu věnovanou literární kritice s E. Gilkem, tvůrčímu psaní s D. Fischerovou, překladu z angličtiny a němčiny, rozhlasové tvorbě či improvizaci (V. Křesadlová). Novinkou letošního ročníku bude dílna adaptace nedramatického textu pro divadlo. Téma festivalu genius loci uchopuje dílna Město jako partitura – čtení a interpretování místa R. Černíka, která bude prostřednictvím site-specific divadelně ohledávat různá sobotecká zákoutí.“

Pomyslným rodinným stříbrem jsou dílny uměleckého přednesu. Hlasová interpretace uměleckého textu bude tradičně náplní i učitelské dílny vedené H. Kofránkovou. Všechny dílny doplňuje praktická Hlasová dílna O. Strašákové a oblíbená Dílna sborového zpěvu vedená J. Šlupkou Svěrákem.

Pro zájemce o vzdělávání jsou připraveny didaktické dílny: Jak zažehnout u malých dětí vášeň ke čtení a Dílna pro rozvoj čtenářství se žáky základní školy vedená známým didaktikem O. Hausenblasem. Jednodenní odpolední didaktické dílny budou letos věnovány osvědčeným cvičením tvůrčího psaní (R. Nekuda), on-line kvízům (I. Lubinová) a možnostem využití prostoru při výuce (E. Marková).

A pro děti? „Dětských dílen je připraveno rovnou pět, vyberete si podle věku i zájmu dítěte. Mají i potenciál příměstského tábora,“ konstatuje vedoucí Městského kulturního střediska Sobotka Pavlína Havlová. „Neváhejte a přihlaste vaše ratolesti. Nejmenší děti od 3 let mohou navštěvovat dramatickou dílnu nebo výtvarně-hudební dílnu. Pro děti ve věku 6–12 let vám nabízíme dílnu s názvem Začarovaná zahrada, kde budou děti objevovat zajímavá místa. Dílna Fantastické psaní K. Smolíkové je vhodná pro děti od 9 do 15 let a bude krotit draky, ufony a duchy. A nejstarší děti ve věku 10–15 let se mohou přihlásit do Hudební píDílny a řáDílny J. Mrázka.“ Festival je „family friendly“ – rodiče mohou absolvovat dílny pro dospělé a zároveň si být jisti, že jejich děti tráví čas smysluplně a bezpečně. Pro děti je zároveň organizována odpolední linie divadel a autorských čtení.

Frekventanti dílen vystupují při jejich přehlídce v pátek odpoledne a večer (části Odtroubeno!, Uprostřed cesty, Před spaním?, A tak dále). Výstup dětských dílen festival uzavírá. Podrobnosti o dílnách podává webová stránka https://sramkovasobotka.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023