pátek
1. listopadu 2024
svátek slaví Felix
© www.plzensky-kraj.cz



Začaly opravy katedrály sv. Bartoloměje

PLZEŇ: V největším plzeňském kostele, katedrále sv. Bartoloměje, začala největší oprava za posledních 100 let, která potrvá do konce roku 2020. Poslední větší oprava proběhla v letech 1914 až 1920. Jde o farní kostel, propůjčený pro potřeby biskupa, a proto má také funkci katedrály. 

Autor článku: 
luk

Na nedělní bohoslužby do něj chodí přes 400 lidí. Katedrála bude po dobu rekonstrukce zcela uzavřena, veškerý program je přesunut do nedalekého kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici. Věž katedrály zůstává pro návštěvníky otevřena.

Stavbaři a restaurátoři budou pracovat především na interiéru. Více než polovina nákladů půjde na restaurátorské práce na malbách, omítkách a mobiliáři, dalších 35 milionů do staveb a 12 milionů na opravu varhan z konce 19. století. Do oprav bude celkem investováno 103 milionů korun. Většina peněz přijde z Evropské unie. Plzeňský kraj poskytl Biskupství plzeňskému peněžitý dar 3 miliony korun na revitalizaci tří významných kostelů, nichž část peněz právě půjde do katedrály sv. Bartoloměje.

Opravy jsou rozděleny do tří etap. První etapa bude "restaurátorská". Zhruba 50 restaurátorů bude kompletně obnovovat malby. „Maleb je tu hodně. Budou se obnovovat na všech klenbách. Vyčistí se stěny. Památka bude mít vyhřívané lavice a také katedru, tedy křeslo pro biskupa," uvedla vedoucí projektu Iva Fictumová z Biskupství plzeňského.

Zvenku se opraví socha sv. Bartoloměje nad vchodem a kříž u andělíčka. Vznikne expozice zvonů zhruba v polovině cesty po schodech na věž a bude součástí nádherné, dosud výjimečně zpřístupňované půdy," upřesnil farář Emil Soukup. „Kvůli stavbě lešení lidé nemohou vcházet ani k mřížím před chrámovou loď. Časem by se měli dostat ke vstupním mřížím, aby mohli sledovat práci restaurátorů," dodal.

Po první etapě bude následovat etapa "stavební", tedy kompletní oprava zpovědní místnosti, nová kaple pro Nejsvětější svátost, zázemí pro průvodce a toalety. Nová bude i elektroinstalace a osvětlení.

 

ZDROJ zprávy a přiložené fotografie 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
30.10.2024

ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.10.2024