čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Banner festivalu
© Zdroj: https://www.facebook.com/sramkovasobotka



Poslední týdny na výběr tvůrčí dílny při Šrámkově Sobotce

SOBOTKA: Letošní 66. ročník Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury, je pod titulem Genius loci připraven od 2. do 9. července 2022. Přihlaste se do některé z tvůrčích dílen.

od 02.07.2022 do 09.07.2022
Autor článku: 
Jan Bílek

Součástí festivalu je řada celotýdenních (nebo kratších) tvůrčích dílen pro dospělé i děti. Jejich účastníci se za vedení zkušených lektorů věnují aktivitám souvisejícím s českým jazykem, řečí a literaturou. A jako ostatní návštěvníci festivalu zažívají další bohatý program v podobě přednášek, autorských a scénických čtení, besed, výstav, pořadů pro děti, divadel, koncertů či filmových projekcí. Při 66. ročníku tomu není jinak.

Přihlásit se do tvůrčích dílen je možné prostřednictvím webových stránek festivalu, kde je umístěn registrační formulář. Přihlaste sebe, přihlaste své blízké. Registrace je nejvýhodnější do konce května.

Jaká je nabídka? Garantka dílen, členka přípravného výboru festivalu Lada Blažejová, říká: „Za stálice můžeme považovat dílnu věnovanou literární kritice s E. Gilkem, tvůrčímu psaní s D. Fischerovou, překladu z angličtiny a němčiny, rozhlasové tvorbě či improvizaci (V. Křesadlová). Novinkou letošního ročníku bude dílna adaptace nedramatického textu pro divadlo. Téma festivalu genius loci uchopuje dílna Město jako partitura – čtení a interpretování místa R. Černíka, která bude prostřednictvím site-specific divadelně ohledávat různá sobotecká zákoutí.“

Pomyslným rodinným stříbrem jsou dílny uměleckého přednesu. Hlasová interpretace uměleckého textu bude tradičně náplní i učitelské dílny vedené H. Kofránkovou. Všechny dílny doplňuje praktická Hlasová dílna O. Strašákové a oblíbená Dílna sborového zpěvu vedená J. Šlupkou Svěrákem.

Pro zájemce o vzdělávání jsou připraveny didaktické dílny: Jak zažehnout u malých dětí vášeň ke čtení a Dílna pro rozvoj čtenářství se žáky základní školy vedená známým didaktikem O. Hausenblasem. Jednodenní odpolední didaktické dílny budou letos věnovány osvědčeným cvičením tvůrčího psaní (R. Nekuda), on-line kvízům (I. Lubinová) a možnostem využití prostoru při výuce (E. Marková).

A pro děti? „Dětských dílen je připraveno rovnou pět, vyberete si podle věku i zájmu dítěte. Mají i potenciál příměstského tábora,“ konstatuje vedoucí Městského kulturního střediska Sobotka Pavlína Havlová. „Neváhejte a přihlaste vaše ratolesti. Nejmenší děti od 3 let mohou navštěvovat dramatickou dílnu nebo výtvarně-hudební dílnu. Pro děti ve věku 6–12 let vám nabízíme dílnu s názvem Začarovaná zahrada, kde budou děti objevovat zajímavá místa. Dílna Fantastické psaní K. Smolíkové je vhodná pro děti od 9 do 15 let a bude krotit draky, ufony a duchy. A nejstarší děti ve věku 10–15 let se mohou přihlásit do Hudební píDílny a řáDílny J. Mrázka.“ Festival je „family friendly“ – rodiče mohou absolvovat dílny pro dospělé a zároveň si být jisti, že jejich děti tráví čas smysluplně a bezpečně. Pro děti je zároveň organizována odpolední linie divadel a autorských čtení.

Frekventanti dílen vystupují při jejich přehlídce v pátek odpoledne a večer (části Odtroubeno!, Uprostřed cesty, Před spaním?, A tak dále). Výstup dětských dílen festival uzavírá. Podrobnosti o dílnách podává webová stránka https://sramkovasobotka.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024