čtvrtek
13. června 2024
svátek slaví Antonín
Z akce Dobrý den, keramiko!
© Foto: Roman DvořákŽivé řemeslo v Levíně. Hlína, oheň, keramika

LEVÍN: V malebném městysu Levín v Českém středohoří žije méně než 200 obyvatel. Mezi nimi tři keramičky, které obnovují tradici hrnčířského a keramického řemesla, pořádají akce na podporu keramiky, ale také koncerty či cestopisné přednášky. Ženy s mnoha nápady, sny a vizemi, které se nebojí naplňovat. O své tvůrčí cestě hovoří za celý spolek dvě z nich, Alena Šumová a Magdaléna Brožová.

12.08.2023
Autor článku: 
Hana Galiová

Jak začal příběh spolku Levínská keramika a kdo všechno do něj patří? Čím si vás Levín přitáhl? 

Spolek Levínská keramika byl založen v roce 2021 třemi keramičkami působícími v Levíně, Alicí Tomáškovou, Alenou Šumovou a Magdalénou Brožovou. Do Levína nás přivála několikasetletá hrnčířská tradice a genius loci tohoto výjimečného místa. Navázaly jsme na nepřerušenou tradici výroby keramiky pořádáním sympozií. První jsme uspořádaly v roce 2013.

 

Je zajímavé, že ve spolku jsou jen ženy – keramičky. Čím to je?

Nevíme, zda je to náhoda, nebo osud, ale takhle se to sešlo. Samozřejmě hrnčířům mužského pohlaví se nebráníme, naopak, přivítáme každého nadšeného keramika.

 

Můžete představit způsob vlastní tvorby, tvůrčí proces? Předpokládám, že každá z vás má svůj osobitý styl a cestu. 

Každá z nás má jiný projev a styl, používá jinou technologii výpalu a vyrábí jiný druh zboží. Je to užitková keramika, umělecká keramika, čajová keramika, skulptury a další druhy. Pokračujeme v levínské tradici vypalování keramiky dřevem, ale nebráníme se ani výpalům v elektrické peci. Levín nám přináší spousty inspirace, proto je naše keramika pestrá a různorodá.

 

Kdo vás podporuje, s kým spolupracujete, jaká je současná komunita spojená s keramickým řemeslem v Čechách?

Máme velkou podporu od obecního úřadu i Ústeckého kraje, pomáhá nám také ICUK − Inovační centrum Ústeckého kraje. Městys Levín je členem Asociace evropských keramických měst, od které čerpáme podporu, pomoc a inspiraci. Co se týče české hrnčířské komunity, spolupracujeme s řadou hrnčířů, hlavně s těmi, co se zabývají podobně jako my technologií výpalu dřevem. Setkáváme se, sdílíme, pomáháme si, spolupracujeme a bavíme se.

 

Máte vazby i na zahraničí?

Ano, letos jsme na akci Dobrý den, keramiko!, která byla v Levíně v květnu, pozvali ke spolupráci kolegy ze Slovenska – ti na náměstí vypalovali koksovou pec. Během sympozií se sekáváme s partnery z Německa, Kanady; v Levíně pobýval a tvořil i keramik z Číny.

 

Dá se v dnešní době keramikou „uživit“ nebo máte i jiná zaměstnání?

Keramikou se samozřejmě uživit dá, zaleží na nastavení a životní situaci každého. Prvořadé ale pro nás není zbohatnout. Máme svůj životní styl a tomu odpovídající priority. To, co vytváříme, nám přináší hluboký smysl, uspokojení a naplnění, svobodu. Na druhé straně to s sebou nese finanční nejistotu a práci, která nemá stálou pracovní dobu, ani dovolenou. Dvě z nás dělají keramiku na plný úvazek, jedna jako vedlejší činnost při zaměstnání.

 

Jak své aktivity a keramiku kromě akcí propagujete? Využíváte pro prodej internet, kamenné obchody, galerie? 

Propagaci děláme hlavně přes internet, sociální sítě, web, email, informační centra, kam dáváme letáčky. Zviditelňujeme se také na trzích a jarmarcích, kam jezdíme. Největší propagace pro nás je přes spokojené zákazníky, kteří se k nám opakovaně vracejí a dál nás doporučují svým známým. Samozřejmě prodáváme i přes internet, ale především je to přímo z našich dílen, kam zákazníci rádi přicházejí. Mohou u nás nahlédnout pod pokličku tvorby, prohlédnout si ateliéry, vidět pece a proces výroby. Velice oblíbené jsou Dny otevřených dílen, kdy si lze řemeslo i vyzkoušet.

 

V průběhu roku pořádáte akce a jarmarky. Kdo na ně nejčastěji jezdí?

Jsou to především lidé z blízkého okolí, kteří naše akce navštěvují již opakovaně. Přijíždějí ovšem i návštěvníci z daleka, a to nejen za keramikou, hrnčířskou historií, ale i krásami Levína. Často nás poctí návštěvou i turisté z Německa. Jarmarky pořádáme od roku 2014 a za tu dobu se naše akce staly, dalo by se říct, tradicí. Nejbližší událostí bude 12. 8. 2023 keramický jarmark. Věříme, že přijedou zase noví zájemci, kteří ještě na žádné akci nebyli.

 

Podílíte se ve svém oboru na vzdělávání a předávání znalostí dalším lidem? Dětem, dospělým…

Každoročně pořádáme akci Dobrý den, keramiko! Při ní si může široká veřejnost vyzkoušet práci s hlínou. Kdo projeví větší zájem o řemeslo, může si individuálně domluvit lekce keramiky. Spolupracujeme i s učni ze Střední odborné školy řemesel v Praze.

 

Protože rozhovor je pro Místní kulturu, zastavíme se ještě u místa samotného. Máte zpětné vazby od návštěvníků a návštěvnic, že díky vám objevili Levín, zajímavé místo v Českém středohoří, na které se budou rádi vracet?

Máme řadu nadšených ohlasů a reakcí nejen na naše akce a keramiku, ale i na samotný Levín, který objevuje díky hrnčířskému řemeslu stále víc a víc lidí. Vzbuzuje údiv, že tak nádherné místo s bohatou historií bylo donedávna tak málo známé a navštěvované. Lidé, kteří sem přijdou, vnímají Levín jako opravdovou perlu Českého středohoří s neskutečným geniem loci. Kdo jednou přijel, rád se opakovaně vrací a stále nachází něco nového.

 

Nejbližší akce Levínské keramiky:

12. 8. Keramický jarmark

16. 9. Levíno

9. 12. Adventní jarmark

 

Více na levinskakeramika.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: S Jiřím Šotolou se znám od května 1989. Tento měsíc vymezil příchodem i odchodem na svět jeho život, a tak teď, víc než jindy, vzpomínám. A kdo ví, možná nejsem sama.  Narodil se v květnu 1924 ve Smidarech nedaleko Hradce Králové a zemřel v Praze. Také v květnu, v květnu 1989. Jiřího Šotolu jsem poznala až na jeho pohřbu. Vím, zní to divně. Tehdy jako dítě základní školou povinné jsem byla jednou z žaček, jež paní učitelka kroužku českého jazyka vzala z Luže k nedalekému kostelu Zvěstování Panně Marii v Janovičkách u Dolů na rozloučení se spisovatelem. A já se od té doby k jeho dílu hodně často vracím. Nezapomněla jsem, stejně jako nezapomínají další spolužáci.

Jiří Šotola, ač zemřel v Praze, se tu cítil doma. Měl tu chalupu, příbuzné, přátele, má tu i hrob. Poznáte jej snadno, zdobí ho otevřená kniha s podpisem. Jaká je to kniha? Kdo ví. Možná sbírka básní, možná román a možná i divadelní scénář. To vše dokázal. Být hercem, autorem scénářů, básní, novinových článků, ale hlavně autorem románů.  

Zemřel těžce nemocný, pár měsíců před sametovou revolucí, a já si říkám, jaká je to škoda. Stihl by možná napsat víc děl, ale hlavně by mohl poskytnout rozhovory. Z toho, co o jeho životě a díle vím, skládám následující řádky tak, jako kdybych si s mistrem povídala já osobně. Taková hra na rozhovor.

Celá ČR, Pardubický kraj
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Články a komentáře
12.06.2024

PARDUIBCE: Umělecké dílo od světoznámého umělce Davida Černého je nově k vidění v areálu Automatických mlýnů v Pardubicích. Loďka, která vznikla díky pardubické rodinné společnosti JHV, je technologicko-uměleckým dílem, které svým pohybem odporuje fyzikálním zákonům. Cílem celého projektu je sběr finanční podpory pro Základní školu a Praktickou školu SVÍTÁNÍ, o. p. s., která více než 30 let vytváří bezpečný přístav pro děti a mladé dospělé s mentálními i fyzickými hendikepy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Co se děje
31.05.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Na prahu letní turistické sezóny se řecké téma přímo nabízí, ale rozhovor s průvodkyní turistů, spisovatelkou a blogerkou Pavlou Smetanovou rozhodně není jen pozvánkou na ostrov Korfu, kde už čtvrt století žije se svou česko-řeckou rodinou. V čem se olivový ostrov liší od jiných končin Řecka, co ji tam těší, co naopak zlobí a proč se neraduje ze současného enormního přílivu turistů na Korfu? A vzpomínají Korfané na bratry Durrelly, kteří  jejich ostrov proslavili ve svých knihách? O tom všem bude nový podcast Místní kultury. A také o rozhovorech s Češkami a Čechy  z převážně exotických zemí,  které Pavla Smetanová oslovila, aby se vyptala na jejich zkušenosti se životem v cizině. "V mnoha případech byli velmi vstřícní a rozhodli se, že se se mnou podělí o svůj příběh, který jsem pak dala do knížky nazvané Celej svět je rodná hrouda. Společně jsme totiž zjistili, že je to všude na světě skoro stejné a všechno záleží na tom, jakými lidmi se obklopuješ a s kým žiješ. Ať jsi někde v tropech nebo na Sibiři, jde o to, jaké si buduješ vztahy s těmi nejbližšími lidmi," říká Pavla Smetanová v našem novém podcastu.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Ostatní
Články a komentáře
05.06.2024

ČR: Design Cabinet CZ vyhlašuje 34. ročník soutěže o Národní cenu za studentský design 2024. Letos soutěží práce z nejširšího spektra zahrnutého pod termínem vizuální komunikace. Soutěží se v oborech vizuální styl : vizuální identita : kniha, publikace, brožura : typografie : plakát : aplikace : movie design : digitální média : projekt : ostatní. Přihlašujte se do 30. 6. 2024 on-line přes web studentskydesign.cz (https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/). Soutěž je jako vždy anonymní.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
31.05.2024