úterý
5. listopadu 2024
svátek slaví Miriam
Lavička Karla Čapka
© Zdroj: Projekt Ha!Kniha!



ZAUJALO NÁS: Projekt Ha!Kniha! Literární lavičky

Autor článku: 
Anna Horáčková

<p>PRAHA: Od začátku prosince v Praze postupně vzniká pět literárních laviček věnovaných českým spisovatelům. Kromě příjemného výtvarného zpracování nabídnou kolemjdoucím i možnost se hned seznámit s dílem vybraného autora, součástí instalace totiž bude i kniha v boxu na vedle lavičce.</p> <p>Zájemci zde také najdou biografii autora a mapu ukazující umístění ostatních laviček. Cílem iniciativy je oživit veřejný prostor, zpřístupnit každému zájemci kvalitní českou literaturu v atraktivním prostředí pražských parků a náměstí a propojit pražská místa se slavnými umělci, kteří zde žili. Za projektem stojí studenti Arts managementu Vysoké školy ekonomické. </p> <p>Lavička Karla Čapka se jako první z celého projektu objevila na Náměstí Svatopluka Čecha, kde si tak od neděle 7. prosince můžete přečíst Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy. V Thomayerových sadech na Praze 8 byla instalována lavička Arnošta Lustiga spolu s knihou Neslušné sny. Dalším vybraným autorem je Ivan Martin Jirous a jeho Magorovy labutí písně, lavička bude na smíchovském náměstí 14. října. Na atraktivním místě ve Vojanových sadech se nachází lavička Egona Bondyho, který je reprezentován knihou Příšerné příběhy. Na Praze 6 vznikne v průběhu prosince lavička posledního vybraného spisovatele, Josefa Škvoreckého, s knihou Zbabělci.</p> <p>Projekt je volně inspirovaný tzv. Hviezdoslavičkou, literární lavičkou Pavola Hviezdoslava v Žiaru nad Hronom, a také podobnými lavičkami v Londýně. </p> <p>Oficiální představení projektu a promítání, v rámci kterého organizátoři představí proces realizace celého projektu, se uskuteční ve středu 10. prosince v 18:00 v kavárně Cafébaru 3+1 v Plaské ulici.</p> <p>Více informací na oficiální FB stránce projektu: https://www.facebook.com/pages/HaKniha-</p> <p>Liter%C3%A1rn%C3%AD-lavi%C4%8Dky/761564607247372?ref=aymt_homepage_panel<br /> Kontakt: oficiální e-mail: literarnilavicky@gmail.com, kontaktní osoba- Klára Schejbalová, tel. 731 876 225</p> <p>Anna Horáčková<br />
Projekt Ha!Kniha! Literární lavičky</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
05.11.2024

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
30.10.2024