pátek
18. října 2024
svátek slaví Lukáš
Ilustrační snímek z workshopu
© Foto: archiv pořadatele



Zlínský kraj se představil filmařům

ZLÍN: Více než 80 filmařů přijelo 18. a 31. října do Zlína a Prahy objevovat potenciál Zlínského kraje. Sérii workshopů věnovaných regionální podpoře filmového průmyslu pro ně připravila filmová kancelář ZLÍN FILM OFFICE v úzké spolupráci se Zlínským krajem a statutárním městem Zlínem. Cílem setkání bylo představit filmovým odborníkům nové možnosti podpory při natáčení ve Zlínském kraji.

Autor článku: 
Magdaléna Hladká

Zlínský kraj otevřel v září 2017 dotační program s rozpočtem deset milionů korun na podporu audiovizuální tvorby. Statutární město Zlín založilo o několik měsíců dříve filmový fond. V regionu působí filmová kancelář, největší produkční studio na Moravě i filmové laboratoře, které se řadí mezi jedny z největších v Evropě. S těmito a dalšími možnostmi Zlínského kraje se začínající i renomovaní filmaři mohli souhrnně seznámit v rámci workshopů pořádaných místní filmovou kanceláří.

„V naší produkci aktuálně vyvíjíme několik filmových projektů, které bychom rádi realizovali také ve Zlíně. Region už díky filmovému festivalu pro děti a mládež celkem známe, ale řešení produkčních záležitostí jako třeba seznámení se s technickým zázemím nebo s možnostmi finanční podpory, bylo teprve před námi. Takže workshop nám přišel víc než vhod,“ říká producent Pavel Berčík z pražské společnosti Evolution Films, která stojí za filmy jako Okresní přebor nebo Díra u Hanušovic. 

Workshopy pro filmové odborníky jsou jedním z mnoha kroků, kterými se filmová kancelář snaží na Zlínský kraj upozorňovat. „K pořádání těchto setkání nás motivovalo především velké množství dotazů, které vyvolal vznik krajského dotačního programu a filmového fondu města Zlína. Filmaři se na kancelář můžou samozřejmě i dál kdykoliv obracet,“ uvádí Magdaléna Hladká, výkonná ředitelka filmové kanceláře ZLÍN FILM OFFICE.

Nové iniciativy ve Zlínském kraji si všimli i v zahraniční. Před několika dny o ní zveřejnil článek specializovaný magazín pro filmaře FNE daily. „Nejbližším potenciálním zahraničním projektem, který by se u nás mohl realizovat, je film australského režiséra Andrew Lancastera, kterého jsme zlínskými ateliéry provázeli začátkem října. Rozhoduje se ale mezi více lokacemi. Nechci proto předbíhat,“ doplňuje Hladká.

Hlavním důvodem posílení podpory filmařů v kraji je přilákání větších štábů. Jejich pobyt v regionu má napomoci znovuvybudování chybějící infrastruktury. Není-li brán v úvahu Státní fond kinematografie, Zlínský kraj nabízí filmařům aktuálně největší finanční podporu ze všech regionů v republice.

„Pobídky jsou koncipovány jako návratné investice, takže peníze, které filmaři dostanou, ve výsledku ve Zlínském kraji zůstanou. Navíc ale vytvoří přidanou hodnotu ve formě podpory tradičních řemesel, poskytnutí praxe místním studentům filmových oborů, zviditelnění regionu a tak dále,“ uzavírá Jindřich Motýl, předseda Regionálního filmového fondu z. s. – neziskové organizace, která založila filmovou kancelář ZLÍN FILM OFFICE, a která patří mezi hlavní iniciátory vzniku krajské dotační podpory pro audiovizuální tvorbu.

www.zlin-film.cz

Filmová kancelář ZLÍN FILM OFFICE zahájila činnost k 1. prosinci 2016 pod záštitou neziskové organizace Regionálního filmového fondu z. s. Je podporována Zlínským krajem a Státním fondem kinematografie. Úzce spolupracuje se státní filmovou kanceláří Czech Film Commission. Hlavním cílem kanceláře je vrátit Zlínský kraj na mapu filmového průmyslu.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nebylo jim ještě ani třicet let a začali společně ve svém volném čase provozovat klub, sklepní prostor v pražské Soukenické ulici, který si za předchozích majitelů získal pověst místa alternativní, „undergroundové“ kultury, ojedinělého útočiště nekomerčních kulturních aktivit. S Oskarem Hulcem a Milanem Dederou se setkáváme u příležitosti výročí deseti let od založení Spolku pro oživení Paměti právě po noci, kdy opět sklepní prostory komorního klubu zatopila do pěti čísel voda. Ano, není to poprvé, co se podnik potápěl a opět vynořil nad hladinu. Jak se plave v rozbouřených vodách menšinové kultury současným provozovatelům?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění
Články a komentáře
16.10.2024

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024