úterý
21. března 2023
svátek slaví Radek
Banner festivalu
© Zdroj: https://www.facebook.com/sramkovasobotkaPoslední týdny na výběr tvůrčí dílny při Šrámkově Sobotce

SOBOTKA: Letošní 66. ročník Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury, je pod titulem Genius loci připraven od 2. do 9. července 2022. Přihlaste se do některé z tvůrčích dílen.

od 02.07.2022 do 09.07.2022
Autor článku: 
Jan Bílek

Součástí festivalu je řada celotýdenních (nebo kratších) tvůrčích dílen pro dospělé i děti. Jejich účastníci se za vedení zkušených lektorů věnují aktivitám souvisejícím s českým jazykem, řečí a literaturou. A jako ostatní návštěvníci festivalu zažívají další bohatý program v podobě přednášek, autorských a scénických čtení, besed, výstav, pořadů pro děti, divadel, koncertů či filmových projekcí. Při 66. ročníku tomu není jinak.

Přihlásit se do tvůrčích dílen je možné prostřednictvím webových stránek festivalu, kde je umístěn registrační formulář. Přihlaste sebe, přihlaste své blízké. Registrace je nejvýhodnější do konce května.

Jaká je nabídka? Garantka dílen, členka přípravného výboru festivalu Lada Blažejová, říká: „Za stálice můžeme považovat dílnu věnovanou literární kritice s E. Gilkem, tvůrčímu psaní s D. Fischerovou, překladu z angličtiny a němčiny, rozhlasové tvorbě či improvizaci (V. Křesadlová). Novinkou letošního ročníku bude dílna adaptace nedramatického textu pro divadlo. Téma festivalu genius loci uchopuje dílna Město jako partitura – čtení a interpretování místa R. Černíka, která bude prostřednictvím site-specific divadelně ohledávat různá sobotecká zákoutí.“

Pomyslným rodinným stříbrem jsou dílny uměleckého přednesu. Hlasová interpretace uměleckého textu bude tradičně náplní i učitelské dílny vedené H. Kofránkovou. Všechny dílny doplňuje praktická Hlasová dílna O. Strašákové a oblíbená Dílna sborového zpěvu vedená J. Šlupkou Svěrákem.

Pro zájemce o vzdělávání jsou připraveny didaktické dílny: Jak zažehnout u malých dětí vášeň ke čtení a Dílna pro rozvoj čtenářství se žáky základní školy vedená známým didaktikem O. Hausenblasem. Jednodenní odpolední didaktické dílny budou letos věnovány osvědčeným cvičením tvůrčího psaní (R. Nekuda), on-line kvízům (I. Lubinová) a možnostem využití prostoru při výuce (E. Marková).

A pro děti? „Dětských dílen je připraveno rovnou pět, vyberete si podle věku i zájmu dítěte. Mají i potenciál příměstského tábora,“ konstatuje vedoucí Městského kulturního střediska Sobotka Pavlína Havlová. „Neváhejte a přihlaste vaše ratolesti. Nejmenší děti od 3 let mohou navštěvovat dramatickou dílnu nebo výtvarně-hudební dílnu. Pro děti ve věku 6–12 let vám nabízíme dílnu s názvem Začarovaná zahrada, kde budou děti objevovat zajímavá místa. Dílna Fantastické psaní K. Smolíkové je vhodná pro děti od 9 do 15 let a bude krotit draky, ufony a duchy. A nejstarší děti ve věku 10–15 let se mohou přihlásit do Hudební píDílny a řáDílny J. Mrázka.“ Festival je „family friendly“ – rodiče mohou absolvovat dílny pro dospělé a zároveň si být jisti, že jejich děti tráví čas smysluplně a bezpečně. Pro děti je zároveň organizována odpolední linie divadel a autorských čtení.

Frekventanti dílen vystupují při jejich přehlídce v pátek odpoledne a večer (části Odtroubeno!, Uprostřed cesty, Před spaním?, A tak dále). Výstup dětských dílen festival uzavírá. Podrobnosti o dílnách podává webová stránka https://sramkovasobotka.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Jubilejní pětadvacátý ročník festivalu Jeden svět proběhne tradičně také v Bio Central v Hradci Králové. Zahájí jej nový snímek režiséra Vitalije Manského Východní fronta, v němž tvůrce sleduje každodenní život dobrovolných mediků v prvních šesti měsících války na Ukrajině. Slavnostní zahájení doplní rozsáhlá debata s novinářkou Ivanou Svobodovou, analytikem Andrejem Poleščukem a organizátorem sbírky pro Ukrajinu z asociace Post Bellum Martinem Ocknechtem. Celý večer zakončí raut ukrajinských specialit, u kterého budou diváci mít možnost neformálně pohovořit mezi sebou i s hosty.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.03.2023

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Po snímcích Ostře sledované vlaky nebo Kolja převzal sošku filmového Oscara další film, který se natáčel převážně ve středních Čechách. Cenu získal válečný film Na západní frontě klid, který zvítězil v kategorii zahraničních celovečerních filmů. Na natáčení se podílela také Filmová kancelář střední Čechy, která spolupracovala na výběru a obhlídce lokací. Ve filmu se objevila místa jako okolí Milovic, zámek Hořín nebo hrad Točník.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
20.03.2023

TEPLICE: Dovolujeme si oslovit širokou veřejnost se žádostí o spolupráci na výstavě výrobků firmy LEINBROCK, které se vyráběly v našem regionu v Sobědruhách u Teplic. Hledáme dokumenty, fotografie exteriéru či interiéru továrny, případně další doklady nebo vzpomínky, které se vztahují k tomuto sobědružskému závodu. Na počátku srpna letošního roku se v saském městě Bad-Gottleuba uskuteční vícedenní akce u příležitosti 175. výročí narození zakladatele firmy Ernsta Oscara Leinbrocka a 155. výročí jejího založení. Součástí oslav bude výstava mlýnků na kávu, setkání bývalých zaměstnanců a pamětníků a také účast potomkyně posledního majitele sobědružské továrny pana Lohseho. Rádi bychom na výstavě prezentovali také podnik v Sobědruhách, bohužel nám chybí podklady.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Senioři, Památky
Co se děje
15.03.2023

ÚSTECKÝ KRAJ: Severozápad Čech není jen krajem uhlí a chemie. Do jeho proměny je třeba zapojit širší spektrum oborů, a především místní angažované a tvůrčí obyvatele, shodli se na středečním setkání náměstek ústeckého hejtmana Jiří Řehák, nově zvolený rektor Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) Jaroslav Koutský, děkanky dvou univerzitních fakult Michaela Hrubá a Zdena Kolečková nebo zástupci sítě Kreativní.uk.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
16.03.2023