ČESKÉ BUDĚJOVICE: Již po čtvrté se odehraje ve městě velká divadelní slavnost. Pod záštitou primátora města Mgr. Juraje Thomy uvidíte mozaiku jedinečných inscenací Williama Shakespeara a špičkových českých divadel. Ano, festival je určen pro milovníky dobrého divadla! Na své si přijdou rodiny s dětmi, zastánci klasiky i alternativy. Shakespeare je zkrátka pro všechny…
Festival otevře královéhradecké Klicperovo divadlo (1. 4.), jež bylo za poslední období hned čtyřikrát jmenováno Divadlem roku České republiky, a to na základě prestižní ankety Nadace Alfreda Radoka. V Bazilice se představí se svojí zcela novou inscenací Zimní pohádka. Možná bude lépe připomenout, že tuto romanci umisťuje Shakespeare napůl na Sicílii a napůl do Čech, které obdařil mořem, divokým pobřežím a hladovými šelmami.
V minulých ročnících jsme často uváděli nové premiéry. Tentokrát však máme něco, co tady ještě nebylo. Derniéra! Touto událostí bude poslední uvedení hry Troilus a Cressida Divadla Na zábradlí (8. 4.). Nejenže máte poslední možnost zhlédnout toto představení, máte také poslední možnost uvidět inscenaci, kde hraje celý soubor DNZ, společně s dalšími devíti hosty – to znamená 32 herců na scéně! Originálně improvizující Jaroslav Dušek a hudebník Pjér la Šéz jsou stálicemi našeho festivalu. Představení Divadla Vizita se odehraje pod názvem Ó, tělo a Děs démona (9. 4.).
Vyznavači alternativní scény by si neměli nechat ujít vystoupení Společenstva bezhlavých / Spitfire company z Prahy, jehož osazenstvo tvoří budějovickým již známá tanečnice a mimka Miřenka Čechová se svou sestrou Helenou. Společně zahrají temnou alegorii Černý smích medúzy, jež je zrcadlením tří shakespearovských žen - Lady Macbeth, Ofélie a nezkrotné Kateřiny (15. 4.).
Celé rodiny pak mohou přijít na činoherně – loutkové představení divadla ANPU, jehož Romeo a Julie se zkrátka nemůže nelíbit, zvlášť když loutky vodí Bela Shenková s Petrem Formanem či Bobem Kleplem (27. 4.).
Festival uzavírá brněnské Divadlo Husa na provázku se svým Shakespyré (28.4.), které tvrdí, že není pravda, že Hamlet je nejtragičtější postavou shakespearovských her. Hamlet je prý komedie o nedorozumění a za pravdu může dát hercům jen ten, kdo na představení určitě přijde. Mimo divadelních představení je připravena i speciálně shakespearovská Četba na přání Jakuba Doubravy a fotografický workshop Věry Stuchelové. Festival byl podpořen z Grantového programu Statutárního města České Budějovice.
Podrobný program festivalu a info o předprodeji vstupenek na www.bazilika.cz.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.