PLZEŇ: Soubor opery Divadla J. K. Tyla se na jeden večer přestěhuje do katedrály sv. Bartoloměje. V neděli 27. října uvede v tomto úchvatném a pro něj netradičním prostředí klenot evropské duchovní hudby – Rekviem českého skladatele Antonína Rejchy. Pod taktovkou šéfa opery Jiřího Petrdlíka vystoupí sólisté Ivana Veberová, Jana Piorecká, Tomáš Kořínek a Andrij Charlamov společně s orchestrem a sborem opery DJKT a pěveckým sborem Vox Pragae.
Antonín Rejcha (1770–1836), vynikající skladatel a hudební teoretik působící dlouhá léta ve Francii, dokončil svou Mši za zemřelé neboli Rekviem roku 1808. Podle slov dramaturga opery DJKT Vojtěcha Franka tato Rejchova monumentální skladba předběhla svou dobu romantickým výrazem, komplexností struktury i silou sdělení. „Ne nadarmo se o tomto Rejchově díle psalo, že tvoří spojovací článek mezi rekviem Mozartovým a Berliozovým,“ doplňuje Frank. Rejchova Mše za zemřelé byla objevena spolu s jeho dalšími rukopisy v Národní knihovně v Paříži teprve ve druhé polovině 20. století a od té doby se dočkala řady uvedení v Evropě i Americe.
„Neumím si představit příhodnější místo pro uvedení duchovní hudby, než je katedrála sv. Bartoloměje. Velmi si cením toho, že soubor opery Divadla J. K. Tyla zde uvede dílo českého skladatele Antonína Rejchy, a to právě v předvečer státního svátku a oslav Roku české hudby 2024,“ uvedla Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.
Tradice podzimních koncertů v katedrále sv. Bartoloměje vznikla před čtyřmi lety, diváci tak v minulosti mohli slyšet dvakrát Mozartovo Rekviem, minulý rok pak Rekviem Gabriela Faurého. Poprvé soubor opery v katedrále vystoupil v červnu 2021 při příležitosti jejího znovuotevření.
Koncert se koná pod záštitou Mons. Tomáše Holuba, biskupa plzeňského.
Vstupenky mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.