SOBOTKA: Letošní 66. ročník Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury, je pod titulem Genius loci připraven od 2. do 9. července 2022. Přihlaste se do některé z tvůrčích dílen.
Součástí festivalu je řada celotýdenních (nebo kratších) tvůrčích dílen pro dospělé i děti. Jejich účastníci se za vedení zkušených lektorů věnují aktivitám souvisejícím s českým jazykem, řečí a literaturou. A jako ostatní návštěvníci festivalu zažívají další bohatý program v podobě přednášek, autorských a scénických čtení, besed, výstav, pořadů pro děti, divadel, koncertů či filmových projekcí. Při 66. ročníku tomu není jinak.
Přihlásit se do tvůrčích dílen je možné prostřednictvím webových stránek festivalu, kde je umístěn registrační formulář. Přihlaste sebe, přihlaste své blízké. Registrace je nejvýhodnější do konce května.
Jaká je nabídka? Garantka dílen, členka přípravného výboru festivalu Lada Blažejová, říká: „Za stálice můžeme považovat dílnu věnovanou literární kritice s E. Gilkem, tvůrčímu psaní s D. Fischerovou, překladu z angličtiny a němčiny, rozhlasové tvorbě či improvizaci (V. Křesadlová). Novinkou letošního ročníku bude dílna adaptace nedramatického textu pro divadlo. Téma festivalu genius loci uchopuje dílna Město jako partitura – čtení a interpretování místa R. Černíka, která bude prostřednictvím site-specific divadelně ohledávat různá sobotecká zákoutí.“
Pomyslným rodinným stříbrem jsou dílny uměleckého přednesu. Hlasová interpretace uměleckého textu bude tradičně náplní i učitelské dílny vedené H. Kofránkovou. Všechny dílny doplňuje praktická Hlasová dílna O. Strašákové a oblíbená Dílna sborového zpěvu vedená J. Šlupkou Svěrákem.
Pro zájemce o vzdělávání jsou připraveny didaktické dílny: Jak zažehnout u malých dětí vášeň ke čtení a Dílna pro rozvoj čtenářství se žáky základní školy vedená známým didaktikem O. Hausenblasem. Jednodenní odpolední didaktické dílny budou letos věnovány osvědčeným cvičením tvůrčího psaní (R. Nekuda), on-line kvízům (I. Lubinová) a možnostem využití prostoru při výuce (E. Marková).
A pro děti? „Dětských dílen je připraveno rovnou pět, vyberete si podle věku i zájmu dítěte. Mají i potenciál příměstského tábora,“ konstatuje vedoucí Městského kulturního střediska Sobotka Pavlína Havlová. „Neváhejte a přihlaste vaše ratolesti. Nejmenší děti od 3 let mohou navštěvovat dramatickou dílnu nebo výtvarně-hudební dílnu. Pro děti ve věku 6–12 let vám nabízíme dílnu s názvem Začarovaná zahrada, kde budou děti objevovat zajímavá místa. Dílna Fantastické psaní K. Smolíkové je vhodná pro děti od 9 do 15 let a bude krotit draky, ufony a duchy. A nejstarší děti ve věku 10–15 let se mohou přihlásit do Hudební píDílny a řáDílny J. Mrázka.“ Festival je „family friendly“ – rodiče mohou absolvovat dílny pro dospělé a zároveň si být jisti, že jejich děti tráví čas smysluplně a bezpečně. Pro děti je zároveň organizována odpolední linie divadel a autorských čtení.
Frekventanti dílen vystupují při jejich přehlídce v pátek odpoledne a večer (části Odtroubeno!, Uprostřed cesty, Před spaním?, A tak dále). Výstup dětských dílen festival uzavírá. Podrobnosti o dílnách podává webová stránka https://sramkovasobotka.cz.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.